ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2021 року
м. Київ
справа № 360/2308/20
адміністративне провадження № К/9901/7983/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єресько Л.О.,
суддів: Загороднюка А.Г., Соколова В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу № 360/2308/20
за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року, ухвалене суддею Пляшковою К.О.
та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року, ухвалену колегією суддів у складі: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г.,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. У червні 2020 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивачка) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації (далі - УСЗН Сватівської РДА), у якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила:
1.1. визнати протиправним і скасувати наказ від 31 березня 2020 року № 04-13/16 про звільнення позивачки;
1.2. поновити позивачку на посаді провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи;
1.3. допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення позивачки на роботі на посаді провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи;
1.4. зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачці середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 01 квітня 2020 року по дату ухвалення судом рішення про поновлення на роботі.
2. В обґрунтування позову позивачка зазначила, що спірний наказ про її звільнення у зв`язку зі скороченням штату суперечить вимогам статей 40, 42, 49-2 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), оскільки їй не було повідомлено про наявність чи відсутність роботи за відповідною професією чи спеціальністю в тій самій установі, не надано перевагу у залишенні на роботі, як працівнику, стаж роботи якого становить понад 20 років, не враховано обставин відсутності порушень трудової дисципліни, а також термін настання пенсійного віку (менше трьох років).
2.1. Також позивачка уважає, що у даному випадку роботодавець (відповідач) не дотримався процедури звільнення працівника за скороченням штату, оскільки у цій організації не звільнені у зв`язку зі скороченням працівники з нижчою кваліфікацією, а також з такою ж кваліфікацією як у позивачки, але з меншим безперервним стажем роботи, та працівники, які прийняті на роботу вже після позивачки, тому мають менший стаж і досвід роботи. Крім того, не враховано інші умови переважного залишення на роботі, а саме, що позивачці залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, відсутність іншого заробітку та проживання з чоловіком, який є пенсіонером та отримує пенсію у розмірі 2000,00 грн, наявність безперервного стажу роботи у цій установі.
2.2. Крім того, позивачка зазначила, що УСЗН Сватівської РДА для розірвання трудового договору за пунктом 1 статті 40 КЗпП мало отримати на це згоду первинної профспілкової організації, за отриманням якої відповідач не звертався.
3. У свою чергу, заперечуючи проти задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, відповідач наполягав, що її звільнення відбулося із дотриманням вимог трудового законодавства щодо порядку вивільнення працівників, законодавства про державну службу.
3.1. Так, відповідач зазначав, що на виконання вимог Закону копію повідомлення про наступне звільнення позивачці було вручено своєчасно. Вакантних посад у відповідача не було, тому він не міг запропонувати позивачці іншу посаду, а національне законодавство не встановлює обов`язку відповідача пропонувати вакантні посади по всій райдержадміністрації, яка зареєстрована як інший державний орган та має окрему кадрову службу, яка не підпорядковується відповідачу.
3.2. Також відповідач зазначив, що за змістом статті 42 КЗпП України коло працівників, серед яких визначаються особи, які мають переважне право на залишення на роботі, та які не мають такого права, стосується всіх працівників, які займають таку ж посаду. Однак, у новому затвердженому штатному розписі відповідача, який почав діяти з 24 березня 2020 року (штатний розпис відповідача № 3, затверджений розпорядженням голови Сватівської райдержадміністрації від 23 січня 2020 року № 24), скорочено посаду "провідний спеціаліст", яка була однією посадою такого виду у секторі інформаційно-консультативної роботи відділу соціальних допомог та компенсацій УСЗН Сватівської РДА (штатний розпис відповідача на 01 січня 2020 року, затверджений розпорядженням голови Сватівської райдержадміністрації від 10 січня 2020 року № 10), яку займала до звільнення позивачка. Інші посади провідних спеціалістів у штатному розписі відповідача не є ідентичними посаді, яку обіймала відповідачка перед її звільненням, оскільки для посад провідних спеціалістів інших структурних підрозділів відповідача визначені інші завдання та функції (виплата, облік, документообіг).
Установлені судами фактичні обставини справи
4. Згідно із записами у трудовій книжці від 10 березня 1980 року серії НОМЕР_1, ОСОБА_1 з 01 жовтня 2015 року працювала в УСЗН Сватівської РДА, зокрема з 01 січня 2019 року - на посаді провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи.
5. Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 12 лютого 2018 року № 121 "Про внесення змін до граничної чисельності працівників районних державних адміністрацій" затверджено граничну чисельність працівників Сватівської РДА, а саме: усього 141 працівник, у тому числі апарату - 31 (а.с.55).
6. Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 22 листопада 2019 року № 946 "Про оптимізацію структури та чисельності працівників районних державних адміністрацій, визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень голови облдержадміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації" зобов`язано голів райдержадміністрацій вжити заходів, зокрема, щодо: оптимізації структури відповідних місцевих державних адміністрацій згідно з рекомендаційним переліком; визначення чисельності працівників структурних підрозділів у межах розподілу чисельності працівників районних державних адміністрацій згідно з додатком; скорочення чисельності працівників райдержадміністрації відповідно до чинного законодавства. Згідно з додатком до цього розпорядження чисельність працівників Сватівської РДА становить 90 працівників, у тому числі апарату - 12 (а.с.56).
7. Розпорядженням голови Сватівської РДА від 10 грудня 2019 року № 519 внесено зміни до штатного розпису УСЗН Сватівської РДА на 2019 рік, затвердивши його у новій редакції, та введено його в дію з 16 грудня 2019 року (а.с.71-72, 73).
8. Згідно з протоколом засідання комісії з розгляду питань щодо скорочення штатної чисельності працівників УСЗН Сватівської РДА від 02 січня 2020 року № 1, після порівняння продуктивності праці та кваліфікації працівників, комісія вирішила отримати згоду виборного органу первинної профспілкової організації управління на скорочення штату, можливе вивільнення працівників, у тому числі й ОСОБА_1 (а.с.151-152).
9. УСЗН Сватівської РДА звернулося до голови профспілкового комітету УСЗН Сватівської РДА з поданням від 03 січня 2020 року № 04/23 про надання згоди на можливе вивільнення працівників, у тому числі й ОСОБА_1 провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи (а.с.77, 153).
10. Згідно з витягом з протоколу засідання профспілкового комітету УСЗН Сватівської РДА від 03 січня 2020 року № 1 профспілковим комітетом надано попередню згоду на звільнення на підставі пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП у зв`язку зі скороченням штату провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи ОСОБА_1 (а.с.120-121, 154-155).
11. ОСОБА_1 09 січня 2020 року під підпис вручено повідомлення про майбутнє вивільнення у зв`язку із скороченням штату працівників УСЗН Сватівської РДА на підставі наказу від 08 січня 2020 року № 04-29/04 "Щодо попередження працівників про заплановане вивільнення" згідно з пунктом 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), яке відбудеться 10 березня 2020 року. Звільнення обумовлено неможливістю переведення на іншу роботу у зв`язку з її відсутністю (а.с.79,158).
12. Наказом УСЗН Сватівської РДА від 10 січня 2020 року № 04-29/06 визнано таким, що втратив чинність наказ УСЗН Сватівської РДА від 08 січня 2020 року за № 04-29/04 "Щодо попередження працівників про заплановане вивільнення" (а.с.159).
13. Відповідно до штатного розпису УСЗН Сватівської РДА на 2020 рік, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 10 січня 2020 року № 10 (вводиться в дію з 01 січня 2020 року), у секторі інформаційно-консультативної роботи передбачено 3 посади, а саме: завідувач сектору, завідувач архіву, провідний спеціаліст (а.с.66).
14. У штатному розписі № 3 УСЗН Сватівської РДА на 2020 рік, затвердженому розпорядженням голови облдержадміністрації від 23 січня 2020 року № 24 (вводиться в дію з 24 березня 2020 року), у секторі інформаційно-консультаційної роботи передбачено 2 посади, а саме: завідувач сектору, завідувач архіву (а.с.65).
15. Згідно з протоколом засідання комісії з розгляду питань щодо скорочення штатної чисельності працівників УСЗН Сватівської РДА від 24 січня 2020 року № 3, після порівняння продуктивності праці та кваліфікації працівників, комісією вирішено отримати згоду виборного органу первинної профспілкової організації управління на скорочення штату, можливе вивільнення працівників, серед яких й ОСОБА_1 . У зв`язку з тимчасовою непрацездатністю ОСОБА_1, вирішено попередити її про наступне вивільнення у телефонному режимі та шляхом надіслання повідомлення рекомендованим листом (а.с.160-161).
16. У зв`язку зі скороченням штату працівників УСЗН Сватівської РДА на підставі наказу від 24 січня 2020 року № 04-29/11, 24 січня 2020 року складно повідомлення про майбутнє вивільнення ОСОБА_1 згідно з пунктом 1 частини першої статті 87 Закону № 889-VIII, яке відбудеться 24 березня 2020 року. Звільнення обумовлено неможливістю переведення на іншу роботу у зв`язку з її відсутністю (а.с.19,162).
16.1. Повідомлення про заплановане вивільнення направлено позивачці поштовим відправленням та електронною поштою (а.с.20, 163).
16.2. Про повідомлення позивачки також складено протокол від 24 січня 2020 року № 1 (а.с.166).
16.3. Поштове відправлення з повідомленням про заплановане вивільнення отримано позивачкою 04 лютого 2020 року, що підтверджено її підписом про отримання на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.165).
17. УСЗН Сватівської РДА звернулося до голови профспілкового комітету УСЗН Сватівської РДА з поданням від 11 лютого 2020 року № 04/486-1 про надання згоди на можливе вивільнення працівників, у тому числі й ОСОБА_1, провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи (а.с. 164).
18. Розпорядженням голови райдержадміністрації від 27 лютого 2020 року № 66 внесено зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 10 січня 2020 року № 10 "Про затвердження штатного розпису Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації", а саме Штатний розпис № 3 викладено у новій редакції (а.с.76).
19. Згідно з пунктом 2 наказу УСЗН Сватівської РДА від 23 березня 2020 року № 04-13/13 звільнено ОСОБА_1, провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи, в перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності (а.с.116).
20. Наказом УСЗН Сватівської РДА від 31 березня 2020 року № 04-13/16 на підставі розпорядження голови Сватівської РДА від 27 лютого 2020 року № 66, наказу начальника УСЗН Сватівської РДА від 23 березня 2020 року № 04-13/13, листка непрацездатності від 23 березня 2020 року АДР № 055362 звільнено ОСОБА_1, провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи в перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, 31 березня 2020 року (а.с.23, 81).
21. Позивачка звернулася до Сватівської РДА із заявою про порушення її права за пунктом 10 частини першої статті 42 КЗпП України.
22. Листом від 27 січня 2020 року № 16/39-302 відповідач повідомив позивачку, що за змістом статті 42 КЗпП України коло працівників, серед яких визначаються особи, які мають переважне право на залишення на роботі, та які не мають такого права, стосується всіх працівників, які займають таку ж посаду. Скорочувана посада провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи є однією посадою такого виду у секторі інформаційно-роз`яснювальної роботи УСЗН Сватівської РДА (а.с.21).
23. Позивачкою у відповідь на звернення до Урядової "гарячої лінії" отримано лист Сватівської РДА від 10 лютого 2020 року № 16/46-427, зміст якого аналогічний листу від 27 січня 2020 року № 16/39-302 (а.с.22).
24. Згідно з інформацією про вакантні посади у Сватівській РДА станом на 09 січня 2020 року (дата ознайомлення позивачки з наказом начальника УСЗН Сватівської РДА від 08 січня 2020 року № 04-29/04 про скорочення штату та наступне вивільнення) у штаті Сватівської РДА були наявні такі вакантні посади: головний спеціаліст-юрисконсульт відділу правового забезпечення апарату вакансію (вакансію скорочено з 16 лютого 2020 року), спеціаліст з питань запобігання і виявлення корупції апарату (вакансію скорочено з 16 лютого 2020 року), заступник начальника управління начальник виробничого відділу управління агропромислового розвитку (вакансію скорочено з 12 березня 2020 року), начальник відділу з питань земельних та водних відносин управління агропромислового розвитку (вакансію скорочено з 12 березня 2020 року), провідний спеціаліст юрисконсульт відділу з питань земельних та водних відносин управління агропромислового розвитку (вакансію скорочено з 12 березня 2020 року), провідний спеціаліст відділу культури (з 12 березня 2020 року відділ культури перейменовано у відділ культури, молоді та спорту та з цієї дати на вакантну посаду переведено завідувача сектору з питань охорони здоров`я, молоді та спорту, який ліквідовано), начальник служби у справах дітей (12 березня 2020 року вакантна посада зайнята у порядку просування державного службовця по службі працівником служби у справах дітей за результатами конкурсного відбору); станом на 24 березня 2020 року вакантні посади відсутні; станом на 31 березня вакантні посади відсутні (а.с.54).
25. За інформацією Сватівської РДА станом на 27 березня 2020 року загальна чисельність осіб, що підлягали вивільненню становить 43 особи (а.с.57).
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
26. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
27. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що згідно з розпорядженнями голови Сватівської РДА від 10 січня 2020 року № 10, від 23 січня 2020 року № 24 про затвердження штатного розпису УСЗН Сватівської РДА, відбулася оптимізація структури та чисельності працівників УСЗН Сватівської РДА, внаслідок чого з 24 березня 2020 року у секторі інформаційно-консультативної роботи скорочено посаду провідного спеціаліста, яку обіймала позивачка.
27.1. Суди попередніх інстанцій відхилити доводи позивачки щодо недотримання відповідачем процедури її звільнення, наголосивши на тому, що з 02 лютого 2020 року набрали чинності зміни, внесені до КЗпП України Законом України "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України" від 12 грудня 2019 року № 378-IX, зокрема стаття 43-1 та частина шоста статті 49-2, згідно з якими на державних службовців не поширюються такі обов`язкові гарантії, як: попередня згода первинної профспілкової організації (частина перша статті 43 КЗпП України), звільнення за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України виключно у разі неможливості перевести працівника, за його згодою, на іншу посаду (частина друга статті 40 КЗпП України), врахування переважного права на залишенні на роботі, передбачене законодавством (частина друга статті 49-2 КЗпП України). Тому, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що на час звільнення позивачки (31 березня 2020 року) набули чинності особливості, встановлені КЗпП України для звільнення державних службовців за пунктом 1 частини першої статті 40 цього Кодексу та пунктом 1 частини першої статті 87 Закону № 889-VIII, у зв`язку з чим на позивачку вже не поширювалися гарантії, про порушення яких вона зазначала.
27.2. Суди попередніх інстанцій також відхилили доводи позивачки про те, що їй не запропоновано (не повідомлено) про вакантні посади в УСЗН Сватівської РДА, оскільки відповідно до частини третьої статті 87 Закону № 889-VIII пропозиція вивільнюваному працівнику вакантних посад є правом суб`єкта призначення, а не його обов`язком та залежить від наявності таких посад. Однак з наданої УСЗН Сватівської РДА та Сватівською РДА інформації судами попередніх інстанцій встановлено, що внаслідок проведення скорочення штату, як у відповідача, так і в Сватівській РДА, на час повідомлення позивачці про наступне вивільнення та на час її звільнення з посади були відсутні вакантні посади.
27.3. Зважаючи на вищевикладене, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що вивільнення позивачки у зв`язку зі скороченням штатної посади провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи УСЗН Сватівської РДА відбулося із дотриманням процедури, визначеної статтею 49-2 КЗпП України.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух в касаційній інстанції
28. 09 березня 2021 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1, у якій скаржниця просить скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2021року і ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.
29. В обґрунтування касаційної скарги скаржниця указує на те, що оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій ухвалені з неправильним застосуванням норм матеріального права за відсутності висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме частини четвертої статті 83 Закону № 889-VIII, пункту 1 статей 40, 49-3 КЗпП України, а також статті 43-1, частини шостої статті 49-2 КЗпП України, зі змінами згідно із Законом України "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України" від 12 грудня 2019 року № 378-ІХ (далі - Закон № 378-ІХ), які набрали чинності 02 лютого 2020 року, згідно з якими на державних службовців не поширюються такі обов`язкові гарантії, як: попередня згода первинної профспілкової організації (частина перша статті 43 КЗпП України), звільнення за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України виключно у разі неможливості перевести працівника, за його згодою, на іншу посаду (частина друга статті 40 КЗпП України), врахування переважного права на залишення на роботі (частина друга статті 49-2 КЗпП України).
29.1. Покликаючись на рішення Конституційного Суду України від 12 липня 2019 року № 5-р(І)/2019, у якому Конституційний Суд України указав на те, що за змістом частини статті 58 Основного Закону України новий акт законодавства застосовується до тих правовідносин, які виникли після набрання ним чинності, скаржниця доводить, що оскільки процедура її звільнення розпочалася до набрання чинності змін, внесених до КЗпП України Законом № 378-ІХ, то відповідач взагалі не мав розглядати її кандидатуру на предмет звільнення, оскільки на момент початку процедури були відсутні правові підстави для звільнення.
29.2. Також скаржниця зазначає, що судами попередніх інстанцій не застосовано правову позицію, викладену Верховним Судом, зокрема, у своїх постановах від 31 січня 2018 року у справі № 824/3229/14-а, від 11 липня 2018 року у справі № 816/1232/17, яка полягає у тому, що для виявлення працівників, які підлягають у першу чергу залишенню на роботі при скороченні штатів, роботодавець повинен зробити порівняльний аналіз продуктивності праці і кваліфікації тих працівників, які залишилися на роботі, і тих, які підлягають звільненню. Такий аналіз може бути проведений шляхом складання відповідної довідки у довільній формі з наведенням даних, які свідчать про переважне право одного перед іншим на залишення на роботі.
30. 09 березня 2021 року відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад колегії суддів: головуючий суддя (суддя - доповідач) Єресько Л.О., судді Загороднюк А.Г., Соколов В.М.
31. Ухвалою Верховного Суду від 26 квітня 2021 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
32. Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Єресько Л.О. від 12 жовтня 2021 року закінчено підготовчі дії у справі та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до статті 345 КАС України.
Позиція інших учасників справи
33. 11 травня 2021 року від УСЗН Сватівської РДА надійшов відзив на касаційну скаргу, де відповідач посилається на необґрунтованість доводів касаційної скарги та просить залишити її без задоволення.
33.1. Зокрема, відповідач наполягає, що застосував чинні норми матеріального права при звільненні позивачки. Також відповідач звертає увагу, що згідно з пунктом 10 частини другої статті 42 КЗпП України при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат. Але відповідач уважає, що ця норма права не застосовується до позивачки, оскільки її освіта (спеціаліст з дошкільного виховання) не відповідає профілю її роботи.
Позиція Верховного Суду
Джерела права й акти їх застосування. Оцінка висновків судів, рішення яких переглядаються, та аргументів учасників справи
34. Оцінюючи за правилами статті 341 КАС України у межах доводів та вимог касаційних скарг, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, правильність застосування судами попередніх інстанцій до спірних правовідносин наведених положень у контексті установлених у цій справі обставин, Верховний Суд виходить із такого.
35. Предметом судового контролю у цій справі є правомірність наказу УСЗН Сватівської РДА від 31 березня 2020 року № 04-13/16 про звільнення ОСОБА_1 з посади провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи відповідно до пункту 1 частини першої статті 87 Закону № 889-VIII у контексті дотримання відповідачем процедури вивільнення працівників при її звільненні та наявності чи відсутності у неї переважного права на залишення на роботі у зв`язку зі скороченням штатної чисельності працівників УСЗН Сватівської РДА.
36. Статтею 8 Конституції України установлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
37. Статтею 38 Конституції України унормовано, що громадяни користуються рівним правом доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.
37.1. Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
38. Спеціальним законом, що регулює відносини, які виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, є Закон № 889-VIII, у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади" від 19 вересня 2019 року № 117-IX, який набрав чинності 25 вересня 2019 року (далі - Закон № 117-IX). Дія цього Закону поширюється на державних службовців, зокрема, місцевих державних адміністрацій (пункт 3 частини другої статті 3 Закону № 889-VIII).
39. Частинами першою - третьою статті 5 Закону № 889-VIIІ встановлено, що правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби. Відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом. Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
40. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 83 Закону № 889-VIII державна служба припиняється, зокрема, за ініціативою суб`єкта призначення (стаття 87 цього Закону).
41. Згідно із частиною першою статті 87 Закону № 889-VIII підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є, зокрема: 1) скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу <…>.
42. Як установлено судами попередніх інстанцій, розпорядженням голови облдержадміністрації від 23 січня 2020 року № 24 було затверджено штатний розпис № 3 УСЗН Сватівської РДА на 2020 рік (вводиться в дію з 24 березня 2020 року), згідно з яким у секторі інформаційно-консультаційної роботи передбачено дві посади, у тому числі: завідувач сектору, завідувач архіву та відсутня посада провідного спеціаліста сектору інформаційно-консультативної роботи.