Постанова
Іменем України
16 листопада 2021 року
м. Київ
справа № 750/1924/20
провадження № 61-270св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Коломієць Г. В. (суддя-доповідач), Гулька Б. І., Луспеника Д. Д.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
відповідач - Управління освіти Чернігівської міської ради,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 21 травня 2020 року, ухваленого у складі судді
Супруна О. П. та постанову Чернігівського апеляційного суду від 04 грудня 2020 року, прийняту у складі колегії суддів: Бечка Є. М., Губар В. С., Євстафіїва О. К.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У березні 2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Управління освіти Чернігівської міської ради (далі - Управління освіти ЧМР) про визнання незаконними дій щодо невиплати підвищення посадового окладу та зобов`язання вчинити дії.
Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2, як вчителям музичного мистецтва спеціалізованої загальноосвітньої школи № 2 І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов м. Чернігів, починаючи з 2012 року було встановлено підвищення посадового окладу (ставки заробітної плати) в розмірі 10 відсотків за керівництво дитячим зразковим художнім колективом "Студія естрадного співу "Дивоцвіт".
У вересні 2019 року нарахування 10 відсотків було припинено.
Позивачі звернулися до головного бухгалтера Управління освіти Чернігівської міської ради та отримали відповідь, що підвищення припинено у зв`язку з тим, що вони не мають навантаження гуртковою роботою. Повідомлено, що їх навантаження відповідно до тарифікації на 01 вересня 2019 року складає 17,5 годин, як вчитель, та 4 години факультативу ("Студія естрадного співу "Дивоцвіт"), підвищення заробітної плати на 10 відсотків за керівництво дитячим зразковим художнім колективом здійснюється за фактичні години гурткової роботи.
Заявники зазначили, що нарахування та виплата 10 відсотків підвищення посадового окладу керівнику зразкового художнього колектива не перебуває в прямій залежності від тарифікації, навантаження, подібна залежність має місце лише відносно працівників, для яких така робота
в освітніх закладах не є основною. Водночас ОСОБА_1 та ОСОБА_2 працюють в спеціалізованій загальноосвітній школи № 2
І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов м. Чернігів на постійній основі.
У зв`язку з вищевикладеним ОСОБА_1, ОСОБА_2 просили суд: визнати незаконними дії (бездіяльність) Управління освіти ЧМР щодо невиплати 10 відсотків підвищення посадового окладу (ставки заробітної плати) з 01 вересня 2019 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 за керівництво зразковим художнім колективом "Студії естрадного співу "Дивоцвіт" спеціалізованої загальноосвітньої школи № 2; зобов`язати відділ Управління освіти ЧМР провести виплату ОСОБА_1,
ОСОБА_2 10 відсотків підвищення посадового окладу (ставки заробітної плати) з 01 вересня 2019 року за керівництво зразковим художнім колективом "Студії естрадного співу "Дивоцвіт" спеціалізованої загальноосвітньої школи № 2.
Короткий зміст судових рішень
Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 21 травня
2020 року, залишеним без змін постановою Чернігівського апеляційного суду від 04 грудня 2020 року, у задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління освіти ЧМР про визнання незаконними дій щодо невиплати підвищення посадового окладу та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивачам встановлено та виплачується підвищення ставки заробітної плати на 10 відсотків окремо за керівництво гуртком ОСОБА_2 та кружкову (гурткову) роботу ОСОБА_1 . Заробітна плата за посадою керівника гуртка визначається, виходячи із розміру ставки заробітної плати за цією посадою та кількості годин навантаження. Нарахування та виплата підвищення в розмірі 10 відсотків на дві ставки заробітної плати - вчителя та за гурткову роботу, про що просили позивачі, не відповідає ані положенням постанови Кабінету Міністрів України № 643 від 20 квітня
2007 року "Про затвердження розмірів підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати) та додаткової оплати за окремі види педагогічної діяльності у співвідношенні до тарифної ставки", ані Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України № 102 від 15 квітня 1993 року.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводів
04 січня 2021 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 засобами поштового зв`язку звернулися до Верховного Суду із касаційною скаргою на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 21 травня 2020 року та постанову Чернігівського апеляційного суду від 04 грудня 2020 року (надійшла до суду 05 січня 2021 року), в якій просили скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Касаційна скарга мотивована тим, що чинне законодавство дозволяє педагогічним працівникам одночасно з основною роботою виконувати додаткову навчальну (педагогічну) роботу, зокрема вести заняття
з гуртківцями в цьому ж закладі. При цьому така додаткова робота не
є сумісництвом та здійснюється без зайняття штатної посади у цьому закладі, може виконуватися як в основний робочий час, так і поза його межами. Це означає, що її виконання не потребує укладення окремого трудового договору. Оплата за години викладацької роботи (керівництво гуртками) здійснюється понад основний посадовий оклад (ставку)
у порядку, передбаченому відповідно для педагогічних працівників, за тарифікацією.
Заявники вказують, що Управління праці ЧМР не повідомило їх про погіршення умов праці відповідно до статті 103 КЗпП України, а саме за два місяці до запровадження таких змін.
Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції
25 січня 2021 року ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів: Коломієць Г. В. (суддя-доповідач), Гулька Б. І., Луспеника Д. Д. відкрито касаційне провадження, витребувано справу із Деснянського районного суду м. Чернігова.
У лютому 2021 року справа надійшла до Верховного Суду.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
15 лютого 2021 року до Верховного Суду надійшов відзив Управління освіти ЧМР, в якій відповідач просив відмовити у задоволенні касаційної скарги та залишити рішення суду першої та апеляційної інстанції без змін.
Підставою для відмови у задоволенні касаційної скарги Управління освіти ЧМР зазначило, що оплата праці педагогічним працівникам проводиться на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" від 30 серпня 2002 року № 1298.
Зазначено, що заявникам надбавка у вересні 2019 року припинена, однак, підвищення ставки заробітної плати на 10 відсотків за керівництво зразковим колективом, встановлено та нараховується відповідно до чинного законодавства.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ОСОБА_3 та ОСОБА_1 працюють вчителями музичного мистецтва Чернігівської спеціалізованої загальноосвітньої школи № 2 І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов.
Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 21-К
від 19 січня 2012 року студії естрадного співу "Дивоцвіт" спеціалізованої загальноосвітньої школи № 2 з поглибленим вивченням іноземних мов
м. Чернігова присвоєно почесне звання "Зразковий художній колектив".
Наказом Міністерства освіти і науки України № 183 від 06 лютого 2017 року студії естрадного співу "Дивоцвіт" спеціалізованої загальноосвітньої школи № 2 з поглибленим вивченням іноземних мов м. Чернігова підтверджено почесне звання "Зразковий художній колектив".
В листопаді 2019 року ОСОБА_3 та ОСОБА_1 звернулись до Управління освіти Чернігівської міської ради з заявами про надання пояснень щодо зняття 10 відсотків надбавки від посадового окладу (ставки заробітної плати), як керівникам зразкового художнього колективу.
Згідно відповіді наданої ОСОБА_2 12 грудня 2019 року, виплата заробітної плати здійснюється відповідно до "Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти", затвердженої наказом МОН від 15 квітня 1993 року № 102 зі змінами, та підвищення заробітної плати на 10 відсотків за керівництво дитячим зразковим художнім колективом проводиться на фактичні години гурткової роботи.
Згідно відповіді наданої ОСОБА_1 12 грудня 2019 року, виплата заробітної плати здійснюється відповідно до "Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти", затвердженої наказом МОН від 15 квітня 1993 року № 102. Постановою "Про затвердження розмірів підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати) та додаткової оплати за окремі види педагогічної діяльності у співвідношенні до тарифної ставки" № 643 передбачено підвищення посадових окладів на 10 відсотків керівникам гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи за керівництво зразковими і народними учнівськими колективами та ін. та зазначено, що навантаження ОСОБА_1 відповідно до тарифікації на 01 вересня 2019 року складає 17 годин, як вчитель та 2 години факультативу, тому підвищення 10 відсотків за керівництво дитячим зразковим колективом не застосовується.
Наказом Спеціалізованої загальноосвітньої школи № 2 І-ІІІ ступенів
з поглибленим вивченням іноземних мов від 31 серпня 2017 року № 100
у 2017-2018 навчальному році ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розподілено гурткову роботу по 2 години, а наказом № 104 розподілені на 2017-2018 навчальний рік факультативи, години індивідуальних та групових додаткових занять ОСОБА_1 естрадна студія - 3 години, ОСОБА_2 мистецтво - 1 годину, художня культура - 2 години.
Наказом Спеціалізованої загальноосвітньої школи №2 І-ІІІ ступенів
з поглибленим вивченням іноземних мов від 02 вересня 2019 року № 133
у 2019-2020 навчальному році ОСОБА_2 розподілено гурткову роботу 2 години, а наказом № 132 ОСОБА_1 розподілено 2 години факультативу, години індивідуальних та групових додаткових занять.
Наказом від 21 грудня 2019 року № 241 надано ОСОБА_1 з 02 січня 2020 року 2 години гурткової роботи, що звільнилися (естрадна студія "Дивоцвіт").
З штатних розкладів, затверджених у 2019 році, вбачається, що штатні одиниці для керівників гуртка виділені не були. Також відсутні такі одиниці у 2018, 2017, 2016, 2015 роках.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України (тут і надалі -
в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Відповідно до частин першої-другої, п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог
і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Встановлено й це вбачається з матеріалів справи, що рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції прийняті з додержанням норм матеріального права та без порушень норм процесуального права,
а доводи касаційної скарги цих висновків не спростовують.