1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

20 жовтня 2021 року

м. Київ

справа №759/6175/21

провадження №61-15057св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Висоцької В. С. (суддя-доповідач),

суддів: Грушицького А. І., Калараша А. А., Литвиненко І. В., Петрова Є. В.,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Київського апеляційного суду від 16 серпня 2021 року у складі колегії суддів: Болотова Є. В., Музичко С. Г., Олійника В. І.

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

представник позивача - ОСОБА_3 ,

відповідач - ОСОБА_2,

представник відповідача - Лиштва Юрій Васильович,

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог, судового рішення суду першої інстанції

1. У березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди у розмірі

80 070,46 грн.

2. Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 09 липня

2021 року у складі судді Бабич Н. Д. позов ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1

54 577,86 грн на відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та 3 000 грн моральної шкоди. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Короткий зміст оскарженого судового рішення суду апеляційної інстанції

3. ОСОБА_2 не погодився із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу через свого представника ­ Лиштву Ю. В .

4. Ухвалою Київського апеляційного суду від 16 серпня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 повернуто на підставі пункту 1 частини п`ятої статті 357 ЦПК України, оскільки вона підписана особою, яка не має права її підписувати.

5. Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що до апеляційної скарги не додано документів на підтвердження повноважень Лиштви Ю. В. на представлення інтересів ОСОБА_2, що дає підстави для застосування пункту 1 частини п`ятої статті 357 ЦПК України.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

6. У касаційній скарзі, поданій у вересні 2021 року, ОСОБА_2 просить скасувати ухвалу апеляційного суду, справу передати на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

7. Ухвалою Верховного Суду від 20 вересня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі, справу витребувано з суду першої інстанції. Суд касаційної інстанції мотивував відкриття касаційного провадження у малозначній справі.

8. Ухвалою Верховного Суду від 11 жовтня 2021 року справу призначено до розгляду в складі колегії з п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

9. Доводи касаційної скарги зводяться до того, що апеляційний суд вирішив питання про повернення апеляційної скарги з порушенням вимог статті пункту 1 частини п`ятої статті 357 ЦПК України.

10. Заявник посилається на те, що суд апеляційної інстанції допустив порушення права на судовий захист.

Доводи інших учасників справи

11. Інші учасники справи відзиву щодо вимог і змісту касаційної скарги до суду не направили.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Позиція Верховного Суду

12. Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

13. Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках:

1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;

2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;

3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;

4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

14. Відповідно до вимог частини першої статті 400 ЦПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

15. Згідно із частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження.

16. Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Мотиви, з яких виходив Верховний Суд, та застосовані норми права

17. Форма і зміст апеляційної скарги має відповідати вимогам статті 356 ЦПК України.

18. Відповідно до частин третьої, четвертої статті 356 ЦПК України апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи. До апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо апеляційна скарга подана представником і ці документи раніше не подавалися.

19. Апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено (пункт 1 частини п`ятої статті 357 ЦПК України).

20. Висновок апеляційного суду про те, що відсутні підстави вважати, що Лиштва Ю. В. уповноважений подавати апеляційну скаргу від імені ОСОБА_2 не узгоджується з матеріалами справи.

21. З матеріалів справи відомо, що 27 липня 2021 року Лиштва Ю. В., діючи в інтересах відповідача ОСОБА_2 звертався до Святошинського районного суду м. Києва із заявою про ознайомлення з матеріалами справи (а. с. 101).

22. На підтвердження права діяти в інтересах ОСОБА_2 Лиштва Ю. В. надав ордер від 26 липня 2021 року та договір про надання правової допомоги від 26 липня 2021 року (а. с. 102-105).

23. За змістом частини четвертої статті 62 ЦПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

24. Ордером є письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (частина друга статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

25. Згідно пунктів 12.4, 12.8 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року № 41 ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

26. Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо).

27. Обмеження повноважень, якщо такі передбачені договором про надання правничої (правової) допомоги.

28. З аналізу змісту наявного на а. с. 102 ордера слідує, що адвокат

Лиштва Ю. В. надає правову допомогу ОСОБА_2 у Святошинському районному суді м. Києва та Київському апеляційному суді без обмеження повноважень.

29. Наведене спростовує висновок суду апеляційної інстанції про те, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження здійснення Лиштвою Ю. В. представництва ОСОБА_2 .

30. Відповідно до статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення апеляційного оскарження рішення суду.

31. За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

32. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини у статті 6 Конвенції, якою передбачено право на справедливий суд, там, де існують, апеляційні або касаційні суди, гарантії, що містяться у вказаній статті, повинні відповідати також і забезпеченню ефективного доступу до цих судів (пункт 25 рішення у справі "Делькур проти Бельгії" від 17 січня

1970 року та пункт 65 рішення у справі "Гофман проти Німеччини"

від 11 жовтня 2001 року).

33. Європейський суд з прав людини, розглядаючи справи щодо порушення права на справедливий судовий розгляд, тлумачить вказану статтю як таку, що не лише містить детальний опис гарантій, наданих сторонам у цивільних справах, а й захищає у першу чергу те, що дає можливість практично користуватися такими гарантіями, - доступ до суду.


................
Перейти до повного тексту