ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2021 року
м. Київ
справа № 377/815/17
адміністративне провадження № К/9901/10369/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шарапи В.М., суддів Тацій Л.В., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року (головуючий суддя Шурко О.І., судді: Василенко Я.М., Степанюк А.Г.)
у справі №377/815/17
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області
про визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 звернувся до Славутицького міського суду Київської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області, в якому просив:
- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області, щодо відмови йому у проведенні перерахунку та виплаті пенсії із збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області провести перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням його пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж 20 років, починаючи з 01.10.2017.
2. Постановою Славутицького міського суду Київської області від 03 листопада 2017 року позов задоволено.
3. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року скасовано постанову Славутицького міського суду Київської області від 03 листопада 2017 року та прийнято нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовлено.
4. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено, що:
4.1. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області з 25.10.2010 .
4.2. В період з 25.10.2010 по 10.05.2016 отримував пенсію по інвалідності, призначу у відповідності до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 10.05.2016 його було переведено на пенсію за віком, призначену згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
4.3. Загальний стаж роботи позивача становить 40 років 6 місяців 27 днів (станом на 31.03.2016), в т.ч. по списку №1 - 24 роки 2 місяці і 19 днів. При цьому доплата за понаднормативний стаж за 23 роки станом на 01.10.2017 складала 247,02 гривень.
4.4. ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи і має посвідчення категорії 1 серії НОМЕР_1, видане Київоблдержадміністрацією 12.10.2016, з вкладкою № НОМЕР_2 .
4.5. 21.09.2017 позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України у м. Славутичі Київської області із заявою про встановлення доплати за понаднормативний стаж відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
4.6. Листом від 05.10.2017 № 110/Н-03 відповідач відмовив у перерахунку пенсії і повідомив, що норма частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" діє при визначенні розміру пенсії за віком у порядку, передбаченому частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", коли за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком визначається відповідно до раніше діючого законодавства, а інша частина - за нормами цього Закону. Тому підстав для визначення доплати за понаднормативний стаж в іншому порядку, ніж передбачений статтею 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", немає.
5. Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений у частині 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
6. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що розмір та порядок обчислення пенсії визначається статтею 28 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а не правилами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
7. Позивач - ОСОБА_1, подав касаційну скаргу на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року, в якій просить оскаржуване судове рішення скасувати та залишити в силі постанову Славутицького міського суду Київської області від 03 листопада 2017 року.
7.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги полягають у тому, що спеціальний Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає особливі умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. У зв`язку з чим, на переконання скаржника, підлягає застосуванню частина 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для перерахунку його пенсії.
8. У відзиві на касаційну скаргу відповідач погодився з висновками суду апеляційної інстанції щодо відсутності правових підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1