1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

06 жовтня 2021 року

м. Київ

справа № 2-617/11

провадження № 61-8293св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Висоцької В. С.,

суддів: Грушицького А. І., Литвиненко І. В. (суддя-доповідач), Петрова Є. В., Ткачука 0. С.,

учасники справи:

заявник - ОСОБА_1,

суб`єкт оскарження - державний виконавець Рокитнівського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Кушнір Віра Василівна,

заінтересована особа - ОСОБА_2,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Рокитнівського районного суду Рівненської області від 01 лютого 2021 року під головуванням судді Комзюк А. Ф. та постанову Рівненського апеляційного суду від 27 квітня 2021 року у складі колегії суддів: Ковальчук Н. М., Гордійчук С. О., Шимківа С. С. у справі за скаргою ОСОБА_1 на дії головного державного виконавця Рокитнівського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Кушнір Віри Василівни,

ВСТАНОВИВ:

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст вимог

ОСОБА_1 у жовтні 2020 року звернувся до суду із скаргою на дії головного державного виконавця Рокитнівського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Кушнір В. В. (далі - державний виконавець).

Просив суд:

визнати незаконними дії державного виконавця вчинені при примусовому виконанні виконавчого листа, виданого Рокитнівським районним судом Рівненської області 24 жовтня 2012 року № 2-617/11, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходів) до досягнення дитиною повноліття, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідно віку;

скасувати розрахунок заборгованості зі сплати аліментів, здійснений державним виконавцем при примусовому виконанні виконавчого листа Рокитнівського районного суду Рівненської області від 24 жовтня 2012 року № 2-617/11 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходів) до досягнення дитиною повноліття, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

В обґрунтування скарги вказував, що рішенням Рокитнівського районного суду Рівненської області від 12 січня 2012 року у справі № 2-617/11 стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходів) до досягнення дитиною повноліття, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму, для дитини відповідного віку. На виконання зазначеного рішення, Рокитнівським районним судом Рівненської області видано виконавчий лист від 24 січня 2012 року № 2-617/11.

Державний виконавець постановою від 13 січня 2017 року відкрив виконавче провадження № 53239051.

14 вересня 2020 року державний виконавець Кушнір В. В. здійснила розрахунок заборгованості зі сплати аліментів з яким боржник не погоджується.

31 серпня 2020 року стягувач подав до виконавчої служби заяву про здійснення розрахунку заборгованості та додав документи про трудову діяльність боржника у Республіці Польща, однак відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року №146 "Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб", з осіб, які працюють за контрактами в іноземних компаніях і одержують заробітну плату тільки за кордоном, аліменти утримуються із 100 відсотків заробітної плати, яку платник аліментів одержував до укладення контракту, або виходячи із його заробітної плати за останній місяць роботи на момент від`їзду, або з п`ятикратного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на час проведення розрахунків.

Зазначав, що державним виконавцем всупереч вимог закону проігноровано той факт, що в Республіці Польща ОСОБА_1 здійснював трудову діяльність на підставі контракту в іноземній компанії, отримуючи заробітну плату виключно за кордоном.

Відповідно до Переліку видів доходу, які вираховуються при визначенні аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, отримання доходу від трудової діяльності за кордоном, не є таким доходом у розумінні заробітку, який враховується під час розрахунку розміру аліментів, а тому дії державного виконавця є неправомірними.

Пояснював, що з моменту виникнення заборгованості і по даний час, ОСОБА_1 є безробітним в Україні, відтак державний виконавець мав визначити заборгованість за аліментами виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості, в якій проживає боржник. Проте, державний виконавець здійснив розрахунок заборгованості, використовуючи інформацію, надану стягувачем та проігнорував вимоги Закону України "Про виконавче провадження", Інструкції з організації примусового виконання рішень, а також протиправно прийняв перекладені, а не оригінальні документи.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рокитнівський районний суд Рівненської області ухвалою від 01 лютого 2021 року скаргу задовольнив.

Визнав дії державного виконавця Рокитнівського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Кушнір В. В. при проведенні розрахунку заборгованості зі сплати аліментів при примусовому виконанні виконавчого листа № 2-617/11 від 24 січня 2012 року Рокитнівського районного суду Рівненської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходів) до досягнення дитиною повноліття, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму, для дитини відповідного віку, неправомірними.

Зобов`язав державного виконавця Рокитнівського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Кушнір В. В. усунути порушення та скасувати розрахунок заборгованості зі сплати аліментів при примусовому виконанні виконавчого листа № 2-617/11 від 24 січня 2012 року Рокитнівського районного суду Рівненської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходів) до досягнення дитиною повноліття, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму, для дитини відповідного віку, проведений державним виконавцем 14 вересня 2020 року.

Рівненський апеляційний суд постановою від 27 квітня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишив без задоволення, а ухвалу Рокитнівського районного суду Рівненської області від 01 лютого 2021 року без змін.

Ухвала місцевого суду, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції мотивована тим, що ОСОБА_1 працевлаштований офіційно на невизначений термін, а тому до даних правовідносин слід застосовувати положення п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 146, яким визначено, що з осіб, які працюють за контрактами в іноземних компаніях і одержують заробітну плату тільки за кордоном, аліменти утримуються із 100 відсотків заробітної плати, яку платник аліментів одержував до укладення контракту, або виходячи із його заробітної плати за останній місяць роботи на момент від`їзду, або з п`ятикратного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на час проведення розрахунків.

Одночасно суди також звернули увагу на порушення державного виконавця, яке виявилось у тому, що державний виконавець здійснив розрахунок заборгованості за аліментами на підставі довідок, переклад яких був наданий заявницею, а не отриманий державним виконавцем, із застосуванням процедури, передбаченої п. 8 Інструкції з організації примусового виконання рішень від 02 квітня 2012 року № 512/5 де вказано, що для з`ясування та роз`яснення питань, що виникають під час здійснення виконавчого провадження і потребують спеціальних знань, виконавець з власної ініціативи або за заявою сторін призначає своєю постановою експерта або спеціаліста, суб`єктів оціночної діяльності - суб`єктів господарювання, а також у разі потреби - перекладача.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У травні 2020 року ОСОБА_2 подала до Верховного Суду касаційну скаргу на ухвалу Рокитнівського районного суду Рівненської області від 01 лютого 2021 року та постанову Рівненського апеляційного суду від 27 квітня 2021 року в якій, просить оскаржувані судові рішення скасувати, а у справі прийняти нову постанову якою:

визнати дії державного виконавця Рокитнівського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Кушнір В. В. при проведенні розрахунку заборгованості зі сплати аліментів при примусовому виконанні виконавчого листа № 2-617/11 від 24 січня 2012 року Рокитнівського районного суду Рівненської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходів) до досягнення дитиною повноліття, але неменше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму, для дитини відповідного віку правомірними;

визнати розрахунок зі сплати аліментів, здійснений державним виконавцем Рокитнівського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Кушнір В. В. 14 вересня 2020 року при примусовому виконанні виконавчого листа № 2-617/11 від 24 січня 2012 року Рокитнівського районного суду Рівненської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходів) до досягнення дитиною повноліття, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму, для дитини відповідного віку дійсним;

зобов`язати ОСОБА_1 (боржника) виплатити суму заборгованості по аліментах відповідно до розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, здійснений державним виконавцем Рокитнівського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Кушнір В. В. 14 вересня 2020 року;

зобов`язати ОСОБА_1 (боржника) подавати державному виконавцю декларацію про доходи та майно відповідно до частини п`ятої статті 19 Закону України "Про виконавче провадження" від 05 жовтня 2016 року;

копію трудового договору між ОСОБА_1 та цивільним товариством "ДСО Транспорт Спедиція Пьотр Качмарек, Якуб Сароскі" вилучити з матеріалів справи № 2-617/11.

Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суди обох попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про наявність підстав для задоволення скарги.

Заявник вважає, що державний виконавець правомірно та правильно здійснив розрахунок заборгованості зі сплати аліментів ОСОБА_1, правильно включивши до нього заробіток отриманий ним на території Республіки Польща.

Вказує, що порядок визначення заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), передбачений статтею 195 СК України, відповідно до якої заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою - підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.

Застосування судами п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України №146 "Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб", яким передбачено, що з осіб, які працюють за контрактами в іноземних компаніях і одержують заробітну плату тільки за кордоном, аліменти утримуються із 100 відсотків заробітної плати, яку платник аліментів одержував до укладення контракту, або виходячи із його заробітної плати за останній місяць роботи на момент від`їзду, або з п`ятикратного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на час проведення розрахунків неправомірне. На думку заявника вказаний перелік застарів, а тому не може бути застосований при визначенні заборгованості зі сплати аліментів на теперішній час.

Вважає, що суди дійшли до помилкового висновку про те, що боржник працює в Республіці Польщі на умовах контракту, адже із наданої довідки слідує те, що він працевлаштований з 18 жовтня 2017 року на невизначений термін.

Аргументом касаційної скарги є також те, що заявник вважає, що зроблений нею переклад документів про доходи боржника з польської мови є належним доказом отримання боржником винагороди за свою працю, а помилки державного виконавця не можуть тлумачитись на шкоду малолітньої дитини.

Узагальнені доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У поданому у серпні 2021 року відзиві на касаційну скаргу представник ОСОБА_1 - адвокат Нікольченко Б. Б. у задоволенні касаційної скарги ОСОБА_2 просив відмовити, посилаючись на необґрунтованість її доводів.

Вказує, що посилання на застарілість Постанови Кабінету Міністрів України № 146 "Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб" безпідставне, оскільки вказана постанова є чинною на цей день, а її застосування узгоджується із приписами статті 81 СК України.

Посилається також на те, що у разі потреби, державний виконавець сам повинен був залучити перекладача, а не використовувати переклад наданий стягувачем, оскільки це суперечить вимогам інструкції.

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 15 липня 2021 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано цивільну справу із Рокитнівського районного суду Рівненської області.

20 липня 2021 року цивільна справа № 2617/11 надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 15 вересня 2021 року справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження колегією в складі п`яти суддів.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Рішенням Рокитнівського районного суду Рівненської області від 12 січня 2012 року у справі № 2-617/11 з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 стягнуто аліменти на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходів) до досягнення дитиною повноліття, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму, для дитини відповідного віку.

На виконання вказаного рішення Рокитнівський районний суд Рівненської області видав виконавчий лист від 24 січня 2012 року № 2-617/11.

Постановою державного виконавця Рокитнівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Кушнір В. В. від 13 січня 2017 року відкрито виконавче провадження № 53239051 про примусове виконання виконавчого листа від 24 січня 2012 року № 2-617/11.

14 вересня 2020 року державний виконавець Рокитнівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Кушнір В. В. здійснила розрахунок заборгованості зі сплати аліментів, яка склала 160 333,70 грн.

Із матеріалів виконавчого провадження № 53239051 з примусового виконання виконавчого листа від 24 січня 2012 року № 2-617/11 у справі про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлено, що станом на час проведення розрахунку заборгованості - 14 вересня 2020 року, боржник ОСОБА_1 на території України не працював, розмір стягуваних аліментів визначався державним виконавцем виходячи із середньої заробітної плати для даної місцевості.

В подальшому, 15 вересня 2020 року, до відділу ДВС звернулася стягувач ОСОБА_2 із заявою про проведення перерахунку, у зв`язку з працевлаштуванням боржника з 18 жовтня 2017 року у Республіці Польща, на підтвердження чого надала копії документів та їх переклад.

Встановлено, що боржник ОСОБА_1 з 18 жовтня 2017 року офіційно працевлаштований в Республіці Польщі у Командитному товаристві ТОВ "ДСО Транспортна спедиція" на невизначений термін, де отримує заробітну плату (а. с. 136, 148, 149-159, том 1).


................
Перейти до повного тексту