ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2021 року
м. Київ
справа №620/940/19
адміністративне провадження № К/9901/24410/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Рибачука А.І.,
суддів: Бучик А.Ю., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду в суді касаційної інстанції адміністративну справу № 620/940/19
за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації державної прикордонної служби України (далі - Адміністрація ДПС України) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Адміністрації ДПС України
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2019, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Кузьмишиної О.М., суддів Костюк Л.О., Пилипенко О.Є.,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. 03.04.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати неправомірними дії (бездіяльність) Адміністрації ДПС України щодо відмови в підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ) документів для призначення йому пенсії за вислугу років на пільгових умовах;
зобов`язати Адміністрацію ДПС України підготувати на направити до ГУ ПФУ документи для призначення йому пенсії за вислугу років на пільгових умовах відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1).
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилався на те, що Адміністрація ДПС України в порушення вимог Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі - постанова № 393) протиправно відмовила у підготовці та направленні документів, передбачених Порядком № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ, оскільки в нього наявна достатня вислуга років для призначення такої пенсії.
2. Чернігівський окружний адміністративний суд рішенням від 07.05.2019 відмовив у задоволенні позовних вимог.
3. Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 31.07.2019 скасував рішення суду першої інстанції, ухвалив нове рішення, яким задовольнив позовні вимоги.
4. 27.08.2019 Адміністрація ДПС України звернулась до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення ним норм процесуального права, просить скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2019, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.05.2019 - залишити в силі.
5. Верховний Суд ухвалою від 02.09.2019 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. У справі, яка розглядається суди встановили, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Чернігівському прикордонному загоні Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України за контрактом.
Наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 03.07.2017 №224-ос припинено контракт позивача та звільнено його з військової служби за підпунктом "ї" пункту 1 частини восьмої статті 26 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" в запас з правом носіння військової форми одягу.
На підставі наказу начальника Чернігівського прикордонного загону від 03.07.2017 №224-ос ОСОБА_1 наказом від 01.08.2017 №226-ос виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
Згідно із вказаним наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 03.07.2017 №224-ос вислуга років позивача станом на 01.08.2017 становить: календарна: 21 рік 03 місяці 15 днів; пільгова: 09 років 05 місяців 25 днів; всього: 30 років 09 місяців 10 днів.
У лютому 2018 року позивач звернувся до начальника Чернігівського прикордонного загону з заявою, в якій просив оформити та направити до органів пенсійного фонду матеріали для призначення пенсії за вислугу років. Проте, листом від 27.02.2018 №30/543 йому було відмовлено у направленні документів до ГУ ПФУ з посиланням на те, що станом на 01.08.2017 календарна вислуга років позивача становила 21 рік 03 місяці 15 днів, а тому він не має права для призначення пенсії за вислугу років, відповідно відсутні підстави для оформлення та направлення до органів Пенсійного фонду України матеріалів для призначення пенсії за вислугу років.
Вказана відмова Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України була предметом судової ревізії, за результатом якої постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2019 у справі № 2540/3008/18 ОСОБА_1 було відмовлено у задоволенні позовних вимог, оскільки Чернігівський прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України не є уповноваженим структурним підрозділом, через який подаються заяви про призначення пенсії за вислугу років, що передбачений Порядком №3-1.
12.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до Адміністрації ДПС України з заявою, у якій висловлено прохання оформити матеріали для призначення йому пенсії за вислугу років та надіслати їх до відповідного уповноваженого управління Пенсійного фонду України.
Листом від 25.02.2019 №11/Л-2483 Адміністрація ДПС України відмовила позивачу у підготовці та поданні до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії, оскільки календарна вислуга років при звільненні складала 21 рік 3 місяці та 15 днів, що є недостанім для призначення пенсії за вислугу років на умовах, визначених пунктом "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ .
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив із того, що у ОСОБА_1 недостатньо вислуги років, відтак відповідач правомірно відмовив позивачу у направленні до ГУ ПФУ відповідних документів, які необхідні для призначення пенсії за вислугу років.
8. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції виходив із того, що в силу вимог постанови № 393 особам, які проходили військову службу в органах Державної прикордонної служби України, за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України вислуга років для призначення пенсії відповідно до статті 12 Закону № 2262-XII визначається на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця. Відтак вислуга років позивача у пільговому обчисленні стажу його роботи на день звільнення становить 30 років 09 місяців 10 днів, що дає йому право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-XII.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
9. У касаційній скарзі Адміністрація ДПС України вказує на те, що Законом № 2262-ХІІ не передбачено, що пенсію за вислугу років можна призначити особам при наявності 23 років вислуги, обчисленої на пільгових умовах. Натомість положеннями Закону № 2262-ХІІ чітко визначено, що пенсія за вислугу призначається при наявності 23 років календарної вислуги, та містить виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу.
10. У відзиві на касаційну скаргу відповідача ОСОБА_1 вказує на законність та обґрунтованість постанови суду апеляційного суду, у зв`язку із чим позивач просить залишити її без задоволення, а оскаржувану Адміністрацією ДПС України постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2019 - без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів виходить із такого.
12. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. Згідно із положеннями статті 14 Закону України від 03.04.2003 № 661-IV "Про Державну прикордонну службу України" (далі - Закон № 661-IV) до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.
14. Статтею 25 Закону № 661-IV визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом № 2262-ХІІ.
15. Відповідно до пункту "в" статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України.
16. Пунктом "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
17. Згідно зі статтею 17-1 Закону N 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
18. Такий порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей був затверджений постановою № 393, пунктом 1 якої визначено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховується, зокрема, військова служба в Державній прикордонній службі.
19. Абзацом 10 підпункту "в" пункту 3 постанови № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах ДПС за Переліком, затверджуваним Адміністрацією ДПС України.
20. Кабінет Міністрів України постановою від 16.10.2014 № 533 "Про затвердження Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України" затвердив Положення про Адміністрацію ДПС України, згідно із пунктом 1 якого Адміністрація ДПС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.
21. Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ, пункту 3 постанови № 393 та з метою вдосконалення соціального забезпечення окремої категорії військовослужбовців Державної прикордонної служби України Міністерство внутрішніх справ України наказом від 20.02.2017 № 139 затвердило Перелік посад і умов служби в органах Державної прикордонної служби України (Прикордонних військ України), служба в яких військовослужбовцям зараховується до вислуги років, що дає право для призначення пенсії на пільгових умовах (далі - Перелік посад).
22. У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 3 постанови №393, що не оспорюється позивачем.
23. Колегія суддів звертає увагу на те, що статтею 17 Закону N 2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону N 2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
24. Отже, Законом N 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
25. Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, особам, які проходили службу в підрозділах Державної прикордонної служби. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
26. Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
27. Отже, особам, які проходили військову службу в підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України, вислуга років, що дає право для призначення пенсії відповідно до статті 12 Закону № 2262-XII обчислюється на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця.
28. Такі висновки узгоджуються із правовою позицією, викладеною Верховним Судом у складі суддів Об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а.
29. З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується із висновком суду апеляційної інстанції про те, що позивач набув право на отримання пенсії за вислугою років відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ, оскільки вислуга років позивача у пільговому обчисленні стажу його роботи на день звільнення становить 30 років 09 місяців 10 днів, а відповідно й про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
30. Оцінюючи наведені сторонами аргументи, Верховний Суд виходить з такого, що всі аргументи скаржника, наведені в касаційній скарзі, були ретельно перевірені та проаналізовані судом апеляційної інстанції, та їм була надана належна правова оцінка. Жодних нових аргументів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права, у касаційній скарзі не зазначено.
31. Як зазначено у частині четвертій статті 328 КАС України, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
32. Враховуючи наведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судом апеляційної інстанції оскаржуваної постанови і погоджується з його висновками у справі, якими доводи скаржника відхилено.
33. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд