1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

29 вересня 2021 року

м. Київ

справа № 707/2173/19

провадження № 61-10071св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Синельникова Є. В.,

суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М., Сакари Н. Ю. (суддя-доповідач), Хопти С. Ф.,

учасники справи:

позивач - комунальне некомерційне підприємство "Черкаський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Черкаської районної ради,

представник позивача - Примак Володимир Андрійович,

відповідач - ОСОБА_1,

представник відповідач - ОСОБА_2,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 04 березня 2021 року у складі судді Морозова В. В. та постанову Черкаського апеляційного суду від 18 травня 2021 року у складі колегії суддів: Бородійчука В. Г., Єльцова В. О., Нерушак Л. В.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У вересні 2019 року комунальне некомерційне підприємство "Черкаський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" (далі - КНП "Черкаський районний центр ПМСД") звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення витрат, пов`язаних з проходженням інтернатури.

Позовна заява мотивована тим, що 18 липня 2017 року між комунальним закладом "Черкаський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" (далі - КЗ "Черкаський районний центр ПМСД") і ОСОБА_1 був укладений договір про відпрацювання випускником у закладі охорони здоров`я не менше трьох років після закінчення інтернатури, терміном дії до 01 серпня 2022 року.

Наказом головного лікаря КЗ "Черкаський районний центр ПМСД" від 28 липня 2017 року № 39 ОСОБА_1 була зарахована з 01 серпня 2017 року по 31 серпня 2019 року на посаду лікаря-інтерна по спеціальності "загальна практика-сімейна медицина" до КНП "Черкаський районний центр ПМСД".

Управлінню охорони здоров`я Черкаської обласної державної адміністрації було надано гарантійний лист від 18 липня 2017 року № 992/01 про зарахування випускниці Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова на посаду лікаря загальної практики сімейної медицини.

Наказом Управління охорони здоров`я Черкаської обласної державної адміністрації від 28 серпня 2017 року № 299-кл "Про зміну бази очної частини інтернатури ОСОБА_1" ОСОБА_1 була відряджена до очної частини інтернатури на базу Харківського національного медичного університету з 01 вересня 2017 року по 28 лютого 2018 року.

За взаємною згодою між КЗ "Черкаський районний центр ПМСД" і лікарем-інтерном ОСОБА_1 була укладена додаткова угода від 28 серпня 2017 року № 1 до договору від 18 липня 2017 року про відпрацювання випускником у закладі охорони здоров`я не менше трьох років після закінчення інтернатури. У зв`язку зі зміною організаційно-правової форми і назви закладу на підставі рішення Черкаської районної ради від 04 травня 2018 року № 23-1/VІІ "Про створення в результаті реорганізації КНП "Черкаський районний центр ПМСД" між КНП "Черкаський районний центр ПМСД" і лікарем-інтерном ОСОБА_1 була укладена додаткова угода від 14 травня 2018 року № 2 про зміну з 10 травня 2018 року назви закладу.

ОСОБА_1 відповідно до пункту 14 Порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 року № 922, направлення на роботу Міністерства охорони здоров`я України № 82, наказу Управління охорони здоров`я Черкаської обласної державної адміністрації від 12 липня 2017 року № 127-кл після закінчення інтернатури повинна була прибути до місця призначення у термін, визначений у направленні, на роботу і написати заяву про переведення її на посаду лікаря загальної практики - сімейний лікар КНП "Черкаський районний центр ПМСД" у зв`язку з отриманням сертифікату лікаря-спеціаліста по спеціальності "загальна практика-сімейна медицина".

30 липня 2019 року ОСОБА_1 був наданий лист про працевлаштування від 30 липня 2019 року № 947/01, який був нею прочитаний особисто на території підприємства, у присутності інспектора відділу кадрів, юрисконсульта і оператора комп`ютерного набору, однак вона відмовилася приступати до роботи та отримувати під підпис цей лист, про що було складено відповідний акт, а також цей лист був направлений ОСОБА_1 на адресу проживання.

Відповідно до договору від 18 липня 2017 року ОСОБА_1 зобов`язана була після закінчення інтернатури відпрацювати не менше трьох років у КНП "Черкаський районний центр ПМСД". Разом з тим, ОСОБА_1 з 01 серпня 2019 року не приступила до виконання свої посадових обов`язків на посаді лікаря загальної практики - сімейний лікар в амбулаторії загальної практики - сімейної медицини с. Вергуни. У період з 01 серпня 2019 року по 05 серпня 2019 року працівники підприємства намагалися зв`язатися з ОСОБА_1, але на дзвінки вона не відповідала. За місцем реєстрації до медичного закладу не зверталася, тому наказом головного лікаря КНП "Черкаський районний центр ПМСД" від 06 серпня 2019 року № 31 ОСОБА_1, лікаря-інтерна по спеціальності "загальна практика-сімейна медицина", було звільнено із займаної посади у зв`язку з вчиненням нею прогулу без поважних причин відповідно до пункту 4 статті 40 КЗпП України, про що було повідомлено Управління охорони здоров`я Черкаської державної адміністрації і надіслано письмове повідомлення ОСОБА_1 .

У підпункті 3.2.1 пункту 3.2 договору про відпрацювання випускником у закладі охорони здоров`я не менше трьох років після закінчення інтернатури від 18 липня 2017 року № 1 передбачено, що ОСОБА_1 зобов`язана відшкодувати роботодавцю витрати, пов`язанні з проходженням інтернатури, у разі звільнення з ініціативи адміністрації, тому КНП "Черкаський районний центр ПМСД" просило суд стягнути з ОСОБА_1 загальний обсяг витрат, понесених на проходження інтернатури, у розмірі 120 663,81 грн, з яких: 94 091,84 грн - загальна сума доходу за період серпень 2017 - липень 2019 року, 20 521,57 грн - суми єдиного соціального внеску, 6 050,40 грн - сума відряджень, а також просило стягнути з ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 16 921,00 грн.

Заперечую проти задоволення позовних вимог КНП "Черкаський районний центр ПМСД", у жовтні 2020 року ОСОБА_1 пред`явила зустрічний позов про визнання договору недійсним та скасування наказу про звільнення зі зміною формулювання причин звільнення.

Зустрічна позовна заява мотивована тим, що 24 червня 2017 року вона закінчила Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова.

Наказом Управління охорони здоров`я Черкаської обласної державної адміністрації від 12 липня 2017 року № 127-кл її було зараховано у КЗ "Черкаський районний центр ПМСД" на посаду лікаря-інтерна по спеціальності "загальна практика-сімейна медицина" з 01 серпня 2017 року.

18 липня 2017 року між нею і КЗ "Черкаський районний центр ПМСД" був укладений договір № 1 про відпрацювання випускником у закладі охорони здоров`я не менше трьох років після закінчення інтернатури, терміном дії до 01 серпня 2022 року.

Вказаний договір містив умови, за яких зобов`язання сторін не можуть бути виконані, оскільки ці умови містять протиріччя і суперечать законодавству.

Так, цей правочин не мав на меті реальне настання наслідків, оскільки був обумовлений подією, яка виникне між сторонами після 31 липня 2019 року, а це відповідно час закінчення навчання в інтернатурі, та вступав у силу після 31 липня 2019 року, не зважаючи на його підписання 18 липня 2017 року. Таким чином, правовий наслідок укладеного договору пов`язувався з настанням події - закінчення інтернатури, а не періодом її перебування в інтернатурі. Мета договору не досягнута в обсязі домовленостей між сторонами, оскільки після видання наказу про зарахування в інтернатуру вона приступила до обов`язків лікаря-інтерна на базі Черкаської центральної районної лікарні, підпорядкованої закладу охорони здоров`я позивача за первісним позовом, за рахунок коштів якого отримувала академічну стипендію і заробітну плату.

Вважала, що зазначений договір підлягає визнанню недійсним, оскільки в момент вчинення правочину сторони не дотрималися обов`язкових вимог, передбачених нормами матеріального права, не обумовили реальне настання наслідків за період навчання в інтернатурі та порушенням зобов`язань саме у цей період, строк дії договору не відповідає положенням статті 530 ЦК України, а тому заявлена вимога про його недійсність є правомірною.

Крім того, наказом головного лікаря КНП "Черкаський районний центр ПМСД" від 06 серпня 2019 року № 31 її було звільнено з посади лікаря-інтерна по спеціальності "загальна практика-сімейна медицина" у зв`язку з вчиненням прогулу без поважних причин відповідно до пункту 4 статті 40 КЗпП України. Про підстави її звільнення вона дізналась лише 08 жовтня 2019 року, після отримання позовної заяви КНП "Черкаський районний центр ПМСД", оскільки її трудова книжка перебувала на зберіганні у останнього і вона її не отримувала, копію наказу про звільнення вона також не отримувала. Після написання 11 липня 2019 року заяви до Управління охорони здоров`я Черкаської обласної державної адміністрації про надання їй права на розірвання угоди щодо працевлаштування, без відпрацювання трьох років у зв`язку з укладенням шлюбу та перебуванням її чоловіка на військовій службі у Харківському національному університеті Повітряних сил та повідомлення КНП "Черкаський районний центр ПМСД" письмовими заявами вважала, що більше ніяких обов`язків не має і може продовжувати роботу за місцем проходження військової служби чоловіка.

До 01 серпня 2019 року вона не подавала заяви на переведення на посаду лікаря спеціаліста загальної практики-сімейна медицина, трудового договору після закінчення інтернатури з КНП "Черкаський районний центр ПМСД" не укладала. Наказ про її звільнення з посади лікаря-інтерна не має правових підстав, оскільки 06 серпня 2019 року вона вже не була лікарем-інтерном і вчинений нею так званий прогул був не у межах дії трудових стосунків, тому вимога про визнання наказу від 06 серпня 2019 року № 31 незаконним є правомірною, оскільки умови його винесення та підстави виявлення порушення не можуть стосуватися роботи, на якій вона не працювала.

15 липня 2019 року Управління охорони здоров`я Черкаської обласної державної адміністрації направило подання до Міністерства охорони здоров`я з документами, які надавали право на розірвання їй угоди з урахуванням конкретних обставин. Міністерство охорони здоров`я листом від 28 серпня 2019 року, розглянувши подання, надало згоду на розірвання договору про відпрацювання трьох років.

На підставі вказаного ОСОБА_1 просила суд: визнати недійсним договір про відпрацювання випускником у закладі охорони здоров`я не менше трьох років після закінчення інтернатури від 18 липня 2017 року, укладеного між нею та КЗ "Черкаський районний центр ПМСД"; визнати незаконним наказ КНП "Черкаський районний центр ПМСД" від 06 серпня 2019 року № 31 про її звільнення та змінити формулювання причини звільнення на: "розірвання трудової угоди за погодженням Міністерства охорони здоров`я України від 28 серпня 2019 року та звільнення ОСОБА_1 за угодою сторін на підставі статті 36 КЗпП України".

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 04 березня 2021 року позов КНП "Черкаський районний центр ПМСД" задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь КНП "Черкаський районний центр ПМСД" грошові кошти у розмірі 120 663,81 грн у рахунок відшкодування витрат, пов`язаних із проходженням інтернатури.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь КНП "Черкаський районний центр ПМСД" судовий збір у розмірі 1 921,00 грн.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь КНП "Черкаський районний центр ПМСД" витрати на правову допомогу у розмірі 15 000,00 грн.

У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що оскільки ОСОБА_1 не прибула до КНП "Черкаський районний центр ПМСД" для відпрацювання трьох років після закінчення інтернатури, то вона зобов`язана компенсувати замовникові усі витрати у розмірі 120 063,81 грн у рахунок відшкодування витрат, пов`язаних з проходженням її інтернатури.

Разом з тим, відсутні підстави для задоволення зустрічного позову ОСОБА_1, оскільки остання, добровільно укладаючи угоду про підготовку фахівців з вищою освітою, була обізнана із родом і характером майбутньої роботи, яка може бути їй запропонована виключно в межах її спеціальності і кваліфікації, та необхідністю відпрацювання певного строку після закінчення навчання. Отримавши направлення на роботу, ОСОБА_1 не мала жодних заперечень та з вимогою про зміну місця направлення не зверталася.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Черкаського апеляційного суду від 18 травня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 04 березня 2021 року в частині стягнення з ОСОБА_1 на користь КНП "Черкаський районний центр ПМСД" витрат на правову допомогу у розмірі 15 000,00 грн скасовано та ухвалено у цій частині нове судове рішення, яким у задоволенні вказаних вимог відмовлено.

В іншій частині рішення суду залишено без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив вимоги КНП "Черкаський районний центр ПМСД", оскільки ОСОБА_1 не прибула для відпрацювання трьох років після закінчення інтернатури, тому вона зобов`язана компенсувати замовникові усі витрати, пов`язані з проходженням її інтернатури. При цьому доводи зустрічного позову є недоведеними та спростовуються матеріалами справи, а тому підстав для їх задоволення немає.

Разом з тим, вирішуючи питання про розподіл судових витрат та стягуючи з ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу, суд першої інстанції не пересвідчився, що ці витрати були документально підтверджені. Оскільки матеріали справи не містять доказів на підтвердження оплати гонорару та інших витрат, пов`язаних з наданням правової допомоги (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження тощо), то підстав для стягнення з ОСОБА_1 витрат на правову допомогу немає.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

У червні 2021 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 04 березня 2021 року та постанову Черкаського апеляційного суду від 18 травня 2021 року.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 29 липня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано цивільну справу і надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 серпня 2021 року задоволено клопотання представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 та зупинено виконання рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 04 березня 2021 року до закінчення його перегляду у касаційному порядку.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 вересня 2021 року справу призначено до розгляду у складі колегії з п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

У касаційній скарзі представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить судові рішення скасувати і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Підставою касаційного оскарження є відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).

Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій не дали належної оцінки усім доказам, поданим сторонами, і внаслідок поверхневого дослідження обставин справи дійшли помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову КНП "Черкаський районний центр ПМСД". Також судами не враховано, що ОСОБА_1 відповідно до пункту 9 Порядку працевлаштування випускників державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 25 грудня 1997 року № 367, мала права не виконувати визначену в направленні роботу.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У вересні 2021 року представник КНП "Черкаський районний центр ПМСД"- Примак В. А. подав відзив на касаційну скаргу, вказуючи на те, що підстав для скасування оскаржуваних судових рішень немає, оскільки доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про те, що судами допущено порушення норм процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

У червні 2017 року ОСОБА_1 закінчила Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова та відповідно до направлення № 82 була направлена до КЗ "Черкаський районний центр ПМСД" для роботи на посаді лікаря загальної практики - сімейний лікар.

18 липня 2017 року між КЗ "Черкаський районний центр ПМСД" (роботодавець) і ОСОБА_1 (випускник) був укладений договір про обов`язкове відпрацювання випускником, який навчався за державним замовленням, в інтернатурі за кошти державного (місцевого) бюджету, протягом трьох років після закінчення інтернатури в цьому закладі охорони здоров`я.

У пункті 3.2.1 сторонами погоджено, що випускник відшкодовує роботодавцю витрати, пов`язані з проходженням ним інтернатури (проїзд, заробітна плата, витрати по забезпеченню житлом, витрати по відрядженню тощо) у разі порушення випускником в односторонньому порядку без поважних причин умов договору, зокрема: у разі самостійного припинення проходження інтернатури без поважних причин; у разі дострокового відрахування з навчального закладу; у разі, коли за результатами державної атестації не присвоєно звання лікаря - спеціаліста відповідної спеціальності і не видано документ установленого зразка; разі необґрунтованої відмови від роботи в КЗ "Черкаський районний центр ПМСД"; у разі звільнення протягом терміну обов`язкового відпрацювання, що визначений цим договором, за власним бажанням або з ініціативи адміністрації за виключенням випадків, передбачених пунктами 1 та 2 статті 40 КЗпП України.

Наказом головного лікаря КЗ "Черкаський районний центр ПМСД" від 28 липня 2017 року № 39 ОСОБА_1 була зарахована з 01 серпня 2017 року по 31 серпня 2019 року на посаду лікаря-інтерна по спеціальності "загальна практика-сімейна медицина" до КЗ "Черкаський районний центр ПМСД".

Наказом Управління охорони здоров`я Черкаської обласної державної адміністрації від 28 серпня 2017 року № 299-кл "Про зміну бази очної частини інтернатури ОСОБА_1" ОСОБА_1 була відряджена для очної частини інтернатури на базу Харківського національного медичного університету з 01 вересня 2017 року по 28 лютого 2018 року.

28 серпня 2017 року між КЗ "Черкаський районний центр ПМСД" та лікарем-інтерном ОСОБА_1 була укладена додаткова угода № 1 до договору від 18 липня 2017 року про відпрацювання випускником у закладі охорони здоров`я не менше трьох років після закінчення інтернатури.

Рішенням Черкаської районної ради від 04 травня 2018 року № 23-1/VІІ у результаті реорганізації було створено КНП "Черкаський районний центр ПМСД".

14 травня 2018 року між КНП "Черкаський районний центр ПМСД" і лікарем-інтерном ОСОБА_1 була укладена додаткова угода № 2 до договору від 18 липня 2017 року про зміну з 10 травня 2018 року назви закладу.

Листом від 30 липня 2019 року № 947/01 КНП "Черкаський районний центр ПМСД" запропонувало ОСОБА_1 працевлаштування відповідно до штатного розпису на посаду лікаря загальної практики - сімейного лікаря амбулаторії загальної практики - сімейної медицини с. Вергуни, відповідно до статті 197 КЗпП України, статті 7 "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", пункту 13 Розділу 3 Порядку працевлаштування випускників державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 25 грудня 1997 року № 367, та раніше укладеного договору про відпрацювання випускником у закладі охорони здоров`я не менше трьох років після закінчення інтернатури від 18 липня 2017 року - з відпрацюванням за призначенням не менше трьох років.

Відповідно до акта від 30 липня 2019 року № 1 "Про відмову від отримання листа та відмову від працевлаштування на посаду лікаря ЗПСЛ АЗПСМ с. Вергуни" ОСОБА_1 був наданий лист про працевлаштування від 30 липня 2019 року № 947/01, який був нею прочитаний особисто, у присутності інспектора відділу кадрів, юрисконсульта та оператора комп`ютерного набору і вона відмовилася від запропонованого працевлаштування та отримання під підпис цього листа, мотивуючи тим, що її чоловік навчається у м. Харкові, і вона збирається переїхати до цього міста.

З 01 серпня 2019 року ОСОБА_1 не приступила до виконання посадових обов`язків на посаді лікаря загальної практики - сімейного лікаря в амбулаторії загальної практики - сімейної медицини с. Вергуни.

Відповідно до доповідної записки від 01 серпня 2019 року, акта від 01 серпня 2019 року № 1, акта від 05 серпня 2019 року № 2 ОСОБА_1 не з`явилася на роботу до КНП "Черкаський районний центр ПМСД" і пояснень щодо її відсутності не надала.

Наказом головного лікаря КНП "Черкаський районний центр ПМСД" від 06 серпня 2019 року № 31 ОСОБА_1 лікаря-інтерна по спеціальності "загальна практика - сімейна медицина" звільнено із займаної посади у зв`язку з вчиненням нею прогулу без поважних причин відповідно до пункту 4 статті 40 КЗпП України.


................
Перейти до повного тексту