1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
17.09.2020 № 337
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 жовтня 2020 р.
за № 967/35250
Про затвердження Порядку здійснення командирами (начальниками) військових частин (установ) контролю за поведінкою військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 234 від 16.08.2022 )
Відповідно до статті 76 Кримінального кодексу України, статей 7, 14, 163-166 Кримінально-виконавчого кодексу України з метою визначення порядку здійснення командирами (начальниками) військових частин (установ) контролю за поведінкою військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок здійснення командирами (начальниками) військових частин (установ) контролю за поведінкою військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням, що додається.
2. Головнокомандувачу Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр оборони України

А. Таран

ПОГОДЖЕНО:

Директор державної установи "Центр пробації"

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини

Голова Державної судової адміністрації України

Заступник Генерального прокурора України



О. Янчук


Л. Денісова

З. Холоднюк

О. Симоненко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
17 вересня 2020 року № 337
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 жовтня 2020 р.
за № 967/35250
ПОРЯДОК
здійснення командирами (начальниками) військових частин (установ) контролю за поведінкою військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням
I. Загальні положення
1. Цей Порядок встановлює механізм здійснення контролю командирами (начальниками) військових частин (органів військового управління, військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі - військові частини (установи)) за поведінкою військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням.
2. У цьому Порядку термін "військовослужбовець, звільнений від відбування покарання з випробуванням" вживається в такому значенні - військовослужбовець, якого вироком суду, що набрав законної сили, засуджено до покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, обмеження волі або позбавлення волі на строк не більше п’яти років та звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням відповідно до статті 75 Кримінального кодексу України.
( Пункт 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 234 від 16.08.2022 )
II. Поставлення військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням, на облік у військових частинах (установах)
1. Командир (начальник) військової частини (установи) є відповідальним за здійснення організації обліку військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням.
Командир (начальник) військової частини (установи) має право своїм наказом визначити посадових осіб військової частини (установи), відповідальних за облік та формування особових справ військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням.
2. Поставлення військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням, на облік у військовій частині (установі) здійснюється в одноденний строк після отримання копії вироку суду, що набрав законної сили, засвідченого та скріпленого відповідною печаткою суду.
Копія вироку суду може надаватися безпосередньо засудженим військовослужбовцем, звільненим від відбування покарання з випробуванням, його адвокатом чи надходити від суду або уповноваженого органу з питань пробації.
До копії судового рішення додаються:
при зверненні судового рішення до виконання - розпорядження про виконання судового рішення;
при зміні судового рішення - копія ухвали суду, винесеної в апеляційному чи касаційному порядку, засвідчена та скріплена відповідною печаткою суду.
3. Підставою для поставлення військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням, на облік у військовій частині (установі) є вирок суду, що набрав законної сили, та надійшов на адресу військової частини (установи) у визначений законодавством строк.
У разі якщо у визначений законодавством строк копія вироку суду до військової частини (установи) не надійшла, проте командиру (начальнику) військової частини (установи) стало відомо про винесення судом та набрання законної сили вироком, яким підлеглого військовослужбовця засуджено та звільнено від відбування покарання з випробуванням, командир (начальник) звертається до відповідного суду з метою отримання копії такого вироку.
У разі надходження до військової частини (установи) копії вироку суду про засудження та звільнення від відбування покарання з випробуванням військовослужбовця, якого переміщено до нового місця служби, командир (начальник) військової частини (установи) у триденний строк письмово повідомляє про це суд, який виніс вирок, а також командира (начальника) військової частини (установи), до якої вибув для подальшого проходження військової служби засуджений військовослужбовець та надсилає через національного оператора поштового зв’язку України зазначену копію вироку суду. У такому випадку засуджений військовослужбовець підлягає поставленню на облік за новим місцем проходження служби. Командир (начальник) військової частини (установи), до якої вибув для подальшого проходження військової служби засуджений військовослужбовець, у триденний строк після отримання копії вироку суду надсилає письмове повідомлення про поставлення військовослужбовця на облік.
У разі якщо командиром (начальником) військової частини (установи) встановлено, що після винесення судом вироку, яким підлеглого військовослужбовця засуджено та звільнено від відбування покарання з випробуванням, останній відсутній у військовій частині (установі) він протягом трьох діб вживає заходів щодо встановлення причин його відсутності.
Якщо зазначений військовослужбовець відсутній у військовій частині без поважних причин командир військової частини відповідно до статті 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, протягом робочого дня, письмово повідомляє орган прокуратури, територіальний орган Державного бюро розслідувань, начальника органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, у зоні діяльності якого військова частина виконує завдання за призначенням про наявність у діях військовослужбовця ознак кримінального правопорушення пов’язаного з ухиленням від проходження військової служби, передбаченого Кримінальним кодексом України.
Після направлення повідомлення відповідно до частини першої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України командир військової частини повинен отримати від органу прокуратури, територіального органу Державного бюро розслідувань до якого було направлено повідомлення витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про внесення відповідних відомостей.
Розшук військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням, які самовільно залишили військові частини або місце служби, здійснюється відповідно до Інструкції з організації взаємодії Збройних Сил України, правоохоронних органів та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, під час розшуку і затримання військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, які самовільно залишили військову частину або місце служби, затвердженої наказом Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України від 20 січня 2017 року № 31/дск/43/дск/33/дск/18/дск, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2017 року за № 212/30080.
У разі мобілізації засуджених, звільнених від відбування покарання з випробуванням, під час дії особливого періоду в Україні до закінчення іспитового строку копія судового рішення передається уповноваженим органом з питань пробації, на обліку якого перебував засуджений, до військової частини (установи) за місцем проходження військової служби.
( Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 234 від 16.08.2022 )
З метою виявлення засуджених, звільнених від відбування покарання з випробуванням, які були мобілізовані під час дії особливого періоду, до його припинення, між уповноваженим органом з питань пробації та територіальним центром комплектування та соціальної підтримки раз на місяць проводиться звірка засуджених осіб, які перебувають на обліку уповноваженого органу з питань пробації.
( Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 234 від 16.08.2022 )
У разі виявлення факту призову засудженого, звільненого від відбування покарання з випробуванням, на військову службу під час дії особливого періоду територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надає уповноваженому органу з питань пробації інформацію про військову частину (установу), в якій засуджений проходить військову службу, її місцезнаходження та витяг із відповідного наказу.
( Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 234 від 16.08.2022 )
4. Військовослужбовець, звільнений від відбування покарання з випробуванням, вважається поставленим на облік з дня реєстрації відповідного вироку суду у військовій частині (установі) та внесення відомостей про такого військовослужбовця до журналу обліку військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням (додаток 1).
У день поставлення військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням, на облік командир (начальник) військової частини (установи) видає наказ, в якому зазначаються підстава і дата поставлення на облік такого військовослужбовця, а також, за потреби, заходи, що мають вживатися з метою здійснення контролю за його поведінкою та посадових осіб військової частини (установи), відповідальних за їх здійснення.
Наказ командира (начальника) військової частини (установи) про поставлення військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням, на облік у військовій частині (установі) доводиться такому військовослужбовцю під підпис.
5. На кожного військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням, після поставлення на облік у військовій частині (установі) заводиться особова справа (додаток 2).
До особової справи долучаються:
вирок суду, яким військовослужбовця засуджено за вчинення кримінального правопорушення та звільнено від відбування покарання з випробуванням;
аркуш ознайомлення військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням, зі своїми правами та обов’язками, порядком відбування покарання з випробуванням, відповідальністю за порушення встановлених вимог;
індивідуальний план роботи із військовослужбовцем, звільненим від відбування покарання з випробуванням, у якому передбачається здійснення контрольних, соціально-виховних заходів, надання за потреби консультативної та психологічної допомоги тощо;
документи, що підтверджують здійснення контролю за поведінкою військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням (рапорти, пояснення, аркуші індивідуально-профілактичних бесід тощо);
документи, що підтверджують виконання або невиконання військовослужбовцем, звільненим від відбування покарання з випробуванням, обов’язків, покладених на нього судом;
інформація про вчинені військовослужбовцем, звільненим від відбування покарання з випробуванням, правопорушення, та застосовані до нього заходи дисциплінарного впливу;
інші документи (за потреби).
6. У триденний строк після поставлення військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням, на облік командир (начальник) військової частини (установи) надсилає через національного оператора поштового зв’язку України до:
суду, який виніс вирок стосовно військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням,- повідомлення за формою, наведеною в додатку 3 до цього Порядку;
органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, у зоні діяльності якого дислокується військова частина (установа),- повідомлення про прийняття вироку суду до виконання та поставлення на облік військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням, за довільною формою. Орган управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України щомісячно надає до Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України інформацію про військовослужбовців, які перебувають на обліку у їхній зоні діяльності;
органу пробації за місцем постановки військовослужбовця на військовий облік - повідомлення про постановлення військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням, на відповідний облік у військовій частині (установі) разом з копією вироку суду з метою обміну інформацією стосовно виконання вироку суду;
відповідного прокурора - повідомлення про прийняття вироку суду до виконання та поставлення на облік військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням, за довільною формою.
III. Заходи контролю за поведінкою військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням
1. Командир (начальник) військової частини (установи) є відповідальним за здійснення організації контролю за поведінкою військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням.
Командир (начальник) військової частини (установи) має право своїм наказом визначити посадових осіб військової частини (установи), відповідальних за здійснення заходів контролю за поведінкою військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням.
2. Стосовно військовослужбовців, звільнених від відбування покарання з випробуванням, командир (начальник) військової частини (установи) здійснює контроль з таких питань:
виконання покладених на військовослужбовця судом обов’язків;
виконання загальних обов’язків військовослужбовця, визначених статтями 11-17 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, та додержання ним військової дисципліни;
недопущення вчинення правопорушень, у тому числі дисциплінарних, що можуть призвести до накладення адміністративних та дисциплінарних стягнень, або притягнення до кримінальної відповідальності.
3. У день поставлення на облік військовослужбовцю, звільненому від відбування покарання з випробуванням, доводяться під підпис:
порядок відбування покарання з випробуванням, його права та обов’язки;
порядок здійснення контролю за поведінкою військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням;
попередження про відповідальність за порушення обов’язків, визначених у вироку суду, яким військовослужбовця засуджено та звільнено від відбування покарання з випробуванням.
Військовослужбовець, звільнений від відбування покарання з випробуванням, зобов’язаний:
виконувати обов’язки, покладені на нього судом;
виконувати загальні обов’язки військовослужбовця, визначені статтями 11-17 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, та додержуватися військової дисципліни;
письмово повідомляти командира (начальника) військової частини (установи) про зміну місця проживання;
письмово повідомляти командира (начальника) військової частини (установи) про неможливість виконання встановлених обов’язків.
4. У день поставлення на облік військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням, посадові особи військової частини, відповідальні за здійснення контролю за поведінкою такого військовослужбовця, складають індивідуальний план роботи із військовослужбовцем, звільненим від відбування покарання з випробуванням.
В індивідуальному плані роботи із військовослужбовцем, звільненим від відбування покарання з випробуванням, передбачається здійснення контрольних, соціально-виховних заходів, надання за потреби консультативної та психологічної допомоги тощо, графік здійснення таких заходів, відповідальні за їх проведення.
Індивідуальний план роботи із військовослужбовцем, звільненим від відбування покарання з випробуванням, затверджується командиром (начальником) військової частини (установи) та доводиться під підпис військовослужбовцю, стосовно якого передбачається здійснення таких заходів.
За потреби до індивідуального плану роботи із військовослужбовцем, звільненим від відбування покарання з випробуванням, можуть вноситись відповідні зміни, які затверджуються командиром (начальником) військової частини (установи) та доводяться під підпис військовослужбовцю.
5. З метою здійснення контролю за поведінкою військовослужбовця, звільненого від відбування покарання з випробуванням, командиром військової частини (установи) або посадовою особою військової частини (установи), визначеною наказом командира (начальника) військової частини (установи), щомісячно проводиться бесіда щодо виконанням військовослужбовцем покладених на нього судом обов’язків, дотримання військової дисципліни, застосованих до нього заходів впливу тощо, за результатами якої складається аркуш бесіди, що долучається до особової справи. За потреби у військовослужбовця, з яким проводиться бесіда, відбираються пояснення, що долучаються до особової справи.
6. До індивідуально-профілактичної роботи з військовослужбовцем, звільненим від відбування покарання з випробуванням, можуть залучатися працівники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також об’єднання громадян, громадські спілки, релігійні та благодійні організації.

................
Перейти до повного тексту