1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Закон України


ЗАКОН УКРАЇНИ
Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2020, № 47, ст.407) ( Із змінами, внесеними згідно із Законами № 1082-IX від 15.12.2020, ВВР, 2021, № 16, ст.144 № 1396-IX від 15.04.2021 № 1928-IX від 02.12.2021 № 2710-IX від 03.11.2022 № 3460-IX від 09.11.2023 № 3484-IX від 21.11.2023 )
Цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади, пов’язані з погашенням заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії України.
Метою цього Закону є повне погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії України.
Стаття 1. Визначення термінів
1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
1) алгоритм розподілу коштів - порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання, додаткових поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень, що встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), відповідно до цього Закону;
2) додаткові поточні рахунки із спеціальним режимом використання - рахунки, відкриті в уповноваженому банку і призначені для забезпечення проведення взаєморозрахунків відповідно до пункту 4 частини першої статті 3 цього Закону;
3) заборгованість - сума коштів, що виникла до 1 липня 2019 року, підтверджена учасниками та підлягає сплаті відповідно до укладених договорів і судових рішень;
4) оптовий постачальник електричної енергії - державне підприємство "Енергоринок", утворене для забезпечення функціонування оптового ринку електричної енергії України;
5) підтвердження заборгованості - процес встановлення та уточнення сум заборгованості учасниками, за результатами якого складається акт про наявність та розмір заборгованості;
6) поточні рахунки із спеціальним режимом використання - рахунки, відкриті в уповноваженому банку операторами системи розподілу, які є правонаступниками енергопостачальників і здійснювали господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, у частині прав та обов’язків, що виникають із договорів з оптовим постачальником електричної енергії, судових рішень та Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України від 15 листопада 1996 року, електропостачальниками, на яких покладено виконання функцій постачальника універсальних послуг та постачальника "останньої надії", і призначені виключно для накопичення коштів та розрахунків за електричну енергію, продану споживачам до 1 липня 2019 року. Перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання затверджується та оприлюднюється Регулятором;
7) поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптового постачальника - рахунки оптового постачальника електричної енергії, відкриті в уповноваженому банку і призначені для розрахунків за електричну енергію з учасниками (членами) оптового ринку електричної енергії України, операції на яких не можуть бути призупинені та на які не може бути звернено стягнення відповідно до Закону України "Про виконавче провадження";
8) процедура погашення заборгованості - комплекс необхідних заходів, спрямований на остаточне врегулювання кредиторської та дебіторської заборгованості на оптовому ринку електричної енергії, а також припинення діяльності оптового постачальника електричної енергії;
9) уповноважений банк - банк, визначений Кабінетом Міністрів України спільно з Національним банком України, у статутному капіталі якого не менше 75 відсотків акцій (часток) належать державі та який обслуговує поточні рахунки із спеціальним режимом використання і додаткові поточні рахунки із спеціальним режимом використання учасників процедури погашення відповідно до цього Закону;
10) учасники процедури погашення заборгованості (далі - учасники) - учасники (члени) оптового ринку електричної енергії України, їх кредитори та дебітори та інші суб’єкти господарювання, визначені цим Законом;
11) учасники (члени) оптового ринку електричної енергії України - суб’єкти господарювання, які до дати початку дії ринку електричної енергії були стороною Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України від 15 листопада 1996 року та здійснювали (здійснюють) господарську діяльність, пов’язану з диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням об’єднаною енергетичною системою України, виробництвом електричної енергії, передачею, постачанням, розподілом, оптовим постачанням електричної енергії тощо.
2. Інші терміни вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у законах України "Про ринок електричної енергії", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" та інших нормативно-правових актах, що регулюють відносини, пов’язані з виробництвом, постачанням та передачею електричної енергії.
Стаття 2. Заходи щодо погашення заборгованості на оптовому ринку електричної енергії України
1. Учасники здійснюють погашення заборгованості шляхом:
1) застосування процедури взаєморозрахунків з використанням механізмів, передбачених статтею 3 цього Закону;
2) погашення (списання) заборгованості відповідно до статті 4 цього Закону.
2. Оператори системи розподілу, електропостачальники, на яких покладено виконання функцій постачальника універсальних послуг та постачальника "останньої надії", здійснюють погашення заборгованості за електроенергію, у тому числі з поточних рахунків із спеціальним режимом використання на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, згідно з алгоритмом розподілу коштів, що затверджується Регулятором.
Алгоритм розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання операторів системи розподілу, електропостачальників, на яких покладено виконання функцій постачальника універсальних послуг та постачальника "останньої надії", передбачає:
1) у разі відсутності заборгованості за електричну енергію перед оптовим постачальником електричної енергії - перерахування всіх коштів на поточний рахунок операторів системи розподілу, електропостачальників, на яких покладено виконання функцій постачальника універсальних послуг та постачальника "останньої надії";
2) у разі наявності заборгованості за електричну енергію перед оптовим постачальником електричної енергії - перерахування всіх коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії до повного погашення такої заборгованості.
Алгоритм перерахування отриманих оптовим постачальником електричної енергії коштів встановлюється Регулятором і передбачає розподіл цих коштів у повному обсязі між виробниками електричної енергії та ПрАТ "НЕК "Укренерго" пропорційно до обсягів заборгованості, крім виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яким погашення заборгованості здійснюється першочергово.
3. Оператори системи розподілу, електропостачальники, на яких покладено виконання функцій постачальника універсальних послуг та постачальника "останньої надії", виробники електричної енергії та ПрАТ "НЕК "Укренерго" протягом місяця з дати набрання чинності статтею 5 цього Закону здійснюють підтвердження залишку заборгованості за електричну енергію перед оптовим постачальником електричної енергії та протягом двох місяців обов’язково проводять процедуру заміни сторони у зобов’язанні відповідно до статті 5 цього Закону.
4. Протягом одного місяця після здійснення процедури заміни сторони у зобов’язанні в порядку, визначеному статтею 5 цього Закону, державне підприємство "Енергоринок" здійснює підтвердження залишку кредиторської або дебіторської заборгованості та протягом двох місяців здійснює списання зазначеної заборгованості.
Рішення щодо припинення діяльності оптового постачальника електричної енергії приймається Кабінетом Міністрів України.
5. Погашення заборгованості за договорами, укладеними відповідно до статті 5 цього Закону, здійснюється за рахунок коштів операторів систем розподілу з джерел, не заборонених законом.
6. На період дії цього Закону на учасників розрахунків не поширюється мораторій на задоволення вимог кредиторів у справах про банкрутство щодо сум заборгованості, які підлягають погашенню на умовах, визначених цим Законом.
7. До закінчення процедури погашення заборгованості господарським судом у справах про банкрутство учасників розрахунків не розглядаються клопотання про визнання підприємства-боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
8. Господарський суд приймає рішення про закриття провадження у справі про банкрутство, в якій боржником є оптовий постачальник електричної енергії. До закінчення процедури погашення заборгованості господарським судом не розглядаються заяви про порушення справи про банкрутство оптового постачальника електричної енергії.
9. На кошти, що знаходяться на поточних рахунках із спеціальним режимом використання оптового постачальника, не може бути звернено стягнення. Не підлягають зупиненню операції на поточних рахунках із спеціальним режимом використання.
10. На період дії цього Закону підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо оптового постачальника електричної енергії.
Стаття 3. Механізми проведення взаєморозрахунків
1. Погашення заборгованості за куповану/продану на оптовому ринку електричну енергію здійснюється з використанням механізмів взаєморозрахунків, переведення боргу та відступлення права вимоги у такому порядку:
1)
( Дію пункту 1 частини першої статті 3 зупинено на 2024 рік згідно із Законом № 3460-IX від 09.11.2023 ) ( Дію пункту 1 частини першої статті 3 зупинено згідно із Законом № 2710-IX від 03.11.2022 ) ( Дію пункту 1 частини першої статті 3 зупинено на 2021 рік згідно із Законом № 1928-IX від 02.12.2021 ) ( Дію пункту 1 частини першої статті 3 зупинено на 2021 рік згідно із Законом № 1082-IX від 15.12.2020 )
погашення підтвердженої заборгованості за електричну енергію державних підприємств вугільної промисловості здійснюється за рахунок видатків за бюджетною програмою "Державна підтримка підприємств вугільної промисловості на погашення заборгованості за спожиту електричну енергію", яка передбачається законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, за рахунок надходжень до державного бюджету акцизного податку з виробленої в Україні електричної енергії та від погашення податкового боргу, боргу від сплати дивідендів, у тому числі розстроченого (відстроченого), сплати грошових зобов’язань з податку на прибуток, податку на додану вартість та із сплати дивідендів, частини чистого прибутку (доходу), що сплачуються підприємствами електроенергетичної, нафтогазової, вугільної галузей, та рентної плати за користування підприємствами нафтогазової галузі надрами для видобування природного газу;
2)
( Дію пункту 2 частини першої статті 3 зупинено на 2024 рік згідно із Законом № 3460-IX від 09.11.2023 ) ( Дію пункту 2 частини першої статті 3 зупинено згідно із Законом № 2710-IX від 03.11.2022 ) ( Дію пункту 2 частини першої статті 3 зупинено на 2021 рік згідно із Законом № 1928-IX від 02.12.2021 ) ( Дію пункту 2 частини першої статті 3 зупинено на 2021 рік згідно із Законом № 1082-IX від 15.12.2020 )
погашення підтвердженої заборгованості за електричну енергію підприємствами водопостачання, що знаходяться або постачають послуги на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, здійснюється за рахунок видатків за бюджетною програмою, яка передбачається законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, за рахунок надходжень до державного бюджету акцизного податку з виробленої в Україні електричної енергії та від погашення податкового боргу, боргу від сплати дивідендів, у тому числі розстроченого (відстроченого), сплати грошових зобов’язань з податку на прибуток, податку на додану вартість та із сплати дивідендів, частини чистого прибутку (доходу), що сплачуються підприємствами електроенергетичної, нафтогазової, вугільної галузей.
Розмір суми заборгованості, що підлягає погашенню відповідно до цієї статті, визначається на підставі актів звірки взаєморозрахунків, складених станом на день прийняття цього Закону між підприємствами водопостачання, що здійснюють водопостачання та/або водовідведення на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, та відповідними суб’єктами господарювання, які здійснювали та/або здійснюють постачання електричної енергії таким водопостачальним підприємствам на підставі укладеного договору або закону;
3)
( Дію пункту 3 частини першої статті 3 зупинено на 2024 рік згідно із Законом № 3460-IX від 09.11.2023 ) ( Дію пункту 3 частини першої статті 3 зупинено згідно із Законом № 2710-IX від 03.11.2022 ) ( Дію пункту 3 частини першої статті 3 зупинено на 2021 рік згідно із Законом № 1928-IX від 02.12.2021 ) ( Дію пункту 3 частини першої статті 3 зупинено на 2021 рік згідно із Законом № 1082-IX від 15.12.2020 )

................
Перейти до повного тексту