- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 12 травня 2021 р. № 467 Київ |
Про затвердження Положення про вищі військові навчальні заклади
Відповідно до абзацу десятого частини четвертої
статті 21 Закону України
"Про освіту" Кабінет Міністрів України
постановляє:
Затвердити Положення про вищі військові навчальні заклади, що додається.
Прем'єр-міністр України |
Д.ШМИГАЛЬ |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 травня 2021 р. № 467
ПОЛОЖЕННЯ
про вищі військові навчальні заклади
Загальна частина
1. Це Положення визначає порядок організації діяльності вищих військових навчальних закладів (далі - навчальні заклади), склад, права та обов’язки учасників освітнього процесу.
3. Навчальний заклад у своєму складі може мати військові навчальні підрозділи (відокремлені військові навчальні підрозділи), що утримуються на окремих штатах: військовий інститут (інститут військового університету та військової академії), факультет військової підготовки університету, військової академії та військового інституту, військовий коледж військового університету, військової академії та військового інституту.
Навчальний заклад може здійснювати підготовку докторантів.
4. Рішення про утворення, реорганізацію (злиття, приєднання, поділ, перетворення) чи ліквідацію навчального закладу приймається Кабінетом Міністрів України.
5. До навчального закладу належать військові університети, академії, інститути, коледжі, які діють у системі військової освіти Міноборони, СБУ, Держприкордонслужби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки.
6. Навчальний заклад має прапор (бойовий прапор), печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власну символіку.
7. Навчальний заклад має статус юридичної особи і діє на підставі статуту. Засновник (засновники) навчального закладу або уповноважений ним (ними) орган затверджує статут навчального закладу та за поданням вищого колегіального органу громадського самоврядування навчального закладу вносить до нього зміни або затверджує нову редакцію.
8. Завданнями навчального закладу є:
1) провадження освітньої діяльності, що забезпечує підготовку військових фахівців за рівнями вищої та військової освіти, а також професійний розвиток військовослужбовців за програмами післядипломної освіти, зокрема:
підготовка осіб офіцерського складу на основі повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти для здобуття відповідних ступенів вищої освіти та відповідних рівнів військової освіти;
підвищення кваліфікації військовослужбовців, працівників Збройних Сил, посадових осіб інших складових сектору безпеки і оборони України та державних службовців;
виконання державного замовлення на підготовку військових фахівців для Збройних Сил та інших складових сектору безпеки і оборони України, а також підготовку військових фахівців іноземних держав;
здійснення військової підготовки студентів закладів вищої освіти та громадян України, які мають вищу освіту не нижче освітнього ступеня "бакалавр", за програмою підготовки офіцерів запасу;
здійснення підготовки військовослужбовців та цивільних осіб (студентів) за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб;
2) для військових університетів, академій, інститутів - провадження наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності в інтересах Збройних Сил та інших складових сектору безпеки і оборони України шляхом проведення наукових досліджень і забезпечення творчої діяльності учасників освітнього процесу, підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації, використання отриманих результатів в освітньому процесі.
9. Навчальний заклад провадить освітню діяльність на підставі виданої ліцензії на провадження освітньої діяльності на певних рівнях вищої освіти та видає випускникам, які успішно виконали відповідну освітню (наукову) програму та пройшли атестацію, документи про вищу освіту (науковий ступінь) за акредитованою освітньою програмою.
10. Навчальний заклад здійснює підготовку військових фахівців за відповідними освітніми чи науковими програмами на рівнях вищої та військової освіти (тактичний, оперативний, стратегічний) з присудженням відповідного ступеня вищої освіти в разі успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньої чи наукової програми за
переліком галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 266 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 38, ст. 1147), відповідно до державного замовлення на підготовку військових фахівців.
12. Підготовка військових фахівців для збройних сил іноземних держав здійснюється на підставі міжнародних договорів (угод, контрактів) у галузі військової освіти та науки, що укладаються відповідно до законодавства.
13. Навчальний заклад, крім прав, передбачених частиною другою
статті 32 Закону України
"Про вищу освіту" , має право відповідно до законодавства:
дозволяти науково-педагогічним (педагогічним) і науковим працівникам (військовослужбовцям і працівникам Збройних Сил, посадовим особам інших складових сектору безпеки і оборони України) провадити освітню, наукову, науково-технічну, інноваційну та інші види творчої діяльності за сумісництвом у вищих військових навчальних закладах, наукових установах і організаціях Збройних Сил, інших складових сектору безпеки і оборони України;
створювати тимчасові творчі колективи для виконання договірних робіт з розробки науково-технічної продукції, зокрема за участю військовослужбовців.
14. Забезпечення якості освіти навчального закладу здійснюється відповідно до Закону України
"Про вищу освіту" .
За рішенням державного органу, до сфери управління якого належить навчальний заклад, можуть проводитися перевірки з окремих питань освітньої діяльності, пов’язаних з виконанням навчальних планів і програм навчальних дисциплін, наукової та науково-технічної діяльності, експлуатацією озброєння і військової техніки, дотриманням правил безпеки, матеріально-технічним забезпеченням, морально-психологічним станом особового складу і військовою дисципліною, індивідуальною підготовкою осіб офіцерського або сержантського (старшинського) складу навчального закладу, організацією внутрішнього порядку та служби військ.
Структура навчального закладу
15. Особовий склад навчального закладу поділяється на постійний і змінний. До постійного складу навчального закладу належать особовий склад командування (керівного складу), підрозділів управління, основних підрозділів (крім здобувачів освіти), підрозділів забезпечення, а також науково-педагогічні (педагогічні) та наукові працівники.
До змінного складу навчального закладу належать особи, які навчаються у навчальному закладі. За своїм службовим статусом вони поділяються на докторантів, ад’юнктів, слухачів, курсантів, студентів.
Статус "докторант" мають особи офіцерського складу, які навчаються у навчальному закладі для здобуття ступеня доктора наук.
Статус "ад’юнкт" мають особи офіцерського складу, які навчаються в ад’юнктурі навчального закладу для здобуття ступеня доктора філософії.
Статус "слухач" мають особи офіцерського складу, які навчаються у навчальному закладі.
Статус "курсант" мають військовослужбовці, які навчаються у навчальному закладі і не мають військових звань осіб офіцерського складу.
Статус "студент" мають цивільні особи, які навчаються у навчальному закладі.
16. Організаційна структура та чисельність особового складу навчальних закладів визначаються їх штатами (штатними розписами).
Організаційна структура, чисельність особового складу, порядок фінансування та особливості організації освітнього процесу у навчальних закладах розвідувальних органів визначаються актами розвідувальних органів України, якщо інше не передбачено законодавством.
17. Для проведення підготовки осіб, зокрема військовослужбовців, за контрактом за спеціальностями (крім спеціальностей
галузі знань 25 "Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону") та за програмами підготовки офіцерів запасу за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб у навчальних закладах розробляються додатковий штат (штатний розпис), порядок розроблення та затвердження якого встановлюється відповідним наказом державного органу, до сфери управління якого належать навчальні заклади.
18. Структура навчального закладу, статус і функції його структурних підрозділів визначаються статутом навчального закладу, положеннями про відповідні структурні підрозділи та наказом державного органу, до сфери управління якого належить навчальний заклад. Рішення про утворення, реорганізацію та ліквідацію структурних підрозділів навчального закладу ухвалюється за поданням керівника навчального закладу вченою радою навчального закладу у порядку, визначеному законодавством і статутом навчального закладу.
Структурними підрозділами навчальних закладів є:
підрозділи управління навчальних закладів;
основні підрозділи (інститути, факультети, кафедри, навчальні та наукові (науково-дослідні) центри, науково-дослідні відділи (лабораторії), бібліотеки, підрозділи курсантів (слухачів, студентів), підрозділи ад’юнктів, докторантів, підрозділи перепідготовки та підвищення кваліфікації офіцерського, сержантського (старшинського) складу, державних службовців, працівників Збройних Сил та інших складових сектору безпеки і оборони України;
підрозділи забезпечення освітнього процесу.
19. До складу підрозділів управління навчальних закладів належать:
командування: керівник (начальник, ректор) (далі - начальник) навчального закладу та його заступники;
відділи, відділення, групи;
служби.
20. До складу навчального закладу може входити філія як його відокремлений структурний підрозділ, який провадить освітню, методичну, наукову, науково-технічну, інноваційну та виховну діяльність за окремими спеціальностями підготовки або ступенями вищої освіти.
Філія навчального закладу не є юридичною особою і діє на підставі затвердженого навчальним закладом положення та відповідно до отриманої ліцензії на провадження освітньої діяльності. Філію навчального закладу очолює керівник, який підпорядкований начальнику навчального закладу.
21. До складу навчальних закладів (крім коледжів) можуть входити наукові та навчально-наукові, науково-дослідні та науково-виробничі інститути (центри).
У їх складі можуть утворюватися навчально-науково-виробничі центри, що об’єднують споріднені факультети, кафедри, коледжі,
наукові та науково-дослідні інститути, наукові та науково-дослідні відділи (лабораторії), полігони, інші підрозділи.
22. Факультет (інститут) є організаційним і навчально-науковим структурним підрозділом навчального закладу, що об’єднує не менш як три кафедри та/або лабораторії, на базі якого здійснюється підготовка курсантів (слухачів, студентів) з однієї або декількох споріднених спеціальностей (спеціалізацій).
До складу факультету (інституту) входять управління, кафедри, підрозділи курсантів (навчальні курси) (слухачів, студентів), лабораторії.
23. Кафедра є базовим структурним підрозділом навчального закладу (його філій, інститутів, факультетів), що провадить освітню, методичну та/або наукову діяльність за певною спеціальністю (спеціалізацією) чи міжгалузевою групою спеціальностей, до її складу входять не менше п’яти науково-педагогічних працівників, для яких кафедра є основним місцем роботи, і не менш як три з них мають науковий ступінь або вчене (почесне) звання.
24. Наукові (науково-дослідні) центри, науково-дослідні відділи (відділення, групи, лабораторії) утворюються для проведення наукових досліджень актуальних проблем, пов’язаних із розвитком воєнної теорії та практики, розробленням та вдосконаленням зразків озброєння і військової техніки в інтересах розвитку і застосування видів (родів військ і сил) Збройних Сил та інших складових сектору безпеки і оборони України, удосконаленням системи військової освіти, підвищенням ефективності освітнього процесу та якості підготовки військових фахівців.
Крім того, на наукові (науково-дослідні) центри та науково-дослідні відділи (відділення, групи, лабораторії) покладаються завдання з підготовки наукових кадрів та завдання, пов’язані з підготовкою курсантів (слухачів, студентів).
25. Навчальний заклад зобов’язаний мати у своєму складі бібліотеку, бібліотечний фонд якої повинен відповідати ліцензійним вимогам щодо провадження освітньої діяльності.
26. Підрозділами курсантів (слухачів, студентів) є навчальний курс (рота, взвод), навчальне відділення, навчальна (льотна) група.
У підрозділах курсантів (слухачів, студентів) організовується і проводиться навчальна, наукова та методична робота з навчальних дисциплін професійної (професійно орієнтованої) та практичної підготовки (у льотних підрозділах - льотне навчання) і виховна робота з курсантами (слухачами, студентами).
27. Підрозділи перепідготовки та підвищення кваліфікації утворюються для проведення перепідготовки та підвищення кваліфікації офіцерського складу, військовослужбовців військової служби за контрактом, державних службовців, працівників Збройних Сил, посадових осіб інших складових сектору безпеки і оборони України перед їх призначенням на вищі посади та для підвищення професійного рівня (компетентності).
28. Підрозділи забезпечення освітнього процесу утворюються для забезпечення освітньої діяльності та життєдіяльності особового складу навчального закладу.
Управління навчальним закладом
29. Безпосереднє управління діяльністю навчального закладу здійснює його начальник, який діє на засадах єдиноначальності, керується цим Положенням, статутом навчального закладу і на якого покладаються функції практичної реалізації завдань навчального закладу. Права, обов’язки та відповідальність начальника визначаються законодавством і статутом навчального закладу.
30. Безпосереднє керівництво освітнім, методичним, науковим, виховним, адміністративно-господарським та іншими напрямами діяльності навчального закладу здійснюють заступники начальника навчального закладу згідно з розподілом повноважень.
31. Колегіальним органом управління навчального закладу є вчена рада, яка утворюється строком на п’ять років, її склад затверджується наказом начальника навчального закладу протягом п’яти робочих днів з дня закінчення повноважень попереднього складу вченої ради.
32. До складу вченої ради навчального закладу входять за посадами начальник навчального закладу, заступники начальника, керівники факультетів (навчально-наукових інститутів), вчений секретар, директор бібліотеки, головний бухгалтер, керівники органів самоврядування та виборних органів первинних профспілкових організацій працівників навчального закладу, а також виборні представники, які представляють наукових, науково-педагогічних працівників і обираються з числа начальників кафедр, професорів, докторів філософії, докторів наук, виборні представники, які представляють інших працівників навчального закладу і які працюють у ньому на постійній основі, виборні представники ад’юнктів, докторантів, слухачів відповідно до квот, визначених статутом навчального закладу. Вчену раду навчального закладу очолює її голова, який обирається таємним голосуванням з числа членів вченої ради навчального закладу, які мають науковий ступінь та/або вчене (почесне) звання, на строк діяльності вченої ради.
................Перейти до повного тексту