- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 березня 2025 року
за № 469/43875
Про затвердження Змін до Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС
1. Затвердити Зміни до
Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03 квітня 2017 року № 285, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2017 року за № 559/30427 (в редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 23 травня 2024 року № 331), що додаються.
2. Департаменту охорони здоров’я Міністерства внутрішніх справ України (Бойко Л.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
ПОГОДЖЕНО: Міністр охорони здоров’я України Міністр оборони України Голова Національної поліції України Голова Спільного представницького органу об’єднань профспілок Керівник Секретаріату Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні |
Віктор ЛЯШКО Рустем УМЄРОВ Іван ВИГІВСЬКИЙ Григорій ОСОВИЙ Руслан ІЛЛІЧОВ |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
19 березня 2025 року № 191
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 березня 2025 року
за № 469/43875
Зміни
до Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС
1. Пункт 9 розділу I викласти в такій редакції:
"9. Проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи, у тому числі з психіатричним, психологічним та психофізіологічним обстеженням здійснюється за плату від юридичних і фізичних осіб згідно з пунктами 2, 3 Переліку випадків, за яких заклади охорони здоров’я державної та комунальної форми власності можуть надавати послуги з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2024 року № 781".
2. У розділі II:
1) у пункті 2 слова "Державної установи "Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України" (далі - ДУ ГМЦ)" замінити словами "Державної установи "Головний медичний клінічний центр Міністерства внутрішніх справ України" (далі - ДУ ГМКЦ)";
2) пункт 8 після слів "(лікарями з функціональної діагностики)" доповнити словом "медичних".
3. У розділі III:
1) підпункт 2 пункту 4 після слів "зі служби, –" доповнити словами "посада, графа Переліку захворювань, згідно з якими необхідно проводити експертизу,";
2) пункт 11 викласти в такій редакції:
"11. Медичний огляд особи в М(ВЛ)К проводиться з обов’язковим обстеженням лікарем-терапевтом, лікарем-хірургом, лікарем-невропатологом, лікарем-офтальмологом, лікарем-отоларингологом, лікарем-дерматовенерологом, лікарем-стоматологом, лікарем-психіатром та лікарем-психологом (практичним психологом) ЗОЗ МВС, а за медичними показаннями - лікарями інших спеціальностей. Жінки обов’язково обстежуються лікарем- гінекологом";
3) у пункті 12 слово "реєстратору" замінити словами "медичному реєстратору";
4) пункт 13 викласти в такій редакції:
"13. Строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень не можуть перевищувати 4 днів.
За необхідності направлення особи на додаткові лабораторні та інструментальні дослідження для отримання повної та об’єктивної інформації про стан її здоров’я загальний строк проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень не може перевищувати 14 днів";
5) в абзаці третьому пункту 18 слова та цифри ", проведених відповідно до пунктів 7, 11 цього розділу" виключити;
абзац восьмий пункту 18 виключити.
У зв’язку з цим абзаци дев’ятий - тринадцятий вважати відповідно абзацами восьмим - дванадцятим;
6) у пункті 19 слова "експертне рішення у формі постанови" замінити словами "рішення (постанову)";
7) у пункті 20 слова "рішення у формі постанови" замінити словами "рішення (постанову)";
8) доповнити новим пунктом такого змісту:
4. У розділі IV:
1) пункт 1 доповнити словами "та з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом";
2) пункт 4 викласти в такій редакції:
"4. Висновки лікарів - членів М(ВЛ)К приймаються щодо придатності або непридатності кандидатів на службу в поліції:
1) із числа цивільних осіб відповідно до категорії "Кандидати на службу" Переліку захворювань;
2) із числа осіб, які були звільнені з органів внутрішніх справ, поліції, ДСНС, Державної прикордонної служби України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, у зв’язку із захворюванням, пораненням (травмою, контузією, каліцтвом), одержаним під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення та перебування безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисті безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, відповідно до категорії "Поліцейські" Переліку захворювань.
Особи, зазначені в абзаці першому цього підпункту, які претендують на посаду начальника органу поліції, його заступника, начальника територіального (відокремленого) підрозділу, його заступника, начальника самостійного структурного підрозділу органу поліції, територіального (відокремленого) підрозділу, його заступника, начальника відділу та відділення поліції, ректора, першого проректора, проректора закладу вищої освіти МВС, відповідно до категорії "Поліцейські" графи IV Переліку захворювань".
5. Пункт 8 розділу V викласти в такій редакції:
"8. У разі коли в поліцейського діагностується патологія, що підпадає під дію статті Переліку захворювань, яка передбачає непридатність до служби на відповідній посаді, М(ВЛ)К розглядає питання щодо можливості проходження ним служби на посадах, умови служби яких відповідають стану здоров’я на час медичного огляду, з урахуванням його віку, тривалості служби та спроможності виконувати службові обов’язки.
Поліцейські, які отримали захворювання, поранення (травму, контузію, каліцтво) під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення та перебування безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, що підпадають під дію статті Переліку захворювань, яка передбачає непридатність до служби на відповідній посаді, М(ВЛ)К розглядає питання щодо можливості проходження ним служби на посадах, умови служби яких відповідають стану здоров’я на час медичного огляду, з урахуванням його віку, тривалості служби та спроможності виконувати службові обов’язки, відповідно графи IV Переліку захворювань".
6. У розділі VII:
1) у главі 2:
абзац четвертий пункту 1 викласти в такій редакції:
"Медичний огляд резервістів (крім льотного складу, авіаційного персоналу (далі - АП) проводиться перед укладанням контракту про проходження служби у військовому резерві. Медичний огляд також проводиться за рішенням командира військової частини за неможливості виконання резервістом обов’язків за призначенням за станом здоров’я. Резервісти призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період за результатами раніше пройдених медичних оглядів та їх опитування про наявність або відсутність скарг на стан здоров’я. Резервісти, у яких відсутні скарги на стан здоров’я, на М(ВЛ)К для проходження медичного огляду не направляються. Медичний огляд резервістів льотного складу, АП проводиться в порядку, визначеному Положенням про ЛЛЕ";
2) у главі 3:
пункт 5 після слів "(у тому числі і повторно)" доповнити словами ", або потреби у тривалому лікуванні";
в абзаці третьому пункту 12 слово "направленням" замінити словами "направленням (рішенням)";
3) у главі 7:
доповнити главу після пункту 5 пунктом 6 такого змісту:
"6. Одночасно з рішенням (постановою) М(ВЛ)К про непридатність до військової служби за контрактом у підрозділах спеціального призначення приймається рішення (постанова) про придатність до військової служби за відповідними графами Розкладу хвороб".
У зв’язку з цим пункт 6 вважати пунктом 7;
у пункті 7 слово "шести" замінити словом "дванадцяти";
7. Розділ VIII викласти в такій редакції:
"VIII. Рішення (постанови) М(ВЛ)К
1. За результатами лікарської (військово-лікарської) експертизи М(ВЛ)К приймають рішення (постанови) М(ВЛ)К, які включають відомості про діагноз, придатність (непридатність) до служби в поліції або військової служби та причинний зв’язок захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв).
2. Рішення (постанови) М(ВЛ)К обов’язкові до виконання.
3. Рішення (постанови) М(ВЛ)К щодо поліцейських, військовослужбовців приймаються станом на дату їх медичного огляду, а щодо колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби,- на дату фактичного звільнення зі служби, військової служби за результатами розгляду документації, складеної в період проходження служби, військової служби.
4. Рішення (постанови) М(ВЛ)К приймаються з урахуванням мети проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи, зазначеної в Направленні на медичний огляд.
5. Формулювання рішень (постанов) М(ВЛ)К щодо придатності осіб:
1) щодо поліцейських, кандидатів на службу в поліції, кандидатів на навчання в ЗВО, ВВНЗ, здобувачів вищої освіти в ЗВО, курсантів:
"
Придатний до служби в поліції на посаді |
_________________________________ (вказати посаду) |
";
"
Непридатний до служби в поліції на посаді |
_________________________________ (вказати посаду) |
";
"
Придатний до навчання в |
_________________________________ (вказати найменування ЗВО, ВВНЗ, підрозділу) |
";
"
Непридатний до навчання в |
_________________________________ (вказати найменування ЗВО, ВВНЗ, підрозділу) |
";
"
Придатний до служби (на навчання) |
_________________________________ (вказати вид професійної діяльності: |
_____________________________________________________________________________
підрозділ або посаду; спеціальність або факультет ЗВО)
відповідно до пункту ______ Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей при обстеженні ПАК "Прогноз";
"
Непридатний до служби (на навчання) |
_________________________________ (вказати вид професійної діяльності: |
_____________________________________________________________________________
підрозділ або посаду; спеціальність або факультет ЗВО)
відповідно до пункту ______ Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей при обстеженні ПАК "Прогноз";
"Придатний до служби в поліції";
"Придатний до служби в поліції, непридатний до служби на посаді
___________________________________________________________________________";
(вказати посаду)
"Непридатний до служби в поліції";
"Придатний до служби водолазом";
"Непридатний до служби водолазом";
2) щодо поліцейських, які проходять медичний огляд у зв’язку з направленням у відрядження за кордон у складі миротворчого персоналу, участю в міжнародних миротворчих операціях:
"
За станом здоров’я та за індивідуальними психофізіологічними особливостями протипоказань для проходження служби в |
______________________________________________________________________ не має (зазначити країну проходження служби) |
";
"На підставі статей ______ та графи ______ Переліку захворювань, що перешкоджають проходженню служби в поліції, пункту ______ Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей проходження служби в
_________________________________ (зазначити країну проходження служби) |
за станом здоров’я протипоказане |
";
3) щодо військовослужбовців:
"Придатний":
до військової служби;
до військової служби за контрактом;
до служби у військовому резерві;
для підготовки до участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки;
до участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки;
до служби (роботи) у складі національного персоналу;
до навчання у ВВНЗ ______ (зазначити найменування ВВНЗ);
до підводного водіння танків;
до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ, мікроорганізмами I–II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами;
до навчання за спеціальністю водолаза;
до служби водолазом на глибині до ______ метрів, водолазом-глибоководником на глибині до ______ метрів;
до служби до водолазних робіт лікарем-фізіологом на глибині до ______ метрів;
до навчання (служби) за спеціальністю _________ (зазначити спеціальність. Рішення (постанова) М(ВЛ)К приймається щодо осіб, які відбираються для навчання, проходження військової служби за окремими військовими спеціальностями, зазначеними в ТДВ);
до служби у військових частинах (підрозділах) забезпечення, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
до військової служби за контрактом у військових частинах забезпечення, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони (приймається на підставі пунктів статей Розкладу хвороб, які передбачають придатність до служби у військових частинах забезпечення, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони);
"Непридатний":
до військової служби;
до військової служби за контрактом (приймається на підставі пунктів статей Розкладу хвороб, які передбачають непридатність (тимчасову непридатність) до військової служби; щодо кандидатів, огляд яким проведено згідно з пунктами "б" статей 5, 14–19 Розкладу хвороб, та щодо кандидатів, які відмовилися від проведення призначеного лікарями медичного обстеження);
до служби у військовому резерві;
для підготовки до участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки;
до участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки;
до служби (роботи) у складі національного персоналу;
до навчання у ВВНЗ ______ (зазначити найменування ВВНЗ);
до підводного водіння танків;
до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ, мікроорганізмами I–II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами;
до навчання за спеціальністю водолаза;
до служби водолазом на глибині до _____ метрів, водолазом-глибоководником на глибині до ____ метрів;
до навчання (служби) за спеціальністю _________ (зазначити спеціальність). Рішення (постанова) М(ВЛ)К приймається щодо осіб, які відбираються для навчання, проходження військової служби за окремими військовими спеціальностями, зазначеними в ТДВ);
до військової служби з переоглядом через 6–12 місяців (рішення (постанова) М(ВЛ)К приймається під час дії воєнного стану);
до подальшого проходження зборів (рішення (постанова) приймається щодо призваних на збори резервістів).
Рішення (постанова) М(ВЛ)К про придатність (непридатність) до навчання (служби) за військовою спеціальністю, служби у спеціальних спорудах, до участі в МОПМБ, у складі національного персоналу приймається згідно з вимогами ТДВ за такою формою:
"На підставі статті ____ графи _____ Розкладу хвороб та графи _____ Таблиці додаткових вимог, придатний (непридатний) до _____ (зазначити)".
Щодо військовослужбовців, визнаних М(ВЛ)К непридатними до військової служби, інші рішення (постанови) (про непридатність до служби, до навчання у ВВНЗ, у навчальній частині) не приймаються. Щодо військовослужбовців, визнаних М(ВЛ)К непридатними (до служби за військовою спеціальністю, у спеціальних спорудах, до навчання у ВВНЗ, у навчальній частині, до участі в МОПМБ, у складі національного персоналу), одночасно М(ВЛ)К приймає рішення (постанову) про придатність до військової служби.
Рішення (постанова) М(ВЛ)К "Непридатний до військової служби з переоглядом через 6–12 місяців" приймається під час дії воєнного стану на підставі статей 2, 7, 11, 12г, 13г, 24, 32, 37, 44, 48, 56, 59, 65, 72, 77б, 81 Розкладу хвороб у випадках, коли для відновлення придатності до військової служби необхідний строк від 6 до 12 календарних місяців.
У мирний час та під час дії особливого періоду (за винятком строку дії воєнного стану) в таких випадках М(ВЛ)К приймає рішення (постанову) "Непридатний до військової служби";
"Потребує":
звільнення від виконання службових обов’язків на _____ календарних днів із перебуванням у лазареті медичного пункту частини (рішення (постанова) приймається щодо військовослужбовців, які проходять базову військову службу в мирний час);
звільнення від виконання службових обов’язків на _____ календарних днів;
відпустки для лікування у зв’язку з хворобою тривалістю ____ календарних днів;
відпустки для лікування після поранення (травми, контузії, каліцтва) тривалістю ____ календарних днів;
звільнення від виконання службових обов’язків за станом здоров’я на строк, необхідний для оформлення звільнення, але не більше 30 календарних днів з дня закінчення медичного огляду;
лікування в __________ (вказати заклад охорони здоров’я (установу) строком не менше ___________ календарних днів (вказати мінімальний орієнтовний строк лікування; рішення (постанова) М(ВЛ)К приймається після погодження госпіталізації пацієнта уповноваженими посадовими особами вказаного закладу охорони здоров’я (установи));
стаціонарного обстеження з подальшим переоглядом у __________ (зазначити заклад охорони здоров’я);
переведення до ___ (зазначити заклад охорони здоров’я);
додаткового харчування в межах половини продовольчого пайка на весь строк служби (навчання у ВВНЗ (крім курсантів випускного курсу));
супровідника (зазначити кількість);
проїзду ____ (зазначити вид транспорту та категорію місць);
звільнення від виконання службових обов’язків на ___ календарних днів (на строк, необхідний для оформлення та затвердження свідоцтва про хворобу, але не більше 30 календарних днів);
відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами з ___________________________________;
протезування та/або ортезування;
тривалого лікування протягом ________ календарних днів (рішення (постанова) М(ВЛ)К приймається щодо військовослужбовців після проведення лікування (за необхідності хірургічного), стабілізації стану хворого та в разі прийняття рішення про те, що військовослужбовець потребує тривалого строку безперервного перебування в ЗОЗ, ЗОЗ МВС, ЗОЗ НГУ на лікуванні та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення (травми, контузії, каліцтва) протягом чотирьох місяців підряд. Рішення (постанова) М(ВЛ)К приймається також щодо військовослужбовців, які потребують тривалого лікування за кордоном та направляються для лікування за кордон з метою отримання медичної та/або реабілітаційної допомоги, а також тих, які перебувають на такому лікуванні;
реабілітації в __________ (вказати заклад охорони здоров’я (установу) строком не менше _________ календарних днів (вказати мінімальний орієнтовний строк реабілітації; рішення (постанова) М(ВЛ)К приймається після погодження госпіталізації пацієнта уповноваженими посадовими особами вказаного закладу охорони здоров’я (установи));
"Тимчасово непридатний, потребує лікування":
до здійснення парашутних стрибків з переоглядом через 3–12 місяців (вказати строк);
до служби у спеціальних спорудах;
до служби водолазом з переоглядом через 3–12 місяців (зазначити строк);
до підводного водіння танків з переоглядом через 3–12 місяців (зазначити строк);
до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ, мікроорганізмами I–II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами з переоглядом через 3–12 місяців (зазначити строк);
до проходження зборів (рішення (постанова) М(ВЛ)К приймається щодо резервістів, яких призивають на збори);
до військової служби (вказати дату повторного огляду);
до служби у військовому резерві (вказати дату повторного огляду);
не потребує тривалого лікування (рішення (постанова) приймається в разі відсутності потреби у продовженні тривалого лікування).
6. У разі якщо резервісти, які призвані на збори, визнані М(ВЛ)К такими, що потребують відпустки для лікування у зв’язку з хворобою, відпустки для лікування після поранення (контузії, травми, каліцтва), одночасно приймається рішення (постанова) М(ВЛ)К з формулюванням "Непридатний для подальшого проходження зборів".
7. Рішення (постанови), які приймає М(ВЛ)К із встановленням причинного зв’язку захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), наведені в розділі ІХ цього Положення.
8. У разі якщо в особи, що проходить медичний огляд, діагностовано патологію, яка не передбачена статтею Переліку захворювань (Розкладу хвороб), М(ВЛ)К має право прийняти рішення відповідно до тієї статті Переліку захворювань (Розкладу хвороб), яка найбільше відповідає патології (захворюванню) та придатності до служби.
9. Придатність (непридатність) поліцейського, у якого під час проведення лікарської експертизи діагностовано патологію, що згідно із статтею Переліку захворювань передбачає прийняття індивідуального рішення, визначається з урахуванням віку особи, характеру патології та професійного спрямування проходження ними служби. У такому випадку М(ВЛ)К приймає рішення в одному з таких формулювань: "Придатний до служби в поліції" або "Придатний до служби в поліції, непридатний до служби на посаді ___________ (вказати посаду)".
10. У разі застосування в рішенні формулювання "Придатний до служби в поліції, непридатний до служби на посаді" М(ВЛ)К в індивідуальному порядку, з урахуванням характеру патології та особливостей фактично виконуваної роботи, зазначає протипоказання для цієї особи (робота, що потребує значного фізичного напруження, пов’язана з тривалим ходінням або стоянням, перебуванням на холоді чи у вологих приміщеннях, на висоті, біля механізмів, які рухаються, вогню, води; нічні чергування, часті й тривалі відрядження). Поліцейські, які за результатами проведення лікарської експертизи визнаються придатними до служби в поліції із зазначенням певних обмежень, можуть бути переміщені на інші посади з урахуванням їх стану здоров’я.
11. У всіх випадках зазначення діагнозу в рішенні (постанові) М(ВЛ)К щодо поліцейських та військовослужбовців зазначається причинний зв’язок захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв)".
8. У розділі IX:
1) абзац перший підпункту 5 пункту 13 після слів "проти України" доповнити словами ", або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби";
2) у першому реченні пункту 27 слово "чужорідних" замінити словом "сторонніх";
3) абзац тринадцятий пункту 31 виключити.
9. У тексті цього Положення слова "ДУ ГМЦ" замінити словами "ДУ ГМКЦ".
10. У додатках до цього Положення:
1) додатки 1–3 викласти в нових редакціях, що додаються;
2) у додатку 4:
у розділі І:
пункт 2 викласти в такій редакції:
"2. Стаття 2: щодо резервістів та військовослужбовців приймається рішення (постанова) "Непридатний до військової служби з переоглядом через 6 місяців". В обов’язковому порядку таке рішення (постанова) М(ВЛ)К приймається не пізніше одного місяця з дати встановлення діагнозу.
У разі виходу захворювання в одужання після проведеного курсу лікування експертний висновок приймається згідно з вимогами інших статей Розкладу хвороб, ураховуючи анатомічну зону ураження та ступінь порушення функцій уражених органів та систем";
в абзаці першому пункту 3 слово "стаціонарне" виключити;
абзаци третій, четвертий підпункту 3 пункту 4 викласти в такій редакції:
"Медичний огляд військовослужбовцям доцільно проводити після проведення противірусної терапії хронічного ВГС не раніше 12 або 24 тижнів після завершення лікування та досягнення стійкої вірусологічної відповіді (СВВ12/СВВ24), а хронічного ВГВ - через 12 місяців від початку противірусного лікування (нуклеозидними і нуклеотидними інгібіторами зворотної транскриптази), з урахуванням вірусологічної відповіді, визначеної методом полімеразної ланцюгової реакції. Громадяни, які направляються для проходження базової військової служби з хронічним ВГС, підлягають лікуванню з подальшим визначенням СВВ12 та винесенням рішення (постанови) через 12 місяців після завершення лікування. Військовослужбовцям, яким проведено успішний курс противірусної терапії хронічного ВГС, що призвів до досягнення СВВ, за наявності загальних anti-HCV та за відсутності РНК ВГС у разі дослідження крові методом полімеразної ланцюгової реакції (якісної або кількісної), а також відсутності ознак пізнього рецидиву або реінфікування впродовж 12 місяців після завершення курсу лікування - медичний огляд за даною статтею не проводиться. Рішення (постанова) М(ВЛ)К про придатність до військової служби відповідно до ТДВ у таких випадках приймається на загальних підставах.
У разі відсутності препаратів для противірусної терапії хронічного ВГС та хронічного ВГВ або відмови військовослужбовця від противірусного лікування, при незавершеному курсі лікування або під час мобілізації в умовах воєнного часу медичний огляд проводиться за відповідним пунктом статті з урахуванням ступеня порушення функції печінки на час огляду";
у розділі II:
у пункті 2:
у підпункті 1:
в абзаці другому слова та цифри ", справжня поліцитемія (D45)" виключити;
в абзаці третьому цифру та слово "5 років" замінити цифрою та словом "3 років";
абзаци шостий, сьомий викласти в такій редакції:
"справжня поліцитемія (D45) за наявності будь-якого з таких маркерів: у ІІБ-ІІІ (мієлофібротичній) стадії; у разі виникнення тромбогеморагічних проявів, що потребують госпіталізації та відповідного лікування; що потребує або потребувала згідно з діючими клінічними протоколами проведення ексфузій крові частіше ніж 2 курси лікування на рік;
есенціальна тромбоцитемія (D47.3) в разі виникнення тромбогеморагічних проявів, що потребують госпіталізації та відповідного лікування";
абзац шостий підпункту 2 після слів та цифр "справжня поліцитемія (D45)" доповнити словами та цифрами "у I-IIА стадії";
у підпункті 3 цифру та слово "5 років" замінити цифрою та словом "3 років";
у розділі III:
у пункті 1:
в абзацах другому, третьому підпункту 2 цифру та слово "5 років" замінити цифрою та словом "3 років";
в абзаці другому підпункту 3 цифру та слово "5 років" замінити цифрою та словом "3 років";
підпункти 3, 4 пункту 4 розділу V викласти в такій редакції:
"3) до пункту "в" належать помірно виражені, короткотривалі (до трьох тижнів) невротичні розлади із сприятливим перебігом, ПТСР із регредієнтним типом перебігу, помірний депресивний епізод із сприятливим перебігом;
4) до пункту "г" належать стани після первинних гострих невротичних порушень; адаптаційні розлади; ПТСР після епізоду загострення, які потребують лікування, реабілітації, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків.
При легких невротичних розладах, які добре піддаються лікуванню та закінчуються одужанням, приймається рішення (постанова) "Придатний до військової служби"";
у розділі VI:
у пункті 3:
у підпункті 2 цифру "3" замінити цифрою "4";
в абзаці шостому підпункту 3 слово "а," виключити;
підпункти 4, 5 викласти в такій редакції:
"4) до пункту "б" належить нічна гіпоксемія важкого ступеня (SIT90% >25%), підтверджена як мінімум двома послідовними дослідженнями;
5) до пункту "в" належить нічна гіпоксемія середнього та легкого ступеня важкості (SIT90%=5–25%)";
підпункт 6 виключити;
пункт 4 викласти в такій редакції:
"4. Стаття 23:
1) до пункту "а" належать такі форми невральної аміотрофії, міастенії, міопатії, пароксизмальної міоплегії, наслідки полінейропатій, плекситів запального та інтоксикаційного походження, що мають несприятливий перебіг та супроводжуються значно вираженими розладами рухів та чутливості та/або трофіки (виражені гіпотрофії м’язів при однобічному процесі: плеча - більше 4 см, передпліччя - більше 3 см, стегна - більше 8 см, гомілки - більше 6 см, хронічні трофічні виразки, пролежні тощо). До цього пункту належать також радикулоішемії, радикулопатії, полірадикулопатії з рецидивами, тривалим перебігом, що супроводжуються стійким вираженим больовим синдромом з вираженими руховими та/або вегетативно-трофічними порушеннями функції кінцівки, з порушеннями або без порушень функції тазових органів, які вимагають довготривалого стаціонарного лікування, а також плексопатії і тяжкі форми невралгії в разі безуспішного лікування;
2) до пункту "б" належать: деякі форми невральної аміотрофії із сприятливим перебігом, хронічні радикулоішемії, радикулопатії, полірадикулопатії з рецидивами, плексопатії, невропатії, полінейропатії, що супроводжуються в період загострення вимушеним положенням тулуба, болем вздовж нервів, що потребують тривалого стаціонарного лікування більше 2 місяців, при яких помірно порушена функція кінцівки, проте вона не досягла ступеня вираженості, зазначеного в пункті "а", відсутні розлади функції тазових органів; також до цього пункту належить стійкий параліч мімічних м’язів.
Симптоматичні полінейропатії до цієї статті не належать. У таких випадках медичний огляд проводиться щодо захворювань, які призвели до розвитку полінейропатії.
Дискогенні радикулопатії після оперативного лікування незалежно від ступеня порушення функції розглядаються за цією статтею;
3) до пункту "в" належать дорсалгія, цервікалгія, торакалгія, люмбалгія, ішіалгія без радикулопатії; радикулопатії, плексопатії, нейропатії, полінейропатії з чутливими розладами, але без рухових, трофічних розладів, а також наявні незначно виражені залишкові явища, зумовлені перенесеними в минулому загостреннями, які суттєво не обмежують функцію кінцівки";
у розділі VII:
підпункт 2 пункту 2 після абзацу шостого доповнити абзацом сьомим такого змісту:
"стани після кератопластики (кератопротезування) одного ока після успішного лікування".
У зв’язку з цим абзаци сьомий - тринадцятий вважати відповідно абзацами восьмим - чотирнадцятим;
у розділі IX:
у пункті 1:
абзаци двадцять четвертий - двадцять шостий підпункту 1 викласти в такій редакції:
"легенева артеріальна гіпертензія (включаючи ідіопатичну) із ступенями важкості III–IV ФК.
При легеневій артеріальній гіпертензії (крім ідіопатичної) експертне рішення приймається відповідно до основного захворювання.
При ідіопатичній легеневій гіпертензії при ступені важкості ідіопатичної легеневої гіпертензії II ФК рішення приймається за пунктом "б", при ступені важкості I ФК - за пунктом "в"";
підпункти 2, 3 викласти в такій редакції:
"2) до пункту "б" належать усі некоронарогенні хвороби серця, що супроводжуються СН IIА стадії.
Крім того, до пункту "б" належать незалежно від стадії СН:
стан після перенесеного інфекційного ендокардиту за умови, якщо після проведення лікування відсутня активність процесу, вегетації, оперативне лікування успішне (крім встановлення механічного протеза клапана), регургітація на клапані після лікування не вище I ступеня, СН не вище I ступеня;
шлуночкові тахікардії (пробіжки 3–5 комплексів) без структурних змін серця;
ізольовані набуті вади аортального або трикуспідального клапанів (з легким стенозом або недостатністю з регургітацією 2 ступеня);
набуті вади (недостатність) мітрального клапана або клапана легеневої артерії, які супроводжуються регургітацією 2 ступеня або за наявності легеневої гіпертензії 2 ступеня;
хронічний (рецидивний два рази або більше протягом року) або прогресуючий перебіг запальних уражень міокарда, перикарда, перикардіального випоту;
надшлуночкові тахікардії;
фібриляція або тріпотіння передсердь постійні, пароксизмальні або персистуючі;
стійка дисфункція синусового вузла або синдром слабкості синусового вузла, який не супроводжувався синкопальним станом (крім зупинки синусового вузла, який належить до пункту "а");
синдром передчасного збудження шлуночків (преекситації) - Вольфа-Паркінсона-Уайта (синдром WPW), синдром укороченого інтервалу P-R(Q) - Клерка-Леві-Критеско (CLC) або Лауна-Ганонга-Левіна (LGL) за наявності пароксизмальних порушень ритму;
набутий синдром подовженого інтервалу Q-T без пароксизмів ШТ;
парасистолія;
стійка шлуночкова, надшлуночкова екстрасистолія: часта (більше 40/год), алоритмія, поліморфна, парна або рання;
двопучкові блокади серця, стійкі за наявності QRS більше або дорівнює 0,12 секунд;
безсимптомна AV-блокада II ступеня I типу або СА блокада II ступеня з тривалістю більше 2000 мс;
блокада ніжок пучка Гіса в поєднанні з AV-блокадами і клінічною симптоматикою;
стан після поодинокого епізоду не масивної тромбоемболії легеневої артерії (обструкція <30% судинного русла легень, відсутність клінічних ознак, вказаних у пункті "а") без розвитку посттромбоемболічної легеневої гіпертензії II стадії та вище за умови ліквідації причини розвитку ТЕЛА;
наслідки оперативного втручання з приводу імплантації штучного водія ритму або хірургічного лікування аритмій (катетерна абляція AV-з’єднання тощо) без рецидивуючих порушень ритму та провідності або за наявності СН I стадії.
Пролапс клапанів серця з регургітацією повинен підтверджуватися даними доплероехокардіографії. Критерії ступенів регургітації: I - до 2 см, II - 2–4 см, III - більше 4 см.
Таблиця 7
Класифікація ступенів важкості первинної мітральної регургітації
Параметри |
Легкий |
Помірний |
Важкий |
1 |
2 |
3 |
4 |
Якісні |
Морфологія МК |
Нормальна/ Ненормальна |
Нормальна/ Ненормальна |
Патологічна рухомість/ Відрив ПМ |
КДК потоку МР |
Маленький, центральний |
Проміжний |
Дуже великий центральний потік або ексцентричний потік, що стелиться по стінці, з вираженою мозаїчністю, досягає верхньої стінки ЛП |
Зона конвергенції потоку (а) |
Немає або маленька |
Проміжна |
Велика |
ПХД спектр МР |
Блідий параболічний |
Щільний параболічний |
Щільний/трикутний |
Напівкількісні |
Ширина VC (мм) |
<3 |
3–6 |
більше або дорівнює 7 (>8 для біпланової оцінки) (б) |
Потік в легеневих венах |
Переважання систолічної хвилі |
Зниження систолічної хвилі |
Реверсія систолічного потоку (в) |
Діастолічний потік на МК |
Нормальний або домінує хвиля А(г) |
Варіабельно |
Переважає хвиля Е (більше або дорівнює 1,5 м/с) (ґ) |
VTIМК / VTOAo |
<1 |
1–1,4 |
>1,4 |
Кількісні |
ПЕРО (мм-2) |
<20 |
20–29; 30–39 (е) |
більше або дорівнює 40 |
ОР (мл) |
<30 |
30–44; 45–59 (е) |
більше або дорівнює 60 |
+ розміри ЛШ/ЛП/ систолічний тиск в ЛА (д) |
|
|
|
................Перейти до повного тексту