1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
15.06.2023 № 497
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 червня 2023 р.
за № 1085/40141
Про затвердження Положення про організацію і порядок несення служби з охорони ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об’єктів, об’єктів критичної інфраструктури та спеціальних вантажів Національною гвардією України
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 2 Закону України "Про Національну гвардію України" та з метою внормування питання організації та несення служби з охорони ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об’єктів, об’єктів критичної інфраструктури та спеціальних вантажів НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про організацію і порядок несення служби з охорони ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об’єктів, об’єктів критичної інфраструктури та спеціальних вантажів Національною гвардією України, що додається.
2. Управлінню взаємодії з Національною гвардією України Міністерства внутрішніх справ України (Сімонов А.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Міністр

І. Клименко

ПОГОДЖЕНО:

Заступник Голови Держспецзв’язку
з питань цифрового розвитку,
цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO)

Перший заступник Міністра захисту довкілля
та природних ресурсів України

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України -
Міністр розвитку громад, територій
та інфраструктури України

Міністр енергетики України

Виконуючий обов’язки Голови -
Головного державного інспектора
з ядерної та радіаційної безпеки України





В. Жора


О. Краснолуцький



О. Кубраков

Г. Галущенко



О. Коріков
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
15 червня 2023 року № 497
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 червня 2023 р.
за № 1085/40141
ПОЛОЖЕННЯ
про організацію і порядок несення служби з охорони ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об’єктів, об’єктів критичної інфраструктури та спеціальних вантажів Національною гвардією України
І. Загальні положення
1. Це Положення визначає механізм організації підготовки сил і засобів, а також несення служби з охорони ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об’єктів, об’єктів критичної інфраструктури (далі - об’єкти) та спеціальних вантажів військовими частинами Національної гвардії України.
2. У цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях:
бюро перепусток - структурний підрозділ комендатури об’єкта, який здійснює оформлення, видачу, облік, зберігання, перереєстрацію, заміну перепусток та знищення вилучених перепусток відповідно до вимог пропускного режиму, установленого на такому об’єкті;
варта - озброєний підрозділ, який сформовано командиром військової частини із числа її військовослужбовців, призначений для охорони об’єкта або спеціального вантажу;
вартовий - військовослужбовець зі складу варти;
комендатура об’єкта - структурний підрозділ військової частини, що здійснює охорону такого об’єкта, призначений для управління вартою з питань здійснення пропускного та підтримання внутрішньооб’єктового режимів на об’єкті;
комендатура на залізничній станції - структурний підрозділ військової частини Національної гвардії України, що здійснює перевірку несення служби варт з охорони спеціальних вантажів, забезпечує розміщення особового складу варт у приміщеннях комендатури та надає допомогу в поверненні варт до військових частин, від яких їх споряджено;
обсяг службових завдань - кількість об’єктів (майданчиків), що охороняються, та маршрутів спеціальних вантажів, що перевозяться;
обсяг служби - кількість варт, які призначаються для охорони об’єктів, та кількість постів, що виставляються, відповідно;
пост - місце на території об’єкта, у транспортному засобі або ділянка місцевості, на якій чатовим здійснюється охорона об’єкта чи спеціального вантажу;
пароль - таємне слово, яке використовується для впевненості в тому, що варта з охорони об’єкта, яка прибула для зміни варти, що несе службу, дійсно призначена для цієї мети;
чатовий - озброєний вартовий, який безпосередньо виконує завдання з охорони дорученого йому поста;
числова перепустка - непарне число, яке використовується для встановлення належності особи до складу варти з охорони об’єкта вночі або під час поганої видимості.
Інші терміни, що застосовуються в цьому Положенні, вживаються в значеннях, наведених у Законах України "Про критичну інфраструктуру", "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", "Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання".
II. Особливості охорони об’єктів та спеціальних вантажів
1. Особливості охорони об’єктів
1. Охорона об’єкта здійснюється по його периметру, у контрольно-пропускних пунктах (далі - КПП), режимних приміщеннях, будівлях, спорудах (далі - режимні приміщення).
Охорона об’єкта здійснюється такими способами або їх поєднанням:
несенням служби чатовими на КПП, визначених ділянках периметра об’єкта та/або його режимних приміщень, реагування вартою на протиправні посягання стосовно об’єкта, а також на порушення пропускного чи внутрішньооб’єктового режимів;
оперативним чергуванням варти, тобто забезпеченням виявлення особовим складом варти людей або предметів по периметру об’єкта та/або в його режимних приміщеннях за допомогою засобів виявлення та відеоспостереження.
2. Зовнішня огорожа, установлена по периметру об’єкта, позначається покажчиками з написом "Заборонена зона", "Прохід (проїзд, польоти) заборонено (закрито)", "Стороннім особам прохід заборонено".
3. В’їзд, виїзд транспортних засобів, вхід і вихід працівників та інших осіб, унесення (увезення) на територію чи винесення (вивезення) ними з території об’єкта майна здійснюється за перепустками або іншими документами, передбаченими пропускним чи внутрішньооб’єктовим режимами (далі - перепустки).
4. Для організації та здійснення охорони об’єкта або спеціального вантажу визначаються пости.
Межі постів на території об’єкта позначаються розмежувальними знаками, які нумеруються і послідовно встановлюються в забороненій зоні таким чином, щоб були добре видні чатовим і не проглядалися із зовнішнього боку забороненої зони.
5. Охорона об’єкта вартою здійснюється відповідно до плану охорони, форма якого встановлюється командувачем Національної гвардії України.
План охорони об’єкта розробляється штабом військової частини, від якої споряджено варту, підписується начальником штабу та затверджується її командиром.
У частині, що стосується організації охорони режимних приміщень, план охорони об’єкта погоджується керівником такого об’єкта або його заступником з режиму.
6. Тривалість несення служби вартою з охорони об’єкта становить 12 або 24 години.
У варті, яка несе службу протягом 12 годин, призначається по одній зміні чатових на кожен пост, а також необхідна кількість вартових для проведення їх тимчасової підміни, а у варті, яка несе службу протягом 24 годин,- по три зміни.
До складу варти з охорони об’єкта призначаються: начальник варти, помічники начальника варти, помічник начальника варти - кінолог, розвідні, чатовий-оператор технічних засобів охорони (далі - ТЗО), водій транспортного засобу, чатові КПП та чатові варти за кількістю постів і змін, а також вартові варти для тимчасової підміни чатових.
До її складу за потреби можуть входити: механік інженерно-технічних засобів охорони (далі - ІТЗО), кухар, а в опалювальний період - опалювач.
Розвідний і помічник начальника варти - кінолог до складу варти з охорони ядерної установки можуть не призначатися.
Для вирішення невідкладних завдань з охорони об’єкта із числа військовослужбовців, що несуть службу у варті і не знаходяться на постах, створюються групи реагування: тривожна, посилення та блокування. Військовослужбовці варти, які не увійшли до жодної з груп реагування, становлять резерв варти.
Тривожна група призначається для негайного реагування на спрацювання ТЗО шляхом виявлення причин їх спрацювання та/або припинення протиправних посягань чи порушень пропускного або внутрішньооб’єктового режиму і затримання осіб, що їх вчинили. Тривожна група може діяти на об’єкті і на прилеглій до нього території на віддаленні до трьох кілометрів, а в разі візуального спостереження порушника - на відстані, необхідній для його затримання.
Місце розташування тривожної групи варти обладнується у вартовому приміщенні поряд з кімнатою зберігання зброї.
Група посилення призначається для посилення охорони периметра об’єкта, КПП, його режимних приміщень у разі протиправного проникнення особи (осіб) на такий об’єкт, іншого порушення пропускного або внутрішньооб’єктового режиму чи виникнення надзвичайних ситуацій.
Група блокування призначається для перекриття окремих ділянок території об’єкта в разі проникнення порушника на такий об’єкт.
Групи реагування варти, яка несе службу протягом 12 годин, можуть формуватися із числа особового складу взводів реагування.
7. Під час несення служби варта з охорони об’єкта підпорядковується командирові військової частини, начальникові штабу військової частини, від якої її споряджено, а також черговому військової частини. У разі якщо начальник варти за своїм військовим званням вищий за чергового військової частини, така варта черговому військової частини не підпорядковується.
З питань здійснення пропускного та забезпечення внутрішньооб’єктового режимів на об’єкті варта підпорядковується комендантові комендатури цього об’єкта та його черговому помічнику.
Повноваження щодо підпорядкування варти під час несення служби зазначеним посадовим особам реалізуються через начальника такої варти.
Варта з охорони об’єкта підпорядковується черговому військової частини, комендантові комендатури цього об’єкта та його черговому помічнику з моменту прийняття такою вартою об’єкта під охорону. Варта виходить з підпорядкування зазначених осіб з моменту здавання об’єкта з-під охорони.
2. Особливості охорони спеціальних вантажів
1. Охорона спеціального вантажу здійснюється:
у разі перевезення спеціального вантажу в окремо виділеному місці транспортного засобу (купе, каюта, відсік тощо) - по периметру такого місця, де знаходиться спеціальний вантаж;
у разі перевезення спеціального вантажу в окремому транспортному засобі:
під час руху - у межах габаритів транспортного засобу зі спеціальним вантажем;
під час стоянки - на ділянці місцевості, обладнаній пересувними покажчиками з написом "Увага! Межа поста, прохід заборонено!", що встановлюються на відстані до 2 метрів від габаритів транспортного засобу зі спеціальним вантажем.
2. Охорона спеціального вантажу здійснюється відповідно до плану охорони, форма якого встановлюється командувачем Національної гвардії України.
План охорони спеціального вантажу розробляється штабом військової частини, від якої споряджено варту, підписується начальником штабу та затверджується її командиром.
3. Склад варти з охорони спеціального вантажу визначається залежно від виду транспорту, характеру вантажу, тривалості виконання завдання, інших умов, необхідних для забезпечення виконання завдань з охорони спеціального вантажу.
До її складу входять: начальник варти, помічник начальника варти та чатові.
Варта з охорони спеціального вантажу несе службу без зміни від пункту приймання спеціального вантажу до пункту його здавання.
Під час несення служби варта з охорони спеціального вантажу підпорядковується командирові військової частини, начальникові штабу військової частини, від якої вона споряджена, а під час перебування на залізничній станції, де функціонує (створена) комендатура Національної гвардії України,- коменданту комендатури та його заступнику під час несення ними служби.
Комендатуру на залізничній станції очолює її комендант, який є представником Національної гвардії України на залізничній станції з питань забезпечення організації охорони спеціальних вантажів вартами.
До складу комендатури також входять заступник коменданта, черговий помічник коменданта на залізничній станції, водій із транспортним засобом.
III. Повноваження військовослужбовців варт з охорони об’єктів та спеціальних вантажів
1. Начальник варти з охорони об’єкта
1. Начальником варти з охорони об’єкта призначається військовослужбовець із числа офіцерського або сержантського (старшинського) складу військової служби за контрактом у військовому званні не нижче ніж перший сержант, за наявності менше трьох постів - військовослужбовець сержантського (старшинського) складу військової служби за контрактом у військовому званні не нижче ніж старший сержант. Начальник варти забезпечує належну охорону дорученого варті об’єкта, готовність особового складу підпорядкованої йому варти до дій за призначенням, організацію несення ним служби, збереження та справність огорожі об’єкта, ІТЗО, засобів зв’язку, транспортних і технічних засобів варти з охорони об’єкта, засобів пожежогасіння на постах та у вартовому приміщенні, а також збереження боєприпасів, службової документації і майна, що перебувають у вартовому приміщенні, згідно з описом та додержання внутрішнього порядку у вартовому приміщенні відповідно до вимог, установлених цим Положенням.
2. Начальник варти зобов’язаний:
знати призначення підпорядкованої йому варти, інструкцію начальника варти, обов’язки військовослужбовців, які входять до її складу, а також особливості використання встановлених на об’єкті ІТЗО;
перевіряти знання особовим складом варти їх обов’язків, а також забезпечити додержання ними військової дисципліни;
робити записи про всі недоліки, виявлені на постах, у постовій відомості, форма якої встановлюється командувачем Національної гвардії України;
направляти у визначений час зміни військовослужбовців зі складу підпорядкованої йому варти на пости;
перевіряти працездатність ІТЗО, наявність транспортних засобів, засобів зв’язку підпорядкованої йому варти, вогнепальної зброї та боєприпасів її особового складу, дотримання ним правил заряджання, розряджання вогнепальної зброї та заходів особистої безпеки при цьому;
доводити до особового складу підпорядкованої йому варти розрахунок сил і засобів варти;
особисто перевіряти несення служби чатовими вдень та вночі;
направляти своїх помічників та розвідних для перевірки несення служби чатовими на постах;
направляти тривожну групу або свого помічника чи розвідного на пост під час виклику чатовим або в разі ненадходження від нього у визначений час доповіді (сигналу);
перевіряти обставини кожного випадку застосування чи використання особовим складом підпорядкованої йому варти вогнепальної зброї та невідкладно доповідати про це черговому військової частини;
здійснювати приймання під охорону та/або здавання з-під охорони режимних приміщень;
доповідати черговому військової частини про проведення зміни варт.
3. У разі виявлення несправностей в облаштуванні та обладнанні постів, несанкціонованих прольотів літальних апаратів начальник варти невідкладно доповідає про це черговому військової частини та робить запис у постовій відомості.
4. У разі невиконання будь-яким військовослужбовцем зі складу підпорядкованої йому варти своїх обов’язків, учинення діянь з ознаками дисциплінарного, адміністративного чи кримінального правопорушення начальник варти усуває такого військовослужбовця від несення служби, вилучає в нього вогнепальну зброю і боєприпаси та доповідає про це черговому військової частини.
5. У разі раптового захворювання військовослужбовця зі складу підпорядкованої начальникові варти начальник варти невідкладно організовує надання йому домедичної допомоги та доповідає про це черговому військової частини.
У разі захворювання одного з розвідних начальник варти покладає його обов’язки на свого помічника або виконує їх особисто до зміни варти та доповідає про це черговому військової частини.
6. Начальник варти викликає варту командою "За зброю" в разі:
нападу на об’єкт, що охороняється, вартове приміщення, військовослужбовця зі складу підпорядкованої йому варти;
спрацювання двох рубежів засобів виявлення;
проникнення сторонніх осіб на об’єкт (з об’єкта);
виникнення надзвичайної ситуації на об’єкті та прилеглій до нього території на відстані до 100 метрів від його периметра;
оголошення тривоги у військовій частині, від якої споряджено варту;
відповідної вказівки осіб, яким підпорядковується варта.
Для виклику варти "За зброю" начальник варти подає команду "Варта! За зброю!".
7. Начальникові варти забороняється:
відлучатися з вартового приміщення, крім випадків заряджання (розряджання) вогнепальної зброї, зміни чатових, перевірки несення ними служби або за їх викликом, а також у разі надзвичайної ситуації на об’єкті, що охороняється, та на прилеглій до нього території;
самостійно вносити зміни до порядку зміни чатових, передбаченого табелями постів та постовою відомістю;
вести не пов’язані з несенням служби розмови по телефону особисто та дозволяти це особовому складу підпорядкованої йому варти;
використовувати не за призначенням транспортні засоби варти.
8. Про кожний випадок застосування вогнепальної зброї під час несення служби з охорони об’єкта начальник варти зобов’язаний невідкладно доповісти черговому військової частини, від якої споряджено варту, та зробити про це запис у постовій відомості (коли, ким, місце, з якою метою застосовувалася вогнепальна зброя, скільки та які боєприпаси було використано).
2. Начальник варти з охорони спеціального вантажу
1. Начальником варти з охорони спеціального вантажу призначається військовослужбовець із числа офіцерського або сержантського (старшинського) складу військової служби за контрактом у військовому званні не нижче ніж перший сержант, за наявності менше трьох постів - військовослужбовець сержантського (старшинського) складу військової служби за контрактом у військовому званні не нижче ніж старший сержант. Начальник варти забезпечує організацію та забезпечення надійної охорони спеціального вантажу, готовність особового складу підпорядкованої йому варти до виконання завдань за призначенням, організацію несення ним служби та підтримання взаємодії з учасниками перевезення спеціального вантажу.
2. Начальник варти з охорони спеціального вантажу зобов’язаний:
знати завдання підпорядкованої йому варти, інструкцію начальника варти, обов’язки військовослужбовців, які входять до її складу;
приймати під охорону та здавати з-під охорони спеціальний вантаж;
забезпечити здійснення особовим складом підпорядкованої йому варти поверхневої перевірки транспортного засобу зі спеціальним вантажем або окремо виділеного місця в ньому (купе, каюта, відсік тощо), де знаходиться спеціальний вантаж;
інструктувати особовий склад підпорядкованої йому варти щодо порядку та особливостей охорони спеціального вантажу, а також дотримання заходів особистої безпеки під час його перевезення;
допускати працівників залізниці, водіїв автомобільного транспорту для проведення технічного огляду транспорту зі спеціальним вантажем особисто або у присутності свого помічника;
перевірити, щоб усі вагони зі спеціальним вантажем було включено до складу поїзда згідно зі схемою їх розміщення під час переформування залізничного транспорту зі спеціальним вантажем;
доповісти комендантові (особисто або засобами зв’язку) про прибуття транспортного засобу зі спеціальним вантажем у пункт приймання або здавання спеціального вантажу на залізничних станціях, де є комендатури Національної гвардії України;
забезпечувати підтримання чистоти та пожежної безпеки в місці розташування варти з охорони спеціального вантажу у транспортному засобі.
3. У разі невиконання будь-яким військовослужбовцем зі складу підпорядкованої йому варти своїх обов’язків, учинення діянь з ознаками дисциплінарного, адміністративного чи кримінального правопорушення начальник варти з охорони спеціального вантажу усуває такого військовослужбовця від несення служби на посту, вилучає в нього вогнепальну зброю і боєприпаси та доповідає про це черговому військової частини, від якої споряджено варту.
4. Про кожний випадок застосування вогнепальної зброї під час несення служби з охорони спеціального вантажу начальник варти зобов’язаний невідкладно доповісти черговому військової частини, від якої споряджено варту, та зробити про це запис у постовій відомості (коли, ким, місце, з якою метою застосовувалася вогнепальна зброя, скільки та які боєприпаси було використано), форма якої встановлюється командувачем Національної гвардії України.
3. Помічник начальника варти з охорони об’єкта
1. Помічник начальника варти з охорони об’єкта призначається із числа військовослужбовців сержантського (старшинського) складу військової служби за контрактом у військовому званні сержанта, у разі потреби помічником начальника варти дозволяється призначати військовослужбовців сержантського (старшинського) складу військової служби за контрактом у військовому званні першого сержанта. Помічник начальника варти з охорони об’єкта підпорядковується начальникові варти з охорони об’єкта.
2. Помічник начальника варти зобов’язаний:
знати завдання варти, інструкцію помічника начальника варти, обов’язки військовослужбовців, що входять до її складу;
виконувати обов’язки начальника варти за його відсутності або під час його відпочинку;
прийняти та здати наступній варті за описом вартове приміщення, обладнання та інше майно, що є в ньому;
готувати вартових перед їх виставленням на пости та доповідати про це начальнику варти, перевіряти несення служби чатовими на постах;
складати графік зміни чатових, які несуть службу біля входу до вартового приміщення, та проводити їх зміну;
організовувати та контролювати заходи підтримання внутрішнього порядку у вартовому приміщенні та на прилеглій до нього території, вимагати їх дотримання особовим складом варти;
супроводжувати за наказом начальника варти службових осіб, які прибули для перевірки несення служби, відповідною вартою.
3. У разі захворювання (поранення) або загибелі начальника варти помічник начальника виконує його обов’язки, про що доповідає черговому військової частини.
4. Помічник начальника варти з охорони об’єкта по КПП
1. Помічник начальника варти по КПП призначається із числа військовослужбовців сержантського (старшинського) складу військової служби за контрактом у військовому званні сержанта, у разі потреби помічником начальника варти дозволяється призначати військовослужбовців сержантського (старшинського) складу військової служби за контрактом у військовому званні першого сержанта.
Помічник начальника варти по КПП підпорядковується начальникові варти та забезпечує дотримання встановленого порядку пропуску людей і транспортних засобів через КПП об’єкта, що охороняється, належну експлуатацію встановленого на ньому обладнання. У його підпорядкуванні знаходяться чатові КПП.
2. Помічник начальника варти по КПП зобов’язаний:
знати порядок здійснення пропускного режиму, інструкцію помічника начальника варти по КПП, а також вимоги внутрішньооб’єктового режиму на об’єкті;
перевірити під час проведення зміни чатових КПП наявність та працездатність установленого на КПП обладнання, доповісти начальникові варти про виявлені недоліки;
перевіряти несення служби чатовими КПП;
невідкладно доповісти начальникові варти в разі виникнення збою в роботі систем контролю управління доступом та забезпечити доступ уповноважених фахівців для усунення несправностей.
5. Помічник начальника варти з охорони спеціального вантажу
1. Помічник начальника варти з охорони спеціального вантажу призначається із числа військовослужбовців сержантського (старшинського) складу військової служби за контрактом у військовому званні сержант, а у разі потреби помічником начальника варти дозволяється призначати військовослужбовців сержантського (старшинського) складу військової служби за контрактом у військовому званні перший сержант. Помічник начальника варти з охорони спеціального вантажу підпорядковується начальникові варти з охорони спеціального вантажу.
2. Помічник начальника варти з охорони спеціального вантажу зобов’язаний:
знати завдання та маршрут руху варти з охорони спеціального вантажу, обов’язки військовослужбовців, що входять до її складу;
виконувати обов’язки начальника варти з охорони спеціального вантажу за його відсутності або під час його відпочинку;
направляти за наказом начальника варти з охорони спеціального вантажу чатових на пости, перевіряти несення служби чатовими на постах;
проводити під час зупинки поверхневу перевірку транспортного засобу або поверхневу перевірку окремо виділеного місця в ньому (купе, каюта, відсік тощо), де знаходиться спеціальний вантаж, для виявлення предметів, пристроїв, речовин, матеріалів, що використовуються для вчинення протиправних посягань щодо спеціального вантажу та/або особового складу варти, та здійснювати контрольні заміри радіаційного випромінювання навколишнього природного середовища, про результати яких доповідати начальникові варти з охорони спеціального вантажу;
перевіряти порядок у місці розташування особового складу варти;
супроводжувати за наказом начальника варти з охорони спеціального вантажу службових осіб, які прибули для перевірки стану спеціального вантажу або несення служби, відповідною вартою.
3. У разі захворювання (поранення) або загибелі начальника варти з охорони спеціального вантажу помічник начальника варти з охорони спеціального вантажу виконує його обов’язки, про що доповідає черговому військової частини, від якої споряджено таку варту.
6. Розвідний варти з охорони об’єкта
1. Розвідний варти призначається із числа військовослужбовців у військовому званні, не нижчому за звання чатових. Розвідний варти підпорядковується начальникові варти і його помічникові та забезпечує несення служби підлеглими йому чатовими, вчасну зміну і виставлення їх на пости, здавання та приймання чатовими постів.
Розвідні призначаються залежно від кількості і розташування постів. Кожний розвідний може виставляти чатових не більше ніж на 4 постах, при цьому час зміни не може бути більше години. У разі призначення у варту кількох розвідних їм присвоюються найменування: перший розвідний, другий розвідний і так далі.
2. Розвідний зобов’язаний:
знати характеристику, розміщення та межі ввірених постів, маршрути руху до них, умови їх охорони та обов’язки підпорядкованих йому чатових на кожному посту;
прийняти під час виставлення чатових на пости від розвідного попередньої варти об’єкти, що перебувають під охороною, згідно з табелем поста;
доповідати начальникові варти про проведення зміни підпорядкованих йому чатових на постах;
перевіряти за наказом начальника варти несення служби підлеглими чатовими та знання ними сигналів, установлених для зв’язку з вартовим приміщенням.
3. У разі захворювання (поранення) або загибелі начальника варти та/чи його помічника тимчасове виконання відповідних обов’язків покладається на першого розвідного, про що він доповідає черговому військової частини.
7. Чатовий варти з охорони об’єкта
1. Чатового мають право змінити або зняти з поста лише начальник варти, його помічник і розвідний, якому підпорядкований чатовий.
У випадках коли керівний склад варти не може виконувати свої обов’язки, зняти або змінити чатового може черговий військової частини у присутності командира підрозділу, від якого призначений чатовий.
2. Чатовий зобов’язаний:
охороняти свій пост згідно з табелем поста, нічим не відволікатися, нікому не віддавати вогнепальну зброю, включаючи службових осіб, яким він підпорядкований, за винятком випадків, визначених пунктом 4 глави 1 цього розділу;
тримати під час несення служби на посту вогнепальну зброю зарядженою, завжди готовою до застосування (при цьому патрон у патронник не досилати);
не залишати пост, поки його не буде змінено або знято, за винятком випадків, визначених абзацами десятим та одинадцятим цього пункту;
не допускати на територію поста нікого, крім начальника варти, його помічника, свого розвідного та осіб, яких вони супроводжують;
знати маршрут руху транспортних засобів варти, а також їх розпізнавальні знаки і сигнали;
уміти застосовувати засоби пожежогасіння, які є на посту;
негайно викликати начальника варти в разі виявлення будь-яких несправностей в огорожі об’єкта в межах території його поста чи сусіднього поста;
негайно доповісти начальнику варти, почувши гавкання службового собаки або побачивши проліт літального апарата;
ужити заходів у разі виявлення будь-якого порушення пропускного чи внутрішньооб’єктового режимів або вчинення нападу на об’єкт щодо його припинення шляхом затримання особи (осіб), яка його вчиняє, у межах свого поста або сусіднього поста та невідкладно інформувати про це начальника варти;
негайно інформувати начальника варти про виникнення обставин, що унеможливлюють самостійне затримання такої особи (осіб) або її (їх) затримання в межах свого або сусіднього поста, та вжити заходів щодо недопущення проникнення порушника до режимних приміщень.
Чатовий повинен відповідати на запитання лише свого начальника варти, його помічника, розвідного і службових осіб, які прибули з ними для перевірки.
3. Усіх осіб, які наближаються до поста, позначеного покажчиками, крім начальника варти, помічника начальника варти, свого розвідного та осіб, яких вони супроводжують, чатовий зупиняє вигуком: "Стій! Назад!" або "Стій! Обійти справа (зліва)!".
Якщо особа не виконує цієї вимоги та намагається проникнути на пост, об’єкт, у режимні приміщення, транспорт зі спеціальним вантажем, який охороняється, чатовий застосовує вогнепальну зброю відповідно статті 197 Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 550-XIV (далі - Статут).
4. В умовах поганої видимості, коли не можна роздивитися осіб, які наближаються до поста, позначеного покажчиками, чатовий зупиняє їх вигуком: "Стій! Хто йде?". Якщо відповіді немає, чатовий попереджає: "Стій! Стрілятиму!". Якщо обставини дозволяють, затримує порушника або діє відповідно до частин другої, третьої статті 197 Статуту.
5. Якщо на вигук чатового надійде відповідь: "Іде начальник варти (помічник начальника варти, розвідний)", чатовий наказує: "Начальник варти (помічник начальника варти, розвідний) - до мене, інші - на місці". За потреби чатовий вимагає, щоб особа, яка наближається до нього, освітила своє обличчя. Переконавшись, що той, хто назвався, справді начальник варти (помічник начальника варти, розвідний), чатовий допускає до себе всіх прибулих осіб.
Якщо той, хто назвався начальником варти (помічником начальника варти, розвідним), виявиться невідомим або якщо особи, які перебувають з ним, не виконують вимогу чатового залишитися на місці, чатовий попереджає порушників вигуком: "Стій, стрілятиму". У разі невиконання особами цієї вимоги чатовий застосовує вогнепальну зброю відповідно до частини четвертої статті 198 Статуту.
6. Чатовим застосовується вогнепальна зброя без попередження в разі явного нападу на нього або на об’єкт (пост), який він охороняє, відповідно до статті 196 Статуту.
7. У крайніх невідкладних випадках за несправності засобів виявлення чи зв’язку чатовий може викликати на пост начальника варти або розвідного пострілом угору.
8. Чатовому на посту заборонено сидіти, притулятися до чого-небудь, спати, курити, розмовляти, їсти, пити, читати, писати, справляти природні потреби, передавати і приймати будь-які предмети, досилати без потреби патрон у патронник, заходити в зону роботи ТЗО.
У разі виникнення пожежі на посту чатовий негайно доповідає про це начальнику варти і, не припиняючи охорони ввіреного йому поста, уживає заходів щодо гасіння пожежі.
9. У разі раптового захворювання (поранення) чатовий доповідає про це своєму начальникові варти і несе службу на посту до зміни.
10. Чатовий на посту біля входу до вартового приміщення зобов’язаний охороняти вартове приміщення і не допускати до нього нікого, крім осіб, яким варта підпорядкована, та осіб, яких вони супроводжують.
Інших осіб, які наближаються до вартового приміщення, чатовий зупиняє біля входу на його територію і викликає начальника варти або його помічника.
11. Про всі почуті сигнали з інших постів, польоти літальних апаратів, а також про виникнення надзвичайної ситуації поблизу вартового приміщення чатовий невідкладно доповідає начальникові варти або його помічникові.
12. Під час несення служби чатовий повинен пересуватися за маршрутами руху пішки із швидкістю, що забезпечує надійну охорону об’єкта, роблячи короткі зупинки для огляду місцевості, ІТЗО, спостереження за повітряним простором, а також для доповіді за допомогою засобів зв’язку своєму начальникові варти про несення ним служби або подачі визначеного сигналу під час проходження пунктів сигналізації.
За умови гарної видимості чатовий може вести спостереження за постом і прилеглою до нього територією зі спостережної вишки цілодобово.
8. Чатовий КПП варти з охорони об’єкта
1. Чатовий несе службу на посту, забезпечує охорону КПП та дотримання встановленого порядку пропуску людей, транспортних і матеріальних засобів.
Чатовий КПП підпорядковується начальникові варти, його помічникові й помічникові начальника варти по КПП та своєму розвідному.
2. Чатовий КПП зобов’язаний:
охороняти свій пост згідно з табелем поста, нічим не відволікатися, не віддавати нікому вогнепальну зброю, включаючи осіб, яким він підпорядкований, за винятком випадків, визначених пунктом 4 глави 1 цього розділу;
знати установлені на об’єкті види перепусток та строки їх дії.
3. Чатовому КПП забороняється надавати будь-кому інформацію про чинність перепусток та шифрів на них, вести розмови, що не стосуються виконання службових обов’язків, допускати перебування на посту сторонніх осіб та будь-яких речей, крім випадків, передбачених табелем поста.
4. Чатовий з охорони автоматизованого КПП зобов’язаний:
постійно перебувати в загальній залі КПП, охороняти свій пост; затримувати осіб, які намагаються проникнути з порушенням установленого порядку через КПП, та передавати їх помічникові начальника варти (черговому помічнику коменданта);
звільняти за наказом начальника варти чи його помічника осіб, заблокованих засобами контролю та управління доступом;
здійснювати пропуск працівників через будь-який не заблокований турнікет у разі спрацювання або виходу з ладу засобів контролю та управління доступом за наказом начальника варти або його помічника чи помічника начальника варти по КПП.
9. Чатовий варти з охорони спеціального вантажу
1. Чатовий варти з охорони спеціального вантажу несе службу на посту та забезпечує охорону спеціального вантажу під час його перевезення. Він підпорядковується начальникові варти з охорони спеціального вантажу та його помічникові.
2. Чатовий з охорони спеціального вантажу зобов’язаний:
охороняти свій пост згідно з табелем поста, нічим не відволікатися, не віддавати нікому вогнепальну зброю, включаючи осіб, яким він підпорядкований, за винятком випадків, визначених пунктом 3 глави 2 цього розділу;
здійснити під час приймання поста огляд транспортного засобу, у якому перевозиться спеціальний вантаж, зокрема оглянути стан підлоги, даху та стін транспортного засобу чи місця розташування в ньому спеціального вантажу, перевірити надійність кріплення спеціального вантажу та правильність опломбування його упаковки (контейнера);
стежити на шляху руху і на зупинках за транспортним засобом, у якому перевозиться спеціальний вантаж, або місцем його розташування в транспортному засобі;
терміново вживати заходів у разі виникнення пожежі, виявлення загрози безпеці руху та цілісності спеціального вантажу щодо зупинки транспортного засобу зі спеціальним вантажем;
перевірити під час зупинки транспортного засобу зі спеціальним вантажем його стан, наявність і цілісність пломб. Про всі виявлені недоліки невідкладно доповідати начальникові варти з охорони спеціального вантажу;
не допускати під час перевезення спеціального вантажу залізничним транспортом без дозволу начальника варти з охорони спеціального вантажу розчеплення вагонів, що охороняються;
допускати з дозволу начальника варти з охорони спеціального вантажу або його помічника працівників залізничного транспорту для проведення технічного огляду вагонів зі спеціальним вантажем.
10. Чатовий-оператор ТЗО варти з охорони об’єкта
1. Чатовим-оператором ТЗО є озброєний військовослужбовець зі складу варти, який несе службу на посту, забезпечує експлуатацію ТЗО, приймання та реєстрацію сигналів, які надходять від усіх ТЗО, та невідкладну доповідь про них начальникові варти.
Чатовий-оператор ТЗО підпорядковується начальникові варти та його помічникові.
2. Чатовий-оператор ТЗО під час заступання на пост зобов’язаний:
прийняти від попереднього чатового-оператора ТЗО пульт управління (станційну апаратуру), перевірити його (її) справність, записи в журналі обліку роботи ТЗО про кількість спрацювань засобів виявлення з показниками лічильників станційної апаратури варти (за наявності лічильників);
провести перевірку працездатності апаратури та джерел живлення в передбачених режимах вмонтованими приладами та дистанцiйну перевiрку працездатностi засобiв виявлення, установлених у заборонених зонах;
перевірити справність блокування, надійність заземлень, наявність i справність протипожежних та захисних засобів;
перевірити під час зміни варти працездатність ТЗО (засобів виявлення, зв’язку, телевізійного спостереження та управління), установлених по периметру та в режимних приміщеннях об’єкта;

................
Перейти до повного тексту