1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПОСТАНОВА
Верховної Ради України
Про звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України про виконану роботу
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2023, № 113, ст.466)
Заслухавши та обговоривши звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України про виконану роботу, Верховна Рада України постановляє:
1. Звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України про виконану роботу взяти до відома.
2. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

Голова Верховної Ради України

Р. СТЕФАНЧУК

м. Київ
20 березня 2023 року
№ 2965-IX


Звіт
Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України про виконану роботу
Відповідно до частини другої статті 89 Конституції України, статті 23 Закону України "Про тимчасові слідчі і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України", статті 85 Регламенту Верховної Ради України 1 липня 2022 року утворено Тимчасову спеціальну комісію Верховної Ради України з питань міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про утворення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України" від 1 липня 2022 року № 2351-IX.
До складу Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України (далі - Тимчасова спеціальна комісія) обрано 15 народних депутатів України.
Головою Тимчасової спеціальної комісії обрано народного депутата України Бакумова Олександра Сергійовича (депутатська фракція ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ"), заступником голови Тимчасової спеціальної комісії - народного депутата України Арешонкова Володимира Юрійовича (депутатська група "ДОВІРА").
Також до складу Тимчасової спеціальної комісії обрано таких народних депутатів України від різних депутатських фракцій та груп. Від депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" - Божика Валерія Івановича, Іонушаса Сергія Костянтиновича, Костіна Андрія Євгеновича, Мезенцеву Марію Сергіївну, Припутня Дмитра Сергійовича, Хоменко Олену Вікторівну, Яцик Юлію Григорівну, від депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ" - Алєксєєва Сергія Олеговича, від депутатської фракції Політичної Партії "ГОЛОС" - Осадчука Андрія Петровича, від депутатської фракції політичної партії Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" - Цимбалюка Михайла Михайловича, від депутатської групи "Платформа за життя та мир" - Мамку Григорія Миколайовича, від депутатської групи "Партія "За майбутнє" - Мінька Сергія Анатолійовича, від депутатської групи "Відновлення України" - Юрченка Олександра Миколайовича.
На першому засіданні Тимчасової спеціальної комісії народного депутата України від депутатської групи "Партія "За майбутнє" Мінька Сергія Анатолійовича обрано секретарем Тимчасової спеціальної комісії.
У зв’язку з достроковим припиненням повноважень народного депутата України Костіна Андрія Євгеновича 20 вересня 2022 року до складу Тимчасової спеціальної комісії внесено зміни та обрано народного депутата України Павлюка Максима Васильовича від депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про зміни у складі Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України" від 20 вересня 2022 року № 2593-IX.
До складу Тимчасової спеціальної комісії входять народні депутати України - представники Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів тощо.
Основними завданнями Тимчасової спеціальної комісії визначено:
1) підготовку і доопрацювання проектів законів та інших актів Верховної Ради України з питань:
імплементації принципів і норм міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права, що регулюють поведінку сторін конфлікту та встановлюють відповідальність за вчинення міжнародних злочинів;
дотримання та захисту прав і свобод осіб, які перебувають у районі ведення бойових дій та на тимчасово окупованих територіях (цивільне населення, поранені та хворі, військовополонені та інші), захисту цивільних об’єктів, у тому числі культурних цінностей, під час воєнного стану;
2) здійснення попереднього розгляду та підготовки висновків щодо проектів загальнодержавних програм, надання згоди на обов’язковість міжнародних договорів України, денонсації міжнародних договорів України з цих питань;
3) здійснення взаємодії з Кабінетом Міністрів України, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини з питань дотримання та захисту прав і свобод людини і громадянина, які знаходяться в районі ведення бойових дій та на тимчасово окупованих територіях (цивільне населення, поранені та хворі, військовополонені та інші).
На засіданні Тимчасової спеціальної комісії 7 липня 2022 року затверджено план роботи, згідно з яким здійснювалася відповідна діяльність Тимчасової спеціальної комісії. У рамках засідань Тимчасової спеціальної комісії робота народних депутатів України - членів Тимчасової спеціальної комісії поділена на два напрями - міжнародне гуманітарне право та міжнародне кримінальне право.
Засідання Тимчасової спеціальної комісії проводились із дотриманням принципів прозорості та відкритості. До участі у роботі Тимчасової спеціальної комісії для роботи у складі робочих груп залучалися наукові та науково-педагогічні представники Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Національної академії правових наук, Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Харківського національного університету внутрішніх справ, Дніпропетровського університету внутрішніх справ, Львівського національного університету імені Івана Франка, Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а також співробітники консультативної місії Європейського Союзу в Україні.
До засідань та робочих груп у рамках роботи Тимчасової спеціальної комісії також запрошувалися представники програми USAID "Справедливість для всіх", проекту ЄС "Право-Justice", Моніторингової місії ООН, посольства Великої Британії в Україні тощо.
Результати шестимісячної роботи Тимчасової спеціальної комісії
У межах роботи Тимчасової спеціальної комісії проводилось засідання за участю Віце-прем’єр-міністра України - Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук та представників міністерства щодо застосування міжнародного гуманітарного права в умовах збройної агресії та пропозиції щодо імплементації положень міжнародного гуманітарного права в національне законодавство.
Окреслено основні напрями роботи, які чітко і тісно пов’язані з міжнародним гуманітарним правом та роботою Тимчасової спеціальної комісії. Проаналізовано досвід роботи з гуманітарними коридорами, обміном полонених тощо.
Заслухано звіт про роботу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України щодо створення та діяльності Координаційного штабу з питань військовополонених, Національного інформаційного бюро, Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, а також щодо стану нормативного врегулювання імплементації міжнародного гуманітарного права на підзаконному рівні, що наразі регулюються, наприклад, Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання забезпечення вилучення, передачі та репатріації тіл (останків) осіб, загиблих (померлих) у зв’язку із збройною агресією проти України" та Порядком здійснення передачі військовополонених ворогів державі-агресору та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора.
Було проведено засідання із залученням представників правоохоронних органів у рамках обговорення законодавчих пропозицій, які надійшли до Тимчасової спеціальної комісії, про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення співробітництва з Міжнародним кримінальним судом при проведенні процесуальних дій на території України.
За поданням держав - учасниць Римського статуту 2 березня 2022 року Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду оголосив про відкриття розслідування ситуації в Україні щодо скоєння на території України воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду. Проте механізм проведення процесуальних дій на території України потребував удосконалення із врахуванням норм положень та повноважень Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду, передбачених Римським статутом.

................
Перейти до повного тексту