1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ ЗІ СТАНДАРТІВ ДЕРЖАВНОЇ МОВИ
РІШЕННЯ
18.10.2023 № 380
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 грудня 2023 р.
за № 2177/41233
Про затвердження Положення про створення спеціальних умов для складення іспиту на рівень володіння державною мовою претендентами - особами з інвалідністю
( Заголовок в редакції Рішення Національної комісії зі стандартів державної мови № 470 від 20.12.2023 )
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови № 470 від 20.12.2023 )
Відповідно до пункту 15 Порядку проведення іспитів на рівень володіння державною мовою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 409, діючи в умовах введеного в Україні воєнного стану, Національна комісія зі стандартів державної мови на засіданні (протокол від 18 жовтня 2023 року № 94) ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про створення спеціальних умов для складення іспиту на рівень володіння державною мовою претендентами - особами з інвалідністю, що додається.
2. Апаратові Національної комісії зі стандартів державної мови (Рябова О.Б.) забезпечити в установленому порядку подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Голову Національної комісії зі стандартів державної мови Чернобров Ю.А.

Голова Комісії

Ю. Чернобров

ПОГОДЖЕНО:

Міністр соціальної політики України

Міністр освіти і науки України

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини

Голова Українського товариства глухих



О. Жолнович

О. Лісовий


Д. Лубінець

І. Чепчина
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
зі стандартів державної мови
18 жовтня 2023 року № 380
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 грудня 2023 р.
за № 2177/41233
ПОЛОЖЕННЯ
про створення спеціальних умов для складення іспиту на рівень володіння державною мовою претендентами - особами з інвалідністю
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає організаційно-методичні засади створення спеціальних умов для складення іспиту на рівень володіння державною мовою (далі - спеціальні умови для складення іспиту) претендентами - особами з інвалідністю.
( Пункт 2 розділу I виключено на підставі Рішення Національної комісії зі стандартів державної мови № 470 від 20.12.2023 )
2. Термін "претенденти - особи з інвалідністю" та інші терміни в цьому Положенні вжито у значенні, наведеному в Порядку проведення іспитів на рівень володіння державною мовою, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 409.
3. Претендентам - особам з інвалідністю, що виявили бажання складати іспит, створюють і забезпечують спеціальні умови для складення іспиту з метою реалізації їхніх прав.
4. Розгляд поточних питань, пов’язаних із забезпеченням рівного доступу претендентів - осіб з інвалідністю до участі в іспиті, забезпечує апарат Комісії.
II. Організація спеціальних умов для складення іспиту
1. Запит щодо створення спеціальних умов для складення іспиту претендент - особа з інвалідністю подає через електронний кабінет разом з індивідуальною програмою реабілітації. В електронному кабінеті претендент - особа з інвалідністю обов’язково зазначає, яких саме спеціальних умов він потребує для складення іспиту.
2. Комісія розглядає запит претендента - особи з інвалідністю впродовж десяти днів і пропонує перелік уповноважених установ, у яких є спеціальні умови для складення іспиту відповідно до запиту претендента.
3. Іспит для претендентів - осіб з інвалідністю містить письмову та усну частини.
У разі неможливості працювати з письмовою частиною іспиту через комп’ютерний пристрій претендентові - особі з інвалідністю з порушенням зору, надають її в письмовій формі, надруковану фарбою чорного кольору на білому папері з матовою поверхнею з таким шрифтовим оформленням: рублений шрифт, кегль шрифту - не менше 16, збільшення інтерліньяжу - не менше 4 пунктів, довжина рядка від 63 до 153 мм, місткість шрифту - не більше 7,7 (8,5 - для текстів на латинській графічній основі), нормальне або широке світле пряме накреслення вічка або надруковану рельєфно-крапковим шрифтом Брайля.
У разі неможливості виконувати письмову частину іспитової роботи через комп’ютерний пристрій самостійно претендентові - особі з інвалідністю з фізичними порушеннями надає допомогу асистент - особа, визначена окремим рішенням Комісії, що фіксує відповіді претендента - особи з інвалідністю в іспитовій системі.
У разі неможливості виголошення монологу (усної частини іспиту) претендентові - особі з інвалідністю з порушенням мовлення забезпечують можливість виконати цю частину іспиту в письмовій (друкованій) формі.
У разі неможливості прослуховування аудіотексту для виконання завдань письмової частини іспиту претендентові - особі з інвалідністю з порушенням слуху забезпечують відеозапис тексту із перекладом жестовою мовою або надають текст у друкованому вигляді на її вибір.
У разі, якщо іспит проходить претендент - особа з інвалідністю, який має проблеми зі сприйняттям інформації, забезпечується доступність матеріалів з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2023 р. № 1046-р "Про схвалення рекомендацій щодо викладення інформації суб’єктами владних повноважень у форматах, що забезпечують доступність її сприйняття".
4. Матеріали, необхідні для складення іспиту претендентами - особами з інвалідністю, готує Комісія, зокрема:
роз’яснення щодо процедури виконання письмової та усної частин іспиту, оформлені в паперовому вигляді (для осіб з інвалідністю з порушенням слуху);
зошити із завданнями письмової частини іспиту та бланки для відповідей, надруковані фарбою чорного кольору на білому папері з матовою поверхнею з таким шрифтовим оформленням: рублений шрифт, кегль шрифту - не менше 16, збільшення інтерліньяжу - не менше 4 пунктів, довжина рядка від 63 до 153 мм, місткість шрифту - не більше 7,7 (8,5 - для текстів на латинській графічній основі), нормальне або широке світле пряме накреслення вічка або зошити із завданнями письмової частити іспиту та бланки для відповідей, надруковані рельєфно-крапковим шрифтом Брайля (для осіб з інвалідністю з порушенням зору);
зошити із записаними завданнями аудіотексту (для осіб з інвалідністю з порушенням слуху).
5. Адаптовані матеріали, зошити із завданнями іспиту та бланки для відповідей Комісія надсилає уповноваженій установі засобами поштового зв’язку перед початком іспиту.
6. Іспит для претендентів - осіб з інвалідністю відбувається з використанням комп’ютерної техніки та/або друкованих матеріалів.
7. Роботи претендентів - осіб з інвалідністю, виконані в письмовій (друкованій) формі, перевіряють екзаменатори.
III. Алгоритм проведення іспиту для претендентів - осіб з інвалідністю з порушенням слуху
1. Претендент - особа з інвалідністю з порушенням слуху прибуває до іспитової аудиторії в уповноваженій установі відповідно до розкладу та подає інструкторові уповноваженої установи (далі - інструктор) документ, що посвідчує особу.
2. Після перевірки документа, що посвідчує особу претендента - особи з інвалідністю з порушенням слуху, інструктор надає доступ такому претендентові до робочого місця.
3. Інструктор надає для ознайомлення претендентові - особі з інвалідністю з порушенням слуху роз’яснення щодо процедури виконання письмової частини іспиту, оформлене в паперовому вигляді.
4. Після ознайомлення з роз’ясненням щодо процедури виконання письмової частини іспиту претендент - особа з інвалідністю з порушенням слуху розпочинає виконання цієї частини іспиту через комп’ютерний пристрій.
5. Після виконання письмової частини іспиту інструктор надає претендентові - особі з інвалідністю з порушенням слуху роз’яснення щодо процедури виконання усної частини іспиту, оформлене в паперовому вигляді.
6. Після ознайомлення з роз’ясненням щодо процедури виконання усної частини іспиту претендент - особа з інвалідністю з порушенням слуху продовжує іспит. На екрані з’являються теми монологу на вибір.
У разі неможливості виголосити монолог претендент - особа з інвалідністю з порушенням слуху виконує усну частину іспиту в письмовій формі із наданням додаткового часу (не більше 30 хвилин).
7. Про потребу надання додаткового часу інструктора заздалегідь повідомляє відповідальна особа Комісії.
8. Після того, як претендент - особа з інвалідністю з порушенням слуху виконав усну частину іспиту, зафіксував завершення роботи фразою "Виконання усної частини завершено" і поставив власноручний підпис, інструктор також ставить власноручний підпис із фіксацією часу початку іспиту та його завершення і надсилає роботу засобами поштового зв’язку на адресу Комісії.
9. Комісія визначає екзаменаторів, які перевіряють усну частину іспиту, оформлену в паперовому вигляді.
10. Після перевірки цієї частини іспиту відповідальна особа, визначена Комісією, формує паперовий протокол перевірки, у якому зазначено оцінку за виконання усної частини іспиту.
11. Відповідальний працівник апарату Комісії на підставі паперового протоколу перевірки та відомостей про результати складення письмової частини іспиту формує підсумковий електронний протокол перевірки, на підставі якого Комісія на своєму засіданні розглядає питання про встановлення результатів складення іспиту претендента - особи з інвалідністю з порушенням слуху, визначає його рівень володіння державною мовою та ухвалює рішення про видачу (відмову у видачі) державного сертифіката про рівень володіння державною мовою.

................
Перейти до повного тексту