1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 року

м. Київ

Справа № 908/1767/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

головуючий - Стратієнко Л.В.,

судді: Кібенко О.Р., Кролевець О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Юдицького К.О.;

за участю представників:

позивача - Васьківського Л.М.,

відповідача - 1 - Безручка О.П.,

- 2 - не з`явився,

третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача-1 - 1 - Вакуляк Ю.А.,

- 2 - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Фонду державного майна України та Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат"

на рішення Господарського суду Запорізької області

(суддя - Корсун В.Л.)

від 09.11.2020

та постанову Центрального апеляційного господарського суду

(головуючий - Вечірко І.О., судді - Білецька Л.М., Мороз В.Ф.)

від 24.05.2021,

у справі за позовом Компанії "Толексіс Трейдінг Лімітед"

до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат",

2) Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача-1: Фонд державного майна України, ОСОБА_1,

про визнання недійсним рішення загальних (позачергових) зборів учасників, визнання протиправною та скасування реєстраційної дії щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу,

В С Т А Н О В И В:

у липні 2020 року до Господарського суду Запорізької області звернулась Компанія "Толексіс Трейдінг Лімітед" з позовом до ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради про визнання недійсними рішень загальних (позачергових) зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", оформлених протоколом № 1/2020 від 30.04.2020, 12.05.2020 та 29.05.2020; визнання протиправною та скасування реєстраційної дії - внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах щодо зміни керівника юридичної особи.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням порядку скликання та проведення позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", проведених 30.04.2020, 12.05.2020 та 29.05.2020.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 09.11.2020, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 24.05.2021, позов задоволено. Визнано недійсними рішення загальних (позачергових) зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", оформлені протоколом № 1/2020 від 30 квітня 2020 року, 12 травня 2020 року, 29 травня 2020 року. Визнано протиправною та скасовано реєстраційну дію - внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах: 04.06.2020, № 11031070010035166; Мельник Ганна Сергіївна; Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради; зміна керівника юридичної особи.

Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позачергові загальні збори ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" відбулись за відсутності позивача, який не був належним чином повідомлений про їх проведення, що є порушенням вимог Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", статуту ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" та прав позивача на участь в управлінні справами товариства.

У червні 2021 року Фонд державного майна України подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані рішення і прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Підставами для скасування судових рішень Фонд державного майна України зазначає неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права судами першої та апеляційної інстанцій. Вказує, що висновок Верховного Суду щодо питання застосування частини 9 статті 31, частин 3, 11 статті 32, частини 7 статті 33 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", частини 5 статті 30, пункту 1 частини 1 статті 31 ГПК України у подібних правовідносинах відсутній.

У відзиві на касаційну скаргу Компанія "Толексіс Трейдінг Лімітед" вважає рішення Господарського суду Запорізької області від 09.11.2020 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 24.05.2021 законними та обґрунтованими, просить залишити їх без змін. Доводи, викладені у відзиві, зводяться до обґрунтованості оскаржуваних у справі судових рішень.

Окрім того, 22.07.2021 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", у якій просить рішення та постанову судів попередніх інстанцій скасувати повністю, та передати справ повністю на новий розгляд за встановленою підсудністю до Господарського суду міста Києва. За твердженнями відповідача-1 оскаржувані рішення у справі прийняті з порушенням правил територіальної юрисдикції. Компанія "Толексіс Трейдінг Лімітед" була завчасно повідомлена про проведення загальних (позачергових) зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" 30.04.2020, була обізнана про їх відкладення на 12.05.2020 та 29.05.2020, проте своїм правом на участь у зборах не скористалась.

16.08.2021 до Верховного Суду від Компанії "Толексіс Трейдінг Лімітед" надійшов відзив на касаційну скаргу ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат". Оскільки він поданий поза межами строку, встановленого в ухвалі Верховного Суду від 27.07.2021, а клопотання про продовження такого строку позивач не заявляв, то суд касаційної інстанції залишає такий відзив без розгляду на підставі ч. 2 ст. 118 ГПК України.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників учасників справи, які з`явились у судове засідання, перевіривши наявність зазначених у касаційних скаргах підстав касаційного оскарження судових рішень (п. п. 3, 4 ч. 2 ст. 287 ГПК України), дослідивши наведені у касаційних скаргах доводи, заперечення проти них і перевіривши матеріали справи, Верховний Суд зазначає наступне.

За твердженнями скаржників оскаржувані рішення у справі прийняті з порушенням правил територіальної юрисдикції.

11.08.2020 до Господарського суду Запорізької області надійшло клопотання Фонду державного майна України про передачу справи за підсудністю до Господарського суду міста Києва.

07.09.2020 до Господарського суду Запорізької області надійшло клопотання позивача від 02.09.2020 про заміну у справі первісних відповідачів на належних відповідачів, а саме на ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" та Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради не закриваючи провадження у справі та залучення Фонду державного майна України до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів.

10.09.2020 залучено Фонд державного майна України до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів.

Спори у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на м. Київ, незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду (ч. 5 ст. 30 ГПК України).

Відповідно до ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у ст. 4 цього Кодексу (ч. 1). Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу (ч. 2). Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу (ч. 3).

Відповідачем у спорах про визнання недійсним рішення загальних зборів та інших керівних органів юридичної особи виступає сама юридична особа, а не його окремі учасники (акціонери).

За змістом позовної заяви позивач просив суд визнати недійсними рішення позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", оформлені протоколом № 1/2020 від 30.04.2020, 12.05.2020 та 29.05.2020, а також скасувати реєстраційну дію щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу.

Позивачем не заявлено жодної позовної вимоги до Фонду державного майна України.

За таких обставин, були відсутні правові підстави для передачі справи до Господарського суду міста Києва за правилами виключної підсудності відповідно до ч. 5 ст. 30 ГПК України.

Щодо суті спору, Верховний Суд зазначає наступне.

Судами встановлено, що 04.03.2020 листом за № 10-57-4491 Фонд державного майна України звернувся до виконавчого органу та голови ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" Карука О.О. з вимогою про скликання річних загальних зборів учасників товариства. Посилаючись на п. 8 ст. 31 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", Фонд державного майна України зобов`язало виконавчий орган товариства вчинити всі необхідні дії для скликання загальних зборів учасників у строк не пізніше 20 днів з дня отримання вимоги про проведення таких зборів з включенням до порядку денного питань, що додаються.

Додатком до вказаного листа вказано порядок денний річних загальних зборів ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", а саме: 1. Затвердження порядку проведення (регламенту) річних загальних зборів товариства. 2. Обрання голови та секретаря річних загальних зборів товариства. 3. Про відкликання (припинення повноважень) директора товариства. 4. Про обрання директора товариства. 5. Про затвердження річного звіту товариства за 2019 рік. 6. Прийняття рішення про результати фінансово-господарської товариства у 2019 р. 7. Розподіл прибутку і збитків товариства, отриманих за результатами діяльності товариства у 2019 р., в т.ч. виплата дивідендів та затвердження їх розміру, з урахуванням вимог передбачених законодавством, відповідно до результатів фінансово-господарської діяльності товариства у 2019 р.

Голова ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" Карук О.О. листом № 06 від 20.03.2020 повідомив Фонд державного майна України, Компанію "Толексіс Трейдінг Лімітед" про неможливість скликання та проведення загальних зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" до скасування державними органами України обмежувальних та забороняючих заходів пов`язаних із запобіганням поширенню гострої респіраторної хвороби спричиненої коронавірусом COVID-19.

Фонд державного майна України листом № 10-57-6470 від 27.03.2020 звернувся до Компанії "Толексіс Трейдінг Лімітед", у якому повідомив про проведення 30.04.2020 об 11 год. 00 хв. позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" у приміщенні Фонду державного майна України за адресою: м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, кабінет 304 (зала засідань) з порядком денним:

1. Обрання голови та секретаря загальних зборів ТОВ.

2. Припинення повноважень директора товариства.

3. Обрання в.о. директора товариства.

Вказаний лист передано для доставки компанії DHL Express 01.04.2020 та доставлено одержувачу - Компанії "Толексіс Трейдінг Лімітед" 03.04.2020 об 12 год. 24 хв.

Також цей лист для доставки передано АТ "Укрпошта" 30.03.2020 та вручено одержувачу - Компанії "Толексіс Трейдінг Лімітед" 28.05.2020 об 10 год. 01 хв.

15.04.2020 в листі Компанії "Толексіс Трейдінг Лімітед" на адресу Фонду державного майна України зазначено, що повідомлення Фонду є таким, що грубо порушує законодавство України, а також позбавляє іноземного інвестора - Компанію "Толексіс Трейдінг Лімітед" права на участь (представництво) у загальних зборах ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", зважаючи на те, що в Україні та Республіці Кіпр запроваджені комплексні невідкладні заходи для попередження та лікування коронавірусної хвороби (COVID-19), тимчасово закрито пункти пропуску (контролю) через державний кордон для міжнародного пасажирського залізничного, повітряного, автомобільного (для автобусів) сполучення. У зв`язку з чим Компанія "Толексіс Трейдінг Лімітед" просить Фонд державного майна України не проводити вищезазначені позачергові загальні збори.

Листом від 22.05.2020 Компанія "Толексіс Трейдінг Лімітед" звернулась до Фонду державного майна України про вжиття заходів щодо скасування позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" призначених на 29.05.2020 об 15 год. 00 в м. Києві.

30.04.2020, 12.05.2020 та 29.05.2020 проведено позачергові загальні збори учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", результати яких оформлені протоколом за №1/2020.

За змістом вказаного протоколу, всі учасники товариства своєчасно та належним чином повідомлені про місце, час та порядок денний загальних зборів учасників.

Місце проведення позачергових загальних зборів учасників товариства: м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, кабінет 304 (зала засідань). Дата проведення зборів: 30 квітня 2020 року. Дата продовження зборів: 12 травня 2020 року. Дата продовження зборів: 29 травня 2020 року.

Присутні: Фонд державного майна України, що володіє 51% статутного капіталу товариства.

Запрошені: ОСОБА_2 - заступник голови Фонду; ОСОБА_6 - заступник директора департаменту - начальник управління; ОСОБА_5 - начальник відділу Фонду; ОСОБА_3 - директор товариства; ОСОБА_4 - адвокат.

Порядок денний:

1. Про обрання голови та секретаря загальних зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат".

2. Про припинення повноважень директора товариства.

3. Про обрання в.о. директора товариства.

По першому питанню порядку денного збори вирішили: обрати головою зборів ОСОБА_2, секретарем зборів - ОСОБА_5 .

По другому питанню порядку денного збори вирішили: продовжити засідання загальних зборів учасників 12.05.2020 о 14:00. Об 11 годині 30 хвилин голова загальних зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" оголосив перерву.

Засідання загальних зборів учасників товариства продовжено 12.05.20 о 14.00.

Присутні учасники: Фонд державного майна України, місцезнаходження: Україна, м. Київ, вул. Генерала Алмазові, буд. 18/9, що володіє 51% статутного капіталу товариства в особі директора департаменту управління корпоративними правами держави та державними підприємствами Фонду державного майна України Мартинюка Юрія Володимировича, який діє на підставі довіреності № 95 від 29.04.2020.

Запрошені: ОСОБА_2 - голова зборів; ОСОБА_6 - заступник директора департаменту - начальник управління; ОСОБА_5 - секретар зборів; ОСОБА_3 - директор товариства; ОСОБА_4 - адвокат.

Слухали: директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", який надав пояснення стосовно необхідності включення додаткових питань до порядку денного загальних зборів учасників. Крім того, директор ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" ОСОБА_3 сказав, що надасть письмові ґрунтовні пояснення з фінансовими та аналітичними розрахунками в доцільності та нагальній потребі розгляду зазначених вище питань.

Оскільки аналіз вказаних питань потребує часу та виваженого рішення, а можливо, й залучення аналітичних експертів голова зборів запропонував оголосити перерву у проведенні загальних зборів учасників до 15.00 години 29.05.2020.

Вирішили: продовжити засідання загальних зборів учасників 29.05.2020 о 15.00. О 14 год. 30 хв. голова загальних зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" оголосив перерву.

Засідання загальних зборів учасників товариства продовжено 29.05.2020 о 15.00.

Присутні учасники: Фонд державного майна України, місцезнаходження: Україна, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, що володіє 51% статутного капіталу товариства в особі директора департаменту управління корпоративними правами держави та державними підприємствами Фонду державного майна України Мартинюка Юрія Володимировича, який діє на підставі довіреності № 95 від 29.04.2020.

Запрошені: ОСОБА_2 - голова зборів; ОСОБА_6 - заступник директора департаменту - начальник управління; ОСОБА_5 - секретар зборів; ОСОБА_3 - директор товариства; ОСОБА_4 - адвокат.

Голова зборів повідомив, що відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України "Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю" рішення з питань, не включених до порядку денного загальних зборів учасників, приймаються лише за умови, що в них беруть участь всі учасники товариства, які одностайно надали згоду на розгляд таких питань. Оскільки другий учасник ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" відсутній на загальних зборах учасників, запропоновані питання не можуть бути включені до порядку денного.

Вирішили: дотримуватись порядку денного відповідно до завдання на голосування.

Слухали з другого питання порядку денного: голову зборів ОСОБА_2, який сказав, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 № 165-р було погоджено призначення ОСОБА_1 в.о. директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат".

На виконання зазначеного розпорядження голова зборів запропонував голосувати про припинення повноважень директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" ОСОБА_3 та доручити ОСОБА_3 забезпечити передачу всієї документації та майна товариства виконуючому обов`язки.

Голосували: "за" - 100% голосів від зареєстрованих на зборах, "проти" - 0% голосів від зареєстрованих на зборах, "утримались" - 0% голосів від зареєстрованих на зборах, "не голосували" - 0% голосів від зареєстрованих на зборах.

Вирішили: припинити повноваження директора товариства ОСОБА_3 та доручити ОСОБА_3 забезпечити передачу всієї документації та майна товариства виконувачу обов`язки.

Слухали з третього питання порядку денного: голову зборів ОСОБА_2, який запропонував голосувати за обрання в.о. ОСОБА_1 директором товариства з 30.05.2020 та затвердити умови контракту, що укладатиметься з ним. Уповноважити на підписання контракту з в.о. директором товариства ОСОБА_1 голову загальних зборів учасників.

Голосували: "за" - 100% голосів від зареєстрованих на зборах, "проти" - 0% голосів від зареєстрованих на зборах, "утримались" - 0% голосів від зареєстрованих на зборах, "не голосували" - 0% голосів від зареєстрованих на зборах.

Вирішили: обрати в.о. директором товариства ОСОБА_1 з 30.05.2020 та затвердити умови контракту, що укладатиметься з ним. Уповноважити на підписання контракту з в.о. директором товариства ОСОБА_1 голову загальних зборів.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.06.2020, державна реєстрація новоутвореної юридичної особи ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" проведена 19.11.2013; ідентифікаційний код юридичної особи - 38983006; місцезнаходження юридичної особи: 69600, Запорізька область, м. Запоріжжя, Заводський район, вул. Теплична, буд. 18, ОСОБА_1 (виконуючий обов`язки) - керівник, ОСОБА_3, 14.11.2013 (відповідно до статуту) - підписант. Відомості про органи управління юридичної особи - загальні збори, директор, наглядова рада.

Статут ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" (нова редакція) затверджено загальними зборами учасників відповідно до протоколу зборів учасників від 20.07.2016.

Під час розгляду цієї справи судами встановлено, що інших редакцій статуту станом ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" не затверджувалось.

Згідно з п 2.4 статуту учасниками товариства є: Фонд державного майна України, місцезнаходження: Україна, 01601, м. Київ 133, вул. Кутузова, буд. 18/9 (нинішня назва вулиці - вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9); Компанія "Толексіс Трейдінг Лімітед", юридична особа зареєстрована за законодавством Республіки Кіпр, сертифікат реєстрації НЕ148292 від 11.05.2004, місце знаходження: Еміліу Хурмузіу Стріт, Лофітіс Бізнес Центр, 6-й поверх, офіс 3 та 4, П.К. 3035, Лімассол, Кіпр.

Відповідно до п. 5.1 статуту ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" учасники товариства мають право: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному цим статутом, за винятком випадків, встановлених законом; обирати та/або призначати, та/або припиняти повноваження, в передбаченому цим статутом порядку, органів товариства; виносити на розгляд органів товариства будь-які питання пов`язані з діяльністю товариства в порядку визначеному чинним законодавством України та цим статутом.

Статутний капітал (п. 6.5 статуту) розподіляється між учасниками таким чином:

- Фонд державного майна України - 51% статутного капіталу товариства, що становить 749 164 000,00 грн, що в перерахунку згідно з встановленим Національним банком України офіційним курсом гривні до долару США станом на 18.10.2013 (7,993 грн за 1 долар США) відповідає 93 727 511,57 доларам США;

- Компанія "Толексіс Трейдінг Лімітед" - 49% статутного капіталу товариства, що становить 719 785 019,80 грн, що в перерахунку згідно з встановленим Національним банком України офіційним курсом гривні до долару США станом на 18.10.2013 (7,993 грн за 1 долар США) відповідає 90 051 922,91 доларам США.

Управління товариством (п. 9.1 статуту) здійснюють: загальні збори учасників товариства - вищий орган товариства; директор товариства - одноособовий виконавчий орган товариства. Ревізійна комісія товариства є органом, що здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю виконавчого органу товариства.

Вищим органом товариства є загальні збори (п. 10.1 статуту).

До компетенції загальних зборів належить, зокрема, обрання та відкликання директора (пп 10.3.2 статуту).

Загальні збори скликаються головою товариства не рідше ніж один раз на рік, якщо інше не передбачено рішенням загальних зборів учасників (п. 10.5 статуту).

Позачергові загальні збори (п. 10.6 статуту) скликаються головою товариства: за наявності обставин визначених чинним законодавством (пп 10.6.1), у разі несплатопроможності товариства (пп 10.6.2); у разі, коли цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного зменшення розміру статутного капіталу (пп 10.6.3); на вимогу учасників товариства, що володіють в сукупності більше ніж 20 % голосів, директора та ревізійної комісії (пп 10.6.4).

Якщо впродовж 25 днів голова загальних зборів не виконав вимоги щодо скликання позачергових загальних зборів, учасники товариства мають право самі скликати загальні збори (п. 10.7 статуту).

Пунктом 10.8 статуту визначено, що учасники товариства повідомляються про проведення загальних зборів поштою (рекомендованим листом) із зазначенням часу і місця проведення загальних зборів та порядку денного, а за необхідності - додатково повідомляються електронними засобами зв`язку (електронною поштою, фактом, тощо). Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів.

Учасникам товариства не пізніше ніж за 7 днів до дати проведення загальних зборів повинні бути надані документи, необхідні для прийняття рішень з питань порядку денного загальних зборів (п. 10.10 статуту).

Загальні збори вважаються повноважними (п. 10.17 статуту), якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 % голосів.

Виконавчим органом товариства, що здійснює управління його поточною діяльністю, є директор. Директор є посадовою особою товариства, що обирається та відкликається за рішенням загальних зборів. Директор здійснює свої повноваження відповідно до цього статуту та контракту з ним (п. п. 11.1, 11.2 статуту).

17.06.2018 набрав чинності Закон України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", який визначає правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов`язки їх учасників (частина 1 статті 1).

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" протягом року з дня набрання чинності цим Законом положення статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, що не відповідають цьому Закону, є чинними в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом. Цей пункт не застосовується після внесення змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю.

Наведену норму потрібно тлумачити так, що протягом року з дня набрання чинності Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" товариства можуть здійснювати свою діяльність на підставі положень статуту в редакції, яка діє на момент набрання чинності цим Законом, за умови, що положення такого статуту відповідають чинному на той момент законодавству, зокрема, Закону України "Про господарські товариства". Якщо протягом "перехідного періоду" (одного року з дня набрання чинності Законом) товариство вносить зміни до статуту, така редакція статуту товариства після внесення змін повинна відповідати Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

Якщо товариство не внесе відповідні зміни до статуту через рік після набрання чинності Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", то у такому разі положення статуту, які не відповідають цьому Закону, не застосовуються, натомість учасники товариства повинні керуватися нормами Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

Оскільки Закон України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" набрав чинності 17.06.2018, то відповідні зміни до статуту ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" повинні бути внесені до 17.06.2019.

Через рік після набрання чинності Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" не внесло відповідні зміни до статуту, тому положення статуту товариства, які не відповідають вказаному Закону, не застосовуються, натомість учасники товариства з 17.06.2019 повинні керуватися нормами Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

За приписами пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" учасники товариства, зокрема, мають право брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Законом та статутом товариства.

Згідно з частинами першою та другою статті 29 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників є вищим органом товариства. Кожен учасник товариства має право бути присутнім на загальних зборах учасників, брати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати з питань порядку денного загальних зборів учасників.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників можуть вирішувати будь-які питання діяльності товариства.

До компетенції загальних зборів учасників належить, зокрема, обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу (всіх чи окремо одного або декількох з них), встановлення розміру винагороди членам виконавчого органу товариства (пункт 7 частини другої статті 30 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").

Згідно зі ст. 34 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" рішення загальних зборів учасників приймаються відкритим голосуванням, якщо інше не передбачено статутом товариства. Рішення з питань, передбачених пунктами 2, 3, 13 частини другої статті 30 цього Закону, приймаються трьома чвертями голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань. Рішення загальних зборів учасників з питань, передбачених пунктами 4, 5, 9, 10 частини другої статті 30 цього Закону, приймаються одностайно всіма учасниками товариства, які мають право голосу з відповідних питань. Рішення загальних зборів учасників з усіх інших питань приймаються більшістю голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань. Статутом товариства може встановлюватися інша кількість голосів учасників товариства (але не менше, ніж більшість голосів), необхідна для прийняття рішень з питань порядку денного загальних зборів учасників, крім рішень, які відповідно до цього Закону приймаються одностайно. Відповідні положення можуть бути внесені до статуту, змінені або виключені з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства.

Отже, положеннями статті 34 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" передбачено, що рішення загальних зборів учасників про обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу (всіх чи окремо одного або декількох з них) приймаються більшістю голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань.

Вирішуючи спір у даній справі, суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про те, що зі змісту Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" вбачається, що порядок скликання позачергових загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю чи товариства з додатковою відповідальністю цим Законом не врегульовано, враховуючи наступне.

Так, за приписами ст. 31 "Скликання загальних зборів учасників" Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників скликаються у випадках, передбачених цим Законом або статутом товариства, а також: 1) з ініціативи виконавчого органу товариства; 2) на вимогу наглядової ради товариства; 3) на вимогу учасника або учасників товариства, які на день подання вимоги в сукупності володіють 10 або більше відсотками статутного капіталу товариства.

Річні загальні збори учасників скликаються протягом шести місяців наступного за звітним року, якщо інше не встановлено законом. До порядку денного річних загальних зборів учасників обов`язково вносяться питання про розподіл чистого прибутку товариства, про виплату дивідендів та їх розмір (ч. 2 ст. 31 Закону).

Вимога про скликання загальних зборів учасників подається виконавчому органу товариства в письмовій формі із зазначенням запропонованого порядку денного. У разі скликання загальних зборів учасників з ініціативи учасників товариства така вимога повинна містити інформацію про розмір часток у статутному капіталі товариства, що належать таким учасникам (ч. 5 ст. 31 Закону).

Виконавчий орган товариства повідомляє про відмову в скликанні загальних зборів учасникам, які вимагали скликання таких зборів, письмово із зазначенням причин відмови протягом п`яти днів з дати отримання вимоги від таких учасників товариства (ч. 6 ст. 31 Закону).

Разом з питаннями, запропонованими для включення до порядку денного загальних зборів учасників особою, яка вимагає скликання таких зборів, виконавчий орган товариства з власної ініціативи може включити до нього додаткові питання (ч. 7 ст. 31 Закону).

Виконавчий орган товариства зобов`язаний вчинити всі необхідні дії для скликання загальних зборів учасників у строк не пізніше 20 днів з дня отримання вимоги про проведення таких зборів (ч. 8 ст. 31 Закону)..

У разі якщо протягом 10 днів з дня, коли товариство отримало чи мало отримати вимогу про скликання загальних зборів, учасники не отримали повідомлення про скликання загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлено статутом, особи, які ініціювали їх проведення, можуть скликати загальні збори учасників самостійно. У такому випадку обов`язки щодо скликання та підготовки проведення загальних зборів учасників, передбачені статтею 32 цього Закону, покладаються на учасників товариства, які ініціювали загальні збори учасників (ч. 9 ст. 31 Закону).

Загальні збори учасників можуть прийняти рішення з будь-якого питання без дотримання вимог, встановлених цим Законом та статутом товариства щодо порядку скликання загальних зборів учасників та щодо повідомлень, якщо в таких загальних зборах учасників взяли участь всі учасники товариства та всі вони надали згоду на розгляд таких питань (ч. 10 ст. 31 Закону).

За змістом статті 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", яка так і іменується - "Порядок скликання загальних зборів учасників", загальні збори учасників скликаються виконавчим органом товариства. Статутом товариства може бути визначений інший орган, уповноважений на скликання загальних зборів учасників. Виконавчий орган товариства скликає загальні збори учасників шляхом надсилання повідомлення про це кожному учаснику товариства. Виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства. Повідомлення, передбачене частиною третьою цієї статті, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення. Статутом товариства може бути встановлений інший спосіб повідомлення. У повідомленні про загальні збори учасників зазначаються дата, час, місце проведення, порядок денний. Якщо до порядку денного включено питання про внесення змін до статуту товариства, до повідомлення додається проект запропонованих змін. Виконавчий орган товариства приймає рішення про включення запропонованих питань до порядку денного загальних зборів учасників. Пропозиції учасника або учасників товариства, які в сукупності володіють 10 або більше відсотками статутного капіталу товариства, підлягають обов`язковому включенню до порядку денного загальних зборів учасників. У такому разі таке питання вважається автоматично включеним до порядку денного загальних зборів учасників. Після надсилання повідомлення, передбаченого частиною третьою цієї статті, забороняється внесення змін до порядку денного загальних зборів учасників, крім включення нових питань відповідно до частини сьомої цієї статті. Виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства про внесення змін до порядку денного не менше ніж за 10 днів до запланованої дати загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства, відповідно до частини четвертої цієї статті. До порядку денного можуть бути внесені будь-які зміни за згодою всіх учасників товариства. У такому разі положення частин восьмої і дев`ятої цієї статті не застосовуються. Виконавчий орган товариства зобов`язаний надати учасникам товариства можливість ознайомитися з документами та інформацією, необхідними для розгляду питань порядку денного на загальних зборах учасників. Виконавчий орган товариства забезпечує належні умови для ознайомлення з такими документами та інформацією за місцезнаходженням товариства у робочий час, якщо інший порядок не передбачений статутом товариства.

Таким чином, зі змісту наведених статей Закону вбачається, що ними унормовано порядок скликання "загальних зборів" тобто не виключно річних, а отже і позачергових, зокрема на вимогу учасників товариства.

Отже, вирішуючи питання про те, чи було дотримано порядок скликання оспорюваних загальних зборів, судам необхідно було дослідити виконання вимог статей 31, 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", натомість судами наведеного здійснено не було. Водночас суди безпідставно вдались до аналізу змісту Статуту "ТОВ "ЗТМК" щодо порядку скликання позачергових загальних зборів, в той час як судами не було надано оцінки тим обставинам, чи відповідають відповідні положення статуту вказаному Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", та відповідно чи можуть бути вони (положення статуту) застосовані до спірних правовідносин.

Щодо посилання судів попередніх інстанцій на те, що спірні загальні збори були проведені не за місцезнаходженням Товариства, що суперечить ч. 7 ст. 33 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", суд касаційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до ч. 7 ст. 33 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників проводяться за місцезнаходженням товариства, якщо інше не встановлено статутом товариства. Проведення загальних зборів за межами території України допускається лише за одностайною письмовою згодою всіх учасників товариства.

Судами встановлено, що місцезнаходженням ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" є м. Запоріжжя, вул. Теплична, 18, однак спірні загальні збори учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", проведені 30.04.2020, 12.05.2020 та 29.05.2020, відбулись не за місцезнаходженням ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", а у приміщенні Фонду державного майна України за адресою: м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, каб. 304 (зала засідань).

Разом з тим, згідно з частиною 5 статті 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" у повідомленні про загальні збори учасників зазначаються дата, час, місце проведення, порядок денний.

Верховний Суд також зазначає, що особа, яка скликає загальні збори учасників Товариства, повинна вжити всіх розумних заходів для належного повідомлення учасників товариства про проведення цих зборів. При цьому повідомлення про їх проведення не може бути формальним.

Отже відомості про дату, час, місце проведення та порядок денний загальних зборів є обов`язковими для їх зазначення у повідомленні про загальні збори учасників. При цьому інформація, що міститься в повідомленні, має бути зрозумілою, відповідати принципу достовірності і повноти (статті 2 Закону України "Про інформацію"). Відомості у повідомленні мають бути конкретними, докладними, вичерпними та точними для надання можливості особі, яка отримує ці відомості, зрозуміти їх правильно та однозначно. Адже необізнаність учасника товариства про скликання зборів, про конкретні дату, час, місце проведення загальних зборів учасників товариства та про порядок денний зборів або неоднозначність відомостей у повідомленні може перешкодити учаснику товариства реалізувати його права на участь в управлінні товариством шляхом участі у відповідних загальних зборах, голосування з питань порядку денного, підписання протоколу загальних зборів тощо.

Аналогічні висновки Верховного Суду щодо вимог до відомостей у повідомленні про проведення зборів, викладені у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.02.2020 у справі № 922/333/19.

Отже, для висновку про порушення прав позивача на участь у загальних зборах визначальним є встановлення факту його неналежного повідомлення, зокрема, щодо місця проведення відповідних загальних зборів, водночас проведення таких загальних зборів не за місцезнаходженням товариства, як встановлено ч. 7 ст. 33 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", про що усі учасники були повідомлені належним чином, саме по собі не може бути безумовною підставою для визнання недійсними рішень, прийнятих на таких загальних зборах.

Таким чином, для правильного вирішення даного спору з`ясуванню підлягають обставини щодо належного повідомлення позивача про проведення оспорюваних загальних зборів.

Так, неповідомлення учасника товариства про проведення загальних зборів в установленому законом та статутом порядку також порушує його права, зокрема право на участь у загальних зборах товариства та, відповідно, на участь в управлінні товариством, що може бути підставою для визнання рішень загальних зборів господарського товариства недійсними.

Отже у справах з позовною вимогою про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства, заявленою з підстав неповідомлення позивача як учасника товариства про проведення зборів, на яких прийняті спірні рішення, судам при вирішенні питання щодо порушення прав учасника товариства спірним рішенням необхідно з`ясовувати дотримання порядку скликання загальних зборів, зокрема щодо належного повідомлення позивача про такі збори, яке є складовою скликання зборів, а також щодо відповідності змісту повідомлення вимогам закону та статуту товариства, оскільки своєчасне і належне повідомлення учасника товариства про скликання загальних зборів, що містить вичерпну інформацію щодо проведення зборів, є важливим для формування волі при прийнятті рішень загальними зборами, аби кожен з учасників міг належним чином підготуватися і сформувати своє бачення щодо питань, які розглядаються на зборах, та повноцінно взяти участь у їх обговоренні. Якщо учасник (або його представник) узяв участь у загальних зборах і голосував на них, то ця обставина сама собою не обов`язково свідчить про те, що учасник був належним чином повідомлений про збори і мав змогу підготуватися до розгляду питань порядку денного.

Аналогічні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.10.2019 у справі №923/876/16.

Необхідність дослідження обставин щодо дотримання порядку скликання загальних зборів, зокрема щодо належного повідомлення позивача про такі збори, відповідності змісту повідомлення вимогам закону та статуту товариства у подібних правовідносинах (про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з підстав неповідомлення позивача як учасника товариства про проведення зборів) при вирішенні питання про порушення прав позивача як учасника товариства на участь у загальних зборах та на участь в управлінні товариством підтверджена сталою судовою практикою, зокрема висновками Верховного Суду, що містяться у постановах від 02.05.2018 у справі №910/807/17 та від 27.11.2018 у справі №916/58/18.

Судами встановлено, що на підтвердження обставин належного повідомлення позивача про проведення загальних (позачергових) зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" 30.04.2020, 12.05.2020 та 29.05.2020 до суду надано, зокрема, лист Фонду державного майна України № 10-57-6470 від 27.03.2020 про проведення 30.04.2020 об 11 год. 00 хв. позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", накладну та довідку поштової компанії DHL Express від 01.04.2020 про доставку одержувачу - Компанії "Толексіс Трейдінг Лімітед" вказаного повідомлення Фонду державного майна України 03.04.2020; опис вкладення у цінний лист АТ "Укрпошта" від 30.03.2020, який вручено одержувачу - Компанії "Толексіс Трейдінг Лімітед" 28.05.2020.

Суди попередніх інстанцій дійшли передчасного висновку про те, що позивач у даній справі був повідомлений про призначення зборів учасників ТОВ "ЗТМК" на 30.04.2020 у строк, який є меншим за 30 днів до запланованої дати їх проведення, що суперечить частині третій статті 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", з посиланням на дати вручення відповідних повідомлень позивачу.

Як було зазначено, відповідно до частини третьої статті 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства.

Згідно з частиною четверною статті 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" повідомлення, передбачене частиною третьою цієї статті, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення. Статутом товариства може бути встановлений інший спосіб повідомлення.

Тобто наведені положення законодавства слід тлумачити таким чином, що вимоги частини третьої статті 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" вважаються дотриманими у разі, якщо повідомлення про проведення загальних зборів було надіслано учасникам не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів.

Відповідні висновки узгоджуються з практикою Верховного Суду у постанові від 13.11.2019 у справі № 904/242/19.

Однак суди попередніх інстанцій наведеного не врахували, а тому дійшли передчасного висновку щодо порушення вимог частини третьої статті 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" під час скликання оспорюваних загальних зборів на 30.04.2020.

Крім того, слід звернути увагу, що своїм листом від 15.04.2020 на адресу Фонду державного майна України Компанія "Толексіс Трейдінг Лімітед" повідомила Фонд державного майна України про неможливість проведення Загальних зборів ТОВ "ЗТМК" 30.04.2020, посилаючись, зокрема, на запровадження протиепідемічних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби, в той час як місцезнаходженням позивача є Республіка Кіпр. Тобто фактично причиною відсутності позивача на оспорюваних загальних зборах є його місцезнаходження за кордоном, а не надіслання відповідачем повідомлення про їх проведення у строк, який є меншим за 30 днів до запланованої дати.

У будь-якому разі слід виходити з того, що суд не вправі визнати недійсними рішення загальних зборів, якщо допущені під час скликання та проведення загальних зборів порушення не порушують законні права учасника (власника), який оскаржує рішення. Права учасника (акціонера, члена, власника) юридичної особи не можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він був повідомлений про час та місце загальних зборів, але не скористався своїм правом на участь через особисті причини, які не пов`язані з недотриманням вимог законодавства або статуту під час скликання загальних зборів.

Суди попередніх інстанцій взяли до уваги доводи позивача про те, що він не міг бути присутнім на загальних зборах, у зв`язку з чим просив відкласти проведення загальних зборів.

Однак чинне законодавство не передбачає обов`язку відкладати у такому разі проведення загальних зборів. Натомість, у такому разі позивач мав можливість брати участь у загальних зборах через своїх представників. Особиста його участь (в особі директора) у таких зборах є його правом, а не обов`язковою умовою для визнання загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю (відповідача) правомочними.

Крім того, суд касаційної інстанції вважає передчасними висновки судів попередніх інстанцій про те, що позивач не був належним чином повідомлений про перенесення загальних зборів та їх призначення на 12.05.2020 та 29.05.2020, враховуючи наступне.

Так, судами зазначено, що позачергові загальні збори, які були призначені на 30.04.2020, були перенесені на 12.05.2020 та в подальшому на 29.05.2020.

Разом з тим, надаючи оцінку правомірності відповідних дій відповідача щодо оголошення перерви (відкладення) у проведенні загальних зборів, суди попередніх інстанцій не врахували, що відповідна можливість щодо оголошення перерви (відкладення), хоч і не передбачена Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", однак і не заборонена.

У разі необхідності проведення загальних зборів в інший день (час), ніж зазначено у повідомленні, проведення загальних зборів може бути відкладено.

Крім того, у роботі загальних зборів може бути оголошена перерва, яка не є тотожною відкладенню, та може бути пов`язана із процедурою їх проведення (обідня перерва, перерва до іншого дня для продовження обговорення питань порядку денного), або із подіями, що унеможливлюють подальшу роботу загальних зборів.

У першому випадку (відкладення), на відміну від перерви, проведення призначених на відповідну дату загальних зборів не розпочинається, реєстрація учасників для участі у таких загальних зборах не відбувається.

При вирішенні даного спору по суті, суди не з`ясували, що ж за своєю суттю відбулось під час проведення призначених на 30.04.2020 загальних зборах, відкладення чи перерва у їх проведенні, водночас розмежування вказаних категорій впливає на висновок щодо необхідності повідомлення усіх учасників товариства про дату, час та місце проведення загальних зборів (які відбулись в подальшому 12.05.2020 та 29.05.2020) чи лише тих учасників, які зареєструвались 30.04.2020 для участі у таких загальних зборах та приймали у них участь до моменту оголошення перерви у їх проведенні.

При цьому, суд касаційної інстанції вважає передчасними висновки судів попередніх інстанцій щодо необхідності застосування у такому випадку за аналогією вимог ст. 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" щодо завчасного повідомлення учасників про проведення наступного засідання саме за 30 днів до запланованої дати продовження проведення загальних зборів.

Визначений статтею 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" 30-денний строк для повідомлення учасників про проведення загальних зборів зумовлений процедурними питаннями, пов`язаними, зокрема, з підготовкою учасників до таких загальних зборів, ознайомленням з порядком денним, тощо.

Водночас у разі оголошення перерви у проведенні загальних зборів, наведене означає продовження розгляду питань з тим самим порядком денним, про який учасники вже були завчасно повідомлені в порядку ст. 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

Крім того, під час встановлення обставин щодо обізнаності позивача про оголошення перерви або відкладення загальних зборів, призначених на 30.04.2020, судам необхідно було надати оцінку, зокрема, змісту наявних у матеріалах справи листа позивача від 22.05.2020.

Таким чином, оскільки суди попередніх інстанцій наведеного вище не врахували, то касаційний суд вважає висновки судів по суті спору передчасними, у зв`язку з чим відповідні судові рішення підлягають скасуванню, справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд, зокрема за встановленою підсудністю або для продовження розгляду.

За змістом ч. 3 ст. 310 ГПК України підставою для скасування судового рішення та направлення справи на новий розгляд є порушення норм процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази.

З врахуванням викладеного, оскільки як місцевий, так і апеляційний господарські суди припустились неправильного застосування приписів Господарського процесуального кодексу України стосовно всебічного, повного і об`єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, а у Верховного Суду відсутня процесуальна можливість з`ясувати дійсні обставини справи, що перешкоджає ухвалити нове рішення у справі, то це відповідно є підставою для скасування рішень судів попередніх інстанцій, та передання справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового розгляду господарському суду першої інстанції слід взяти до уваги викладене, вжити всі передбачені законом заходи для всебічного, повного та об`єктивного встановлення обставин справи, прав та обов`язків сторін, і, залежно від встановленого та відповідно до вимог чинного законодавства, вирішити спір.

Оскільки справа направляється на новий розгляд до суду першої інстанції, розподіл судових витрат судом касаційної інстанції не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 300, 301, 308, 310, 314, 315, 316, 317 ГПК України, Верховний Суд


................
Перейти до повного тексту