1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду


У Х В А Л А

22 жовтня 2021 року

м. Київ

Справа № 9901/226/19

Провадження № 11-399заі21

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Анцупової Т. О.,

суддів Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І.,Єленіної Ж. М., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.

перевірила матеріали справи № 9901/226/19 за позовом ОСОБА_1 до Президента України, третя особа - Національна академія державного управління при Президентові України, про визнання протиправним і нечинним Указу Президента України

за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Міністерства освіти і науки України на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11 серпня 2021 року про заміну сторони виконавчого провадження № 63451376 з примусового виконання рішення суду,

УСТАНОВИЛА:

Ухвалами Великої Палати Верховного Суду від 03 вересня 2021 року відкрито апеляційне провадження за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Міністерства освіти і науки України на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11 серпня 2021 року про заміну сторони виконавчого провадження № 63451376 з примусового виконання рішення суду.

В апеляційній скарзі позивач заявив клопотання про розгляд апеляційної скарги з викликом учасників справи.

04 жовтня 2021 року від відповідача до Великої Палати Верховного Суду надійшов відзив на апеляційні скарги ОСОБА_1 та Міністерства освіти і науки України.

Станом на 22 жовтня 2021 року від інших учасників справи відзиви на апеляційні скарги ОСОБА_1 та Міністерства освіти і науки України до Великої Палати Верховного Суду не надходили.

Відповідно до статті 306 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) виконано необхідні дії для підготовки справи до апеляційного розгляду. Потреби у проведенні додаткових підготовчих дій, як і перешкод для призначення справи до розгляду, не встановлено.

Відповідно до частини третьої статті 311 КАС України Велика Палата Верховного Суду як суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення її учасників (у порядку письмового провадження), якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі не вимагають участі сторін.

З огляду на доводи апеляційної скарги, зміст оскаржуваного судового рішення, характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі, Велика Палата Верховного Суду вважає за можливе призначити справу № 9901/226/19 до розгляду в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами без виклику учасників справи.

Велика Палата Верховного Суду враховує практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах у контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція), яка свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не в кожному випадку (рішення від 08 грудня 1983 року у справі Axen v. Germany; рішення від 25 квітня 2002 року у справі Varela Assalino v. Portugal). Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.

Велика Палата Верховного Суду створила учасникам справи належні умови для ознайомлення з рухом справи № 9901/226/19 шляхом надсилання копій процесуальних документів. Крім того, кожен з учасників справи може користуватися своїми процесуальними правами та обов`язками, визначеними статті 44 КАС України.

Бажання сторін у справі викласти під час публічних слухань свої аргументи, висловлені ними в письмових та додаткових поясненнях, не зумовлюють необхідності призначення справи до розгляду з викликом її учасників.

Ураховуючи викладене та зважаючи на відсутність необхідності виклику учасників справи для надання пояснень з огляду на обставини справи, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення зазначеного клопотання ОСОБА_1 .

Водночас Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне поінформувати учасників справи про її розгляд шляхом надіслання копій цієї ухвали.

Ураховуючи наведене та керуючись статтями 306, 307, 311 КАС України, Велика Палата Верховного Суду,


................
Перейти до повного тексту