1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2021 року

м. Київ

Справа № 909/993/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Кібенко О.Р. - головуючий, Бакуліна С.В., Кондратова І.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Янковського В. А.,

представників учасників справи:

ОСОБА_1 - не з`явилися,

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Квартал Різдвяний" - не з`явилися,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Квартал Різдвяний"

на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.02.2021 (суддя - Фанда О.М.)

та постанову Західного апеляційного господарського суду від 11.05.2021 (колегія суддів: Галушко Н.А., Желік М.Б., Мирутенко О.Л.)

у справі за позовом ОСОБА_1

до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Квартал Різдвяний" (далі - ОСББ)

про визнання недійсним рішення установчих зборів та скасування державної реєстрації ОСББ.

СУТЬ СПОРУ

1. 22.07.2020 установчі збори співвласників багатоквартирного будинку, в якому ОСОБА_1 володіє нежитловим приміщенням, ухвалили рішення про створення ОСББ.

2. ОСОБА_1 посилаючись на те, що проведення установчих зборів відбулося з недотриманням визначеної законом процедури, звернувся до суду з позовом про визнання недійсним рішення установчих зборів та скасування державної реєстрації ОСББ.

3. Суд першої інстанції рішенням, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції, позов задовольнив. Не погоджуючись із вказаними рішеннями, ОСББ звернулося до Верховного Суду. Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу, виходячи з таких міркувань.

Історія справи

Фактичні обставини справи, встановлені судами

1. ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення №VI (площею 31,2 кв.м), яке знаходиться в корпусі І будинку АДРЕСА_1 .

2. 29.02.2020 відбулось засідання ініціативної групи зі скликання і проведення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2.

3. На засіданні прийняті рішення, оформлені протоколом №1, а саме: вирішено утворити ініціативну групу зі скликання і проведення зборів ОСББ; затвердити план роботи ініціативної групи; встановити, що наступні засідання ініціативної групи скликаються за ініціативою будь-кого із членів ініціативної групи та вважаються правомочними в разі присутності не менш, як половини її членів.

4. 22.07.2020 відбулись установчі збори Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Квартал Різдвяний". На зборах розглянуто питання та прийнято рішення (які оформлені протоколом №1) про: 1) обрання голови та секретаря установчих зборів, та надання повноважень на підписання протоколу; 2) створення ОСББ; 3) затвердження статуту ОСББ, та уповноваження на його підписання; 4) вибори правління ОСББ та його голови; 5) обрання ревізора ОСББ; 6) обрання уповноваженого на подачу документів для державної реєстрації ОСББ.

5. 17.09.2020 проведена державна реєстрація ОСББ.

Короткий зміст та підстави позовних вимог

6. 05.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ОСББ про визнання недійсним рішення установчих зборів ОСББ, які оформлені протоколом №1, та скасування державної реєстрації ОСББ.

7. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час створення ОСББ не було повідомлено усіх співвласників, зокрема позивача, про проведення установчих зборів та не було створено ініціативної групи, відсутністю протоколів засідання вказаної групи, на яких вирішувались організаційні питання щодо підготовки проведення установчих зборів.

8. Також позивач вказував на те, що його не було ознайомлено із проектом статуту ОСББ та пропозиціями щодо складу правління, голови та ревізора ОСББ, чим порушено його права на участь в установчих зборах, на добровільне волевиявлення та висловлення власної думки щодо створення ОСББ та обрання його керівництва, позбавлено можливості впливу на всі прийняті зборами рішення, управління власним майном та впливу на результати голосування.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

9. Господарський суд Івано-Франківської області рішенням від 02.02.2021, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 11.05.2021, позов задовольнив: визнав недійсним рішення установчих зборів ОСББ від 22.07.2020, які оформлені протоколом №1, та скасував державну реєстрацію ОСББ (запис від 17.09.2020 №1001191020000017516).

10. Рішення судів попередніх інстанцій мотивовані таким:

- копія повідомлення про проведення установчих зборів ОСББ не містить інформації про час та дату їх проведення; вказані у повідомленні графи порожні, зазначено тільки "2020 року";

- наявні в матеріалах справи фіскальний чек та роздруківки із сайту ПАТ "Укрпошта" про вручення рекомендованого відправлення не містять інформації щодо повної адреси отримувача, вмісту вкладення та особи, яка отримала повідомлення, в графі "куди" фіскального чеку зазначено "76018 Івано-Франківськ", натомість в доданій роздруківці адресою в графі "куди" вказано "76008 м. Івано-Франківськ Україна";

- ОСОБА_1 як співвласник багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 не був повідомлений про проведення установчих зборів 22.07.2020, що є порушенням ст. 6 Закону "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку";

- твердження ОСББ, що позивач був повідомлений ініціативною групою про установчі збори шляхом розміщення об`яв у всіх корпусах та на стендах, розміщених на території будинку, є необґрунтованими, оскільки вказаний спосіб оповіщення не відповідає вимогам ч. 4 ст. 6 Закону "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку";

- ОСББ надало суду список реєстрації співвласників на зборах тільки корпусу 1, в якому вказано власників квартир з 1 по 152 та 30 нежитлових приміщень; для участі у зборах зареєструвались 101 власник корпусу 1, однак у протоколі №1 відображено присутність та голосування 324 співвласників по всіх корпусах будинку;

- з долучених позивачем до матеріалів справи заяв свідків вбачається, що на зборах були присутні близько 50-60 осіб;

- позовна вимога про скасування державної реєстрації є похідною від позовної вимоги про визнання недійсним рішення установчих зборів ОСББ, а тому підлягає задоволенню.

Короткий зміст наведених у касаційній скарзі вимог

11. 10.06.2021 ОСББ звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.02.2021 та постанову Західного апеляційного господарського суду від 11.05.2021, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у позові у частині вимоги про визнання недійсним рішення установчих зборів ОСББ від 22.07.2020, а у частині скасування державної реєстрації ОСББ - закрити провадження у справі за відсутністю спору.

Доводи учасників справи

12. В обґрунтування касаційної скарги ОСББ посилається на п. 1 ч. 2 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) та зазначає, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права (зокрема, статті 16, 104, 111, 110 Цивільного кодексу України (далі - ЦК), статті 1, 4, 6, 14, 28 Закону "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", статті 1, 25 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань") та не врахували висновків щодо їх застосування у подібних правовідносинах, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 29.06.2021 у справі №916/964/19, від 16.10.2018 у справі №916/4625/15, у постанові Верховного Суду від 14.05.2019 у справі №910/11511/18 щодо неналежності обраного позивачем способу захисту свого права.

13. Крім цього скаржник вказує, що:

- оскаржувані рішення не порушують права та інтереси всіх інших співвласників багатоквартирного будинку та є втручанням в діяльність ОСББ;

- рішення загальних зборів, статут чи існування юридичної особи (ОСББ) не порушує прав та / або законних інтересів позивача, у нього відсутній законний інтерес у припиненні існування ОСББ;

- позовна вимога про скасування державної реєстрації створеної юридичної особи (ОСББ) не призведе до поновлення прав співвласника ОСББ, що звернувся з таким позовом;

- позивача повідомлено про проведення установчих зборів, що підтверджується фіскальним чеком від 02.07.2020, номер рекомендованого відправлення 7600802723477;

- позивач не позбавлений права на участь в управлінні, має можливість скликати збори, висловити свою думку щодо переобрання керівника та органів управління, ревізійної комісії, запропонувати себе чи інших осіб до цих органів, скористатися і іншими правами шляхом скликання зборів та прийняття рішень.

14. Також скаржник стверджує про порушення принципу правової визначеності, посилається на постанову ВС від 21.02.2020 року у справі №813/2646/18. Зазначає, що рішення судів порушують законні очікування ОСББ на здійснення діяльності і ліквідації в передбаченому законом порядку. Наразі скасовано запис про державну реєстрацію ОСББ, без можливості провести ліквідаційні процедури, закрити рахунок в банку, звільнити працівників, розрахуватися за зобов`язаннями перед кредиторами.

15. ОСОБА_1 не скористався своїм правом на подання відзиву на касаційну скаргу.

Надходження касаційної скарги на розгляд Верховного Суду

16. Верховний Суд ухвалою від 03.09.2021 відкрив касаційне провадження, розгляд справи призначив на 29.09.2021.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Щодо скасування державної реєстрації (реєстраційного запису) юридичної особи - ОСББ

17. ОСББ у касаційній скарзі зазначає, що позовна вимога про скасування державної реєстрації створеної юридичної особи (ОСББ) суперечить приписам чинного законодавства щодо припинення юридичних осіб. Верховний Суд погоджується з цим доводом скаржника, виходячи з таких міркувань.

18. Відповідно до ст. 385 ЦК власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

19. Статтею 1 Закону "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та / або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

20. ОСББ створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами (ст. 4 Закону "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").

21. Відповідно до ч. 4 ст. 87 ЦК юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації. При цьому рішення про утворення суб`єкта господарювання є установчим документом суб`єкта господарювання (ст. 57 ГК).

22. Частиною 1 ст. 89 ЦК передбачено, що юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.

23. Згідно з частинами 1 та 2 ст. 104 ЦК юридична особа припиняється лише шляхом реорганізації або ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

24. Статтею 110 ЦК передбачено, що юридична особа ліквідується: 1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами; 2) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади; 3) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.

25. Статтею 28 Закону "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що об`єднання вважається припиненим з дня внесення про це відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. ОСББ ліквідується у разі: придбання однією особою всіх приміщень у багатоквартирному будинку; прийняття співвласниками рішення про ліквідацію об`єднання; ухвалення судом рішення про ліквідацію об`єднання.

26. Порядок ліквідації ОСББ передбачає, що у разі ліквідації об`єднання кошти, що залишилися після задоволення вимог кредиторів, розподіляються між усіма співвласниками пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку, що перебувають у їхній власності. При цьому здійснюється залік заборгованості кожного співвласника перед об`єднанням відповідно до статуту цього об`єднання. Якщо співвласник має борг перед цим об`єднанням, сума якого перевищує суму його частки в майні, і відмовляється сплатити цей борг, спір вирішується у судовому порядку.

27. Загальний порядок ліквідації юридичної особи визначений статтею 111 ЦК. Загальна процедура ліквідації юридичної особи також передбачає низку обов`язкових дій: погашення існуючої кредиторської заборгованості, відчуження активів, звільнення працівників, передання документів до архіву тощо. Лише після вчинення цих дій і подання державному реєстратору відповідних документів в реєстр вноситься запис про припинення юридичної особи, а не запис про скасування її державної реєстрації.

28. Отже, скасування державної реєстрації ОСББ (реєстраційного запису) за рішенням суду не може вважатися ліквідацією ОСББ як юридичної особи, яка відбувається в порядку, п. 2 ч. 1 ст. 110 ЦК, і не призводить до припинення ОСББ в розумінні ст. 25 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". Тому позовна вимога щодо скасування державної реєстрації існуючої юридичної особи (ОСББ), яка створена у відповідному порядку та набула за період свого існування відповідних прав і обов`язків, не призведе до поновлення прав і законних інтересів особи, яка звертається з таким позовом. Такий позов буде свідчити про втручання суду в діяльність ОСББ та порушення інтересів інших його співвласників, що є недопустимим. А тому звернення особи з позовною вимогою про скасування державної реєстрації ОСББ (реєстраційного запису) є неналежним способом захисту.

29. Відповідні висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 29.06.2021 у справі №916/964/19, на яку посилається ОСББ у своїй касаційній скарзі.

30. Відповідно, Велика Палата Верховного Суду у вказаній постанові відступила від висновку щодо застосування вищенаведених норм права, викладеного в постановах Великої Палати Верховного Суду від 18.09.2018 у справі №916/782/17 та від 18.04.2018 у справі №904/2796/17, на які посилаються суди попредніх інстанцій в оскаржуваих рішеннях.

31. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 29.06.2021 у справі №916/964/19, на яку посилається скаржник, дійшла висновку, що звернення особи з позовною вимогою про скасування державної реєстрації ОСББ (реєстраційного запису) є підставою для закриття провадження у справі за відсутності юридичного спору в розумінні ч. 1 ст. 313, п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК.


................
Перейти до повного тексту