1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
23.09.2024 № 640
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 листопада 2024 року
за № 1691/43036
Про затвердження Положення про функціональну підсистему "Автоматизована дактилоскопічна ідентифікаційна система" єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ
Відповідно до підпункту 17 пункту 4 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878, пункту 14 Положення про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року № 1024 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2023 року № 866), з метою забезпечення функціонування дактилоскопічного обліку в Міністерстві внутрішніх справ України НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про функціональну підсистему "Автоматизована дактилоскопічна ідентифікаційна система" єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ, що додається.
2. Департаменту інформатизації Міністерства внутрішніх справ України (Сумський С.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра внутрішніх справ України відповідно до розподілу обов’язків.

Міністр

Ігор КЛИМЕНКО

ПОГОДЖЕНО:

Голова Національної поліції України

Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України

Голова Державної прикордонної
служби України

Заступник Голови Служби
безпеки України

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини

Голова Державної міграційної
служби України

Голова Державної служби спеціального
зв’язку та захисту інформації України



Іван ВИГІВСЬКИЙ


Олексій ВИСКУБ


Сергій ДЕЙНЕКО


Сергій НАУМЮК


Дмитро ЛУБІНЕЦЬ


Наталія НАУМЕНКО


Юрій МИРОНЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
23 вересня 2024 року № 640
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 листопада 2024 року
за № 1691/43036
ПОЛОЖЕННЯ
про функціональну підсистему "Автоматизована дактилоскопічна ідентифікаційна система" єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ
I. Загальні положення.
1. Це Положення визначає основні завдання, мету, функції, загальні вимоги, структуру та порядок доступу до інформації у функціональній підсистемі "Автоматизована дактилоскопічна ідентифікаційна система" єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ.
2. Автоматизована дактилоскопічна ідентифікаційна система (далі - АДІС) - інформаційно-комунікаційна система, у якій реалізується технологія обробки та ідентифікації дактилоскопічних даних у межах реалізації повноважень суб’єктами АДІС.
3. У цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях:
автоматизоване робоче місце або робоча станція (далі - АРМ) - комплекс апаратних і програмних засобів;
АРМ адміністратора АДІС - робочі станції, обладнані технічними засобами та програмним забезпеченням, що призначені для моніторингу системних журналів реєстрації роботи програмних засобів, аналізу порушень у роботі АДІС, налагодження параметрів, необхідних для забезпечення стабільної роботи програмних та технічних засобів АДІС, завантаження дактилоскопічних даних в інформаційний масив, вивантаження даних, збережених в інформаційному масиві;
АРМ користувача АДІС - робочі станції (в тому числі мобільні), обладнані програмно-технічними засобами доступу до відповідних програмно-інформаційних комплексів, що призначені для забезпечення користувачам можливості обробляти інформацію відповідно до наданих прав;
АРМ УП МВС - робочі станції, обладнані програмно-технічними засобами доступу до відповідних програмно-інформаційних комплексів, що призначені для забезпечення уповноваженому структурному підрозділу апарату МВС можливості визначення та моніторингу місць встановлення АДІС, визначення та моніторингу складу користувачів, контролю виконання робіт користувачами, візуального контролю стану черги запитів до інформаційного масиву, проведення обробки та ідентифікації дактилоскопічних даних, а також створення звітів про дані, збережені в інформаційному масиві;
дактилоскопічна формула - формула десятипальцевої системи реєстрації, що записується у правому верхньому куті лицьового боку дактилоскопічної карти;
дактилоскопічні дані - відцифровані дані дактилоскопічного обліку;
дактилоскопічна карта - матеріально-фіксований бланк із персональними даними про особу, що містить забарвлені відбитки та відтиски пальців та долонь рук;
ідентифікація дактилоскопічних даних - процес встановлення тотожності різних дактилоскопічних даних, вміщених в АДІС;
користувач - посадова особа суб’єкта АДІС, якій надано відповідне право доступу до інформації АДІС із використанням АРМ для реалізації визначених нормативно-правовими актами повноважень, пов’язаних із веденням дактилоскопічного обліку;
масив дактилоскопічних даних - сукупність дактилоскопічних даних, яка розглядається як єдине ціле;
модуль обміну даними - модуль, призначений для протокольованого обміну даними між віддаленими робочими станціями АДІС;
прикладний програмний інтерфейс - користувацька комп’ютерна програма, що дає змогу вирішувати прикладні задачі користувача;
суб’єкт АДІС - уповноважений підрозділ органу державної влади, що здійснює дактилоскопічний облік відповідно до вимог законодавства України;
сховище даних - програмно-технічні комплекси, які складаються із серверів баз даних та програмного забезпечення, призначені для безперервної обробки та зберігання інформації, ведення та зберігання системних журналів аудиту роботи користувачів, системних журналів реєстрації роботи програмних засобів і журналів аудиту засобів безпеки.
Інші терміни в цьому Положенні вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про інформацію", "Про доступ до публічної інформації", "Про Національну програму інформатизації", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про електронні комунікації", "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про захист персональних даних", "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", Положенні про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року № 1024 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2023 року № 866).
4. Держателем та розпорядником АДІС є держава в особі Міністерства внутрішніх справ України, що здійснює організаційне, нормативно-правове забезпечення функціонування АДІС та контроль за дотриманням вимог до її ведення.
5. Володільцем інформації, що обробляється в АДІС, є МВС.
МВС визначає структурний підрозділ апарату МВС, який забезпечує реалізацію пріоритетних напрямів інформатизації системи МВС та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України.
Уповноважений структурний підрозділ апарату МВС реалізує наповнення та використання інформації, збереження та захист її від випадкової втрати або знищення, незаконної обробки та незаконного доступу до інформації, приймає рішення щодо видалення та знищення дактилоскопічних даних, а також контролює діяльність суб’єктів АДІС у межах реалізації їхніх повноважень відповідно до наданих прав доступу до АДІС.
6. Держатель АДІС визначає адміністратора АДІС.
Адміністратором АДІС є юридична особа публічного права, визначена згідно з положеннями пункту 1 частини першої статті 2, частини першої статті 36 Закону України "Про публічні електронні реєстри", яка забезпечує:
реалізацію заходів з інформаційного, технічного і програмно-технологічного функціонування АДІС;
збереження та резервне копіювання інформаційного масиву, вміщеного в АДІС;
визначення порядку або правил управління інформаційною безпекою, політики та підходів до управління ризиками.
7. Комплексна система захисту інформації забезпечує захист інформації в АДІС шляхом здійснення комплексу технічних, криптографічних, організаційних та інших заходів і використання засобів захисту інформації, спрямованих на недопущення блокування доступу до інформації, несанкціонованого доступу та/або її модифікації.
8. Електронна інформаційна взаємодія між АДІС та іншими інформаційно-комунікаційними системами (реєстрами, кадастрами, базами даних тощо) державних органів та установ здійснюється засобами центральної підсистеми єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ (далі - ЄІС МВС) та/або інформаційних систем суб’єктів АДІС, та/або засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
Обсяг та структура даних, якими обмінюються суб’єкти електронної взаємодії через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію або спільними рішеннями, які оформлюються протоколами відповідно до законодавства України.
У разі відсутності технічної можливості передачі даних із використанням інформаційних систем, визначених абзацом першим цього пункту, інформаційна взаємодія суб’єктів електронної взаємодії може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням у них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством України.
9. В АДІС обробляються дактилоскопічні дані, внесені відповідно до вимог законодавства України.
II. Основні завдання, мета та функції АДІС.
1. Основними завданнями АДІС є автоматизація дактилоскопічного обліку щодо наповнення, зберігання, захисту даних в інформаційному масиві, пошуку, узагальнення та ідентифікації дактилоскопічних даних в АДІС, забезпечення доступу суб’єктів АДІС до інформаційного масиву відповідно до наданих прав доступу до інформації.
2. Метою обробки інформації в АДІС є:
розшук осіб, зниклих безвісти, у тому числі за особливих обставин;
встановлення особи невпізнаних трупів за дактилоскопічними картами осіб, взятих на облік;
встановлення осіб, які не здатні за станом здоров’я або віком повідомити дані про себе;
підтвердження особи людей, щодо яких раніше проводилося дактилоскопіювання;
встановлення осіб, які залишили сліди пальців та/або долонь рук на місці вчинення кримінального правопорушення;
ідентифікація слідів пальців та/або долонь рук, вилучених із різних місць учинення кримінальних правопорушень.
3. Функціональні можливості АДІС забезпечують:
автоматизацію дактилоскопічного обліку, проведення перевірок дактилоскопічних даних;
автоматичне та/або мануальне кодування дактилоскопічних даних для проведення ідентифікації дактилоскопічних даних;
електронну інформаційну взаємодію між суб’єктами АДІС;
контроль своєчасності внесення, достовірності та повноти дактилоскопічних даних, які відповідно до вимог законодавства України обробляються користувачами;
захист інформації в АДІС;
розмежування прав доступу та надання користувачам контрольованого доступу до інформаційного масиву;
автентифікацію та авторизацію користувачів;
збереження масивів дактилоскопічних даних у спеціальному електронному архіві для підготовки та автоматизованого формування статистичних даних, звітності про виконання роботи;
візуальний контроль та управління чергою запитів на обробку дактилоскопічних даних, вивантаження та завантаження інформації в АДІС із використанням прикладного програмного інтерфейсу.
4. Користувачі (у межах наданих повноважень) з використанням АРМ фіксують та вносять до АДІС дактилоскопічні дані.
5. Користувачі забезпечують достовірність та своєчасність внесення інформації до масивів дактилоскопічних даних. Цілісність інформації, яка обробляється в системі, забезпечується шляхом авторизації користувачів у межах наданих прав доступу до інформації.
III. Загальні вимоги до формування інформаційного масиву АДІС.
1. Інформація, що обробляється в АДІС, має відповідати єдиним форматам, визначеним для інформаційних ресурсів ЄІС МВС, та узгодженим показникам для їх автоматизованої обробки, використання та надання суб’єктам АДІС в уніфікованому вигляді, а також єдиним правилам її класифікації та кодифікації шляхом використання відповідних загальнодержавних, міжнародних класифікаторів, кодифікаторів та уніфікованих словників.
2. Інформаційний масив, що створюється у процесі наповнення АДІС, містить:
1) масив дактилоскопічних даних, отриманих із дактилоскопічних карт:
осіб, яким повідомлено про підозру, обвинувачених у вчиненні кримінального правопорушення;
осіб, засуджених за вчинення кримінального правопорушення;
осіб, стосовно яких застосовано адміністративне затримання, затримання в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України;
осіб, підданих адміністративному арешту;
осіб, які не здатні за станом здоров’я або віком повідомити дані про себе;
невпізнаних трупів;
2) масив дактилоскопічних даних слідів пальців та долонь рук.
3. Перелік дактилоскопічних даних, які вміщуються в АДІС:
1) дактилоскопічні дані осіб:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
число, місяць, рік народження;
місце народження;
адреса місця проживання, адреса задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування);
стать;
унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
підстава проведення дактилоскопіювання;
номер кримінального провадження або номер протоколу про адміністративне затримання;
відбитки всіх нігтьових фаланг пальців рук, контрольні відтиски пальців та відтиски долонь рук (у разі відсутності робиться відповідна відмітка);
дата проведення дактилоскопіювання;

................
Перейти до повного тексту