1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2021 року

м. Київ

справа № 639/714/17

адміністративне провадження № К/9901/22398/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Чиркіна С.М., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова, третя особа - Харківське державне авіаційне виробниче підприємство, про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії за вислугу років, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Мельнікової Л.В., Бенедик А.П., Донець Л.О. від 16.05.2017,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У лютому 2017 року ОСОБА_1 (далі у тексті цієї постанови також ОСОБА_1, позивачка) звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова (далі у тексті цієї постанови також Управління, УПФ, пенсійний орган, відповідач), третя особа - Харківське державне авіаційне виробниче підприємство (далі у тексті цієї постанови також ХДАВП), у якому просила:

- визнати протиправним дії щодо відмови Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова зарахувати їй період роботи з 18.07.2005 по 01.06.2016 в Харківському навчально-виховному комплексі "Соколятко" відокремленому підрозділі Харківського державного авіаційного виробничого підприємства на посадах методиста позашкільної освіти, виконуючого обов`язки завідувача центру дитячої та юнацької творчості, вихователя-методиста дошкільної освіти, вихователя до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років;

- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова зарахувати їй трудовий стаж роботи методистом позашкільної освіти, виконуючим обов`язки завідувача центру дитячої та юнацької творчості, вихователем-методистом дошкільної освіти, вихователем у Харківському навчально-виховному комплексі "Соколятко" Харківського державного авіаційного виробничого підприємства з 18.07.2005 по 01.06.2016 до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років, нарахувати та сплатити їй пенсію на підставах, визначених пенсійним законодавством (далі також спірна пенсія).

2. Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви, ОСОБА_1 посилалася на те, що її спеціальний стаж роботи складає 29 років, й хоча назви посад, які вона займала були визначені керівництвом ХДАВП не за "Класифікатором професій", а записи у трудовій книжці зроблені з порушенням інструкції про порядок ведення трудових книжок, це ніяк не вплинуло на посадові обов`язки керівника центру дитячої та юнацької творчості (завідувача, в.о. завідувача) та його заступника (методиста з позашкільної освіти), на посадові обов`язки вихователя-методиста дитячого садка, на посадові обов`язки вихователя дитячого садка, на покладену на працівника відповідальність за охорону праці та охорону життя та здоров`я дітей, на організацію та ведення навчально-виховної роботи з дітьми, на ведення господарської діяльності, на виконання інших обов`язків, покладених на педагогічного працівника у залежності від займаної посади.

3. Позивач вказувала й на те, що під час роботи в Харківському навчально-виховному комплексі "Соколятко" відповідно до Закону України "Про освіту" та прийнятих відповідно до нього нормативно-правових актів, вона, як і інші педагогічні працівники, проходила атестацію, їй нараховувався педагогічний стаж, нараховувалися відсотки до заробітної плати за вислугу років - за педагогічну діяльність.

4. У зв`язку з вищевикладеним, позивач наполягала на незаконності відмови відповідача у призначенні їй пенсії за вислугу років згідно пункту "е" статті 55 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення".

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

5. Постановою Жовтневого районного суду міста Харкова від 27.03.2017 позов задоволено, а саме:

- визнано протиправними дії щодо відмови Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 18.07.2005 по 01.06.2016 в Харківському навчально-виховному комплексі "Соколятко" відокремленому підрозділі Харківського державного авіаційного виробничого підприємства на посадах методиста позашкільної освіти, виконуючого обов`язки завідувача центру дитячої та юнацької творчості, вихователя-методиста дошкільної освіти, вихователя до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років;

- зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова зарахувати ОСОБА_1 трудовий стаж роботи методистом позашкільної освіти, виконуючим обов`язки завідувача центру дитячої та юнацької творчості, вихователем-методистом дошкільної освіти, вихователем у Харківському навчально-виховному комплексі "Соколятко" Харківського державного авіаційного виробничого підприємства з 18.07.2005 по 01.06.2016 до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років, нарахувати та сплатити їй пенсію на підставах, визначених пенсійним законодавством.

6. Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з такого.

7. Харківський навчально-виховний комплекс "Соколятко" - відокремлений підрозділ Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, в якому працювала позивач, є закладом освіти, створений відповідно до Законів України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Про загальну середню освіту", "Про позашкільну освіту".

8. Законом України "Про дошкільну освіту" визначено учасників навчально-виховного процесу серед яких є вихователі-методисти, вихователі.

9. Як встановлено у судовому засіданні, саме ці посади обіймала позивач, працюючи з 18.07.2005 до 01.09.2011 на посаді методиста позашкільної освіти центру дитячої та юнацької творчості, а з 01.09.2011 до 01.06.2016 на посаді виконуючого обов`язки завідувача центру дитячої та юнацької творчості, про що свідчать записи в трудовій книжці.

10. Законом України "Про позашкільну освіту" визначено учасників навчально-виховного процесу в позашкільному навчальному закладі, до яких віднесено директор, заступники директора позашкільного навчального закладу. Такі назви передбачені у Національному класифікаторі України ДК 003№2010 "Класифікатор професій", затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 №327.

11. Однак, відповідно до Примітки 2 Додатку В до Класифікатору професій, за потребою користувача для внутрішнього використання назви посад (професій) можуть розширюватися термінами і словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення.

12. При складенні штатного розкладу Харківський навчально-виховний комплекс "Соколятко" відокремлений підрозділ Харківського державного авіаційного виробничого підприємства посади керівників Центру дитячої та юнацької творчості були прописані як завідувач Центру дитячої та юнацької творчості та методист позашкільної освіти Центру дитячої та юнацької творчості.

13. Крім того, протягом своєї педагогічної діяльності у відповідності до чинного законодавства ОСОБА_1 проходила курси підвищення кваліфікації, атестації, про що свідчать одержані свідоцтва та атестаційні листи.

14. Таким чином, за висновками суду першої інстанції період роботи ОСОБА_1 з 18.07.2005 по 01.09.2016 у Харківському навчально-виховному комплексі "Соколятко" на посадах: методиста позашкільної освіти та юнацької творчості, виконуючої обов`язки завідувача центру дитячої та юнацької творчості, вихователя-методиста дошкільної освіти, вихователя повинен зараховуватись відповідачем до стажу роботи для призначення пенсії за вислугу років.

15. З огляду на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у позивачки спеціального педагогічного стажу і, як наслідок, права на пенсію за вислугою років, а тому дії відповідача щодо відмови у призначенні та виплати цієї пенсії є протиправними та безпідставними і не відповідають вимогам Конституції України і законам України

16. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2017 рішення суду першої інстанції скасовано в частині скасування оскаржуваних приписів та в цій частині прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

17. Апеляційний суд не погодився з висновками суду першої інстанції щодо наявності у позивачки спеціального педагогічного стажу, оскільки посада методиста позашкільної освіти позашкільного навчального закладу - Центру дитячої та юнацької творчості Харківського навчально-виховного комплексу "Соколятко" відокремленого підрозділу Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, яку обіймала позивач у період часу з 18.07.2005 по 22.09.2008, не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909.

18. За таких обставин, апеляційний суд визнав обґрунтованим рішення відповідача від 13.01.2017 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у зв`язку з відсутністю необхідного спеціального стажу (26 років).

Короткий зміст вимог касаційної скарги

19. Не погоджуючись із вищевказаною постановою апеляційного суду, ОСОБА_1 подала касаційну скаргу в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить її скасувати та залишити в силі судове рішення суду першої інстанції.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

20. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач, 17.11.1960 народження, з 18.07.2005 по 01.06.2016 (звільнена у зв`язку із скороченням штату) працювала в Харківському навчально-виховному комплексі "Соколятко" відокремленого підрозділу Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, з 18.07.2005 по 22.09.2008 методистом позашкільної освіти дитячої та юнацької творчості, з 22.09.2008 по 01.09.2011 виконувала обов`язки завідуючого центром дитячої та юнацької творчості, з 01.09.2011 по 03.06.2013 вихователем-методистом дошкільної освіти, з 03.06.2013 по 01.06.2016 вихователем, що підтверджується копією трудової книжки.

21. 10.01.2017 позивачка звернулась до УПФ із заявою про призначення їй пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

22. 13.01.2017 відповідач своїм рішенням відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії.

23. Рішення відповідача обґрунтовано тим, що загальний стаж позивачки складає 31 рік 03 місця 14 днів, з них стаж, що надає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - 17 років 09 місяців 14 днів. До стажу, що надає позивачу право на призначення пенсії за вислугу років не зарахований період роботи з 18.07.2005 по 01.06.2016 у Харківському навчальному комплексі "Соколятко" відокремленого підрозділу Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, оскільки з наданих позивачем документів, не вбачається в якому саме структурному підрозділі навчального закладу Харківського навчально-виховного комплексу "Соколятко" працювала ОСОБА_1 .

24. Суди попередніх інстанцій також установили, що відповідно до Положення про Харківський навчально-виховний комплекс "Соколятко" відокремленого підрозділу Харківського державного авіаційного виробничого підприємства цей комплекс є закладом освіти, до структури якого входять: дошкільний навчальний заклад загального розвитку, школа першого ступеня, Центр дитячої та юнацької творчості.

25. Відповідно до встановлених судовим розглядом обставин цієї справи наказом Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації від 01.07.2009 №371 Харківський навчально-виховний комплекс "Соколятко" відокремленого підрозділу Харківського державного авіаційного виробничого підприємства визнаний атестованим. Пунктом 2 наказу підтверджено право надання закладом дошкільної освіти, початкової загальної середньої освіти, позашкільної освіти.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

26. Скаржниця наводить доводи про те, що оскаржувана постанова суду апеляційної інстанції, на її переконання, прийнята з порушенням норм законодавства, без з`ясування у повному обсязі обставин справи, які мають значення для справедливого вирішення цього спору, та без повного дослідження доказів.

27. Водночас, позивачка вважає, що постанова суду першої інстанції є законною і обґрунтованою, відповідає вимогам законодавства, чинного станом на час виникнення спірних правовідносин.

28. Позивачка наполягає, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовані норми Закону України від 22.06.2000 №1841-III "Про позашкільну освіту" та постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" та не прийнято до уваги, що саме у відповідності до цих законодавчих актів у 2005 році на підставі затвердженого "Положення про Харківський навчально-виховний комплекс "Соколятко" відокремлений підрозділ Харківського державного авіаційного виробничого підприємства" був створений Центр дитячої та юнацької творчості ХНВК "Соколятко" ВП ХДАВП.

29. Посилаючись на вищевикладене, позивачка наголошує, що стаж її роботи з 18.07.2005 по 01.06.2016 належить до стажу роботи педагогічного працівника і дає їй право на призначення спірної пенсії.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

30. Відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років.

31. За змістом абзаців першого, другого частини п`ятої статті 15 Закону України від 23.05.1991 №1060-XII "Про освіту", чинного у період роботи позивачки та на момент розгляду пенсійним органом питання щодо призначення їй спірної пенсії, прийняття рішення з цього питання, за результатами атестації дошкільних, середніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладів центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, місцеві органи управління освітою у межах своїх повноважень, зокрема, визначають відповідність освітніх послуг, які надаються навчальними закладами, державним стандартам певного освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівня.

32. Згідно з частиною першою статті 20 Закону України "Про освіту" навчальний заклад очолює його керівник (завідуючий, директор, ректор, президент тощо).

33. Структура освіти включає, у тому числі, дошкільну освіту; загальну середню освіту; позашкільну освіту (стаття 29 Закону України "Про освіту").

34. За приписами статті 34 Закону України "Про освіту" дошкільними навчальними закладами є, зокрема, дошкільні навчальні заклади (дитячі садки); дошкільні навчальні заклади (центри розвитку дитини).

35. До позашкільних навчальних закладів належать: палаци, будинки, центри, станції дитячої, юнацької творчості, учнівські та студентські клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи мистецтв, студії, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, бібліотеки, оздоровчі та інші заклади (частина перша статті 39 Закону України "Про освіту").

36. За змістом частин першої - четвертої статті 21 Закону України "Про позашкільну освіту" педагогічним працівником позашкільного навчального закладу повинна бути особа з високими моральними якостями, яка має вищу педагогічну або іншу фахову освіту, належний рівень професійної підготовки, здійснює педагогічну діяльність, забезпечує результативність та якість своєї роботи, фізичний та психічний стан здоров`я якої дозволяє виконувати професійні обов`язки в позашкільних навчальних закладах. Педагогічним працівником позашкільного навчального закладу може бути також народний умілець з високими моральними якостями за умови забезпечення належної результативності навчально-виховного процесу.

Перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Права, обов`язки та соціальні гарантії для педагогічних працівників позашкільного навчального закладу визначаються Конституцією України, Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

37. Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 №963, за змістом абзаців першого, другого якого, до посад педагогічних працівників відносяться, зокрема, завідувач позашкільного навчального закладу, а також методист.

38. У розумінні статті 50 Закону України "Про освіту" учасниками навчально-виховного процесу є: діти дошкільного віку, вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти; керівні, педагогічні, наукові, науково-педагогічні працівники, спеціалісти; батьки або особи, які їх замінюють, батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу; представники підприємств, установ, кооперативних, громадських організацій, які беруть участь у навчально-виховній роботі.

39. Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи дошкільної освіти, яка забезпечує розвиток, виховання і навчання дитини, ґрунтується на поєднанні сімейного та суспільного виховання, досягненнях вітчизняної науки, надбаннях світового педагогічного досвіду, сприяє формуванню цінностей демократичного правового суспільства в Україні, визначає Закон України від 11.07.2001 №2628-III "Про дошкільну освіту" (тут і далі у тексті застосовується у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).

40. За правилами абзаців першого, другого частини першої статті 5 вищезгаданого Закону систему дошкільної освіти становлять, у тому числі, дошкільні навчальні заклади незалежно від підпорядкування, типів і форми власності.

41. Типи дошкільних навчальних закладів визначає стаття 12 Закону України "Про дошкільну освіту", згідно з положеннями якої відповідно до потреб громадян України створюються такі дошкільні навчальні заклади, зокрема, дошкільний навчальний заклад (ясла) для дітей віком від двох місяців до трьох років, де забезпечуються догляд за ними, а також їх розвиток і виховання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти; дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) для дітей віком від двох місяців до шести (семи) років, де забезпечуються догляд за ними, розвиток, виховання і навчання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти; дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) для дітей віком від трьох до шести (семи) років, де забезпечуються їх розвиток, виховання і навчання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти (абзаци перший-третій).

42. Частиною третьою цієї ж статті передбачено, що для задоволення освітніх потреб громадян дошкільний навчальний заклад може входити до складу навчально-виховного комплексу "дошкільний навчальний заклад - загальноосвітній навчальний заклад", "загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад" або до складу об`єднання з іншими навчальними закладами.

43. Дошкільні навчальні заклади можуть бути державної, комунальної та приватної форм власності (частина перша статті 15 Закону України "Про дошкільну освіту").

44. Абзацами першим, третім статті 27 Закону України "Про дошкільну освіту" також установлено, що учасниками навчально-виховного процесу у сфері дошкільної освіти є: директори (завідуючі), заступники директора (завідуючого) з навчально-виховної (виховної) роботи, вихователі-методисти, вихователі, старші вихователі, вчителі (усіх спеціальностей), вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, практичні психологи, соціальні педагоги, інструктори з праці, інструктори з фізкультури, інструктори слухового кабінету, музичні керівники, керівники гуртків, студій, секцій, інших форм гурткової роботи та інші спеціалісти.

45. Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909.

46. До такого Переліку віднесено посади: завідуючі, вихователі-методисти, вихователі, музичні керівники, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, практичні психологи дошкільних навчальних закладів всіх типів, а також директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи позашкільних навчальних закладів.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій

47. Зміст вищевикладених положень законодавства дає колегії суддів підстави для висновку про те, що необхідними умовами для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є наявність спеціального стажу роботи та посади, що дає право на призначення пенсії згідно з переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

48. Правова позиція аналогічного змісту викладена й у постанові Верховного Суду України від 25.05.2016 у справі №419/794/15-а, відступу від якої не здійснювалося Верховним Судом і підстав для цього у даному конкретному випадку не вбачається.

49. Як установлено судами попередніх інстанцій, позивачка, у період з 18.07.2005 по 01.09.2011 працювала методистом позашкільної освіти дитячої та юнацької творчості та виконувала обов`язки завідуючого Центром дитячої та юнацької творчості, який, відповідно до Положення про Харківський навчально-виховний комплекс "Соколятко" відокремлений підрозділ Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, є структурним підрозділом цього навчально-виховного комплексу.

50. Тобто, Харківський навчально-виховний комплекс "Соколятко" є навчальним закладом у розумінні вищевикладених норм законодавства, який у встановленому законом порядку визнано атестованим і підтверджено право на надання, у тому числі, дошкільної та позашкільної освіти.

51. Колегія суддів враховує, що посади завідуючого та методиста позашкільного навчального закладу напряму не зазначена у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.

52. Разом з тим, вищевказані посади згідно з Переліком посад педагогічних та науково-педагогічних працівників належать до посад педагогічних працівників, у тому числі закладів позашкільної освіти, до яких, як установили суди і це вбачається з вищевикладених приписів законодавства, належить й Центр дитячої та юнацької творчості Харківського навчально-виховного комплексу "Соколятко" відокремленого підрозділу Харківського державного авіаційного виробничого підприємства.

53. Варто враховувати, що частиною четвертою статті 21 Закону України "Про позашкільну освіту", який у спірних правовідносинах є спеціальним, за педагогічними працівниками позашкільного навчального закладу, до яких належать й особи, які працюють на посадах завідувача цього закладу, а також методиста, закріплено право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

54. На переконання колегії суддів, суд першої інстанції слушно відзначив, що Законом України "Про позашкільну освіту" визначено учасників навчально-виховного процесу в позашкільному навчальному закладі, до яких віднесено директор, заступники директора позашкільного навчального закладу. Такі назви передбачені у Національному класифікаторі України ДК 003№2010 "Класифікатор професій", затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 №327.

55. Однак, відповідно до Примітки 2 Додатку В до Класифікатору професій, за потребою користувача для внутрішнього використання назви посад (професій) можуть розширюватися термінами і словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення.

56. Суд першої інстанції установив, що при складенні штатного розкладу Харківський навчально-виховний комплекс "Соколятко" відокремлений підрозділ Харківського державного авіаційного виробничого підприємства посади керівників Центру дитячої та юнацької творчості були прописані як завідувач Центру дитячої та юнацької творчості та методист позашкільної освіти Центру дитячої та юнацької творчості.

57. Крім того, згідно з встановленими судовим розглядом цієї справи обставинами, протягом своєї педагогічної діяльності у відповідності до чинного законодавства ОСОБА_1 проходила курси підвищення кваліфікації, атестації, про що свідчать одержані свідоцтва та атестаційні листи.

58. За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що період роботи ОСОБА_1 з 18.07.2005 по 01.09.2011 в Харківському навчально-виховному комплексі "Соколятко" на посадах: методиста позашкільної освіти та юнацької творчості, виконуючої обов`язки завідувача центру дитячої та юнацької творчості, повинен зараховуватись відповідачем до стажу роботи для призначення пенсії за вислугу років

59. Що ж стосується висновків судів попередніх інстанцій щодо зарахування періоду роботи позивачки з 01.09.2011 по 01.06.2016 на посадах вихователя-методиста, вихователя дошкільної освіти, до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, колегія суддів вважає за необхідне навести такі мотиви.

60. Дошкільний навчальний заклад загального розвитку, де виховуються діти віком від 2-х до 6-ти років, входив до структури загальноосвітнього навчального закладу - Харківського навчально-виховного комплексу "Соколятко", який, як встановлено судовим розглядом цієї справи, визнано атестованим і підтверджено право на надання дошкільної освіти, початкової загальної середньої освіти, позашкільної освіти.

61. Тому, ураховуючи приписи частини третьої статті 12 Закону України "Про дошкільну освіту", робота позивачки у період з 01.09.2011 по 01.06.2016 на посадах вихователя-методиста, вихователя дошкільної освіти, підлягає зарахуванню до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

62. Вищезазначене дає підстави погодитись із висновком суду першої інстанції про те, що спеціальний стаж роботи позивачки на посадах, які дають право на призначення їй спірної пенсії, а саме - визнаний Управлінням спеціальний 17 років 09 місяців 14 днів та підтверджений у судовому порядку період роботи з 18.07.2005 по 01.06.2016 на посадах: передбачених Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років; посадах педагогічних працівників у позашкільному закладах освіти, у сукупності складають більше необхідного та визначеного пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 стажу у 26 років.

63. Враховуючи те, що позивачка у спірний період працювала на посадах, прямо передбачених Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, й на посадах педагогічного працівника позашкільного навчального закладу, тобто має необхідний педагогічний стаж, колегія суддів констатує, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про наявність підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

64. Подібна правова позиція відображена в постановах Верховного Суду від 27.02.2019 (справа №694/935/17), від 12.03.2019 (справа №647/514/17), постановах Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 (справа №876/5312/17) та від 13.02.2019 (справа №233/4308/17), і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від неї.

65. Отже, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного і обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення цього позову й у хвалив правильне по суті, законне та обґрунтоване судове рішення, яке скасовано апеляційним судом помилково.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

66. За правилами частини першої статті 352 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

67. Зважаючи на вищезазначене, Верховний Суд, провівши касаційний розгляд справи у межах вимог і доводів касаційної скарги та повноважень, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив, що рішення суду першої інстанції ухвалене відповідно до закону і скасовано апеляційним судом помилково, у зв`язку з чим, дійшов висновку про наявність передбачених процесуальним законом підстав для скасування оскаржуваної постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2017 і залишення в силі постанови Жовтневого районного суду міста Харкова від 27.03.2017.

68. Керуючись статтями 340, 341, 345, 349, 352, 355, 356, підпунктом 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15.01.2020 №460-IX,


................
Перейти до повного тексту