- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 серпня 2019 р.
за № 864/33835
Про затвердження Інструкції з організації діяльності військових музеїв, музеїв (кімнат) бойових традицій у Збройних Силах України
Відповідно до Закону України
"Про музеї та музейну справу" , Указу Президента України від 22 березня 2000 року
№ 489 "Про невідкладні заходи щодо розвитку музеїв України", з метою удосконалення системи діяльності військових музеїв, музеїв (кімнат) бойових традицій у Збройних Силах України, підвищення ролі музеїв у військово-патріотичному вихованні, збереження та використання пам’яток матеріальної і духовної культури у військовій сфері, залучення особового складу військ (сил), громадян України до надбань національної військової історико-культурної спадщини
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з організації діяльності військових музеїв, музеїв (кімнат) бойових традицій у Збройних Силах України, що додається.
2. Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони України |
С. Полторак |
ПОГОДЖЕНО: Перший заступник Міністра культури України |
С. Фоменко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
10 липня 2019 року № 374
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 серпня 2019 р.
за № 864/33835
ІНСТРУКЦІЯ
з організації діяльності військових музеїв, музеїв (кімнат) бойових традицій у Збройних Силах України
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає зміст та загальні вимоги щодо діяльності військових музеїв, музеїв (кімнат) бойових традицій військових частин, військових навчальних закладів, установ, організацій Міністерства оборони України та Збройних Сил України (далі - музеї).
2. У цій Інструкції терміни й поняття вжито у таких значеннях:
військовий музей - науково-дослідний та культурно-освітній заклад Збройних Сил України, створений для вивчення, збереження, використання та популяризації музейних предметів та музейних колекцій воєнної історії з науковою та освітньою метою, залучення особового складу військ (сил), громадян до надбань національної військової історико-культурної спадщини;
військово-музейна мережа - сукупність музеїв, що діють у Збройних Силах України;
військово-музейна справа - спеціальний вид наукової та культурно-освітньої діяльності, що здійснюється музеями, щодо комплектування, зберігання, охорони та використання пам’яток матеріальної і духовної військової історії та культури, включаючи їх консервацію, реставрацію, музеєфікацію, наукове вивчення, експонування та популяризацію;
музей (кімната) бойових традицій (далі - музейне утворення) - підрозділ, створений у спеціально виділеному та обладнаному приміщенні у з’єднанні, військовій частині, військовому навчальному закладі, установі, організації, призначений для збирання, вивчення, збереження, використання та публічного представлення музейних предметів і музейних колекцій, популяризації історії збройних формувань, бойового шляху військової частини (корабля), героїки сьогодення;
філія військового музею - відокремлений підрозділ музею, що розташований поза його місцезнаходженням та здійснює всі або частину його функцій.
Інші терміни вжито у значеннях, визначених законодавством України.
II. Функції, завдання та основні напрями діяльності музеїв
Діяльність музеїв здійснюється на основі історичної науки і музеєзнавства, дослідження пам’яток військової історії та культури і є складовою військово-історичної та виховної роботи у Збройних Силах України. Музеї покликані на основі військової історії та військових традицій Українського народу допомагати командирам, їх заступникам з морально-психологічного забезпечення у мобілізації особового складу на сумлінне виконання завдань бойової підготовки, формуванні у нього постійної готовності до збройного захисту держави, сприяти розвиткові музейної справи та військово-історичної науки.
Музеї мають право об’єднуватися у національні, регіональні та профільні організації (спілки, асоціації тощо), вступати до міжнародних музейних організацій і фондів.
2. У своїй діяльності музеї виконують культурно-освітню, науково-дослідну, інформаційнодовідкову функції, а також функції зі збереження та документування, які випливають із їх функціонального призначення.
3. Основними напрямами діяльності музеїв є науково-дослідна, культурно-освітня діяльність, комплектування музейних зібрань, експозиційна, фондова, видавнича, реставраційна, виставкова, пам’яткоохоронна робота, а також діяльність, пов’язана з науковою атрибуцією, експертизою, класифікацією, державною реєстрацією та усіма видами оцінки предметів, які можуть бути визначеними як культурні цінності.
4. Основними завданнями музеїв є:
виявлення і збір предметів музейного значення з метою постійного поповнення музейних зібрань, всебічне дослідження їх наукової та історичної цінності;
цілеспрямоване й об’єктивне відображення в експозиції військово-історичних та соціальних процесів, подій та явищ;
створення умов, які забезпечують повне збереження музейних цінностей;
активне сприяння бойовій підготовці, науковій, навчально-педагогічній, виробничій та іншій діяльності особового складу Збройних Сил України шляхом проведення культурологічної роботи та заходів з військово-патріотичного виховання;
проведення науково-дослідної роботи з метою дослідження військово-історичних процесів.
В умовах особливого періоду музеї здійснюють заходи щодо переведення на функціонування в умовах особливого періоду та продовжують виконувати завдання за призначенням.
5. Музеї:
співпрацюють з будинками офіцерів, клубами військових частин, бібліотеками, архівами, військово-науковими товариствами, ветеранськими організаціями;
підтримують у встановленому законодавством порядку контакти як з національними, так і закордонними музеями та іншими установами культури.
6. Науково-дослідна робота проводиться з метою об’єктивного розкриття і відтворення музейними засобами військової (воєнної) історії, бойової діяльності військ (сил), героїзму, проявленого під час виконання військового обов’язку, процесу створення і розвитку Збройних Сил України.
Науково-дослідна робота ведеться за такими напрямами:
розробка наукової концепції музею;
дослідження музейних предметів та музейних колекцій;
розробка наукової концепції експозицій, тематико-експозиційних планів і проектів архітектурно-художнього рішення, удосконалення методики роботи, визначення пріоритетного завдання наукового комплектування фондів;
відпрацювання пропозицій з проблем розвитку військово-музейної справи;
розробка програм і методик щодо проблем музейної діяльності;
проведення соціологічних досліджень;
підготовка до видання наукових праць з військової (воєнної) історії та питань музеєзнавства, збірників матеріалів конференцій та семінарів, журналів, каталогів, путівників та інших матеріалів.
7. До основних форм культурно-освітньої роботи музеїв належать:
тематичні, оглядові і навчальні екскурсії експозиціями, виставками, а також лекції, доповіді й бесіди;
теоретичні конференції, тематичні вечори, уроки мужності, зустрічі з ветеранами, дні зброї, бойового прапора, військової слави, інші заходи, присвячені військово-історичним датам і подіям;
музейні гуртки та клуби, дні відкритих дверей, музейні свята;
пересувні виставки, показ документальних фільмів.
Культурно-освітня робота має проводитися з урахуванням категорії відвідувачів, сприяти утвердженню славних бойових традицій військ (сил), патріотичному, моральному та естетичному вихованню, підвищенню культурного та освітнього рівня військовослужбовців, інших категорій громадян шляхом поширення військово-історичної інформації, здійснювати позитивний вплив на виконання особовим складом завдань бойової підготовки, мобілізацію постійної готовності до виконання свого конституційного обов’язку, пропагувати військову (воєнну) історію України серед громадян.
8. На основі музейних предметів (експонатів), реалізуючи розроблені наукові концепції, музеї створюють історично достовірні, художньо виразні постійні експозиції, стаціонарні та пересувні виставки.
Головними завданнями експозиційної роботи музеїв є:
розробка наукової концепції і тематико-експозиційного плану експозиції;
розробка архітектурно-художнього рішення та проектування музейних експозицій;
створення (монтаж) експозицій, стаціонарних та пересувних виставок;
контроль за дотриманням музейних режимів.
Під час створення експозицій музеїв дотримуються таких вимог:
сприяння музейними предметами процесу сприйняття інформації відвідувачами;
чіткість, зрозумілість і достовірність інформації експозицій;
зручність розміщення експозиції для огляду.
9. Фондова робота здійснюється з метою формування музейного зібрання, забезпечення обліку, збереження, вивчення й описання музейних предметів і музейних колекцій, створення умов для їх використання.
10. 3 метою пропагування досягнень військово-історичної науки та музейної практики, ознайомлення загалу з музейними предметами та музейними колекціями, а також популяризації своєї діяльності музеї провадять видавничу діяльність відповідно до вимог законодавства України.
11. Фінансово-господарська діяльність музеїв організовується і ведеться відповідно до законодавства України.
12. Музеї, що є структурними підрозділами військових частин, установ та організацій, які входять до сфери управління Міністерства оборони України, утримуються відповідно до законодавства.
14. Планування та витрачання коштів здійснюються відповідно до законодавства України.
15. Військові музеї ведуть бухгалтерський облік майна та коштів відповідно до законодавства України.
III. Класифікація музеїв та їх матеріально-технічна база
1. У Збройних Силах України можуть бути створені музеї таких профілів: історичні, науково-технічні, літературні, художні тощо.
2. Основу військово-музейної мережі становлять музеї історичного профілю, зібрання яких документують історію війн, військового мистецтва, розбудови Збройних Сил України, зброї, військової техніки, обмундирування, спорядження та знаків розрізнення, військової думки, а також бойовий шлях військових частин, установ та організацій, життєвий шлях і діяльність визначних воєначальників, військових керівників, національних героїв, заслужених діячів у галузі військової науки, техніки і технологій.
3. Науково-технічні музеї - музеї, зібрання яких документують історію розвитку військової техніки.
4. Літературні музеї - музеї, зібрання яких документують історію і сучасний розвиток військової літератури.
5. Художні музеї - музеї, зібрання яких включають художні твори військової тематики і відображають історію розвитку образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва.
6. Науково-методичну роботу музеїв координують головні військові музеї.
7. Національний військово-історичний музей України є головним щодо інших музеїв і покликаний сприяти розвитку та науковій постановці музейної справи у Збройних Силах України. Національний військово-історичний музей України має філії і діє на підставі статуту.
Національний військово-історичний музей України:
координує методичну роботу головних військових музеїв видів Збройних Сил України, окремого роду військ, окремого роду сил (далі - окремий рід військ (сил)), їх заходи щодо надання допомоги музеям, які входять до відповідної музейної мережі видів Збройних Сил України, окремого роду військ (сил);
обмінюється досвідом роботи з музеями Збройних Сил України;
співпрацює у встановленому законодавством порядку із закордонними військовими музеями і вивчає їх досвід роботи;
надає методичну допомогу музеям, координує їх взаємодію, пропагує їх досвід роботи;
консультує представників військового командування з питань створення та практичної діяльності музеїв;
надає консультативну допомогу іншим музеям України з питань експозиційної, культурно-просвітницької та фондової роботи, що пов’язані з військовою проблематикою;
готує концептуальні положення щодо розвитку музейної справи у військово-історичній сфері в Україні;
проводить стажування, методичні семінари, інші заходи для підвищення рівня компетентності керівних і наукових працівників музеїв;
веде облік музеїв Збройних Сил України.
8. Із числа музеїв, що входять до військово-музейної мережі видів Збройних Сил України, окремого роду військ (сил), рішенням відповідних командувачів, командирів (начальників) за поданням структурного підрозділу морально-психологічного забезпечення (по роті з особовим складом) (далі - органи морально-психологічного забезпечення) призначається головний військовий музей виду Збройних Сил України, окремого роду військ (сил).
9. Діяльність головних військових музеїв видів Збройних Сил України, окремого роду військ (сил) розповсюджується на музеї, які входять до відповідних військово-музейних мереж.
10. Головні військові музеї видів Збройних Сил України, окремого роду військ (сил):
ведуть облік музеїв;
надають методичну допомогу музеям, вивчають, узагальнюють і розповсюджують передовий досвід роботи;
проводять методичні семінари, практичні заняття, консультації та інші заходи для підвищення рівня компетентності працівників музеїв;
організовують роботу пересувних виставок у військах (силах).
11. Для здійснення діяльності музеї забезпечуються будівлями (спорудами), збудованими за спеціальними проектами, або іншими упорядкованими приміщеннями, що відповідають вимогам функціонування музеїв, а також відповідним обладнанням і транспортом.
Приміщення музеїв передаються їм на праві оперативного управління. Приміщення музею може бути вилучене лише за умови надання музею іншого рівноцінного приміщення.
У разі вилучення приміщення музею, що є пам’яткою культурної спадщини, рішення про його вилучення приймається за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
12. Кількість приміщень, що виділяється музею, визначається обсягами фондів музею та вирішуваних ним завдань.
Внутрішній простір музею, архітектура та інтер’єр його приміщень мають відповідати характеру діяльності музею, архітектурним характеристикам і функціональному призначенню його приміщень.
13. Інтер’єр експозиційних залів музею визначається архітектурно-художнім рішенням його експозиції, характером експозиційних матеріалів та експозиційним обладнанням і має забезпечувати сприйняття відвідувачем музейних колекцій та їх збереження.
14. Фондові приміщення музею мають відповідати умовам щодо забезпечення збереження музейного зібрання і роботи їх зберігачів.
Інтер’єри інших службових приміщень мають відповідати умовам щодо забезпечення організації роботи співробітників музею та відповідати вимогам з охорони праці.
Під час проектування та експлуатації музейних приміщень враховуються потреби дітей, осіб з інвалідністю, громадян похилого віку.
15. У музеї забезпечується режим пожежної безпеки відповідно до вимог законодавства України.
16. Матеріально-технічне забезпечення музею здійснюється відповідно до законодавства України.
17. Для розміщення й організації діяльності музейного утворення відповідні командири (начальники) виділяють необхідне приміщення, забезпечують його меблями, експозиційним обладнанням, табельними технічними засобами пропаганди, а також створюють необхідні умови для експлуатації приміщень й обладнання, охорони та збереження експонатів.
IV. Створення, реорганізація та ліквідація музеїв, керівництво їх діяльністю
1. Музеї бойових традицій створюються у з’єднаннях, військових навчальних закладах.
Кімнати бойових традицій створюються у військових частинах, установах, організаціях.
2. Рішення про створення штатного музею приймається Міністром оборони України за поданнями командувачів видів Збройних Сил України, відповідних командирів (начальників), узгодженими з Департаментом військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України або Головним управлінням морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України.
3. Для створення музею засновник забезпечує:
формування музейного зібрання;
матеріальну базу - відповідно обладнані приміщення для зберігання, консервації та реставрації музейних предметів, для експозицій і виставок, проведення культурно-освітньої роботи, роботи наукових працівників музею, а також приміщення для забезпечення належного рівня обслуговування відвідувачів;
умови для охорони музею, оснащення його засобами охоронної та пожежної сигналізації;
фінансування і кадри для належного функціонування музею;
розроблення чіткого розкладу роботи музею.
4. Організаційна структура і чисельність військовослужбовців та працівників Збройних Сил України військових музеїв визначаються штатами військових музеїв.
Організаційна структура і чисельність військовослужбовців та працівників Збройних Сил України музейних утворень визначаються штатами військових частин, структурними підрозділами яких вони є.
5. Наказ про відкриття музею видається за наявності тематико-експозиційного плану музею, розробленого відповідно до Примірного тематико-експозиційного плану військового музею, музею (кімнати) бойових традицій у Збройних Силах України (додаток), фонду музейних предметів, облікованих в установленому порядку; експозиції відповідного змісту; відповідно обладнаних приміщень для зберігання, консервації та реставрації музейних предметів, для експозицій і виставок, проведення культурно-освітньої роботи, роботи наукових працівників музею, а також приміщень для забезпечення належного рівня обслуговування відвідувачів; умов для охорони музею, оснащення його засобами охоронної та пожежної сигналізації; фінансування та кадрів для належного функціонування музею; чіткого розкладу роботи музею.
6. Засновник військового музею може створювати філії музею, що не є юридичними особами.
7. Військовий музей діє на підставі статуту (положення), що затверджується наказом Міністерства оборони України.
У статуті (положенні) військового музею визначаються:
найменування військового музею, його статус, права й обов’язки засновника;
організаційна структура, основні завдання та напрями діяльності з урахуванням призначення й умов дислокації;
джерела надходження коштів та їх використання, склад майна військового музею, порядок його реорганізації й ліквідації, умови збереження музейного зібрання у разі ліквідації військового музею;
інші умови діяльності військового музею.
Військовий музей, що має філію(ї), зазначає її (їх) у своєму статуті (положенні).
8. Музейні утворення, що створюються у військових частинах, можуть діяти як структурні підрозділи цих військових частин або на громадських засадах.
Музейні утворення можуть створюватися рішенням відповідних командирів (начальників).
9. Об’єднані спільністю основних завдань і принципів діяльності усі музеї утворюють військово-музейну мережу, яка є складовою частиною системи військово-історичної та виховної роботи у Збройних Силах України.
10. Державна реєстрація військових музеїв здійснюється відповідно до законодавства України.
Музейні утворення, створені у складі військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій, які належать до сфери управління Міністерства оборони України, державній реєстрації не підлягають.
11. Ліквідація музеїв здійснюється за рішенням засновника, а також за рішенням суду у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі ліквідації музеїв порядок подальшого використання їх музейних зібрань визначає засновник за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
У разі ліквідації військової частини, закладу, установи, організації, що належать до сфери управління Міністерства оборони України, при (у складі) яких діють музеї, а також у разі ліквідації музеїв, які діяли на громадських засадах, їх музейні зібрання, колекції, окремі предмети музейного значення, придбані за кошти державного бюджету, передаються до Національного військово-історичного музею України у порядку, передбаченому
Положенням про Музейний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 2000 року № 1147.
12. Реорганізація музеїв (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) може відбуватися відповідно до законодавства.
13. Керівництво діяльністю музеїв здійснюють командири (начальники), у підпорядкуванні яких вони знаходяться.
14. Безпосереднє керівництво практичною діяльністю музеїв здійснюють органи морально-психологічного забезпечення, які визначають зміст і напрями діяльності музеїв, використання музейних фондів в інтересах розвитку військово-історичної науки, виховання особового складу Збройних Сил України та формування у нього необхідних ідеологічних переконань.
15. Безпосередню діяльність музею організовує керівник музею, який у межах своїх функціональних обов’язків забезпечує виконання вимог
Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів.
16. Керівник військового музею, що діє на правах юридичної особи:
керує діяльністю військового музею в межах повноважень, визначених законодавством, діє від імені військового музею, представляє військовий музей у відносинах із засновником, органами державної влади, громадськими об’єднаннями, іншими юридичними особами й окремими громадянами, а також у суді та відповідає за виконання вимог Закону України
"Про музеї та музейну справу" та цієї Інструкції щодо діяльності військового музею;
здійснює фінансово-господарську діяльність відповідно до вимог законодавства України;
укладає господарські і трудові договори (угоди);
приймає на роботу та звільняє з роботи працівників військового музею відповідно до законодавства;
відповідає за стан роботи з попередження розголошення відомостей з обмеженим доступом, зміст й удосконалення роботи військового музею, мобілізаційну готовність, професійне навчання персоналу, за стан військової і трудової дисципліни, збереження і правильне використання фондів і майна, організацію обліку, інвентаризації і консервації музейних цінностей, господарську і фінансову діяльність, а також за організацію охорони та протипожежний стан військового музею;
................Перейти до повного тексту