- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 12 лютого 2020 р. № 89 Київ |
Про внесення змін до Порядку здобуття освітньо-творчого ступеня доктора мистецтва та навчання в асистентурі-стажуванні
Кабінет Міністрів України
постановляє:
Прем'єр-міністр України |
О.ГОНЧАРУК |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 лютого 2020 р. № 89
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку здобуття освітньо-творчого ступеня доктора мистецтва та навчання в асистентурі-стажуванні
1. Пункти 34 і 35 викласти в такій редакції:
"34. Творчий мистецький проект поєднує дослідницьку та творчу мистецьку складові. Основні вимоги до творчого мистецького проекту визначаються стандартом вищої освіти за відповідною спеціальністю.
35. Вимоги до форми і обсягу дослідницької та творчої мистецької складових визначаються освітньо-творчою програмою з урахуванням вимог цього Порядку.
Дослідницька складова творчого мистецького проекту може бути виконана у формі його наукового обґрунтування. Наукове обґрунтування творчого мистецького проекту подається у вигляді авторського тексту, в якому наведені самостійні результати дослідження історії творчих та наукових вирішень обраної тематики, визначено та обґрунтовано предмет мистецького пошуку, означені основні етапи інтерпретаційних шляхів досягнення художньої мети творчого мистецького проекту тощо. Наукове обґрунтування складається з таких структурних частин: вступу, розділів, висновків, списку використаних джерел та анотації, наведеної українською та англійською мовами, а також доповнюється методичною розробкою спеціального курсу дисципліни за темою творчого мистецького проекту. Здобувач засвідчує власним підписом на титульній сторінці наукового обґрунтування, що подана до захисту дослідницька складова є його власним напрацюванням і всі запозичені ідеї, наукові результати, цитати супроводжуються належними посиланнями на їх авторів та джерела опублікування.
Творча мистецька складова творчого мистецького проекту повинна бути публічно представлена та зафіксована на електронних носіях у формі відео-, аудіо-, фотозапису.
За темою творчого мистецького проекту здобувач ступеня доктора мистецтва повинен опублікувати не менше двох статей у виданнях мистецького або культурологічного спрямування України або інших держав з обов’язковим дотриманням принципу академічної доброчесності. Якщо здобувач подає інші публікації, надруковані у співавторстві, після кожної позиції він повинен зазначити свій особистий внесок у такі публікації.
Апробація наукової складової творчого мистецького проекту здійснюється шляхом участі здобувача в конференціях, конгресах, форумах, симпозіумах, семінарах (не менше одного заходу на рік навчання).
Апробація мистецької складової творчого мистецького проекту здійснюється шляхом проведення здобувачем майстер-класів, лекцій-концертів, участі його в концертах, конкурсах, виставках, виставах, фестивалях, показах, мистецьких програмах тощо (не менше одного заходу на рік навчання).
Апробація наукової та мистецької складових є обов’язковою умовою допуску до захисту творчого мистецького проекту.
Періодичність, кількість та форми заходів з апробації наукової та мистецької складових творчого мистецького проекту визначаються освітньо-творчими програмами з урахуванням специфіки відповідних спеціалізацій.".
2. Пункт 37 викласти в такій редакції:
"37. Стан готовності творчого мистецького проекту аспіранта до захисту визначається творчим керівником та/або науковим консультантом спільним рішенням.
Обов’язковою умовою допуску до захисту творчого мистецького проекту є успішне виконання аспірантом його індивідуального навчального плану.
Творчий керівник та/або науковий консультант готує (готують) висновок про творчий мистецький проект здобувача, що містить оцінку роботи у процесі підготовки дослідницької та творчої мистецької складових творчого мистецького проекту.".
3. Доповнити
Порядок розділами такого змісту:
"Утворення спеціалізованої ради з присудження ступеня доктора мистецтва
41. Спеціалізована рада з присудження ступеня доктора мистецтва (далі - рада) утворюється закладом вищої освіти мистецького спрямування, який має ліцензію на провадження освітньої діяльності на третьому (освітньо-творчому) рівні вищої освіти та акредитовані освітньо-творчі програми з підготовки доктора мистецтва, з правом прийняття до розгляду та проведення захисту творчих мистецьких проектів за спеціальністю з галузі знань "Культура і мистецтво". Рада може діяти постійно або утворюватися для проведення разового захисту творчого мистецького проекту.
Склад ради формується з діячів мистецтв відповідно до спеціалізації (більше половини загальної кількості членів ради) та науковців (докторів наук, докторів філософії (кандидатів наук) за відповідною спеціальністю. До складу ради можуть бути включені працівники інших закладів вищої освіти мистецького спрямування або наукових установ мистецького (культурологічного) спрямування. Кількість членів ради з інших закладів (установ) мистецького спрямування не повинна перевищувати кількості членів ради, які є штатними працівниками закладу вищої освіти мистецького спрямування, в якому утворюється рада.
Рада утворюється у складі голови, його заступника та членів ради, кількість яких становить п'ять осіб.
Голова ради забезпечує дотримання вимог законодавства під час функціонування ради.
Головою ради не може бути призначено:
творчого керівника або наукового консультанта здобувача;
керівника (заступника керівника) закладу вищої освіти мистецького спрямування, в якому утворюється рада;
співавтора публікацій здобувача;
близьких осіб здобувача.
Одна особа може бути головою (членом) не більше двох рад, що діють постійно.
Голова та члени ради мають рівні права під час захисту здобувачем творчого мистецького проекту.
Функції із забезпечення діяльності ради рішенням керівника закладу вищої освіти мистецького спрямування за поданням голови ради можуть бути покладені на одного з членів ради або на іншого працівника такого закладу.
Близькі особи, коло яких визначено законом, керівника закладу вищої освіти мистецького спрямування або його заступника з метою захисту творчого мистецького проекту звертаються до іншого закладу вищої освіти мистецького спрямування, в якому рада за відповідною спеціальністю діє постійно, або щодо утворення ради для проведення разового захисту творчого мистецького проекту.
Оплата праці голови та членів ради і відшкодування витрат на їх відрядження здійснюються відповідно до законодавства, що регулює оплату праці голови та членів екзаменаційної комісії закладу вищої освіти та відшкодування витрат на відрядження членів екзаменаційної комісії, призначених з інших міст.
42. Заклад вищої освіти мистецького спрямування подає до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти документи для акредитації ради. Рада акредитується відповідно до положення, затвердженого МОН.
Контроль за діяльністю рад здійснює Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.
Присудження ступеня доктора мистецтва
43. З метою присудження ступеня доктора мистецтва здобувач подає раді такі документи:
1) заяву щодо проведення його атестації;
2) копію першої сторінки паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця;
3) копію диплома магістра (спеціаліста). У разі коли документ про вищу освіту видано іноземним закладом вищої освіти, додатково подається копія документа про визнання іноземного документа про вищу освіту;
4) копію свідоцтва про зміну імені (у разі потреби);
5) витяг з наказу про зарахування до творчої аспірантури, засвідчений в установленому порядку;
6) копію сертифіката про закінчення асистентури-стажування (для здобувачів спеціальності "Музичне мистецтво");
7) висновок творчого керівника та/або наукового консультанта про творчий мистецький проект здобувача у двох примірниках;
8) наукове обґрунтування творчого мистецького проекту в друкованому (три примірники) та електронному вигляді;
9) методичну розробку спеціального курсу дисципліни за темою творчого мистецького проекту в друкованому (три примірники) та електронному вигляді;
10) запис, яким зафіксовано публічне представлення творчої мистецької складової творчого мистецького проекту, на електронних носіях у відповідній формі (три примірники). Для здобувачів за спеціальностями "Дизайн" та "Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація" - у формі каталогу, портфоліо, альбому творчих робіт тощо (три примірники);
11) копії публікацій за темою творчого мистецького проекту, на яких повинні бути зазначені вихідні дані відповідних видань, та копії документів, що підтверджують апробацію мистецької складової творчого мистецького проекту. Копії зазначених публікацій та документів засвідчуються в установленому порядку.
Оригінали документів, що подаються раді відповідно до підпунктів 2-4 цього пункту, надаються раді і після прийняття заяви повертаються здобувачеві. Копії зазначених документів засвідчуються в установленому порядку.
Член ради (працівник закладу вищої освіти мистецького спрямування), на якого покладені повноваження щодо забезпечення діяльності ради, перевіряє наявність документів відповідно до цього пункту та їх оформлення.
У разі оформлення документів іноземця або особи без громадянства повне ім’я та прізвище наводяться в тому порядку, в якому вони записані в паспортному документі іноземця.
Голова ради приймає документи до розгляду, проставляє на заяві здобувача відповідну резолюцію із зазначенням дати прийняття документів та ставить свій підпис.
44. У тижневий строк після прийняття документів до розгляду член ради (працівник закладу вищої освіти мистецького спрямування), на якого покладені повноваження щодо забезпечення діяльності ради, на офіційному веб-сайті закладу вищої освіти мистецького спрямування в розділі, в якому міститься інформація про діяльність рад, розміщує інформацію про прийняття творчого мистецького проекту до розгляду та анотацію наукового обґрунтування творчого мистецького проекту.
45. Голова ради визначає двох членів ради (одного діяча мистецтв та одного науковця), яким надаються для вивчення документи відповідно до підпунктів 8-11 пункту 43 цього Порядку.
Призначені члени ради протягом місяця готують відгук про творчий мистецький проект здобувача, в якому визначається ступінь актуальності теми творчого мистецького проекту, обґрунтованості його положень, висновків і рекомендацій, відповідність публікацій та мистецьких апробацій темі творчого мистецького проекту, відсутність (наявність) порушення академічної доброчесності, рівня виконання творчої мистецької складової. Зазначений відгук підписується призначеними членами ради.
У разі коли зазначений відгук не подано своєчасно або він не відповідає вимогам абзацу другого цього пункту, голова ради може повернути його членам ради для доопрацювання або призначити інших членів ради.
46. Після подання раді відгуку про творчий мистецький проект здобувача члени ради у робочому порядку погоджують дату проведення захисту творчого мистецького проекту, яка призначається не пізніше ніж у тритижневий строк з дня одержання зазначеного відгуку головою ради. Протягом трьох робочих днів після погодження дати проведення захисту творчого мистецького проекту громадськість інформується про дату проведення захисту творчого мистецького проекту шляхом розміщення відповідного повідомлення на офіційному веб-сайті закладу вищої освіти мистецького спрямування.
47. Член ради (працівник закладу вищої освіти мистецького спрямування), на якого покладені повноваження щодо забезпечення діяльності ради, не пізніше ніж за десять робочих днів до дати захисту творчого мистецького проекту розміщує в електронному вигляді на офіційному веб-сайті закладу вищої освіти мистецького спрямування, рада якого прийняла заяву про атестацію здобувача, у розділі, в якому міститься інформація про діяльність рад, примірник наукового обґрунтування творчого мистецького проекту (із забезпеченням відкритих форматів текстових даних), висновок творчого керівника та/або наукового консультанта про творчий мистецький проект здобувача та відгук членів ради про творчий мистецький проект здобувача.
Зазначені матеріали зберігаються у відкритому доступі на офіційному веб-сайті закладу вищої освіти мистецького спрямування протягом трьох місяців з дати набрання чинності наказом закладу вищої освіти мистецького спрямування про видачу здобувачеві диплома доктора мистецтва.
Виявлення радою порушень академічної доброчесності (академічного плагіату, самоплагіату, фабрикації, фальсифікації) (далі - академічна доброчесність) в науковому обґрунтуванні творчого мистецького проекту та/або публікаціях, методичній розробці спеціального курсу дисципліни за темою творчого мистецького проекту є підставою для відмови у присудженні ступеня доктора мистецтва без права повторного захисту.
48. Публічний захист творчого мистецького проекту проводиться на засіданні ради. Захист творчого мистецького проекту проводиться у вигляді відкритої мистецької та наукової дискусії щодо виконання здобувачем дослідницької та творчої мистецької складових творчого мистецького проекту. В дискусії беруть участь голова та члени ради, а також за бажанням особи, присутні на засіданні. Під час захисту радою відповідно до законодавства забезпечується аудіофіксація (запис фонограми) та відеофіксація. Запис (звукозапис, відеозапис) такого засідання ради оприлюднюється на офіційному веб-сайті закладу вищої освіти мистецького спрямування не пізніше наступного робочого дня з дати проведення засідання та зберігається на відповідному офіційному веб-сайті не менше трьох місяців з дати набрання чинності наказом закладу вищої освіти мистецького спрямування про видачу здобувачеві диплома доктора мистецтва.
У ході засідання рада встановлює:
................Перейти до повного тексту