1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
19.04.2022 № 136
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
24 травня 2022 р.
за № 557/37893
Про затвердження Положення про діяльність дитячих кімнат в установах та організаціях
Відповідно до підпункту 1 пункту 21 Плану заходів на 2021 і 2022 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2021 року № 883-р, підпункту 3 пункту 11 розділу IV "Виконання договірних та інших міжнародних зобов’язань щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" додатка 2 до Державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2018 року № 273 (зі змінами), НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про діяльність дитячих кімнат в установах та організаціях (далі - Положення), що додається.
2. Рекомендувати органам місцевого самоврядування керуватись цим Положенням.
3. Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей (Колбаса Р.С.) забезпечити подання в установленому порядку цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Лебедцова Б.Б.

Міністр

М. Лазебна

ПОГОДЖЕНО:

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини

Генеральний Секретар Громадської Спілки
"Всеукраїнське Громадське об’єднання
"Національна Асамблея людей
з інвалідністю України"

Виконувач обов’язків Керівника Секретаріату
Уповноваженого Верховної Ради України
з прав людини

Керівник Секретаріату Спільного
представницького органу сторони роботодавців
на національному рівні

Урядовий Уповноважений з прав осіб
з інвалідністю

Президент Конфедерації роботодавців України




Л. Денісова




В. Назаренко



І. Савицька



Р. Іллічов


Т. Баранцова

О. Мірошниченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства соціальної
політики України
19 квітня 2022 року № 136
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
24 травня 2022 р.
за № 557/37893
ПОЛОЖЕННЯ
про діяльність дитячих кімнат в установах та організаціях
1. Дитяча кімната в установі організації створюється для забезпечення можливості тимчасового перебування дітей працівників та відвідувачів установи / організації (без супроводу батьків / законних представників або за їх присутності в разі потреби) із організацією дозвілля (далі - дитяча кімната).
2. Основною метою діяльності дитячої кімнати є створення умов для поєднання працівниками та відвідувачами установ/організацій своїх професійних і сімейних обов’язків.
3. Дитяча кімната може утворюватися Офісом Президента України, Верховною Радою України, Секретаріатом Кабінету Міністрів України, центральними органами виконавчої влади, Офісом Генерального прокурора, органами судової влади, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
4. Основними завданнями дитячої кімнати є:
забезпечення тимчасового перебування дітей під час перебування батьків на робочому місці або відвідування установи/організації з особистих питань;
сприяння формуванню позитивного ставлення до сім’ї, відповідального батьківства, збереженню сімейних цінностей, забезпеченню рівних прав і можливостей жінок та чоловіків;
забезпечення дозвілля дітей під час їх перебування в дитячій кімнаті;
консультування батьків / законних представників дитини з організаційних питань діяльності дитячої кімнати.
5. Діяльність дитячої кімнати проводиться з дотриманням принципів захисту прав людини/дитини, гуманності, недискримінації, конфіденційності із забезпеченням інклюзивності, доступності та зручності послуг.
6. Тимчасове перебування дітей у дитячій кімнаті є безоплатним.
7. Для забезпечення дозвілля дітей у дитячій кімнаті залучаються фахівці, які мають педагогічну/ психологічну освіту, володіють навичками та досвідом роботи і спілкування з дітьми, в тому числі з дітьми з інвалідністю (далі - фахівці дитячої кімнати).
8. Тривалість перебування дітей у супроводі батьків / законних представників або без супроводу в дитячій кімнаті у робочий час установи/організації узгоджується з керівником установи/організації, але не може перевищувати 3 годин.
У разі введення в Україні правового режиму надзвичайного або воєнного стану можливе збільшення тривалості перебування дітей у дитячій кімнаті на час, визначений керівником установи/ організації.
9. Фахівці дитячої кімнати не надають освітніх послуг, не виконують виховних функцій та не проводять харчування дітей.
10. Для забезпечення контролю безпечного перебування дітей у дитячій кімнаті проводиться відеоспостереження з урахуванням вимог Законів України "Про доступ до публічної інформації", "Про інформацію" та "Про захист персональних даних". Інформація про ведення відеоспостереження розміщується в загальнодоступному місці із забезпеченням її належного візуального сприйняття.
11. При організації ігрової діяльності дітей фахівцями дитячої кімнати забезпечується неухильне дотримання правил безпеки.
12. Дитяча кімната може містити такі ігрові зони: рухливих ігор, сюжетних ігор, дидактичних ігор і дитячої творчості.
13. Ігрові зони не обов’язково мають бути обмеженими, але їх розміщення має бути логічним і послідовним:
у зоні рухливих ігор враховуються вікові особливості дітей (більш функціональне середовище - для дітей старшого дошкільного і молодшого шкільного віку; менш функціональне та максимально безпечне середовище - для дітей віком до 3 років);
у зоні сюжетних ігор враховується специфіка вікових та індивідуальних особливостей розвитку дітей, у тому числі фізичних і психологічних особливостей хлопчиків і дівчаток:
- для дітей віком 3-4 роки забезпечується наявність достатньої кількості однакових іграшок для одночасного забезпечення ними всіх дітей однакової вікової категорії;
- для дітей віком 4-5 років передбачаються іграшки - рольові атрибути (кермо, бінокль, сумка, фотоапарат, відеокамера, телефон, тематичний набір іграшок, набір фігурок, декорацій тощо);
- для дітей віком 5-7 років забезпечується достатня кількість комплектів ігор різної тематики;
- для організації ігрової діяльності дітей забезпечується присутність фахівців, які мають педагогічну/психологічну освіту і досвід роботи з дітьми, з метою запобігання конфліктним ситуаціям у спілкуванні дітей, у яких можуть виникати труднощі з установленням соціальних контактів;
у зоні дидактичних ігор і дитячої творчості створюються умови для різноманітної дитячої діяльності (конструювання, малювання, ліплення, настільні ігри тощо).

................
Перейти до повного тексту