1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

11 жовтня 2021 року

м. Київ

справа № 140/2317/18

провадження № 61-6624св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Петрова Є. В. (суддя-доповідач), Калараша А. А., Ткачука О. С.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач: Немирівська міська рада Вінницької області, як процесуальний правонаступник Ковалівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, подану представником ОСОБА_2, на постанову Вінницького апеляційного суду від 25 березня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Немирівської міської ради Вінницької області, як процесуального правонаступника Ковалівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання договору оренди землі поновленим та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ковалівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області в особі кадастрового реєстратора відділу у Немирівському районі Вінницької області, в якому просив суд :

визнати поновленим на умовах, визначених рішенням 15 сесії 7-го скликання Головеньківської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 08 листопада 2016 року договір оренди землі, укладений 16 січня 2007 року між ОСОБА_1 та Головеньківською сільською радою Немирівського району Вінницької області, зареєстрований за № 040782500001 від 15 лютого 2007 року;

зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області в особі кадастрового реєстратора відділу у Немирівському районі Вінницької області здійснити державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки сільськогосподарського призначення - орні землі, загальною площею 30 га, що розташована на території Головеньківської сільської ради, с. Головеньки, Немирівського району, Вінницької області, та присвоїти їй кадастровий номер.

На обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 16 січня 2007 року уклав договір оренди зазначеної земельної ділянки з Головеньківською сільською радою Немирівського району Вінницької на строк 5 років. Договір був зареєстрований Вінницькою регіональною філією ДП "Центр ДЗК" 15 лютого 2007 року.

В 2012 році у зв`язку із тим, що строк дії договору оренди закінчувався позивач звернувся до відповідача з питанням укладення додаткової угоди про поновлення строку його дії. 03 березня 2012 року Головеньківською сільською радою Немирівського району Вінницької області прийнято рішення про поновлення договору оренди зі ОСОБА_1 на 5 років та 10 березня 2012 року була укладена додаткова угода про поновлення договору оренди від 16 січня 2007 року.

Оскільки державна реєстрація договору оренди землі без присвоєння земельній ділянці кадастрового номера неможлива, ОСОБА_1 сподівався, що Головеньківська сільська рада Немирівського району Вінницької області підготує відповідну землевпорядну документацію та подасть її на затвердження відповідним органам та вчинить дії щодо державної реєстрації укладеної з ним додаткової угоди, але 29 вересня 2016 року сільська рада листом повідомила його про необхідність у найкоротший строк зареєструвати право оренди земельної ділянки.

08 листопада 2016 року Головеньківська сільська рада Немирівського району Вінницької області прийняла рішення, за яким в рішенні 10 сесії 6-го скликання від 03 березня 2012 року "Про поновлення договору оренди землі гр. ОСОБА_1" змінила строк дії договору з 5 на 49 років. Цим же рішенням йому надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки. 25 жовтня 2017 року ОСОБА_1 уклав з приватним підприємством "Земельно-кадастрове бюро" договір на розробку технічної документації із землеустрою, яка була виготовлена 26 листопада 2017 року і передана на розгляд кадастрового реєстратора відділу у Немирівському районі Вінницької області Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, який 05 квітня 2018 року виніс рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру через відсутність відомостей про поновлення договору оренди землі, що був зареєстрований 15 лютого 2007 року за № 040782500001 строком на 5 років, невиконання пункту 2 рішення 10 сесії Головеньківської сільської ради Немирівського району Вінницької області 6-го скликання від 03 березня 2012 року.

Фактично виконати ці вимоги ОСОБА_1 не може, тому що додаткова угода до договору оренди землі може бути зареєстрована лише за наявності кадастрового номера земельної ділянки, а кадастровий номер земельній ділянці не може бути присвоєно без державної реєстрації додаткової угоди про поновлення договору оренди землі.

З 2007 року ОСОБА_1 користується спірною земельною ділянкою, належно виконує умови договору оренди, вчинив усі залежні від нього передбачені законом дії щодо реєстрації права оренди на новий строк.

18 квітня 2019 року ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області до участі у справі залучено як співвідповідача Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області.

06 вересня 2019 року ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Піпка А. М. подав заяву про зміну предмета позову, за якою просив:

визнати поновленим договір оренди землі, укладений 16 січня 2007 року між ОСОБА_1 та Головеньківською сільською радою Немирівського району Вінницької області, зареєстрований за № 040782500001 від 15 лютого 2007 року;

зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області в особі кадастрового реєстратора відділу у Немирівському районі Вінницької області здійснити державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки сільськогосподарського призначення - орні землі, загальною площею 30 га, що розташована на території Ковалівської сільської ради, с. Головеньки Немирівського району Вінницької області, та присвоїти їй кадастровий номер.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Немирівського районного суду Вінницької області від 22 жовтня 2020 року позов задоволено.

Визнано поновленим договір оренди землі, укладений 16 січня 2007 року між ОСОБА_1 та Головеньківською сільською радою Немирівського району Вінницької області, зареєстрований 15 лютого 2007 року за № 040782500001.

Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області в особі кадастрового реєстратора відділу у Немирівському районі Вінницької області здійснити державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки сільськогосподарського призначення - орні землі, загальною площею 30 га, що розташована на території Ковалівської сільської ради, с. Головеньки Немирівського району Вінницької області, та присвоїти їй кадастровий номер.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що ОСОБА_1 до закінчення строку дії оренди за договором оренди землі від 16 січня 2007 року, який набрав чинності 15 лютого 2007 року, звернувся до орендодавця із заявою про поновлення договору оренди, яка була задоволена рішенням 10 сесії Головеньківської сільської ради Немирівського району Вінницької області 6-го скликання від 03 березня 2012 року, 10 березня 2012 року ОСОБА_1 та Головеньківська сільська рада Немирівського району Вінницької області уклали додаткову угоду до договору оренди землі про його поновлення. Факт відсутності державної реєстрації цієї додаткової угоди не змінює тієї обставини, що до закінчення строку оренди орендар повідомив орендодавця про свій намір скористатись переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар подав проєкт додаткової угоди. Стецюра продовжує використовувати земельну ділянку за призначенням, виконує умови договору оренди землі.

В подальшому, через відсутність державної реєстрації права власності на земельну ділянку за Головенівською сільською радою Немирівського району Вінницької області право оренди на цю ділянку не може бути зареєстроване за ОСОБА_1, який здійснив усі залежні від нього дії для такої реєстрації та присвоєння земельній ділянці кадастрового номера.

Оскільки вимога про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області в особі кадастрового реєстратора відділу у Немирівському районі Вінницької області здійснити державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки та присвоїти їй кадастровий номер є похідною від вимоги про поновлення договору оренди, то її задоволення надасть змогу позивачеві здійснити реєстрацію права оренди спірної ділянки, а відтак забезпечить ефективний захист його права.

Суд першої інстанції відхилив доводи Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про те, що спірна земельна ділянка розташована за межами населеного пункту, а тому Головеньківська сільська рада Немирівського району Вінницької області не мала права нею розпоряджатися через відсутність доказів на підтвердження цієї обставини.

Постановою Вінницького апеляційного суду від 25 березня 2021 року апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області задоволено.

Рішення Немирівського районного суду Вінницької області від 22 жовтня 2020 року скасовано.

У позові ОСОБА_1 відмовлено.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволені позовних вимог, апеляційний суд виходив з того, що договір оренди землі, укладений 16 січня 2007 року між ОСОБА_1 та Головенівською сільською радою Немирівського району Вінницької області строком на 5 років був зареєстрований 15 лютого 2007 року, то строк оренди за цим договором закінчився 16 лютого 2012 року. Відповідно з того часу припинились правовідносини оренди спірної земельної ділянки. При цьому, 10 березня 2012 року ОСОБА_1 та Головенівська сільська рада Немирівського району Вінницької області уклали додаткову угоду про поновлення дії договору оренди, але оскільки ця угода зареєстрована у встановленому законом порядку не була, право оренди земельної ділянки у ОСОБА_1 на новий строк не виникло.

Апеляційний суд не погодився з висновком суду першої інстанції про те, що ОСОБА_1 здійснив усі залежні від нього дії для державної реєстрації права оренди земельної ділянки, оскільки після закінчення дії договору оренди в лютому 2012 року позивач не вживав заходів щодо визначення у встановленому законом порядку об`єкту оренди (до договору оренди та додаткової угоди до нього не додано плану або схеми земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастрового плану земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акту визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)) та, відповідно, державної реєстрації додаткової угоди до договору оренди, укладеної між ним та Головеньківською сільською радою Немирівського району Вінницької області 10 березня 2012 року.

Лише після звернення у вересні 2016 року Головенівського сільського голови про необхідність реєстрації права оренди земельної ділянки та прийняття рішення сільської ради від 08 листопада 2016 року про внесення змін до рішення 10 сесії 6-го скликання від 03 березня 2012 року ОСОБА_1 05 грудня 2016 року звернувся до Приватного підприємства "Земельно-кадастрове бюро" із заявою про проведення кадастрової зйомки та розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і 20 листопада 2017 року уклав з цим підприємством відповідний договір.

Тобто, фактично починаючи з 16 лютого 2012 року ОСОБА_1 використовував земельну ділянку без відповідної правової підстави.

Посилаючись на правову позицію, викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі № 908/299/18, апеляційний суд вказав, що суд першої інстанції застосував спосіб захисту права, яке позивач вважав порушеним, який не можна вважати ефективним способом захисту права орендаря на поновлення договору оренди, через відсутність формулювання у позовній заяві, а отже й у рішенні суду, умов додаткової угоди до договору оренди. З позовної заяви та рішення суду першої інстанції взагалі не можна зрозуміти, на який строк та на яких умовах визнано поновленим договір оренди землі. Інші вимоги позивача є похідними вимога від первісної, які також задоволенню не підлягають.

Короткий зміст вимог та доводів, наведених у касаційній скарзі

20 квітня 2021 року ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 подав засобами поштового зв`язку касаційну скаргу в якій просив скасувати постанову Вінницького апеляційного суду від 25 березня 2021 року та залишити в силі рішення Немирівського районного суду Вінницької області від 22 жовтня 2020 року, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Суд апеляційної інстанції не взяв до уваги, що Ковалівською сільською радою Немирівського району Вінницької області, як правонаступником, позовні вимоги позивача було визнано у повному обсязі.

Посилаючись на частину шосту статті 33 закону України "Про оренду землі" ОСОБА_1 зазначає, що він продовжує користуватися спірною земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, лист-повідомлення орендодавця про заперечення про поновлення цього договору протягом одного місяця після закінчення його строку позивачу не надходив, що підтверджується довідкою, що міститься у матеріалах справи. Крім того до закінчення строку дії оренди за договором оренди землі від 16 січня 2007 року, який набрав чинності 15 лютого 2007 року, звернувся до орендодавця із заявою про поновлення договору оренди, яка була задоволена рішенням 10 сесії Головеньківської сільської ради Немирівського району Вінницької області 6-го скликання від 03 березня 2012 року, 10 березня 2012 року ОСОБА_1 та Головеньківська сільська рада Немирівського району Вінницької області уклали додаткову угоду до договору оренди землі про його поновлення.

Посилаючись на правові позиції, викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 22 вересня 2020 року у справі № 313/350/16-ц, від 26 травня 2020 року у справі № 908/299/18, позивач зазначає, що апеляційний суд, без належного, повноцінного, всебічного та повного дослідження доказів, наявних у матеріалах справи безпідставно вказав, що позивач не є законним власником чи користувачем спірної земельної ділянки, а доводи позовної заяви про здійснення державної реєстрації земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера мотивовані саме наявністю у нього права користування земельною ділянкою внаслідок поновлення договору оренди землі і неможливістю реалізації цього права через відсутність такої реєстрації, тобто є похідними від вимоги про визнання поновленим договору оренди землі (про що правильно зазначив у своєму рішенні суд першої інстанції), то апеляційний суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення цієї вимоги.

Також заявник не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про те, що відмова кадастрового реєстратора відділу у Немирівському районі Вінницької області у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру щодо спірної земельної ділянки прав позивача не порушує.

Зазначає, що суд першої інстанції, дослідивши обставини справи, правомірно встановив, а суд апеляційної інстанції не взяв до уваги, встановлені обставини справи щодо того, що державна реєстрація права оренди землі не може бути проведена через відсутність кадастрового номеру спірної земельної ділянки, тому в даному випадку вимога зобов`язання здійснити державну реєстрацію спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та присвоїти їй відповідний кадастровий номер є похідною вимогою щодо спору такого майна. Відтак, визнання договору оренди спірної земельної ділянки поновленим та зобов`язання здійснити державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі та присвоїти їй відповідний кадастровий номер надасть змогу позивачу зареєструвати право оренди на спірну земельну ділянку, що забезпечить повноцінний захист його прав.

Рух касаційної скарги та матеріалів справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 23 квітня 2021 року відкрито касаційне провадження у даній справі та витребувано матеріали цивільної справи із Немирівського районного суду Вінницької області.

Справа надійшла до Верховного Суду у травні 2021 року.

Доводи інших учасників справи

У травні 2021 року Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області в особі представника Вербицької Н. І. подало до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому вказує на те, що доводи касаційної скарги є безпідставними, оскільки суд апеляційної інстанції забезпечив повний і всебічний розгляд справи й ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення, а доводи скарги висновків суду не спростовують. Просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін.

Фактичні обставини, встановлені судами

Суди встановили, що 16 січня 2007 року ОСОБА_1 уклав з Головеньківською сільською радою Немирівського району Вінницької договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення - орні землі, загальною площею 30 га, що розташована на території Головеньківської сільської ради, с. Головеньки Немирівського району Вінницької області, на строк 5 років. Цей договір був зареєстрований Вінницькою регіональною філією ДП "Центр ДЗК" 15 лютого 2007 року (т. 1 а. с. 12-16).

03 березня 2012 року Головеньківською сільською радою Немирівського району Вінницької області прийнято рішення про поновлення договору оренди зі ОСОБА_1 на 5 років. Пунком 2 цього рішення ОСОБА_1 зобов`язано в місячний строк укласти додаткову угоду до договору оренди (т. 1 а. с. 17).

10 березня 2012 року сторони підписали додаткову угоду про поновлення договору оренди від 16 січня 2007 року (т. 1 а. с. 18).

29 вересня 2016 року Головеньківська сільська рада Немирівського району Вінницької області листом повідомила ОСОБА_1 про необхідність у найкоротший строк зареєструвати право оренди земельної ділянки (т. 1 а. с. 19).

08 листопада 2016 року Головеньківська сільська рада Немирівського району Вінницької області прийняла рішення, за яким в рішенні 10 сесії 6-го скликання від 03 березня 2012 року "Про поновлення договору оренди землі гр. ОСОБА_1" змінила строк дії договору з 5 на 49 років. Цим же рішенням йому надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки (т. 1 а. с. 20).

25 жовтня 2017 року ОСОБА_1 уклав з приватним підприємством "Земельно-кадастрове бюро" договір на розробку технічної документації із землеустрою, яка була виготовлена 26 листопада 2017 року і передана на розгляд кадастрового реєстратора відділу у Немирівському районі Вінницької області Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (т. 1 а. с. 21-49).

05 квітня 2018 року кадастровий реєстратор відділу у Немирівському районі Вінницької області Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області виніс рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру через відсутність відомостей про поновлення договору оренди землі, що був зареєстрований 15 лютого 2007 року за № 040782500001 строком на 5 років, невиконання пункту 2 рішення 10 сесії Головеньківської сільської ради Немирівського району Вінницької 6-го скликання від 03 березня 2012 року (т. 1 а. с. 50).

22 червня 2018 року Відділ у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області на повторне звернення ОСОБА_1 про розгляд технічної документації та внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, повідомив, що послуга з державної реєстрації земельної ділянки віднесена до переліку адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг. Рекомендовано ОСОБА_1 звернутись із заявою за встановленою формою разом з оригіналом доопрацьованої документації із землеустрою (підтвердженням виконання рекомендацій, викладених у рішенні про відмову у внесенні відомостей) та електронним документом до державного кадастрового реєстратора відділу, але через Центр надання адміністративних послуг (т. 1 а. с. 52).

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Позиція Верховного Суду

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках:

1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;

2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;

3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;

4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до статті 400 ЦПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Касаційна скарга задоволенню не підлягає.


................
Перейти до повного тексту