ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2021 року
м. Київ
справа № 580/1330/19
адміністративне провадження № К/9901/21565/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Тацій Л.В.,
суддів: Рибачука А.І., Стрелець Т.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу № 580/1330/19
за позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Дрім Таун" (далі- ЖБК "Дрім Таун) до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради про скасування постанов про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності та припису, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ЖБК "Дрім Таун" на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 (ухвалено судом у складі головуючого судді Тимошенко В.П.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2020 (ухвалену в складі колегії суддів: головуючого судді Лічевецького І.О., суддів: Мельничука В.П., Оксененка О.М.),-
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У квітні 2019 року ЖБК "Дрім Таун" (далі також- позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради (далі також- Управління ДАБК, відповідач), в якому позивач просив:
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу №14/297 від 27.03.2019;
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу №15/298 від 27.03.2019;
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу №16/299 від 27.03.2019;
- визнати протиправним та скасувати припис №12 від 20.03.2019 про зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при застосуванні штрафних санкцій та складанні припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил відповідачем порушено вимоги законодавства України про містобудівну діяльність. Крім того, наголошував, що відповідач порушив процедуру проведення перевірки та не врахував містобудівну документацію на котеджне містечко по вул. Сержанта Волкова 1/3, м. Черкаси, яке за всіма розрахунками характеристик можливих наслідків у відповідності з таблицею 1 ДСТУ-Н Б В. 1.2-16:2013 відноситься до класу наслідків СС1.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.11.2019, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2020, у задоволенні позову ЖБК "Дрім Таун" відмовлено.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову, суди виходили з того, що перевірка контролюючим органом проведена з дотриманням норм чинного законодавства, а оскаржувані постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт є правомірними.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У серпні 2020 року ЖБК "Дрім Таун" звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій заявник просить скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2020 в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування постанови № 14/297 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 2703.2019, згідно якої до ЖБК "Дрім Таун" застосовано штраф у сумі 710770 грн., ухвалити нове рішення, яким дану вимогу задовольнити.
Позивач у доводах касаційної скарги зазначив, що суди не врахували, що об`єкт будівництва за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (СС1), а тому застосування штрафних санкцій у розмірі, передбаченому абзацом 2 пункту 3 частини 2 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" за виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання на об`єкті, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми наслідками (СС2), є протиправним. Управління ДАБК визначило клас наслідків відповідно до наданих на перевірку матеріалів, а саме, виходячи з експертного звіту за проектом "Будівництво котеджного містечка по вул. Сержанта Волкова, 1/3 м. Черкаси", де передбачається будівництво 15 будинків з класом наслідків СС2. Суди безпідставно не врахували позицію позивача про те, що контролюючий орган зобов`язаний був зафіксувати факти будівництва на окремо взятих будинках з наявних 10 будинків на земельній ділянці, після чого по кожному з цих будинків окремо визначити клас наслідків будівництва.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Верховний Суд ухвалою від 09.11.2020 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ЖБК "Дрім Таун".
25.11.2020 від Управління ДАБІ до Суду надійшов відзив на касаційну скаргу, відповідно до якого відповідач заперечує проти задоволення касаційної скарги позивача. Зазначає, що об`єкт будівництва за адресою вул. Сержанта Волкова, 1/3 в м. Черкасах є самочинним будівництвом, за результатами огляду об`єкта встановлено та зафіксовано проведення будівельних робіт із залученням працівників та техніки, тому на підставі положень статті 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" спеціалістами Управління ДАБІ, які проводили перевірку, самостійно визначений клас наслідків СС2 на підставі наданих на перевірку документів.
У поясненнях, поданих позивачем до Верховного Суду, ЖБК "Дрім Таун" наполягає на доводах касаційної скарги, які зводяться до того, що при проведенні перевірки контролюючий орган помилково визначив клас наслідків щодо цілісного комплексу, згідно розробленого проекту ПП "Інда", а не окремих будинків, де здійснювалось фактично самочинне будівництво.
Ухвалою від 03.11.2021 справу призначено до розгляду в судове засідання.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 24.03.2006 між Черкаською міською радою та ПП "Інда" укладено договір оренди земельної ділянки площею 19000 кв.м. по вул. Сержанта Волкова, 1/3 в м. Черкаси на 49 років під розташування та подальшу експлуатацію готельно-ресторанного комплексу за рахунок земель Черкаської міської ради.
05.06.2015 рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради № 589 затверджено містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вул. Сержанта Волкова, 1/3 в м. Черкаси, згідно яких на вказаній земельній ділянці ПП "Інда" мала намір побудувати котеджне містечко, площею забудови 5600 кв.м.
Для будівництва котеджного містечка ПП "Інда" мала розробити відповідний проект, в якому передбачити всі вимоги та обмеження, встановлені вказаними містобудівними умовами та обмеженнями.
26.11.2016 між ПП "Інда" і ЖБК "Дрім Таун" укладено договір інвестування капітального будівництва № 1, за умовами якого ПП "Інда" є "Забудовником", а ЖБК "Дрім Таун" -"Інвестором" будівництва.
За умовами пункту 1.1 вказаного Договору інвестування капітального будівництва, забудовник - ПП "Інда" зобов`язувався власними силами або силами підрядних організацій за рахунок коштів інвестора - ЖБК "Дрім Таун" здійснити будівництво котеджного містечка в кількості 15 будинків на земельній ділянці, яка розташована за адресою: м. Черкаси, вул. Сержанта Волкова 1/3, здати об`єкт в експлуатацію та передати у власність Інвестора.
Згідно пункту 1.2 Договору інвестування капітального будівництва, об`єкт будівництва у відповідності до Проекту будівництва котеджного містечка, що розроблений інженером - проектантом ФОП ОСОБА_1 розташований за адресою: АДРЕСА_1, складається з 15 окремих будинків, розділених на два домоволодіння площами 129,1 та 101,7 кв.м. відповідно.
Як передбачалось п. 2.2 Договору інвестування капітального будівництва, забудовник зобов`язаний був завершити виконання робіт до 31.12.2018.
26.11.2016 між ПП "Інда" і ЖБК "Дрім Таун" укладено Договір застави майна та майнових прав при інвестуванні капітального будівництва № 2, за умовами якого ПП "Інда" - "Замовник - Заставодавець", а ЖБК "Дрім Таун" визначений сторонами договору як "Інвестор-заставодержатель".
На підставі заяви ЖБК "Дрім Таун" від 13.08.2018 державним реєстратором Черкаської філії КП "Реєстрація нерухомості" прийнято рішення №42613756 від 20.08.2018 про державну реєстрацію права приватної власності за ЖБК "Дрім Таун" на незавершене будівництво, об`єкт житлової нерухомості, готовністю 18 % по вул. Сержанта Волкова 1/3, м. Черкаси.
31.01.2019 рішенням Черкаської міської ради №2-4021 надано ЖБК "Дрім Таун" земельну ділянку в оренду, без зміни її цільового призначення площею 1,9000 га, яка за цільовим призначенням віднесена до земель житлової та громадської забудови по вул. Сержанта Волкова, 1/3 в на 5 років під незавершений будівництвом об`єкт житлової нерухомості готовністю 18% за рахунок земель Черкаської міської ради.
На підставі вищевказаного рішення між позивачем та Черкаською міською радою 12.02.2019 укладений договір оренди землі.
05.03.2019 до Управління ДАБК надійшов лист від Управління служби безпеки України у Черкаській області №8/1388 з проханням провести позапланову перевірку з огляду на початок улаштування фундаментів та зведення каркасів житлових будинків без повідомлення органу державного архітектурно-будівельного контролю про початок виконання будівельних робіт.
06.03.2019 на підставі наказу відповідача №22 від 06.03.2019 та вказаного листа складено направлення про проведення позапланової перевірки позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
Результати перевірки оформлені актом від 20.03.2019 №32 (далі - Акт №32), в якому контролюючим органом відображено висновок про порушення позивачем:
- пункту 3 частини 1 статті 34, частини 1 статті 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", абзацу 3 пункту "Б" Порядку виконання підготовчих робіт та будівельних робіт, що виразилось у проведенні робіт із будівництва котеджного містечка без відповідного документу, що дає право на виконання будівельних робіт;
- статті 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", пункту 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури, оскільки позивачем не забезпечено здійснення технічного нагляду;
- статті 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", пункту 2 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури, що виразилось у відсутності авторського нагляду.
За результатами позапланової перевірки та з урахуванням висновків про порушення вимог містобудівного законодавства, відображених у Акті № 32, контролюючим органом складені:
- протокол №14 від 20.03.2019 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та призначено розгляд справи на 10-00 год. 27.03.2018 в приміщенні Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради;
- протокол №15 від 20.03.2019 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та призначено розгляд справи на 10-00 год. 27.03.2018 в приміщенні Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради;
- протокол №16 від 20.03.2019 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та призначено розгляд справи на 10-00 год. 27.03.2018 в приміщенні Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради;
- припис №11, яким зобов`язано позивача оформити дозвіл, що дає право на виконання будівельних робіт та забезпечення здійснення авторського та технічного нагляду відповідно до вимог містобудівної документації;
- припис №12, яким зобов`язано позивача негайно зупинити виконання будівельних робіт із будівництва котеджного містечка по вул. Сержанта Волкова, 1/3 в м. Черкасах та протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №14, №15, №16, якими призначено розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності на 10 год. 00 хв. 27.03.2019.
27.03.2019 відповідачем розглянуті справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та винесені, зокрема:
- постанова № 14/297 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ЖБК "Дрім Таун" визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого абзацу 2, пункту 3, частини 2 статті 2 Закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено стягнення у вигляді штрафу у сумі 710770 грн;
- постанова № 15/298 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ЖБК "Дрім Таун" визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого пунктом 5 частини 2 статті 2 Закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено стягнення у вигляді штрафу у сумі 76840 грн.;
- постанова № 16/299 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ЖБК "Дрім Таун" визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого пунктом 6 частини 2 статті 2 Закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено стягнення у вигляді штрафу у сумі 96050 грн.
Не погоджуючись з вказаними постановами відповідача від 27.03.2019 та приписом №12, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
В касаційному порядку позивач оскаржує рішення судів попередніх інстанцій в частині відмови у задоволенні позову про визнання протиправною і скасування постанови № 14/297 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ЖБК "Дрім Таун" визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого абзацом 2 пункту 3 частини 2 статті 2 Закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності" та застосовано стягнення у вигляді штрафу у сумі 710770 грн.
Виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів перевіряє правильність застосування норм матеріального права та дотримання норм процесуального права судами попередніх інстанцій під час прийняття рішень щодо оскарження постанова № 14/297.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, підставою для прийняття відповідачем постанови №14/297 від 27.03.2019 слугували висновки про порушення ЖБК "Дрім Таун" пункту 3 частини 1 статті 34, частини 1 статті 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та абзацу 3 пункту 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних