- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПОСТАНОВА
Верховної Ради України
Про звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів
Заслухавши та обговоривши звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів, Верховна Рада України постановляє:
1. Звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів взяти до відома.
2. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.
Голова Верховної Ради України |
Р. СТЕФАНЧУК |
м. Київ 7 вересня 2022 року № 2584-IX |
|
ЗВІТ
Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів
Відповідно до частини другої
статті 89 Конституції України,
статті 23 Закону України "Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України",
статті 85 Регламенту Верховної Ради України 29 червня 2021 року Верховна Рада України утворила
Тимчасову спеціальну комісію з питань захисту прав інвесторів (далі - Тимчасова спеціальна комісія) (Постанова Верховної Ради України "Про утворення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів" від 29 червня 2021 року
№ 1577-IX).
До складу
Тимчасової спеціальної комісії обрано 13 народних депутатів України. Головою Тимчасової спеціальної комісії з питань захисту прав інвесторів обрано народного депутата України Янченко Галину Ігорівну (депутатська фракція ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ"), заступником голови Тимчасової спеціальної комісії - народного депутата України Білозір Ларису Миколаївну (депутатська група "ДОВІРА"). Також до складу Тимчасової спеціальної комісії обрано: від депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" - народних депутатів України Наталуху Дмитра Андрійовича, Костіна Андрія Євгеновича, Красова Олексія Ігоровича, Іонушаса Сергія Костянтиновича, Неклюдова Владлена Михайловича та Культенка Артема Валерійовича; від депутатської групи "Партія "За майбутнє" - народного депутата України Лабазюка Сергія Петровича; від депутатської фракції "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" - народного депутата України Абрамовича Ігоря Олександровича; від депутатської фракції Політичної Партії "ГОЛОС" - народного депутата України Макарова Олега Анатолійовича; від депутатської фракції політичної партії Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" - народного депутата України Ніколаєнка Андрія Івановича.
У рамках діяльності Тимчасової спеціальної комісії робота народних депутатів України проводилася у двох напрямах. Перший - розгляд та заслуховування звернень (скарг) представників бізнесу, які зверталися до Тимчасової спеціальної комісії щодо вирішення проблемних ситуацій у відносинах з органами державної влади, зокрема щодо захисту прав інвесторів від незаконного втручання посадових осіб органів державної влади. Другий напрям - практична робота з аналізу документів та підготовка змін до законодавства для усунення перешкод та спрощення інвестиційної діяльності.
Протягом 2021 року відбулося два засідання Тимчасової спеціальної комісії - 7 вересня та 19 листопада. Засідання були проведені з дотриманням принципів прозорості та відкритості, а також об’єктивного підходу до розгляду звернень заявників. З метою забезпечення максимальної неупередженості під час заслуховування проблемних ситуацій до участі у засіданнях Тимчасової спеціальної комісії були запрошені і представники інвесторів, і представники органів державної влади, в діях яких, на думку заявників, мали місце ознаки порушення законодавства.
Результати роботи Тимчасової спеціальної комісії з розгляду звернень представників бізнесу
З моменту створення Тимчасової спеціальної комісії (29 червня 2021 року) на адресу Тимчасової спеціальної комісії надійшло 25 звернень інвесторів із скаргами на порушення їхніх прав та/або на незаконні дії посадових осіб органів державної влади.
За рік своєї діяльності Тимчасова спеціальна комісія прийняла до розгляду сім звернень заявників. За результатами роботи повністю вирішено проблемні питання інвесторів за чотирма зверненнями, щодо трьох звернень вирішення питань наразі перебуває на кінцевій стадії.
Серед звернень інвесторів, які надійшли на адресу Тимчасової спеціальної комісії та були прийняті до розгляду, - звернення приватного підприємства "Селянська спілка приватних паїв Куйбишева", основним видом діяльності якого є вирощування зернових, бобових культур та насіння олійних культур на Миколаївщині, ТОВ "Б.М.К.-БІЛДІНГ", ТОВ "РІВЕР ХОЛДИНГ", ТОВ "ЗВ ДЕВЕЛОПМЕНТ", основним видом діяльності яких є будівництво та управління об’єктами нерухомості в Україні, фермерське господарство "Миролюбне", яке здійснює вирощування сільськогосподарських культур та їх переробку, ТОВ "Спільне підприємство РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ", яке є дочірньою компанією швейцарської компанії "RISOIL S.A." та працює у сфері транспортної інфраструктури, латвійський комерційний банк "Rietumu Banka", приватне акціонерне товариство "ФІЛІП МОРРІС УКРАЇНА".
Першим зверненням, яке Тимчасова спеціальна комісія прийняла до розгляду, було звернення приватного підприємства "Селянська спілка приватних паїв Куйбишева" щодо спроби рейдерського захоплення майна підприємства. Як зазначено у зверненні, 16 вересня 2021 року помер основний акціонер ПП "ССПП Куйбишева", а 23 вересня 2021 року було проведено загальні збори акціонерів за ініціативою голови Новомар’ївської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, на території якої здійснює діяльність підприємство, Фесько Т.М., яка не входить до складу учасників підприємства.
У результаті намагань незаконно змінити керівника підприємства, посилаючись на необхідність його якнайшвидшого призначення, до вступу спадкоємців у права розпорядження спадковим майном, невстановлені особи з використанням електронних ресурсів та електронного ключа нотаріуса в Донецькій області здійснили незаконні реєстраційні дії на підставі неіснуючого рішення суду та протоколу зборів підприємства від 2011 року, що спричинило розтрату майна підприємства, у тому числі шляхом неконтрольованого збору та збуту врожаю.
У процесі розгляду даного звернення Тимчасова спеціальна комісія рекомендувала заявникам звернутися до Міністерства юстиції України. Наказом Міністра юстиції України № 3813 від 27 жовтня 2021 року зазначені незаконні реєстраційні дії скасовані, відомості щодо ПП "ССПП Куйбишева" у Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відновлені та приведені до попереднього стану. У подальшому Тимчасова спеціальна комісія ініціювала питання проведення перевірок законності дій органів місцевого самоврядування на предмет наявності в них ознак втручання у господарську діяльність підприємства. Відповідні звернення з матеріалами вже передані до Офісу Генерального прокурора.
Другим зверненням, яке Тимчасова спеціальна комісія прийняла до розгляду, стало звернення ізраїльського інвестора "Konofix Limited" в особі компаній ТОВ "Б.М.К.-БІЛДІНГ" та ТОВ "РІВЕР ХОЛДИНГ". Як зазначає заявник у зверненні, він планував реалізувати проект з будівництва фізкультурно-оздоровчого котеджного комплексу "River Garden" у Київській області загальною площею 4,2 га із загальним обсягом інвестицій понад 90 млн доларів США. Крім того, за даними заявника, під час реалізації проекту мала бути проведена модернізація та реновація русла річки Десна загальною вартістю близько 86 млн грн. Після закінчення будівництва та введення комплексу в експлуатацію планувалося створення понад 180 робочих місць.
Однак, як зазначено у зверненні, 9 і 10 жовтня 2020 року колишній директор Мікуленко В.О., діючи від імені ТОВ "Б.М.К.-БІЛДІНГ", уклав з ТОВ "ПРОЗРІННЯ", від імені якого діяв Рахлівський В.Е., договори купівлі-продажу 26 земельних ділянок на суму понад 38 млн грн., на яких реалізується зазначений інвестиційний проект, не маючи на це відповідних повноважень та здійснюючи свої дії з перевищенням службових повноважень, підробивши рішення загальних зборів засновників товариства. У подальшому, з метою унеможливлення поновлення права власності на відчужені земельні ділянки, з ініціативи Мікуленка В.О. щодо ТОВ "Б.М.К.-БІЛДІНГ" 9 липня 2021 року було відкрито провадження у справі про банкрутство і введено процедуру розпорядження майном підприємства до 27 грудня 2021 року за кредиторськими вимогами щодо заробітної плати Мікуленка В.О.
У зв’язку з цим інвестор звернувся до Тимчасової спеціальної комісії з проханням розглянути доцільність визначення підслідності кримінальних проваджень, зазначених у зверненні, та взяти розслідування під контроль. Тимчасова спеціальна комісія спрямувала свою роботу на збирання максимальної кількості інформації про порушення, допущені при здійсненні відчуження земель заявника, та звернулася до всіх державних органів, які були зазначені у зверненні заявника і приймали рішення, що могли призвести до незаконного заволодіння власністю інвестора та спричинили зупинення інвестиційного проекту.
Третім зверненням, яке Тимчасова спеціальна комісія прийняла до розгляду, було звернення компанії ТОВ "ЗВ ДЕВЕЛОПМЕНТ", яка є інвестором будівництва мультифункціонального комплексу для бізнесу, розвитку та відпочинку Urban Kozin. Зазначений об’єкт загальною площею забудови 5,2 га розташований у смт Козин Обухівського району Київської області. Загальний обсяг інвестицій становить 110 млн доларів США.
Як зазначає заявник, 19 березня 2021 року приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Левашов О.Г. зареєстрував підроблені договори купівлі-продажу земельних ділянок, на яких реалізується зазначений інвестиційний проект та які на праві приватної власності належать Самусєву М.С., відповідно до яких невстановлена особа на підставі підробленої від імені Самусєва М.С. довіреності продала іншій особі належні йому земельні ділянки вартістю понад 50 млн грн без його відома.
У результаті до місцезнаходження нотаріуса Левашова О.Г. (м. Київ, вул. Предславинська, 34-Б) прибули працівники Національної поліції України та виявили там нотаріуса, його помічницю Дику З.В. і спеціаліста відділу організаційного забезпечення та контролю у сфері нотаріату управління з питань нотаріату Головного територіального управління юстиції в м. Києві Грищенко А.О., яка, як стверджує заявник і що підтверджується матеріалами порушених за фактом зазначених подій кримінальних проваджень, організувала засвідчення підроблених актів.
Наразі відомо, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України вже пред’явлено підозру нотаріусу, який вчиняв реєстраційні дії, слідство триває, проводяться експертизи. Тимчасова спеціальна комісія також розглядає доцільність ініціювання питання позбавлення цього нотаріуса права на зайняття нотаріальною діяльністю на підставі
статті 12 Закону України "Про нотаріат".
Четвертим було звернення фермерського господарства "Миролюбне" (далі - ФГ "Миролюбне"), яке працює в межах території міста Красилів Хмельницької області, на земельних ділянках державної власності загальною площею 71,9 га, які зазначене фермерське господарство орендувало впродовж 12 років відповідно до договору оренди земельних ділянок, укладеного із сільською радою, від 27 березня 2007 року.
Начальник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Василенко В.М. 5 травня 2021 року видав 36 наказів про надання дозволу 36 фізичним особам на розробку проектів землеустрою та відведення земельних ділянок у власність зі зміною виду їх цільового призначення (тобто на розпаювання двох земельних ділянок загальною площею 71,9 га, які перебували у користуванні ФГ "Миролюбне").
Як зазначає заявник, 19 травня 2021 року Головне управління Держгеокадастру Хмельницької області отримало заяву від одного з членів ФГ "Миролюбне" про дострокове припинення договору оренди земельних ділянок від 27 березня 2007 року. Отримавши таку заяву не від голови ФГ "Миролюбне", Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за кілька днів підготувало всі необхідні документи та прийняло рішення про розподіл земельних ділянок серед 36 фізичних осіб, які в один день подали заяви з проханням наділити їх земельними ділянками. Після цього 26, 29 та 30 червня 2021 року всі особи, які стали власниками 36 зазначених земельних ділянок, подарували за договором дарування або продали за договором купівлі-продажу отримані ділянки одній громадянці - Ірій Світлані Сергіївні, про що укладені відповідні угоди у приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Сарело Тетяни Петрівни.
Зі слів заявника, в результаті описаних вище дій з державної власності вибуло майже 72 га землі, а також втрачено право на отримання орендної плати, податків і зборів, які сплачувало ФГ "Миролюбне", таким чином завдано шкоди на суму понад 2697,5 тис. грн.
У результаті розгляду даного звернення
Тимчасова спеціальна комісія направила звернення щодо проведення перевірки викладених у зверненні фактів до Генерального прокурора, Міністра аграрної політики та продовольства України, Міністра внутрішніх справ України, в.о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. За наведеними фактами порушено кримінальне провадження, розслідування якого, за результатами розгляду питання на засіданні Тимчасової спеціальної комісії, передано до Головного слідчого управління Національної поліції України у м. Києві.
П’ятим зверненням Тимчасової спеціальної комісії було звернення латвійського комерційного банку "Rietumu Banka", який зіткнувся з фактом шахрайства на території України. Зокрема, як зазначає заявник, таким видом шахрайства стала спроба уникнути виконання своїх фінансових зобов’язань компанією-позичальником "Oleos Swiss S.A.", яка отримала позику в "Rietumu Banka" під заставу 3500 тонн соняшникової олії, виробленої в Україні.
................Перейти до повного тексту