УХВАЛА
4 жовтня 2021 року
м. Київ
справа № 1-368/11
провадження № 13-174зк21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Григор`євої І. В.,
суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Ситнік О. М., Ткача І. В., Штелик С. П.
перевірила матеріали за заявою засудженого ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами на підставі п. 3 ч. 3 ст. 459 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) ухвали Касаційного кримінального суду Верховного Суду (далі - Касаційний кримінальний суд) від 2 липня 2021 року і
встановила:
Як убачається з матеріалів провадження за заявою, вироком Печерського районного суду м. Києва від 29 січня 2013 року з урахуванням ухвал Апеляційного суду м. Києва від 6 січня 2016 року та Касаційного кримінального суду від 2 липня 2021 року, ОСОБА_1 було засуджено за ч. 2 ст. 365, ч. 2 ст. 357 Кримінального кодексу України 2001 року, ч. 3 ст. 166, пунктами "в", "і" ст. 93 Кримінального кодексу України 1960 року і призначено йому покарання у виді довічного позбавлення волі з позбавленням права обіймати атестовані посади, пов`язані з виконанням функцій представника влади, на строк 3 роки.
Засуджений ОСОБА_1 звернувся до Касаційного кримінального суду з питанням перегляду ухвали цього суду від 2 липня 2021 року за виключними обставинами на підставі п. 3 ч. 3 ст. 459 КПК (встановлення вини судді у вчиненні кримінального правопорушення або зловживання слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду під час кримінального провадження, внаслідок якого було ухвалено судове рішення).
Касаційний кримінальний суд, пославшись на положення ч. 5 ст. 33 КПК, які регулюють інстанційну підсудність, 29 вересня 2021 року передав заяву ОСОБА_1 на розгляд Великої Палати Верховного Суду (далі - Велика Палата).
Перевіривши матеріали провадження й наведені в ухвалі від 29 вересня 2021 року підстави для передачі заяви засудженого, Велика Палата вважає, що зазначене звернення ОСОБА_1 з усіма доданими до нього документами підлягають поверненню до Касаційного кримінального суду з огляду на таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 459 КПК виключними обставинами визнаються: 1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність, конституційність закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи; 2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні даної справи судом; 3) встановлення вини судді у вчиненні злочину або зловживання слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду під час кримінального провадження, внаслідок якого було ухвалено судове рішення.
Згідно з приписами ч. 5 ст. 33 КПК кримінальне провадження за виключними обставинами здійснюється з підстав, визначених пунктами 1, 3 ч. 3 ст. 459 цього Кодексу, судом, який ухвалив рішення, що переглядається, а Великою Палатою - на підставі п. 2 ч. 3 ст. 459 КПК. Наведене узгоджується з іншими положеннями глави 34 вказаного Кодексу "Провадження за нововиявленими або виключними обставинами".
Велика Палата не приймала рішень по суті справи заявника.
Отже, законодавець не уповноважив Велику Палату переглядати оспорювану ухвалу за виключними обставинами на підставі п. 3 ч. 3 ст. 459 КПК. Колегія суддів касаційного кримінального суду не врахувала зазначеного і передала згадану заяву засудженого ОСОБА_1 до Великої Палати для розгляду всупереч правилам інстанційної підсудності.
Що стосується вказівки в ухвалі від 29 вересня 2021 року на ч. 10 ст. 31 КПК, то таке не є коректним, адже наведені в цій статті положення визначають склад суду у разі додержання приписів ст. 33 цього Кодексу.
Крім того, засуджений ОСОБА_1 безпосередньо не звертався до Великої Палати, у переданих матеріалах й у постановленій 29 вересня 2021 року ухвалі не міститься даних, які би за нормами кримінального процесуального закону могли слугувати підставою для висновку, що оспорюване заявником рішення є предметом перегляду цієї Палати, а не суду, який його ухвалив.
З огляду на викладене Велика Палата дійшла висновку, що скеровану на її розгляд заяву ОСОБА_1 (з усіма додатками) про перегляд на підставі п. 3 ч. 3 ст. 459 КПК ухвали колегії суддів від 2 липня 2021 року необхідно повернути до Касаційного кримінального суду для прийняття рішення відповідно до вимог цього Кодексу.
Керуючись статтями 459, 463 КПК, Велика Палата Верховного Суду