- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 серпня 2019 р.
за № 892/33863
Про затвердження Правил спортивних змагань з водного поло
1. Затвердити Правила спортивних змагань з водного поло, що додаються.
2. Департаменту олімпійського спорту забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Відділу взаємодії з громадськістю та засобами масової інформації забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному веб-сайті Міністерства молоді та спорту України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра молоді та спорту України відповідно до розподілу функціональних обов'язків.
Міністр молоді та спорту України |
І. Жданов |
ПОГОДЖЕНО: Президент Федерації водного поло України |
О.Г. Кучеренко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
молоді та спорту України
19 липня 2019 року № 3698
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 серпня 2019 р.
за № 892/33863
ПРАВИЛА
спортивних змагань з водного поло
I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають основні засади організації та проведення спортивних змагань з водного поло, які проводяться на території України.
Ці Правила розроблені з урахуванням Правил Міжнародної Федерації водних видів спорту FINA.
Вимоги цих Правил не поширюються на організацію та проведення міжнародних спортивних змагань з водного поло.
2. Терміни та абревіатури у цих Правилах мають такі значення:
головна суддівська колегія - орган, що проводить змагання;
дисциплінарна комісія - комісія, що розглядає питання неправильної, неетичної поведінки гравців, тренерів та офіційних осіб як під час проведення ігор, так і після їх проведення, а саме, на місці їх проведення та за межами місця проведення змагань;
ДЮСШ - дитячо-юнацькі спортивні школи;
жовта картка - знак попередження, що надається гравцю або тренеру під час проведення гри;
СДЮСШ - спортивні дитячо-юнацькі спортивні школи;
СК - спортивні клуби;
УФК - училища фізичної культури;
ФВПУ - Федерація водного поло України;
ФСТ - фізкультурно-спортивні товариства;
червона картка - знак вилучення гравця або тренера з поля. Спортсмен, якому було показано червону картку, повинен покинути поле до завершення гри, а його команда не вправі зробити йому заміну. Також гравець, який отримав червону картку, в деяких випадках вимушений пропустити наступну гру;
ШВСМ - школи вищої спортивної майстерності;
FINA - Міжнародна Федерація водних видів спорту.
3. Антидопінговий контроль спортсменів, які беруть участь у змаганнях, здійснюється відповідно до Всесвітнього антидопінгового кодексу та Закону України
"Про антидопінговий контроль у спорті" , що визначає правові та організаційні засади здійснення антидопінгового контролю в Україні.
4. Заборонено використовувати допінг спортсменам, які беруть участь у змаганнях. Результати команди, спортсмени якої приймали заборонені препарати, анулюються, а таких спортсменів дискваліфікують.
5. Змагання з водного поло проводяться згідно з Положенням (регламентом) про певне змагання (далі - Положення), що розробляється відповідно до цих Правил та затверджується організатором змагань.
Положення має містити такі розділи:
1) цілі і завдання змагань;
2) строки і місце проведення змагань;
3) організація та керівництво проведенням змагань;
4) учасники змагань;
5) характер змагань (змагання особисті, командні, особисто-командні);
6) програма проведення змагань;
7) безпека та підготовка місць для проведення змагань;
8) умови визначення першості та нагородження переможців і призерів;
9) умови фінансування заходу та матеріального забезпечення учасників;
10) строки та порядок подання заявок на участь у змаганнях;
11) інші умови, які забезпечують якісне проведення конкретних змагань.
6. Змінити або доповнити Положення має право організація, яка його затвердила, не пізніше ніж за два тижні до початку проведення змагань.
7. Зареєстровані для участі у змаганнях команди дотримуються цих вимог Правил як таких, що обов'язкові для виконання кожним з учасників змагань.
8. Змагання з водного поло проводяться з метою:
1) подальшого розвитку і популяризації водного поло в Україні;
2) підвищення спортивної майстерності і визначення сильніших гравців та команд в Україні, підготовки національних збірних команд України та команд ФСТ, спортивних (ватерпольних) клубів до участі у міжнародних змаганнях;
3) підготовки олімпійського резерву - кандидатів до національних збірних команд України;
4) підведення підсумків роботи з розвитку водного поло в областях України, місті Києві, а також ФСТ, ДЮСШ, СДЮСШ, СК, ШВСМ, УФК.
II. Ігрове поле змагань
1. Організатор змагань стежить за станом ігрового поля, правильністю всіх вимірів, розміткою, нанесенням позначок - маркуванням та кріпленням обмеження ігрового поля, а також забезпечує змагання потрібним обладнанням та інвентарем відповідно до вимог цих Правил.
2. Розмітка та маркування ігрового поля для забезпечення проведення та суддівства гри за участю двох рефері мають відповідати схемі, наведеній у додатку 1 до цих Правил.
3. У разі суддівства гри за участю одного рефері місце його перебування в басейні розміщується з боку місця офіційного табло інформації, суддівського стола, а судді на лініях воріт перебувають на протилежному боці.
4. Відстань між лініями воріт ігрового поля для проведення ігор серед чоловічих команд має бути не менше ніж 20 метрів і не більше ніж 30 метрів, для жіночих - не менше ніж 20 метрів і не більше ніж 25 метрів.
Ширина ігрового поля має бути не менше ніж 10 метрів і не більше ніж 20 метрів.
Межа ігрового поля - чільні лінії, визначені білим кольором і віддалені за лінії воріт (в бік від середньої лінії ігрового поля) на відстань 0,3 метра.
5. Уздовж сторін ігрового поля лінії його обмеження, їхні частини (відрізки) позначаються різним кольором. На бічних сторонах установлюються позначки - конуси, проводиться маркування.
Кольори позначок на лініях обмеження ігрового поля визначають таке:
1) білі - позначки (конуси) чільних ліній і середньої лінії, а також чільні лінії обмеження ігрового поля;
2) червоні - позначки (конуси) 2 метри від лінії воріт;
3) жовті - позначки (конуси) 6 метрів від лінії воріт;
Бічні лінії обмеження з обох сторін від лінії воріт до 2-метрової позначки мають бути червоного кольору, далі від 2-метрової до 6-метрової позначки - жовтого і від 6-метрової позначки до позначки середньої лінії ігрового поля (половини ігрового поля) - зеленого кольору.
6. На протилежних боках басейну від суддівського стола на обмеженні ігрового поля, його чільних лініях для гравців визначено зони повторного входу (повернення) у гру. Від кутів обмеження ігрового поля на відстань двох метрів у бік воріт на чільних лініях розміщуються (позначаються) червоні лінії. Водночас ці зони є місцем для виходу гравців з ігрового поля (води), проведення заміни гравців, повернення у гру (повторного входу).
7. Для вільного переміщення рефері вздовж бокових ліній ігрового поля від одного його кінця до другого має бути достатній вільний простір на басейні. На лініях воріт надається місце для двох суддів.
8. Секретар змагань забезпечується окремими прапорцями червоного, білого, синього і жовтого кольорів, кожний розміром 0,35 х 0,20 метра.
III. Ворота змагань
1. Дві стійки і поперечина воріт білого кольору та прямокутної форми, з'єднані між собою під кутом 90°, встановлюються з обох сторін ігрового поля посередині на лінії воріт. Ця конструкція встановлюється зі сторони ігрового поля на відстані 0,3 метра від чільної лінії (межі) ігрового поля. Товщина кожної стійки та поперечини становить 0,075 метра.
2. Відстань між внутрішніми боками стійок воріт становить 3 метри. Нижній бік поперечини воріт установлюється на висоті 0,9 метра від поверхні води за глибини басейну 1,5 метра і більше. За меншої глибини нижній бік поперечини встановлюється на висоті 2,4 метра від дна басейну.
3. До стійок і поперечини воріт міцно закріплюється м'яка сітка, що повністю закриває всю площину воріт і залишає позаду лінії воріт не менше ніж 0,3 метра вільного простору.
IV. М'яч змагань
1. Ватерпольний м'яч круглий, плаває на воді (водоплавний), має повітряну камеру з клапаном - ніпелем, що закривається автоматично під тиском повітря. М'яч не намокає і не пропускає води, має гладку форму. Поверхня м'яча має бути чистою. Не дозволяється змазувати м'яч жиром чи будь-якою іншою речовиною, яка надала б йому можливість прилипати до долоні руки гравця, а також бути без зовнішньої шнурівки.
2. Вага м'яча становить не менше ніж 400 грамів та не більше ніж 450 грамів.
3. Для ігор серед чоловічих команд довжина кола на поверхні м'яча становить не менше ніж 0,68 метра, але не більше ніж 0,71 метра з внутрішнім атмосферним тиском у межах 0,92 атмосфери.
4. Для ігор серед жіночих команд довжина кола на поверхні м'яча становить не менше ніж 0,65 метра, але не більше ніж 0,67 метра із внутрішнім атмосферним тиском в 0,85 атмосфери.
V. Шапочки змагань
1. Під час гри одна команда змагається в шапочках білого кольору, інша - синього. Дозволяється грати у шапочках інших кольорів, контрастних до кольору м'яча, однак не у яскраво-червоних і тільки з дозволу рефері.
Рефері має право зобов'язати другу команду грати в шапочках синього кольору.
Воротарі грають в шапочках червоного кольору.
Шапочки на гравцях одягнені протягом усієї гри і закріплені на голові гравця під підборіддям.
Якщо гравець під час гри загубив свою шапочку, він одягає її знову або замінює на іншу з тим самим номером під час наступної зупинки гри, коли м'ячем знову буде володіти його команда.
2. Ватерпольні шапочки мають м'які та міцні вушні протектори. Команди грають у шапочках з вушними протекторами одного кольору. Протектори в шапочках воротарів - червоні.
3. На кожній шапочці з обох її боків наносяться номери з висотою цифр 0,1 метра. Воротар має шапочку під номером 1. Гравці - під номерами від 2 до 13. У запасного воротаря - червона шапочка під номером 13.
Гравцям забороняється самостійно змінювати свої номери шапочок під час участі у грі. Заміна номерів шапочок учасників можлива за дозволу рефері і за умови, що секретаря змагань попереджено про проведену зміну.
VI. Права і обов'язки учасників змагань. Команди і запасні гравці
1. Ватерпольна команда складається із семи гравців: одного воротаря та не більше шести запасних гравців. Команда, яка має менше ніж сім гравців, може бути без воротаря.
2. Під час гри всі запасні гравці разом з тренерами та офіційними особами, за винятком головного (першого, старшого) тренера, перебувають на визначених місцях для команд - лаві для запасних гравців - і не мають права покидати її з моменту початку гри, за винятком перерв між періодами гри основного та будь-якого додаткового часу гри, між основним та додатковим часом гри, а також між додатковими часами гри і під час тайм-аутів.
Головний (перший, старший) тренер команди під час атаки своєї команди вільно переміщається по своїй стороні ігрового поля вздовж бокової лінії від межі (чільної лінії) ігрового поля до позначки 6-метрової лінії.
У разі отримання головним (першим, старшим) тренером зауваження - від жовтої картки до червоної картки на вилучення - він залишає своє місце, звільнивши його для другого тренера команди, свого асистента.
Під час подальшої гри цей тренер продовжує перебувати на лаві для запасних гравців. Виконувати повністю функціональні обов'язки головного тренера з його повноваженнями та правами він зможе тільки з наступної гри під час одних і тих самих змагань.
Команди міняються лавами (своїми сторонами на ігровому полі) після другого періоду гри і після першого періоду будь-якого додаткового часу гри.
Лави команд перебувають за чільними лініями ігрового поля на протилежному боці басейну від офіційного табло інформації, суддівського стола.
3. Капітани команд забезпечують належну поведінку членів своєї команди та беруть участь у грі.
4. Форма гравців команд має бути однаковою, суцільною та непрозорою.
Жінки грають у плавальній та ватерпольній шапочках одного кольору, а також у плавальному та ватерпольному купальниках.
Чоловіки - в одній ватерпольній шапочці, а також в одних плавальних та ватерпольних плавках. Чоловіки можуть піддіти і плавальну шапочку, колір якої відповідає кольору ватерпольної шапочки. Перед участю у грі гравці знімають із себе предмети, що можуть травмувати інших гравців.
Офіційні особи команди одягають довгі брюки та взувають закрите взуття.
5. Гравцям заборонено змазувати тіло будь-яким жиром або використовувати інші змазувальні мастила (креми) чи речовини. Якщо рефері виявляє таке порушення під час гри, він вилучає гравця-порушника до кінця гри і дозволяє його замінити. Гравець, який замінює порушника, вступає в гру негайно із зони повторного входу для гравців на своїй чільній лінії.
6. Заміну гравця може бути проведено у будь-який час гри. Заміна виходить на ігрове поле тільки із зони повторного входу у гру для гравців на своїй чільній лінії лише після того, як гравець, якого заміняють, вирине на поверхню води в межах цієї зони. Додаткову зону для заміни гравців буде розміщено на будь-якій ділянці між лінією воріт і центральною лінією на половині поля команди (для зміни під час гри). Вилучений гравець або гравець, що виходить на заміну, завжди проводить повторний вхід у гру через зону повторного входу, розміщену в куті.
У разі заміни воротаря запасний воротар виходить в ігрове поле із зони повторного входу для гравців із шапочкою воротаря з № 1 або з № 13 червоного кольору. Заміна не проводиться у часі між призначенням і виконанням 5-метрового штрафного кидка, крім тайм-ауту.
7. Запасний (запасні) гравець (гравці) може (можуть) входити в ігрове поле з будь-якого місця:
1) під час перерв між періодами гри, враховуючи періоди будь-якого додаткового часу;
2) після взяття воріт, забитого чи пропущеного голу;
3) під час тайм-ауту;
4) для заміни гравця, який одержав травму, або в якого йде кров.
8. Заміна проводиться без затримки. Гра не зупиняється і продовжується, якщо гравець, який заміняє, не готовий до заміни. Такий гравець може у будь-який час гри увійти в ігрове поле із зони повторного входу для гравців на своїй чільній лінії.
9. Воротар, якого замінили, може повернутися у гру в будь-якому амплуа: як гравець або як воротар.
10. Заміну воротаря з медичних показань рефері проводять негайно. Для здійснення заміни обов'язково має бути шапочка воротаря.
11. Учасники змагань поділяються на такі вікові групи:
1) дівчата та юнаки молодшого віку - 12-13 років;
2) дівчата та юнаки середнього віку - 14-15 років;
3) дівчата та юнаки старшого віку - 16-17 років;
4) юніорки та юніори - 18, 19 і 20 років;
5) дорослі (жінки та чоловіки) - 19 років і старші.
12. Дівчата та юнаки молодшої вікової групи допускаються до участі у змаганнях середньої вікової групи.
13. Дівчата та юнаки середньої вікової групи допускаються до участі у змаганнях старшої вікової групи і відповідно - серед юніорок та юніорів.
14. Дівчата та юнаки старшої вікової групи допускаються до участі у змаганнях серед юніорок та юніорів.
15. Дівчата середнього віку, дівчата та юнаки старшого віку, юніорки та юніори допускаються до участі у змаганнях серед дорослих (серед жіночих та чоловічих команд).
VII. Суддівська колегія змагань
1. На гру всеукраїнських змагань, чемпіонату та Кубку України до складу суддівської колегії входять два рефері (судді гри), два судді на лініях воріт, хронометристи: один суддя часу гри, один суддя контрольного часу, один суддя штрафного часу, два судді-секретарі, суддя тайм-ауту і суддя-інформатор. Кожному з них визначаються відповідні повноваження і обов'язки.
Учасники інших змагань також забезпечуються таким самим складом суддівської колегії. Винятком є ігри, які проводять два рефері без суддів на лініях воріт. У таких випадках рефері беруть на себе додаткові права і обов'язки відповідно вимог пункту 2 розділу IX цих Правил для суддів на лініях воріт, але без виконання сигналів, які мають надавати судді на лініях воріт. Залежно від рівня змагань суддівство ігор проводять суддівські бригади, які мають у своєму складі від 4 до 8 суддів, таким чином:
1) рефері та судді на лініях воріт: два рефері і два судді на лініях воріт; або два рефері без суддів на лініях воріт; або один рефері і два судді на лініях воріт;
2) хронометристи (судді часу гри) та секретарі:
один хронометрист і один секретар: хронометрист реєструє час неперервного володіння м'ячем двох команд (30 с) окремо у кожному періоді відповідно до пункту 17 розділу XXI цих Правил; секретар реєструє чистий час гри по періодах, час фактичної гри, час перерв між періодами гри і тайм-аути, а також точний час вилучення гравців - вилучених із води (гри) відповідно до Правил, складає протокол гри згідно з пунктом 1 розділу XI цих Правил;
два хронометристи і один секретар: хронометрист № 1 реєструє чистий час гри по періодах, час перерв між періодами гри і тайм-аути; хронометрист № 2 реєструє час неперервного володіння м'ячем кожною командою (30 с) відповідно до пункту 17 розділу XXI цих Правил; секретар веде запис (протокол) гри, виконує всі обов'язки відповідно до пункту 1 розділу XI цих Правил;
два хронометристи і два секретарі: хронометрист № 1 точно реєструє періоди фактичної гри, чистий час гри, час перерв між періодами гри і тайм-аути; хронометрист № 2 реєструє час неперервного володіння м'ячем кожною командою (30 с) по періодах відповідно до пункту 17 розділу XXI цих Правил;
секретар № 1 веде запис (протокол) гри відповідно до пункту 1 розділу XI цих Правил;
секретар № 2 виконує обов'язки відповідно до пункту 1 розділу XI цих Правил, що стосується вилучення гравців і третього персонального зауваження.
2. На ігри чемпіонату України, Кубку України склад суддівської колегії затверджується у кількості до 15 осіб:
1) |
представник організатора і делегат ФВПУ |
- |
1-2; |
2) |
головний суддя змагань |
- |
1; |
3) |
заступник головного судді змагань, в тому числі лікар змагань |
- |
3; |
4) |
рефері ігор - суддя гри |
- |
4-6; |
5) |
головний секретар змагань |
- |
1; |
6) |
секретар змагань та суддя-секретар тайм-ауту |
- |
2; |
7) |
суддя часу гри |
- |
1; |
8) |
суддя контрольного часу |
- |
1; |
9) |
суддя штрафного часу |
- |
1; |
10) |
суддя на лінії воріт |
- |
2; |
11) |
суддя-статист |
- |
1; |
12) |
помічник рефері |
- |
1; |
13) |
суддя-інформатор |
- |
1; |
14) |
суддя переглядової та суддя дисциплінарної комісії |
- |
2; |
15) |
голова мандатної комісії |
- |
1. |
На суддівство однієї гри призначається не менше ніж 8 суддів.
3. До складу головної суддівської колегії входять: головний суддя, три його заступники, у тому числі лікар, головний секретар змагань, голови мандатної, переглядової та дисциплінарної комісій, представник (представники) на змаганнях організації, яка проводить змагання, і ФВПУ.
На засіданнях суддівської колегії всі питання вирішуються колегіально - прямим голосуванням. Під час вирішення питань голосуванням право голосу мають тільки члени головної суддівської колегії. Інші судді та представники команд мають дорадчий голос.
На першому засіданні головної суддівської колегії з представниками команд розглядаються такі питання:
1) повідомлення про склад учасників змагань і розгляд заяв від команд на участь у змаганнях;
2) оголошення складу суддівської колегії;
3) уточнення та пояснення основних розділів Положення;
4) щоденний порядок проведення ігор;
5) проведення наступних засідань суддівської колегії та порядок подання і розгляду протестів;
6) жеребкування команд та складання розкладу щоденного проведення ігор;
7) проведення урочистого відкриття та закриття змагань;
8) організаційні та господарчі питання.
4. Головний суддя до початку змагань перевіряє стан місця їх проведення, спортивного обладнання та інвентарю.
Безпеку під час проведення змагань забезпечує головний суддя.
Головний суддя має право:
1) скасувати проведення змагань у разі, якщо виявлено недоліки в підготовці басейну до проведення змагань, спортивного обладнання та інвентарю, про що він повідомляє організацію, яка проводить ці змагання;
2) призупинити проведення змагань у разі несприятливих метеорологічних умов, якщо в роботі басейну або його обладнанні є неполадки чи відсутній необхідний інвентар (ворота, табло, м'ячі);
3) внести зміни до програми та розкладу проведення ігор змагань, якщо під час їх проведення в цьому виникає потреба;
4) замінити будь-якого рефері під час гри;
5) не допускати до участі у змаганнях спортсменів, вік яких або форма не відповідає вимогам цих Правил;
6) вилучити учасників, які допустили грубість або інші порушення, що несумісні з вимогами цих Правил та Положення.
Головний суддя змагань разом із представником організації, яка проводить змагання, забезпечують засідання суддівської колегії перед початком змагань, після їхнього закінчення (для підведення підсумків), а також, якщо потрібно - упродовж змагань.
Головний суддя змагань подає звіт та протоколи змагань до організації, яка їх провела, не пізніше ніж через три доби після закінчення змагань.
5. Перший заступник головного судді змагань працює за дорученням головного судді, а за відсутності останнього виконує його обов'язки.
6. Лікар змагань входить до складу суддівської колегії на правах заступника головного судді змагань із медичного забезпечення і бере участь у її роботі.
Лікар змагань:
перевіряє у заявках команд наявність допуску лікаря на участь спортсменів у змаганнях і правильність його оформлення;
проводить медичний нагляд за учасниками змагань, організовує лікарське обстеження учасників у разі захворювань, травм і надає згоду щодо можливості подальшої участі у змаганнях; надає медичну допомогу;
здійснює контроль за станом санітарно-гігієнічних вимог;
після закінчення змагань подає звіт головному судді про медично-санітарне забезпечення з висновками та пропозиціями для організації, яка проводить змагання.
7. Головний секретар змагань проводить підготовчу роботу та веде документацію, в якій реєструє хід змагань, складає таблицю проведення ігор, контролює виконання рішень суддівської колегії, веде протоколи засідань суддівської колегії, приймає протести і фіксує рішення головного судді на ці протести, готує технічний звіт про проведення змагань тощо.
8. Головний суддя організовує роботу головної суддівської колегії, яка перевіряє наявність усіх документів для участі у змаганнях. Представники команд подають документи на розгляд до суддівської колегії відповідно до вимог цих Правил, Положення та інших документів, які регламентують проведення змагань. Колегія складає звіт і виносить своє рішення щодо допуску до участі у змаганнях, про що повідомляється на першому засіданні суддівської колегії з представниками команд.
9. Переглядова комісія для оцінювання суддівства, виявлення переваг і недоліків у роботі рефері є органом суддівської колегії, яка проводить змагання, та підпорядкована головному судді.
Про підсумки своєї роботи переглядова комісія повідомляє на засіданнях суддівської колегії щоденно. Результати перегляду та обговорення суддівства визначаються у присутності рефері, які провели гру (здійснили суддівство гри). Під час обговорення звертають увагу на питання методики суддівства і правильне трактування цих Правил на прикладах проведених ігор.
Перегляд суддівства потрібно вести з різних точок, з яких видно все ігрове поле. Зауваження щодо суддівства вносять до переглядової картки довільної форми і передають головному судді змагань для остаточного оцінювання роботи рефері, а потім додають до матеріалів змагань. До переглядової картки заносять помилки рефері, які мають суттєве значення для визначення рівня суддівства і характеризують неправильне трактування цих Правил гри або помилкове застосування покарань до гравців.
До помилок рефері, які впливають на хід гри та її кінцевий результат, віднесено такі:
1) суддівство на користь гравця, який порушив ці Правила, особливо під час рухомих, швидких атак та контратак, а також реальної загрози взяття воріт (гола);
2) неправильно зараховане взяття воріт;
3) неправильне оцінювання грубої гри в 6-метровій зоні, що підлягає покаранню 5-метровим штрафним кидком;
4) нефіксація атакуючої ситуації в 2-метровій зоні, зокрема перебування гравця команди, що атакує за лінією м'яча, ближче до воріт суперника, в результаті чого було забито гол;
5) нефіксація небезпечної гри, ударів, неетичної поведінки гравців;
6) помилкове визначення порушника та призначення кидків на користь порушника - нефіксація першої помилки;
7) нефіксація перешкод під час виконання кидків.
Під час визначення помилок рефері не беруть до уваги помилок, що не вплинули на хід гри та її результат, здійснених випадково та які не повторювались протягом гри, а також спірних моментів, що мають сумнівний характер і щодо яких у переглядової комісії немає спільної думки.
Звертається увага на помилки рефері, що вплинули на результат гри і правильний її розвиток. Такі помилки піддаються ретельному аналізу і розбору на засіданні суддівської колегії.
Суттєвими для загального оцінювання суддівства є систематичні помилки, що допускає рефері. Такі помилки вказують на нерозуміння суті гри, неправильне трактування цих Правил, що є наслідком незадовільної підготовки рефері до суддівства цих змагань.
Надаючи оцінку діям рефері, переглядова комісія не втрачає з поля свого зору умов, у яких проводяться змагання.
Складність гри відзначається напруженням єдиноборства, силами підготовки команд, які змагаються за місце в турнірній таблиці, поведінкою глядачів тощо. Береться до уваги уміння рефері швидко і своєчасно вибирати місце, чітко і ясно працювати сигналами свистком та руками, авторитетно, але без грубої поведінки щодо спілкування з гравцями, представниками команд, глядачами, правильно взаємодіяти із суддями на лініях воріт.
Під час обговорення суддівства переглядова комісія докладно повідомляє про позитивні якості і недоліки проведеного суддівства, пояснює й аналізує помилки, що були допущені у застосуванні цих Правил гри та методики суддівства, надає загальну оцінку роботі рефері.
Оцінка виставляється за десятибальною системою:
10 - відмінна;
8 - добра;
6 - задовільна;
4 - незадовільна;
2 - необ'єктивна - визначає необ'єктивне суддівство.
На заключному засіданні суддівської колегії та представників команд колегіально надається оцінка роботи суддівської колегії шляхом прямого голосування - простою більшістю голосів: "задовільно" або "незадовільно". Затверджену оцінку зазначають у звіті головного судді змагань.
Обговорення не повинне мати характер звинувачень на адресу рефері (суддівської колегії), які провели змагання. Головна мета обговорення - здатність до подальшого поліпшення якості (рівня) суддівства, обміну методичним досвідом, єдиної методики суддівства.
10. У складі суддівської колегії змагань функції дисциплінарної комісії покладають на переглядову комісію, яка переглядає всі ігри.
Рішення дисциплінарної комісії розглядає суддівська колегія і затверджує головний суддя змагань.
11. Представник організатора змагань є керівником змагань.
Представнику надаються всі повноваження для проведення змагань. Він забезпечує організацію, проведення та суддівство змагань.
Основні заходи щодо підготовки проведення змагань контролює представник організації. Під час вирішення організаційних питань йому надають практичну допомогу головний суддя змагань та його заступники.
Якщо під час проведення змагань виникають випадки, що не висвітлені у цих Правилах чи Положенні, головна суддівська колегія приймає рішення відповідно до правил водних видів спорту FINA.
VIII. Рефері
1. Рефері здійснює суддівство гри між командами. Рефері протягом усього часу гри здійснюють повний контроль гри - дій гравців на ігровому полі. Рішення рефері на ігрові ситуації є негайними, зрозумілими, чіткими, гучними та остаточними.
Рішення рефері є остаточним і обговоренню не підлягає, якщо делегат ФВПУ не скасував рішення рефері і затвердив його.
Повноваження рефері здійснюються не тільки під час гри, але і під час проведення змагань на місці їхнього проведення, а також поширюються за межі місця їхнього проведення.
2. Сигнал рефері для початку гри, а також для її поновлення надається свистком і рукою одночасно. Він визначає сигналом взяття воріт - гол, кидки від воріт, кутові кидки (незалежно від того, був чи ні сигнал від судді на лінії воріт), спірні вкидання та порушення цих Правил - вільні кидки, 5-метрові штрафні кидки, вилучення гравців з води. Рефері може змінити своє рішення за умови, що він це робить до повернення м'яча у гру.
3. Рефері утримується від визначення таких порушень цих Правил гри, які могли б бути на користь команди-суперниці - команди, гравець якої порушив ці Правила. Рефері не зупиняє гру за незначні помилки під час атаки команди гравця, проти якого було здійснено порушення цих Правил.
Наприклад, не визначається звичайний фол на користь гравця, який володіє м'ячем і наближається в напрямку воріт суперника. У цьому разі користь отримує тільки порушник правил.
4. Рефері мають повноваження вилучити будь-якого гравця з води, тренера або будь-яку офіційну особу з басейну відповідно до цих Правил і припинити гру. Рефері можуть покинути (залишити) ігрове поле, якщо вилучений гравець відмовиться залишити ігрове поле або будь-хто не підкориться їх рішенню.
5. Рефері мають повноваження вилучити з басейну, місця проведення змагань, а також з трибун басейну будь-якого гравця, в тому числі запасного, а також офіційну особу команди, тренера, глядача, суддю та іншу особу, яка своєю поведінкою заважає рефері виконувати свої обов'язки.
6. Рефері мають право залишити ігрове поле (припинити суддівство гри) в будь-який час, якщо, на їхній погляд, поведінка гравців, тренерів, офіційних осіб, глядачів або інші обставини заважають здійснювати подальше суддівство.
У такому разі рефері зазначають у протоколі про інцидент, складають звіт і повідомляють про свої дії організаторів.
7. Рефері мають однакові права на оголошення своїх рішень щодо порушень правил та призначення покарання. Різниця у висновках рефері не є підставою (причиною) для подачі протестів звернень або апеляцій.
8. Головний суддя змагань з водного поло призначає рефері на суддівство гри.
Головний суддя має право вказати рефері, на яких бічних сторонах ігрового поля вони починають своє суддівство гри.
Під час суддівства гри рефері міняються своїми сторонами на ігровому полі після першого і третього періодів основного часу гри та перед першим періодом будь-якого додаткового часу гри. Зміна відбувається, коли команди не міняються своїми сторонами ігрового поля (не обмінюються своїми воротами).
9. З боку місця розташування суддівського стола рефері надає сигнал про початок гри свистком і рухом руки одночасно, про період гри - з вертикального догори положення правої руки, швидко опускаючи її вперед у горизонтальне положення.
10. Після взяття воріт сигнал про поновлення гри дає рефері, який здійснював суддівство гри у стороні ігрового поля команди, що оборонялась. До початку поновлення гри рефері переконуються, що будь-які заміни вже проведено.
11. Кожному рефері надається повноваження визначати фоли в будь-якій частині ігрового поля.
Рефері приділяють основну увагу атакуючій ситуації, що відбувається з правого від них боку.
Рефері, який не контролює атакуючої ситуації, не повинен перебувати ближче до воріт, які атакуються, ніж найвіддаленіший від цих воріт гравець команди, яка атакує.
12. Призначаючи вільний кидок, кидок від воріт або кутовий кидок, рефері, який приймає рішення, подає сигнал свистком, і обидва рефері одночасно вказують напрямок атаки для того, щоб гравці, які перебувають в цей момент гри в різних кінцях (місцях) ігрового поля, одразу змогли б побачити, на користь якої команди призначено кидок до виконання.
Рефері, який приймає рішення, вказує місце, з якого потрібно виконати кидок.
13. Рефері, який здійснює суддівство атакуючої ситуації, подає сигнал до виконання 5-метрового штрафного кидка, виключаючи випадки, коли гравець виконує 5-метровий штрафний кидок лівою рукою і звернувся до другого рефері з проханням подати сигнал для виконання кидка.
14. Якщо обидва рефері водночас призначають вільні кидки для виконання різним гравцям одній і тій самій команді, виконати кидок буде надано право гравцю, на якого вкаже рефері атакуючої ситуації на ігровому полі.
15. У разі якщо обидва рефері одночасно визначають звичайні фоли на користь різних команд, призначене вкидання буде спірним та має бути розіграно рефері атаки.
16. У разі якщо один рефері визначає фол на вилучення, а другий одночасно призначає 5-метровий штрафний кидок, але на користь іншої команди, обидва порушники вилучаються з води і призначається спірне вкидання.
17. Якщо обидва рефері одночасно визначають фол, причому один - звичайний фол, а другий - фол на вилучення або 5-метрового штрафного кидка, здійснюється покарання за грубу помилку тому гравцю, якому було визначено фол (порушення) на вилучення або 5-метрового штрафного кидка.
18. У разі визначення гравцям обох команд одночасно фолу на вилучення під час самої гри або під час її зупинення, гравці-порушники цих Правил вилучаються з гри, а команді, яка володіла м'ячем, надається право повторно поновити гру з виконання вільного кидка.
У разі якщо обидва рефері одночасно призначають 5-метрові штрафні кидки на користь різним командам, перший кидок виконує команда, яка володіла м'ячем. Після виконання другого 5-метрового штрафного кидка гра поновлюється з розіграшу спірного вкидання на середній лінії ігрового поля.
19. Сигнали, що подаються рефері під час суддівства ігор, наведено в додатку 2 до цих Правил:
літерою "А" позначено сигнал рефері:
про початок періоду гри;
поновлення гри після взяття воріт - гола;
на виконання 5-метрового штрафного кидка.
Швидко опускає руку уперед з вертикального, піднятого догори положення в горизонтальне положення.
Літерою "Б" позначено сигнал рефері на виконання вільного кидка, кидка від воріт або кутового кидка.
Вказує одною рукою на напрямок атаки, а другою - звідки (місце) потрібно вкинути м'яч у гру.
Літерою "В" позначено сигнал рефері про спірне вкидання.
Просить м'яч до себе. Вказує на місце розіграшу спірного вкидання. Обома руками показує великі пальці.
Літерою "Г" позначено сигнал рефері на вилучення гравця.
Рукою вказує на гравця, а потім швидко показує на напрямок за межі ігрового поля. Після цього кистями (кистю) обох рук (однієї руки) показує номер шапочки вилученого гравця так, щоб це було видно усім в ігровому полі та суддям (секретарю) за суддівським столом.
Літерою "Ґ" позначено сигнал рефері на вилучення водночас двох гравців.
Вказує обома руками на цих гравців, сигналізує про їхнє вилучення відповідно до малюнку "Г" та негайно показує номери шапочок гравців.
Літерою "Д" позначено сигнал рефері на вилучення гравця з правом на заміну.
Сигнали рефері відповідають рухам, які позначено літерою "Г" або літерою "Ґ" відповідно до ігрової ситуації на ігровому полі, а потім рефері однієї рукою обертає навколо другої руки. Потім рефері показує номер шапочки вилученого гравця. Його сигнали повинні бачити всі гравці та судді, присутні в басейні.
Літерою "Е" позначено сигнал рефері на вилучення гравця без права на заміну.
Сигнали рефері відповідають рухам, які позначено літерою "Г" або літерою "Ґ" відповідно до ігрової ситуації на ігровому полі, а потім він піднімає обидві руки перехрещено догори так, щоб це було видно усім з ігрового поля та суддівського стола. Після цього рефері показує номер шапочки вилученого гравця.
Літерою "Є" позначено сигнал рефері про призначення 5-метрового штрафного кидка.
Піднімає руку догори і показує п'ять пальців. Потім рефері показує номер шапочки гравця, який порушив правила.
Літерою "Ж" позначено сигнал рефері про взяття воріт - гол.
Свистком дає сигнал і негайно вказує на центр ігрового поля.
Літерою "З" позначено сигнал рефері на вилучення гравця за фол - тримання суперника.
Однією рукою показує тримання (захват) зап'ястя другої руки.
Літерою "И" позначено сигнал рефері на вилучення гравця за фол - топлення суперника.
Водночас робить рухи обома руками (долонями) донизу, низхідні з горизонтального положення.
Літерою "І" позначено сигнал рефері на вилучення гравця за фол - притягання (відтягування) суперника.
Показує розширеними обома руками притягувальні рухи у напрямку до грудей свого тіла з положення вертикально піднятих догори.
Літерою "Ї" позначено сигнал рефері на вилучення гравця за фол - поштовх (удар) ногою суперника.
Імітує рух ногою (поштовх).
Літерою "Й" позначено сигнал рефері на вилучення гравця за фол - нанесення удару супернику.
Стисненим кулаком руки, яка зігнута у ліктьовому суглобі й імітує вражаючий удар (удари), роблячи рухи вперед-назад у горизонтальному положенні.
Літерою "К" позначено сигнал рефері про звичайний фол, просту помилку за поштовх, штовхання, підштовхування, відштовхування суперника.
Рукою, яка зігнута у ліктьовому суглобі, але не зі стисненим кулаком, у горизонтальному положенні показує рухи від себе (тіла, тулуба) і до себе - поштовхи, штовхання, підштовхування, відштовхування.
Літерою "Л" позначено сигнал рефері про звичайний фол за перешкоду супернику.
Показує рух обох рук, які схрещені горизонтально у зап'ясті.
Літерою "М" позначено сигнал рефері про звичайний фол за топлення або утримання м'яча під водою.
Рукою показує низхідні рухи долонею додолу у горизонтальному положенні.
Літерою "Н" позначено сигнал рефері про звичайний фол за гру з дна басейну.
Піднімає і опускає одну ногу, згинаючи колінний суглоб.
Літерою "О" позначено сигнал рефері про звичайний фол за затримку часу під час виконання вільного кидка, кидка від воріт або кутового кидка.
Кілька разів піднімає і опускає руку з повернутою догори з розчепіреними пальцями долонею.
Літерою "П" позначено сигнал рефері про порушення правила 2-метрової зони.
Показує піднятою догори рукою число 2 (два) - два пальці: вказівний та середній.
Літерою "Р" позначено сигнал рефері про звичайний фол за затримку часу та закінчення 30 с володіння м'ячем.
2-3 рази визначає рух рукою - обертає по колу в ліктьовому суглобі.
Літерою "С" позначено сигнал судді на лінії воріт про готовність гравців (гравця) до початку періоду гри, виконання вільного кидка або кутового кидка.
Подає сигнал однією рукою догори.
Літерою "Т" позначено сигнал судді на лінії воріт про неправильний початок, перепочаток гри, період гри (старт) або неправильне повернення у гру вилученого гравця, вхід у гру заміни.
Сигналізує обома руками догори.
Літерою "У" позначено сигнал судді на лінії воріт про кидок від воріт або кутовий кидок.
Подає сигнал, вказує однією рукою у напрямку до воротаря або до 2-метрової позначки.
Літерою "Ф" позначено сигнал судді на лінії воріт про взяття воріт (гол).
Сигналізує схрещеними догори обома руками.
Літерою "Х" позначено сигнал рефері про номер шапочки гравця.
Коли число перевищує цифру п'ять, щоб краще пояснити сигнал - визначення номера шапочки гравцям та суддям (секретарю), рефері використовує обидві руки, якщо це потрібно.
Одна рука показує п'ять пальців, а друга - додаткову кількість пальців до числа номера шапочки гравця (до номера 9).
Стиснений кулак означає число десять.
Якщо число більше десяти, одна рука показує стиснений кулак, а пальці другої руки - потрібну кількість до числа номера шапочки гравця.
IX. Судді на лініях воріт змагань
1. Судді на лініях воріт перебувають на лініях воріт (чільних лініях) обох сторін ігрового поля і на боці розміщення офіційного табло інформації, суддівського стола.
2. До обов'язків суддів на лініях воріт входить подавати сигнал обома руками чи однією рукою, піднімаючи їх (її) у різні напрямки на рівень плечей або догори:
1) вертикально догори одну руку - у разі правильно зайнятих висхідних місць гравцями на чільних лініях на початку періоду гри, а також на виконання вільного кидка або кутового кидка;
2) вертикально догори обидві руки - у разі неправильно зайнятих висхідних місць гравцями на чільних лініях на початку періоду гри - неправильному початку (старту), перепочатку періоду гри;
3) рукою в напрямку атаки, воріт суперника - для визначення виконання кидка від воріт;
4) рукою в напрямку атаки та місця червоної позначки на боковій лінії ігрового поля - для виконання кутового кидка;
5) перехрещені догори обидві руки - для визначення взяття воріт - гола;
6) вертикально догори обидві руки - для визначення неправильного повернення в гру, вилученого гравця або проведення заміни.
3. Судді на лініях воріт забезпечуються потрібним запасом м'ячів для негайної подачі м'яча у гру в тих випадках, коли, перебуваючи у грі, м'яч вилітає (випливає) за межі ігрового поля:
будь-якому гравцю команди оборони - для виконання кидка від воріт;
гравцю команди, яка володіла м'ячем - атакувала, - для виконання кутового кидка; або так, як покаже рефері.
X. Судді-хронометристи змагань
1. До обов'язків суддів-хронометристів входить:
реєструвати точний чистий час гри, тайм-аути і перерви між періодами гри;
чітко подавати голосом сигнал про початок останньої хвилини гри та останньої хвилини другого періоду будь-якого додаткового часу гри;
подавати сигнали свистком після 45 с і завершення кожного тайм-ауту;
1) до обов'язків судді контрольного часу входить:
реєструвати час неперервного володіння м'ячем кожною командою - 30 с;
2) до обов'язків судді штрафного часу входить:
реєструвати час вилучення гравців із води - 20 с і кількість персональних фолів (окремо кожному гравцю);
подавати сигнал про закінчення штрафного часу та здійснення третьої персональної помилки гравцем;
вести запис у протоколі штрафного часу.
2. Суддя-хронометрист подає сигнал свистком або будь-яким іншим гучним, виразним (акустичним), зрозумілим способом про закінчення кожного періоду гри, незалежно від рефері. Його сигнал не має негайної дії:
1) у разі, якщо водночас із цим сигналом рефері визначає 5-метровий штрафний кидок згідно із цими Правилами. У такій ситуації має бути виконано 5-метровий штрафний кидок;
2) у разі взяття воріт, коли одночасно із сигналом судді-хронометриста м'яч перебуває у польоті чи пливе по воді і перетинає лінію воріт. У такому разі має бути зараховано гол.
XI. Секретарі змагань
1. До обов'язків секретарів входить:
1) реєстрація подій під час гри, зокрема ведення протоколу гри, фіксування часу та номерів шапочок гравців, рахунку гри, тайм-аутів, фолів, вилучень, 5-метрових штрафних кидків, а також персональних зауважень, які отримує кожен гравець окремо;
2) контролювати час періоду вилучення гравця з води і надавати сигнал про закінчення часу на вилучення гравця з гри - піднімати догори прапорець кольору, що відповідає кольору шапочки гравця, за винятком випадків, коли рефері надає дозвіл на повторне входження у гру вилученого гравця або його заміну в разі дострокової зміни володіння м'ячем;
3) використовувати автоматичні візуальні ефекти, розміщені навколо штрафної зони, тобто сигналізування про останні 5 с часу вилучення гравця, моменту, коли вилучений гравець може повернутися в гру.
4) подавати сигнал червоним прапорцем і свистком про кожне неправильне повернення у гру вилученого гравця або неправильний вхід у гру заміни, в тому числі після сигналу судді на лінії воріт про неправильне повернення у гру або неправильний вхід заміни (таким сигналом зупиняється гра);
5) без затримки подавати сигнал про покарання, яке пов'язане з третім персональним фолом будь-якого гравця, таким чином:
червоним прапорцем - якщо третє персональне зауваження спонукає вилучення;
червоним прапорцем та свистком - якщо третє персональне зауваження є 5-метровий штрафний кидок;
6) подавати сигнал жовтим прапорцем та прапорцем, колір якого відповідає кольору шапочки гравця-порушника цих Правил - вслід за сигналом рефері, який визначає вилучення гравця з гри без права на заміну;
7) подавати сигнал червоним прапорцем та прапорцем, колір якого відповідає кольору шапочки гравця-порушника цих Правил - вслід за сигналом рефері, який визначає вилучення гравця з гри з правом на заміну.
XII. Тривалість гри змагань
1. Гра складається із чотирьох періодів, а кожен період - з 8 хв чистого часу гри. Час починається з початку кожного періоду після того, як гравець торкнеться м'яча.
Водночас з усіма сигналами на завершення гри контрольний секундомір, електронний годинник зупиняється до моменту введення м'яча знову у гру (поновлення гри):
1) моменту відриву м'яча від долоні руки гравця, який виконує відповідний кидок;
2) торкання м'яча гравцем під час розіграшу (виконання) спірного вкидання.
2. Між періодами гри командам надається перерва для відпочинку. Перша перерва - між першим та другим періодами, третя - між третім та четвертим періодами та між додатковими періодами гри будь-якого додаткового часу гри. Тривалість цих перерв - по 2 хв кожна. Друга перерва тривалістю 3 хв - між другим та третім періодами.
Команди, включаючи гравців, тренерів і офіційних осіб, міняються своїми місцями перебування під час гри до початку третього періоду основного часу гри та другого періоду будь-якого додаткового часу гри.
3. За потреби визначення переможця гри (протягом одного календарного дня) між двома командами у разі, якщо рахунок після основного часу гри залишився нічийним (рівним), продовження гри розпочинається після 5-хвилинної перерви, а потім командам надається додатковий час гри - два періоди по 3 хв чистого часу гри із 2-хвилинною перервою для зміни сторін (воріт) команд. Суддівство додаткового часу гри забезпечують рефері, що були в основному часі гри.
У разі невизначення переможця у наданий додатковий час гри між двома командами цим командам для визначення переможця надається право виконати по п'ять 5-метрових кидків у ворота команди-суперниці згідно з вимогами розділу XXIV цих Правил.
Ці кидки проводяться так:
1) виконання 5-метрових кидків починається відразу за участю рефері, що були в основному часі гри, після завершення гри та перерви на відпочинок для двох команд-конкурсантів на перемогу в змаганнях;
2) в іншому разі 5-метрові кидки виконуються після закінчення фінальної гри змагань та 30-хвилинного відпочинку команд (або ж при першій практичній нагоді). Рефері призначаються нейтральні, або ж ті самі рефері, що були в основному часі гри, якщо вони є нейтральні;
3) тренери обох команд для участі у виконанні 5-метрових кидків завчасно (до їх виконання) визначають по п'ять гравців і воротаря (за участю двох команд у визначенні переможця).
Під час проведення п'яти 5-метрових кидків команда, яка обороняється, має право в будь-який час провести заміну воротаря за умови, що запасний воротар був заявлений на участь у проведеній грі.
................Перейти до повного тексту