- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 травня 2024 р.
за № 742/42087
Про затвердження Правил носіння предметів форменого одягу ліцеїстами ліцеїв безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання
1. Затвердити Правила носіння предметів форменого одягу ліцеїстами ліцеїв безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання, що додаються.
2. Департаменту освіти, науки та спорту Міністерства внутрішніх справ України (Тарасенко О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на державного секретаря Міністерства внутрішніх справ України Інну Ящук.
ПОГОДЖЕНО: Голова Державної прикордонної служби України Тимчасово виконуючий обов’язки Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій Міністр освіти і науки України Голова Національної поліції України |
С. Дейнеко А. Даник О. Лісовий І. Вигівський |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
16 травня 2024 року № 313
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 травня 2024 р.
за № 742/42087
ПРАВИЛА
носіння предметів форменого одягу ліцеїстами ліцеїв безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання
I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають порядок та умови носіння предметів форменого одягу ліцеїстів ліцеїв безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання (далі - ліцей), розміщення на ньому знаків розрізнення.
2. У цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях:
знаки розрізнення - знаки розрізнення на форменому одязі (нарукавний знак МВС, нарукавний знак ліцею, нагрудна платформа з прізвищем, погони);
повсякденний формений одяг - формений одяг, що використовується ліцеїстами під час навчальних та спортивних занять;
спортивний формений одяг - формений одяг, що використовується ліцеїстами під час занять з фізичного виховання та спортивних змагань;
урочистий формений одяг - формений одяг, що використовується ліцеїстами під час парадів, святкових, пам’ятних, скорботних та інших заходів, що мають офіційний характер.
3. Зразки і описи предметів форменого одягу ліцеїстів ліцеїв безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання наведені в додатку 1 до цих Правил.
4. Ліцеїсти забезпечуються форменим одягом та іншим речовим майном відповідно до норм забезпечення форменим одягом та іншим речовим майном ліцеїстів ліцеїв безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання, наведених у додатку 2 до цих Правил.
5. Ліцеїсти мають право на носіння форменого одягу під час освітнього процесу та в позаурочний час відповідно до процедури, визначеної цими Правилами.
6. Ліцеїсти зобов’язані:
носити формений одяг відповідно до вимог цих Правил;
утримувати формений одяг у належному стані;
бережно ставитися до форменого одягу та запобігати його пошкодженню й забрудненню.
7. Формений одяг за призначенням поділяється на урочистий, повсякденний та спортивний.
8. Урочистий та повсякденний формений одяг за сезоном носіння поділяється на літній та зимовий.
9. Перехід на носіння літнього або зимового форменого одягу оголошується директором (керівником) ліцею відповідним наказом.
10. Контроль за зовнішнім виглядом ліцеїстів, наявністю, станом предметів форменого одягу та за дотриманням ліцеїстами вимог цих Правил здійснюється директором (керівником) ліцею та його заступниками під час проведення ними стройових оглядів, інструктажів, навчальних занять.
II. Склад форменого одягу
1. Літній урочистий формений одяг складається з кепі, костюма (сорочка, брюки) або костюма (сорочка, брюки) для осіб жіночої статі, фуфайки з короткими рукавами білого кольору (або сорочка поло білого кольору), ременя брючного, черевиків.
2. Зимовий урочистий формений одяг складається з шапки, куртки зимової, костюма (сорочка, брюки) або костюма (сорочка, брюки) для осіб жіночої статі, термобілизни (фуфайка, кальсони) або термобілизни для осіб жіночої статі (фуфайка, штани), ременя брючного, рукавичок флісових, черевиків зимових.
При носінні урочистого форменого одягу дозволяється не одягати рукавички флісові та взувати черевики замість черевиків зимових.
3. Літній повсякденний формений одяг складається з кепі, костюма (сорочка, брюки) або костюма (сорочка, брюки) для осіб жіночої статі, сорочки поло чорного кольору або фуфайки з короткими рукавами чорного кольору, ременя брючного, рюкзака, черевиків.
4. Зимовий повсякденний формений одяг складається з шапки зимової, куртки зимової, костюма (сорочка, брюки) або костюма (сорочка, брюки) для осіб жіночої статі, термобілизни (фуфайка, кальсони) або термобілизни для осіб жіночої статі (фуфайка, штани), ременя брючного, рукавичок флісових, рюкзака, черевиків зимових.
При носінні повсякденного форменого одягу дозволяється:
носити кепі замість шапки зимової;
носити фуфайку з короткими рукавами чорного кольору замість термобілизни (фуфайка, кальсони) або термобілизну для осіб жіночої статі (фуфайка, штани);
не одягати рукавички флісові;
носити повсякденний формений одяг без рюкзака;
носити черевики замість черевиків зимових.
5. Спортивний формений одяг складається з костюма спортивного (куртка, фуфайка, штани) та кросівок спортивних.
Дозволяється носити костюм спортивний без куртки.
III. Правила носіння предметів форменого одягу
1. Особливості носіння головних уборів:
1) головні убори необхідно носити прямо, без нахилу;
2) центр кокарди головного убору розташовується по центру над переніссям;
3) козирок кепі розміщується на рівні брів;
4) нижній край шапки зимової розміщується на висоті 2-4 сантиметрів над бровами;
5) знятий головний убір необхідно тримати у вільно опущеній руці. У строю знятий головний убір необхідно тримати в лівій опущеній руці (кокардою вперед) нижнім краєм до бічного шва брюк.
2. У приміщенні ліцеїсти перебувають без головного убору.
3. Особливості носіння предметів одягу:
1) куртка зимова застібається до верху на застібку-блискавку та всі кнопки.
Дозволяється носити куртку зимову з розстебнутою на 10-12 сантиметрів від верхнього краю коміра застібкою-блискавкою, без утеплювальної куртки та/або з відстебнутим капюшоном.
За несприятливих погодних умов дозволяється одягати капюшон куртки зимової поверх головного убору.
Дозволяється носити утеплювальну куртку окремо від куртки зимової. При цьому знаки розрізнення, що передбачені для носіння на куртці зимовій, розміщаються на утеплювальній куртці;
2) костюм (сорочка, брюки) / (сорочка, брюки) для осіб жіночої статі необхідно носити з ременем брючним. Сорочка костюма заправляється в брюки. З повсякденним форменим одягом сорочку необхідно носити застібнутою на всі ґудзики, а з урочистим форменим одягом із розстебнутим верхнім ґудзиком.
Дозволяється носити сорочку для осіб жіночої статі із повсякденним форменим одягом з розстібнутим верхнім ґудзиком;
3) сорочка поло застібається на всі ґудзики до верху та заправлена в брюки костюма (сорочка, брюки) або костюма (сорочка, брюки) для осіб жіночої статі.
Дозволяється носити сорочку поло із повсякденним форменим одягом із розстібнутим верхнім ґудзиком;
4) клапани кишень (за наявності) предметів форменого одягу розміщуються ззовні в застібнутому вигляді;
5) куртку костюма спортивного необхідно носити застібнутою на застібку-блискавку доверху.
Дозволяється носити куртку спортивну з розстібнутою на 10-12 сантиметрів від верхнього краю коміра застібкою-блискавкою.
3. Особливості носіння предметів білизни:
1) фуфайку з короткими рукавами необхідно носити під форменим одягом.
Дозволяється носити фуфайку з короткими рукавами, заправленою в брюки костюма (сорочка, брюки) або костюма (сорочка, брюки) для осіб жіночої статі;
2) термобілизну (фуфайка, кальсони) / термобілизна для осіб жіночої статі (фуфайка, штани) необхідно носити під одностроєм;
3) спідню білизну (майка, труси / топ, труси) носять під одягом або під термобілизною.
Забороняється носити майку або топ чорного кольору під сорочкою поло білого кольору.
4. Особливості носіння взуття:
1) черевики та черевики зимові необхідно носити із брюками урочистого або повсякденного форменого одягу, кросівки спортивні - разом зі штанами костюма спортивного. Із взуттям необхідно носити шкарпетки;
2) капці казармені необхідно носити виключно в приміщеннях гуртожитку.
5. Ліцеїстам забороняється:
носити забруднені, вицвілі, невипрасувані, пошкоджені предмети форменого одягу;
носити урочистий і повсякденний формений одяг без знаків розрізнення;
носити аксесуари (предмети), що приховують знаки розрізнення на предметах форменого одягу;
одночасне носіння предметів урочистого та повсякденного форменого одягу разом з предметами спортивного форменого одягу;
одночасне носіння предметів форменого одягу разом з іншими предметами цивільного одягу (взуття), крім випадків, передбачених цими Правилами;
носити шкарпетки яскравих кольорів та з візерунками;
носити державні нагороди, відомчі заохочувальні відзнаки, що не передбачені (встановлені) законодавством України;
носити у форменому одязі навушники та інші аксесуари систем зв’язку, крім випадків, коли їх носіння необхідне під час навчального процесу та проведення інших занять.
6. Контроль за комплектністю форменого одягу здійснюється директором (керівником) ліцею, його заступниками та викладачами відповідно до вимог цих Правил з урахуванням особливостей занять і погодних умов.
У разі різкої зміни погодних умов ліцеїстам дозволяється самостійно доповнити формений одяг необхідними предметами форменого одягу відповідно до вимог цих Правил.
Під час оголошення комплектності форменого одягу зазначається його назва і (за потреби) назви окремих предметів (комплектів) форменого одягу (наприклад "Літній повсякденний однострій, у сорочках поло чорного кольору").
Формений одяг для стройових оглядів і шикувань оголошується особами, які проводять ці заходи.
IV. Знаки розрізнення ліцеїстів
1. Нарукавний знак МВС розміщують на лівому рукаві, а нарукавний знак ліцею - на правому рукаві на відстані 5,0 ± 0,2 см від вищої точки оката відповідно до розташування текстильних застібок для їх кріплення.
2. Погони розміщують:
на куртці зимовій, утеплювальній куртці з комплекту куртки зимової, сорочці костюмів (сорочка, брюки) і костюмів (сорочка, брюки) для осіб жіночої статі - на обох рукавах на відстані 1,0 ± 0,2 см від нижнього краю нарукавних знаків відповідно до розташування текстильних застібок для їх кріплення;
на сорочці поло - під нижнім краєм планки застібки відповідно до розташування текстильної застібки для їх кріплення.
3. Нагрудну платформу з прізвищем розміщують на правому боці грудей відповідно до розташування текстильної застібки для їх кріплення.
Директор Департаменту освіти, науки та спорту Міністерства внутрішніх справ України |
О. Тарасенко |
Додаток 1
до Правил носіння предметів
форменого одягу ліцеїстами ліцеїв
безпекового спрямування
та національно-патріотичного виховання
(пункт 3 розділу І)
ЗРАЗКИ І ОПИСИ
предметів форменого одягу ліцеїстів ліцеїв безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання
Кепі
Кепі із змішаної або синтетичної тканини коричневого кольору складається з ковпака та козирка.
Ковпак складається із шести клинів. На кожному клині оброблено по одному вентиляційному отвору. У точці з’єднання клинів - декоративний ґудзик.
Козирок формований, обтягнутий змішаною або синтетичною тканиною.
Уздовж контуру козирка - оздоблювальні строчки.
По низу кепі ззаду - хлястики з текстильною застібкою для регулювання щільності облягання.
По центру ковпака кепі спереду - вишита кокарда.
Шапка зимова
Шапка зимова з трикотажного полотна чорного кольору, з виточками у верхній частині та з відворотом, на підкладці з трикотажного начісного полотна типу "фліс".
По центру відвороту шапки спереду - вишита кокарда.
Куртка зимова
Куртка спеціальна з плащової тканини чорного кольору з мембранним покриттям, на підкладці із шаром утеплювача.
Куртка з центральною застібкою на застібку-блискавку з двома бігунками та металевими кнопками, які розташовані на зовнішній нашивній планці, з вітрозахисною внутрішньою планкою та знімним капюшоном.
Пілочки з кокетками, які суцільно викроєні з кокеткою спинки, горизонтальними нагрудними та похилими боковими прорізними кишенями, які застібаються на застібку-блискавку. Спинка з фігурним низом, подовжена.
Низ куртки оброблено обшивками та стягується еластичним шнуром з фіксатором, які виведено назовні зі зворотного боку куртки.
Рукави вшивні двошовні з пришивними манжетами, стягнутими еластичною стрічкою.
Комір-стояк з кишенею для зберігання капюшона із застібкою на кнопки вздовж нижнього краю.
Капюшон з козирком та застібкою на дві металеві кнопки, на підкладці з флісу. Уздовж лицьового вирізу капюшона - куліска, у яку протягнуто еластичний шнур з фіксаторами. Об’єм капюшона регулюється за допомогою хлястика, який застібається на текстильну застібку. Капюшон пристібається до куртки за допомогою застібки-блискавки.
На підкладці лівої пілочки - накладна кишеня, яка застібається на текстильну застібку.
На верхніх частинах пілочок над планками нагрудних кишень та на рукавах у верхній частині - платформи текстильних застібок для кріплення знаків розрізнення.
Куртка комплектується утеплювальною курткою з трикотажного начісного полотна типу "фліс" чорного кольору.
Утеплювальна куртка з центральною застібкою на застібку-блискавку.
Пілочки з прорізними кишенями з листочками, які застібаються на застібку-блискавку. Пілочки на підкладці із сітчастого трикотажного полотна. На підкладці правої пілочки - прорізна кишеня, що застібається на застібку-блискавку, та накладна кишеня із входом, обробленим бейкою.
На ділянці плечових швів - накладки з плащової тканини.
Низ куртки оброблено обшивками з основної тканини, стягується еластичним шнуром з фіксатором, які виведено назовні зі зворотного боку куртки.
Рукави вшивні, двошовні. На ділянці ліктів - зміцнювальні накладки з плащової тканини. По низу рукавів - манжети, стягнуті еластичною стрічкою.
Комір-стояк, у верхній частині якого - куліска з еластичним шнуром та фіксатором, що накритий клапаном.
Утеплювальна куртка за допомогою центральної застібки-блискавки та пат з кнопками пристібається до куртки.
У бігунки застібок-блискавок куртки та утеплювальної куртки (крім застібки-блискавки капюшона та застібок пристібання утеплювальної куртки до куртки) уставлено стрічку у вигляді петлі.
На верхніх частинах пілочок на рівні грудей та на рукавах у верхній частині - платформи текстильних застібок для кріплення знаків розрізнення.
Костюм (сорочка, брюки)
Костюм із змішаної або синтетичної тканини коричневого кольору складається з сорочки та брюк.
Сорочка з центральною застібкою на петлі та ґудзики.
Пілочки з накладними кишенями, які імітують кокетки та застібаються на текстильні застібки, накладними нагрудними кишенями із зустрічними складками. Накладні нагрудні кишені з клапанами, які застібаються на текстильні застібки.
Спинка з подвійною кокеткою та обшивними складками.
Рукави вшивні одношовні з пришивними манжетами, які застібаються на ґудзики за допомогою петель.
На рукавах оброблено вентиляційні отвори з обох сторін від бокового шва. Низ рукавів з двома складками та розрізами, які оброблено шліцами із застібкою на петлю та ґудзик.
Комір відкладний з відрізним стояком із застібкою на ґудзик.
Над клапанами нагрудних кишень та у верхній частині рукавів - платформи текстильних застібок для кріплення знаків розрізнення.
Брюки з ластовицею, із застібкою в середньому шві передніх половин на застібку-блискавку, з пришивним поясом, який застібається на гачок та кнопку.
На поясі, на ділянках передніх половин брюк - куліски з еластичною стрічкою, кінці якої оброблено хлястиками з текстильною застібкою. Для протягування ременя до пояса пришито хомутики.
Передні половини брюк з відрізними бочками, які утворюють бокові кишені. Вхід у бокові кишені фігурний, посилений у нижній частині накладною деталлю з тканини. На ділянці колін передніх половин - зміцнювальні накладки з виточками.
Задні половини складаються з двох частин. Верхній зріз верхніх частин задніх половин оброблено кокетками. У швах пришивання кокеток оброблено прорізні кишені з листочками та клапанами, які застібаються на текстильну застібку. На ділянці сидіння задніх половин - зміцнювальні накладки.
На ділянці бічних швів, під боковими кишенями - розрізні накладні кишені з клапанами, що застібаються на текстильну застібку. У шві зшивання деталей накладних кишень оброблено вхід, який застібається на застібку-блискавку.
Над клапаном накладної кишені на правій половині оброблено прорізну кишеню з листочкою.
Низ брюк оброблено швом упідгин з еластичним шнуром та фіксатором. На ділянці крокових швів по низу - зміцнювальні накладки. Щільність облягання брюк по низу регулюється за допомогою хлястиків, які застібаються на текстильну застібку.
Костюм (сорочка, брюки) осіб жіночої статі
Костюм із змішаної або синтетичної тканини коричневого кольору складається з сорочки та брюк.
Сорочка з центральною застібкою на петлі та ґудзики.
Пілочки з виточками, з накладними кишенями, які імітують кокетки та застібаються на текстильні застібки, накладними нагрудними кишенями із зустрічними складками. Накладні нагрудні кишені з клапанами, які застібаються на текстильні застібки. На накладних кишенях, які імітують кокетки - виточки.
Спинка з рельєфними швами, з подвійною кокеткою та обшивними складками.
Рукави вшивні одношовні з пришивними манжетами, які застібаються на ґудзики за допомогою петель.
На рукавах оброблено вентиляційні отвори з обох сторін від бокового шва. Низ рукавів з двома складками та розрізами, які оброблено шліцами із застібкою на петлю та ґудзик.
Комір відкладний з відрізним стояком із застібкою на ґудзик.
Над клапанами нагрудних кишень та у верхній частині рукавів - платформи текстильних застібок для кріплення знаків розрізнення.
Брюки з ластовицею, із застібкою в середньому шві передніх половин на застібку-блискавку, з пришивним поясом, який застібається на гачок та кнопку.
На поясі, на ділянках передніх половин брюк - куліски з еластичною стрічкою, кінці якої оброблено хлястиками з текстильною застібкою. Для протягування ременя до пояса пришито хомутики.
Передні половини брюк з відрізними бочками, які утворюють бокові кишені. Вхід у бокові кишені фігурний, посилений у нижній частині накладною деталлю з тканини. На ділянці колін передніх половин - зміцнювальні накладки з виточками.
Задні половини складаються з двох частин. Верхній зріз верхніх частин задніх половин оброблено кокетками. У швах пришивання кокеток оброблено прорізні кишені з листочками та клапанами, які застібаються на текстильну застібку. На ділянці сидіння задніх половин - зміцнювальні накладки.
На ділянці бічних швів, під боковими кишенями - розрізні накладні кишені з клапанами, що застібаються на текстильну застібку. У шві зшивання деталей накладних кишень оброблено вхід, який застібається на застібку-блискавку.
Над клапаном накладної кишені на правій половині оброблено прорізну кишеню з листочкою.
Низ брюк оброблено швом упідгин з еластичним шнуром та фіксатором. На ділянці крокових швів по низу - зміцнювальні накладки. Щільність облягання брюк по низу регулюється за допомогою хлястиків, які застібаються на текстильну застібку.
................Перейти до повного тексту