- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 липня 2019 р.
за № 746/33717
Про затвердження Правил спортивних змагань з важкої атлетики
Відповідно до частини другої
статті 40 Закону України
"Про фізичну культуру і спорт" , абзацу п’ятого підпункту 17 пункту 4 та пункту 8 Положення про Міністерство молоді та спорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року
№ 220 , з метою забезпечення належної організації та проведення всеукраїнських змагань з важкої атлетики
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила спортивних змагань з важкої атлетики, що додаються.
2. Департаменту олімпійського спорту забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Відділу взаємодії з громадськістю та засобами масової інформації забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному веб-сайті Міністерства молоді та спорту України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра молоді та спорту України відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
Міністр молоді та спорту України |
І. Жданов |
ПОГОДЖЕНО: Генеральний секретар Федерації важкої атлетики України |
Б.М. Лобко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства молоді
та спорту України
06 червня 2019 року № 2911
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 липня 2019 р.
за № 746/33717
ПРАВИЛА
спортивних змагань з важкої атлетики
I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають основні засади організації та проведення всеукраїнських спортивних змагань з важкої атлетики.
2. Ці Правила розроблені з урахуванням Правил та Положень Міжнародної федерації важкої атлетики (далі - МФВА) та не поширюються на організацію та проведення міжнародних змагань з важкої атлетики.
3. Вимоги цих Правил стосуються усіх видів програми, з яких проводяться змагання з важкої атлетики.
4. Змагання з важкої атлетики проводяться відповідно до регламенту проведення відповідних змагань з важкої атлетики (далі - Регламент), який затверджується організатором.
5. Зареєстровані для участі у змаганнях спортсмени мають дотримуватися цих Правил, що обов’язкові для виконання кожним з учасників змагань.
6. Змагання з важкої атлетики проводяться з метою:
1) розвитку та популяризації важкої атлетики в Україні;
2) визначення кращих спортсменів команд, адміністративно-територіальних одиниць, фізкультурно-спортивних товариств (далі - ФСТ);
3) підвищення спортивної майстерності та виконання нормативів, зазначених у
Положенні про Єдину спортивну класифікацію України, затвердженому наказом Міністерства молоді та спорту України від 04 листопада 2013 року № 582, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 04 листопада 2013 року за № 1861/24393 (зі змінами);
4) визначення кандидатів для формування збірних команд України, адміністративно-територіальних одиниць, об’єднання територіальних громад, ФСТ, дитячо-юнацьких спортивних шкіл, закладів фізичної культури та спорту;
5) встановлення нових рекордів у видах програм з важкої атлетики;
6) обміну досвідом, знаннями, інформацією між учасниками.
7. Терміни та абревіатури, що вжито у цих Правилах, означають:
важка атлетика - олімпійський вид спорту, змагання в якому проводяться серед чоловіків і жінок у двох змагальних вправах у такій послідовності: ривок і поштовх. Обидві вправи виконують двома руками;
ВАДА - Всесвітнє антидопінгове агентство;
ГСК - головна суддівська колегія;
ривок - вправа, що виконується в один прийом;
поштовх - вправа, що виконується у два прийоми: піднімання штанги на груди та піднімання штанги від грудей;
НОК - Національний олімпійський комітет України;
спортивне спорядження - інвентар, яким користується спортсмен під час змагань;
ФВАУ - федерація важкої атлетики України.
8. Антидопінговий контроль спортсменів, які беруть участь у змаганнях, здійснюється відповідно до Всесвітнього антидопінгового кодексу та Закону України
"Про антидопінговий контроль у спорті" , що визначає правові та організаційні засади здійснення антидопінгового контролю в Україні.
9. Використання допінгу заборонено для спортсменів, які беруть участь у змаганнях. Результати спортсменів, які вживали заборонені препарати, анулюються, а самі спортсмени дискваліфікуються.
10. Всеукраїнські змагання з важкої атлетики III-VI рангів, встановлених
Положенням про Єдину спортивну класифікацію України, затверджених наказом Міністерства молоді та спорту України від 11 жовтня 2013 року № 582, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 листопада 2013 року за № 1861/24393, проводять відповідно до цих Правил.
II. Види змагань
1. Всеукраїнські змагання з важкої атлетики визначаються Регламентом відповідних змагань. Змагання можуть проводитись особисті, командні чи особисто-командні.
В особистих змаганнях визначаються результати кожного спортсмена з відповідним місцем, яке він посів.
У командних змаганнях підсумкові результати кожного спортсмена зараховуються всій команді.
В особисто-командних змаганнях підсумкові результати кожного спортсмена зараховуються як кожному учаснику, так і всій команді.
2. Різновидом особистих змагань є кваліфікаційні змагання, на яких результати спортсменів зараховуються за умови виконання (або підтвердження) відповідних кваліфікаційних вимог.
3. У командних змаганнях можуть брати участь спортсмени, які виступають поза конкурсом або в особистому заліку. Рішення щодо допуску атлетів до змагань приймає Мандатна комісія цих змагань, якщо це не суперечить Регламенту змагань.
III. Засідання Мандатної комісії
1. Під час розгляду фінальних заявок, представлених організаціями адміністративно-територіальних одиниць, випадково витягнутий номер жеребкування обирається для кожного спортсмена. Спортсмен зберігає номер жереба протягом усього змагання. Номер визначає порядок його зважування та виходу на поміст під час змагань у конкретній ваговій категорії.
2. Якщо на участь у змаганнях в одній ваговій категорії заявлено більше ніж 18 спортсменів, учасники розподіляються на дві або більше груп відповідно до загальної кількості атлетів у ваговій категорії.
3. Розподіл спортсменів на групи:
1) у групі можуть змагатися спортсмени однієї або двох суміжних вагових категорій;
2) розподіл спортсменів на групи (А - сильніша, Б - слабша) проводиться головним секретарем змагань залежно від їх спортивних результатів, що подані в заявках. Зі списками спортсменів у групі представники команд і тренери знайомляться до початку змагань;
3) змагання спортсменів кожної групи проводяться в один день. Якщо спортсмени змагаються на одному помості послідовно один за одним, то першою змагається група Б. Якщо спортсмени двох груп змагаються на двох помостах одночасно, то у сильнішій (А) групі має бути на 1-3 спортсмени більше, ніж у слабшій (Б).
IV. Регламент і офіційні документи змагань
1. Регламент змагань
1. Регламент є основним керівним документом, що забезпечує роботу суддівської колегії та дії учасників змагань.
2. Регламент змагань є документом, що визначає умови їх проведення та правове оформлення. Регламент змагань не повинен суперечити цим Правилам.
3. Регламент про змагання III та IV рангу надсилається не пізніше ніж за один місяць до їх проведення; V і VI рангу - не пізніше ніж за двадцять днів до їх проведення.
4. Регламент змагань містить такі розділи:
1) цілі та завдання заходу;
2) терміни та місце проведення заходу;
3) організаційні та керівні засади проведення заходу;
4) учасники заходу;
5) характер заходу (змагання особисті, командні, особисто-командні);
6) програма проведення змагань;
7) безпека та підготовка місць для проведення заходу;
8) умови визначення переможців і призерів змагань та їх нагородження;
9) умови фінансування заходу та матеріального забезпечення учасників;
10) терміни та порядок подання заявок на участь у заході;
11) інші умови, що забезпечують якісне проведення заявленого заходу.
5. Пункти Регламенту змагань мають бути конкретними та не допускати різного тлумачення.
6. Зміни і доповнення до Регламенту змагань має право вносити виключно організація, яка його затвердила, але не пізніше ніж за один місяць до їх початку.
2. Офіційні документи змагань
1. Заявки на участь у змаганнях подають у терміни, затверджені Регламентом (додаток 1).
2. Спортсмени допускаються до участі у змаганнях на підставі допуску лікаря після проведення медичного огляду. Рішення лікаря підтверджується довідкою медичного закладу та оформляється у заявці, але не пізніше ніж за 10 діб до початку змагань.
3. Спортсмен, який змагається в особистому заліку, не входить до складу будь-якої команди і не може впливати на її підсумкові досягнення, але впливає на розподіл особистих місць спортсменів даної вагової категорії.
Якщо спортсмен змагається поза конкурсом, він не впливає ні на особисті, ні на командні досягнення важкоатлетів.
4. Спортсмени, які не були внесені до фінальної заявки, не можуть брати участі у спортивних змаганнях.
5. Перевірка фінальної заявки має бути проведена Секретаріатом та Мандатною комісією змагань до початку засідання представників команд.
6. Офіційний представник команди перед засіданням представників команд надає до Секретаріату документ, що підтверджує особу кожного спортсмена, який бере участь у змаганнях.
7. Секретаріат змагань перевіряє такі дані учасників заходу:
правильність написання імені та прізвища кожного зі спортсменів;
дату народження кожного зі спортсменів;
заявлену вагову категорію кожного зі спортсменів;
заявлену суму двоєборства спортсменів.
8. Заміну спортсменів у фінальній заявці на інших осіб заборонено.
9. Максимальна кількість чоловіків та жінок має бути по 12 у фінальній заявці кожної команди. Але тільки 10 спортсменів мають право брати участь у змаганнях, два спортсмени є запасними. В одній ваговій категорії можуть змагатися не більше ніж два спортсмени від однієї команди. Усіх інших спортсменів вилучають.
10. Після перевірки фінальні заявки підписуються і залишаються в Секретаріаті та вважаються остаточними.
11. Представники команди, що не брали участі у засіданні представників команд, володіють інформацією, яка представлена у фінальній заявці, що вважається остаточною та обов’язковою.
3. Стартовий протокол, протокол зважування та картка замовлень
1. Стартовий протокол для змагань III-VI рангів містить таку інформацію:
програма змагань із зазначенням дати і часу початку змагань у групах та вагових категоріях спортсменів;
список суддів і офіційних осіб та щоденні групи їх розподілу із вказаними потоками та датою змагань;
прізвища спортсменів для кожної групи, зазначені номери їхнього жеребкування, дати народження, приналежність до організації адміністративно-територіальних одиниць, початкова вага у ривку та поштовху.
2. Протокол зважування (додаток 2) готується на кожну групу (вагову категорію) спортсменів і містить таку інформацію:
номер (за порядком та за жеребом), прізвище, ім’я по батькові та рік народження спортсмена;
розряд;
маса тіла;
назва команди;
початкова вага у ривку та поштовху;
прізвища та ініціали тренерів;
прізвища та підписи суддів, які беруть участь у зважуванні спортсменів.
3. Картка замовлень та перезамовлень видається кожному спортсмену і є документом для декларації його у складі команди під час змагань та містить таку інформацію:
номер спортсмена за жеребом;
прізвище спортсмена та дата його народження;
приналежність до організації адміністративно-територіальних одиниць;
маса тіла та вагова категорія;
група, якщо це передбачено;
заявлена вага у ривку та поштовху;
стартові номери, що призначені після зважування.
4. Протоколи змагань
1. Протокол змагань (додаток 3) вагової категорії (рукописний або друкований) є документом, що підтверджує результати змагань у кожній групі (ваговій категорії) і містить таку інформацію:
назва змагань, місце проведення, дата проведення, вагова категорія;
місце;
прізвище, ім’я, по батькові спортсмена;
рік народження, кваліфікація, маса тіла;
область (місто);
ФСТ, школа;
усі спроби у ривку, поштовху, сумі двоєборства, виконаний розряд;
загальна кількість очок;
прізвище та ініціали тренера;
підписи головного судді та суддівської бригади.
2. Успішні та невдалі спроби спортсмена під час виступу позначаються у протоколі змагань по-різному, способом закреслення або різними кольорами.
3. Підсумковий командний протокол змагань (додаток 4) готується у надрукованому або електронному вигляді (цифровому форматі) та поширюється серед делегацій та всіх зацікавлених сторін після завершення змагань. У протоколі зазначається така інформація:
назва змагань, місце проведення, дата проведення;
вагові категорії;
місце;
команда;
кількість очок у вагових категоріях;
сума очок;
підписи Головного судді та Головного секретаря.
Командні очки нараховуються окремо для чоловічої та жіночої команд.
V. Учасники змагань
1. Вікові групи спортсменів
1. Виділяють такі вікові групи спортсменів:
1) юнаки та дівчата - від 13 до 17 років;
2) юніори та юніорки - від 15 до 20 років;
3) молодь (чоловічої та жіночої статі) - від 15 до 23 років;
4) дорослі (чоловіки та жінки) - від 15 років та старші;
5) майстри (ветерани) - від 35 років та старші.
2. Вік спортсменів вираховується за роком народження.
3. У Всеукраїнських змаганнях IV-V рангу мають право брати участь спортсмени різної статі з 11 років (якщо це передбачено Регламентом змагань) у таких вікових групах:
1) юнаки та дівчата молодшої вікової групи - від 11 до 13 років,
2) юнаки та дівчата середньої вікової групи - від 14 до 15 років;
3) юнаки та дівчата старшої вікової групи - від 16 до 17 років.
4. Спортивні розряди присвоюються спортсменам з 10 років, звання "Майстер спорту України" - з 15 років, "Майстер спорту України міжнародного класу" - з 16 років.
5. Змагання серед категорії ветеранів проводяться у таких вікових групах: перша - 35-39 років; друга - 40-44; третя - 45-49; четверта - 50-54; п’ята - 55-59; шоста - 60-64; сьома - 65-69; восьма- 70-74; дев’ята - 75-79 та десята - понад 80 років.
2. Вагові категорії спортсменів
1. Змагання з важкої атлетики для спортсменів усіх вікових груп проводяться у певних вагових категоріях.
2. Змагання серед дорослих чоловіків та жінок проводяться у таких вагових категоріях:
чоловіки: до 55, 61, 67, 73, 81, 89, 96, 102, 109, +109 кг;
жінки: до 45, 49, 55, 59, 64, 71, 76, 81, 87, +87 кг.
3. Змагання серед юніорів та молоді проводяться у таких вагових категоріях:
юніори: до 55, 61, 67, 73, 81, 89, 96, 102, 109, +109 кг;
юніорки: до 45, 49, 55, 59, 64, 71, 76, 81, 87, +87 кг.
4. Змагання серед юнаків та дівчат до 17 років проводяться у таких вагових категоріях:
юнаки: до 49, 55, 61, 67, 73, 81, 89, 96, 102, +102 кг;
дівчата: до 40, 45, 49, 55, 59, 64, 71, 76, 81, +81 кг.
5. Змагання для спортсменів молодших вікових груп проводяться у таких вагових категоріях:
юнаки до 15 років: до 45, 49, 55, 61, 67, 73, 81, 89, 96, +96 кг;
дівчата до 15 років: до 40, 45, 49, 55, 59, 64, 71, 76, 81, +81 кг;
юнаки до 13 років: до 34, 38, 41, 45, 49, 55, 61, 67, 73, +73 кг;
дівчата до 13 років: до 32, 36, 40, 45, 49, 55, 59, 64, 71, +71 кг.
VI. Костюм та екіпіровка спортсменів
1. Загальні вимоги
1. Спортсменам дозволено носити спортивний костюм важкоатлета та спортивне взуття.
2. Елементами спортивного костюма можуть бути: комбінезон, трико, футболка, майка, шорти, спортивні труси, шкарпетки, взуття, спідня білизна, релігійний головний убір.
3. Елементами спортивної екіпіровки можуть бути: ремінь, бинти, лейкопластирі, пов’язки, наколінники, бандажі, спеціальні рукавички.
4. На змаганнях спортсмени під час церемонії представлення, нагородження, відкриття та закриття змагань зобов’язані надягати спортивний костюм.
5. На костюмі може бути назва клубу, ФВАУ, НОКу або Державний Герб.
6. Волосся на голові та шпильки для волосся вважаються частиною голови, дотик грифа штанги до зачіски є помилкою.
7. Спортсмени надягають шкарпетки, які не повинні закривати колінних суглобів.
2. Змагальний спортивний костюм
1. Під час змагань елементом змагального спортивного костюма може бути важкоатлетичне трико. Трико має відповідати таким вимогам:
1) бути суцільним та без коміра;
2) не закривати ліктьових та колінних суглобів;
3) може бути будь-якого кольору.
2. Трико спортсмена може мати такі написи:
1) ім’я та прізвище спортсмена;
2) назва клубу або ФВАУ, або НОКу.
3. Під трико можна надягати комбінезон, що має відповідати таким вимогам:
1) бути суцільним та без коміра;
2) закривати все тіло та щільно облягати тулуб і кінцівки;
3) може закривати ліктьові та колінні суглоби;
4) може бути будь-якого кольору та без візерунків.
4. Під трико можна надягати футболку, що має відповідати таким вимогам:
1) бути без коміра;
2) не закривати ліктьових суглобів;
3) може бути будь-якого кольору.
5. Під трико або поверх нього можна надягати шорти, що мають відповідати таким вимогам:
1) обтягувати ноги;
2) не закривати колінних суглобів;
3) можуть бути будь-якого кольору.
6. Заборонено надягати футболку і шорти замість трико.
7. Під час змагань спортсмену заборонено:
1) роздягатися або одягатися, змінювати екіпіровку в полі зору суддів і глядачів;
2) змащувати стегна будь-якою рідиною: жиром, олією, мазями, тальком;
3) змагатись у брудному, рваному спортивному костюмі або мати неохайний вигляд.
8. На змаганнях V-VI рангу замість трико спортсменам дозволено надягати спортивні труси, шорти та футболку.
9. На трико та футболці може бути зображена емблема команди або спортивного клубу. Члени збірних команд України зобов’язані мати на трико та футболці зображення Герба України або емблему ФВАУ.
3. Спортивне взуття
Спортсмени змагаються у спортивному взутті (штангетках або кросівках) для захисту ніг та забезпечення твердого розміщення ступнів ніг на помості.
4. Ремінь, наколінники, напульсники та рукавички
1. Учасники змагань можуть надягати (тільки поверх трико чи футболки, чи комбінезона) важкоатлетичний ремінь, гранична ширина якого становить 12 см.
2. Для захисту долонь можна надягати рукавички (гімнастичні або велосипедні), але вони можуть закривати тільки перші фаланги пальців.
3. На колінні суглоби дозволено надягати еластичні наколінники, але їх ширина не може перевищувати 30 cм.
4. Напульсники можна надягати на зап’ясткові суглоби спортсмена. Їх ширина має бути не більше ніж 10 см.
5. Пов’язки, бандажі, бинти та лейкопластирі
1. Спортсмени можуть використовувати під час змагань такі елементи екіпіровки: пов’язки, бандажі, еластичні бинти та лейкопластирі.
2. Пов’язка має відповідати таким вимогам:
1) бути виготовленою з пластиру, марлі, еластичного бинта або шкіри;
2) може бути будь-якої довжини на променево-зап’ясткових суглобах, а ширина пов’язки не може перевищувати 10 cм;
3) її можна розміщувати під будь-якою частиною екіпіровки у будь-якому місці на тулубі спортсмена, за винятком зони ліктьового суглоба (на 5 см вище та на 5 см нижче ніж ліктьовий суглоб).
3. Бандаж - пов’язка, що не прилипає, яку носять як на внутрішній, так і на зовнішній поверхні рук та кріплять до зап’ясткових суглобів. Бандаж може бути виготовлено з різноманітних матеріалів, він має відповідати таким вимогам:
1) бандаж не має обмежень у довжині;
2) бандаж не кріплять до штанги;
3) заборонено надягати бандажі або їх замінники у 10-сантиметровій зоні ліктьового суглоба (зона має бути вільною на 5 см вище та на 5 см нижче ніж ліктьовий суглоб).
4. Застосування еластичних бинтів та лейкопластирів:
1) еластичні бинти (довжина їх довільна, а ширина не повинна перевищувати 30 cм) дозволено надягати на колінні суглоби;
2) цілісні еластичні бинти або еластичні колінні чашечки, які дають можливість вільно пересуватися, можна надягати на коліна. Захисні бинти не можуть бути посилені пряжкою чи ременем із волокна чи шкіри, пластмаси або дроту;
3) не можна кріпити бинти до грифа штанги;
4) не дозволено розміщення бинтів або замінників на ліктьових суглобах;
5) лейкопластирі застосовують для покриття невеликих ран, за винятком зони ліктьових суглобів;
6) застосування лейкопластирів на пальцях рук дозволено, але вони не повинні виступати за кінцівки пальців;
7) якщо лейкопластир або бинт накладають на пальці рук, має бути видимий поділ між лейкопластиром та бинтом або рукавичкою.
5. Спортсменам заборонено використовувати комбінацію напульсника та бинта на променево-зап’ясткових суглобах, а також наколінника та бинта на колінних суглобах.
VII. Права та обов’язки спортсменів та тренерів команд
1. Спортсмени
1. Спортсмени мають право:
1) звертатися до суддів із питань замовлення або перезамовлення ваги штанги тільки через представника своєї команди, тренера, суддю при учасниках (технічного контролера);
2) визначати попередню масу тіла на офіційних вагах змагань протягом 55 хв (починаючи за 1 год), але не пізніше ніж за 5 хв до початку зважування спортсменів конкретної вагової категорії;
3) користуватися інвентарем, магнезією (на руки і тулуб) та каніфоллю на місці розминки та змагань.
2. Спортсмени зобов’язані:
1) дотримуватися норм поведінки та етики на місці змагань та поза ними;
2) знати і виконувати ці Правила та бути ознайомленими з Регламентом змагань;
3) пройти процедуру зважування, представлення та нагородження;
4) з’являтися до суддів за їх викликом, виконувати їх вимоги;
5) якщо спортсмен неспроможний випростати руку (руки) у ліктьовому суглобі через анатомічну ваду, він має попередити суддів та членів журі перед початком змагань цієї вагової категорії;
6) бути присутніми на змаганнях від дня приїзду до їх закінчення;
7) з’являтися для проходження допінг-контролю;
8) знаходитися на місці змагань своєї вагової категорії до остаточного закінчення змагань, якщо спортсмен виступив раніше ніж інші учасники.
3. Спортсменам заборонено:
1) змагатися більше, ніж в одній ваговій категорії;
2) змагатися в іншій ваговій категорії, ніж та, що записана у заявці та подана до секретаріату змагань.
4. Згідно з рішенням головної суддівської колегії (ГСК) або журі спортсменів усувають від змагань, а результати анулюють у разі:
1) відсутності на процедурах представлення (за винятком форс-мажорних обставин), нагородження або передчасного їх залишення;
2) повторного порушення правил змагань (після попередження), норми поведінки та етики спортсмена на місці змагань і поза ним;
3) відмови від проходження допінг-контролю.
5. У разі грубого порушення спортсменом правил поведінки ГСК повідомляє про це спортивну організацію, яку він представляє.
2. Представники та тренери команд
1. Функції керівника делегації спортсменів (команди) на змаганнях виконує один із представників команди (тренер). В окремих випадках обов’язки представника виконує тренер або сам спортсмен, якщо це не суперечить Регламенту змагань.
2. Представник команди є керівником делегації і стежить за поведінкою та організованістю спортсменів на місцях змагань, їх розміщенням та харчуванням.
3. Представник команди зобов’язаний:
1) знати ці Правила і Регламент змагань;
2) своєчасно подавати до Мандатної комісії та Секретарю змагань заявки на спортсменів своєї команди;
3) брати участь у жеребкуванні;
4) забезпечити своєчасне прибуття спортсменів на змагання, зважування, представлення, нагородження, парад відкриття та закриття змагань;
5) виконувати розпорядження суддів щодо правил проведення змагань;
6) перебувати на змаганнях на спеціально відведеному місці або серед спортсменів своєї команди у спортивному одязі.
4. Представник команди має право:
1) звертатися до суддів щодо замовлень або перезамовлень ваги штанги;
2) отримувати у членів ГСК або секретаріату довідки з усіх питань щодо умов проведення та суддівства змагань;
3) бути присутнім на зважуванні спортсменів своєї команди.
5. Тренер команди має право:
1) бути присутнім на зважуванні спортсменів своєї команди;
2) звертатися до суддів щодо замовлень або перезамовлень ваги штанги;
3) бути присутнім на підсумковій нараді представників та тренерів.
6. Представники та тренери:
1) можуть бути присутніми на процедурі допінг-контролю;
2) мають бути одягнені у спортивний одяг під час знаходження на місці розминки і змагань;
3) не мають права втручатися в роботу суддівської колегії змагань.
7. Представники (тренери) рішенням ГСК усуваються від виконання своїх обов’язків у разі:
1) порушення цих Правил та Регламенту змагань;
2) відмови виконувати рішення суддів або нетактовної поведінки.
8. Спортсмени юнацьких вікових груп беруть участь у змаганнях тільки під керівництвом тренера.
VIII. Суддівська колегія змагань
1. Судді змагань
1. Суддівська колегія змагань комплектується Президією колегії суддів та затверджується організацією, що проводить змагання, не пізніше ніж за 30 діб до початку змагань.
2. Головна суддівська колегія керує проведенням змагань від їх початку до їх закінчення. До її складу входять: головний суддя, його заступники та головний секретар. Головою ГСК є головний суддя.
3. Головний суддя та головний секретар прибувають на місце змагань за одну добу до дня приїзду учасників та суддів.
4. Члени ГСК зобов’язані забезпечувати виконання цих Правил і Регламенту змагань.
5. Члени ГСК мають право:
1) вносити зміни до розкладу змагань;
2) змінювати розклад змагань, якщо не прибув медичний персонал або устаткування та інвентар не готові до змагань чи вийшли з ладу.
6. Члени ГСК не мають права змінювати Регламенту змагань.
7. Судді змагань, яких викликали на суддівство, повинні бути членами Федерації та відповідної кваліфікаційної категорії спортивного судді, мати посвідчення спортивного судді та бути в костюмі спортивного судді.
Судді зобов’язані знаходитися на місці від початку змагань до їх закінчення.
8. До змагань V-VI рангу можуть залучатися судді, які не мають суддівської категорії, але до складу суддів на помості допускається лише один суддя без суддівської категорії.
9. Судді, які прибули на змагання до початку технічної наради, проходять реєстрацію у заступника головного судді з кадрового забезпечення. Судді зобов’язані знати ці Правила і Регламент змагань та бути об’єктивними у своїх рішеннях.
10. Для суддівства змагань суддівський костюм спортивного судді складається з темно-синього піджака, брюк (у жінок - спідниці), білої сорочки (у жінок - блузи), темно-синьої краватки та чорних черевиків.
11. Присутність суддів на суддівських семінарах і щоденних суддівських нарадах обов’язкова.
12. У разі відсутності судді на місці змагань у визначений час (до закінчення процедури нагородження) або на щоденних нарадах, його замінюють резервним суддею і до суддівства не залучають.
13. Представники і тренери команд не повинні входити до складу журі та суддів на помості, якщо змагаються їх учасники.
14. Суддівська бригада змагань призначається заступником головного судді з кадрового забезпечення і проводить змагання в окремих вагових категоріях (потоках).
15. До складу суддівської бригади входять:
члени журі, технічний контролер, судді на помості, секретар змагань та його помічники, суддя-інформатор, суддя-хронометрист, судді на дубль-протоколі, судді на комп’ютері, судді-асистенти.
16. Усі призначені судді зобов’язані прибути на свої робочі місця не пізніше ніж за 30 хв до початку роботи на своїй посаді.
17. Загальна кількість суддів для обслуговування змагань III і IV рангів становить 46 осіб.
18. Для якісного проведення змагань додатково залучаються: комендант змагань, оператор ПК - дві особи, окрім лікаря - ще одна медсестра.
19. Під час проведення змагань III рангу до складу суддівської колегії додатково можуть призначатися помічники головного секретаря, судді з нагородження, помічники секретаря.
20. З метою контролю за якістю роботи суддів та надання їм практичної допомоги Президія колегії суддів ФВАУ має право призначити інспектора змагань III-IV рангів, посада б якого входила до складу суддівської колегії змагань, на які він призначений.
21. Склад суддівської трійки на помості під час змагань конкретної вагової категорії (потоку) є постійним, до складу суддівської трійки не допускаються судді з одного спортивного товариства або міста.
22. Заміна судді на резервного може проводитись у зв’язку з його хворобою, у разі отримання незадовільної оцінки за суддівство або під час реєстрації рекордної ваги, яку замовив спортсмен.
2. Головний суддя та його заступники
1. Головний суддя є головою суддівської колегії змагань. Він керує роботою суддів та забезпечує дотримання правил спортивних змагань та регламенту проведення змагань.
2. Перед початком змагань головний суддя виконує такі обов’язки:
1) перевірка готовності спортивної споруди;
2) проведення технічної наради суддівської колегії.
3. Під час змагань головний суддя виконує такі обов’язки:
1) затвердження складу суддівських бригад, які підготував заступник із кадрового забезпечення;
2) проведення загальних нарад представників, тренерів та суддів після закінчення кожного дня змагань з метою затвердження результатів змагань, а також окремо з суддями з метою аналізу суддівства та призначення суддів.
4. Після закінчення змагань головний суддя виконує такі обов’язки:
1) підготовка звіту про змагання;
2) передання звіту (протягом 3-х діб) до організації, що проводить змагання.
5. Головний суддя має право призначити проведення додаткових нарад суддів і представників, якщо виникне в цьому потреба.
6. За відсутності головного судді його обов’язки виконує один із його заступників.
7. Заступник головного спортивного судді з кадрового забезпечення виконує такі обов’язки:
1) реєстрація суддів у день приїзду та перевірка суддівських атрибутів (костюма, посвідчення судді тощо);
2) комплектування суддівських бригад на кожен робочий день;
3) оцінка роботи кожного судді протягом усього періоду змагань (разом із головним суддею);
4) облік оцінок суддівства, які проставлені членами журі, та підготовка підсумкових матеріалів з роботи суддів.
8. Заступник головного спортивного судді з устаткування виконує такі обов’язки:
1) підготовка та контроль стану місця змагань, розминки, перевірка готовності апаратури, устаткування та інвентарю;
2) перевірка ваг і контрольне зважування штанг;
3) організація роботи суддів на інформаційному табло та табло-протоколі.
9. Заступнику головного судді з устаткування підпорядковується комендант змагань та обслуговувальний персонал змагань.
3. Головний секретар та його заступники
1. Головний секретар працює під керівництвом головного судді та виконує такі обов’язки:
1) бере участь у роботі мандатної комісії;
2) готує, опрацьовує та розповсюджує суддівську документацію;
3) керує роботою секретарів змагань і технічних працівників секретаріату;
4) контролює якість оформлення протоколів змагань та здійснює підрахунки командних результатів;
5) надає інформацію (з дозволу головного судді) про хід змагань судді-інформатору, представникам команд, працівникам преси та телебачення;
6) оформляє та веде облік встановлених рекордів;
7) готує матеріали до звіту про змагання, підписує витяги з протоколів;
8) перед початком змагань кожної вагової категорії готує для членів журі та технічного контролера стартові протоколи та лист призначення спортивних суддів;
9) розподіляє спортсменів на групи відповідно до їх результатів, якщо це потрібно.
2. Головний секретар працює із суддівською документацією, яку умовно поділяють на підготовчу, основну та заключну:
1) до підготовчої документації належать заявки, заяви представників команд або спортсменів, особисті картки спортсменів та команд, листи призначення суддів, таблиця оцінки командних досягнень, Регламент змагань;
2) до основної - протоколи зважування, робочі протоколи, картки замовлень та перезамовлень, лист призначення суддів на вагову категорію, командні картки, протоколи командних досягнень, спортивна класифікація, таблиця рекордів;
3) до заключної - витяги з протоколів, підсумковий протокол змагань, звіт про змагання, звіт лікаря змагань.
3. Обов’язки помічників головного секретаря в кожному конкретному випадку визначає головний секретар.
4. Журі змагань
1. Судді, які призначені до складу журі, здійснюють контроль за суддівством змагань у конкретній ваговій категорії (потоці) від моменту представлення спортсменів до закінчення процедури їх нагородження. До складу журі входять три спортивних судді Національної категорії (та один резервний член журі), які призначаються з числа кандидатів, обраних на технічній нараді.
2. Головою журі є головний суддя або один із його заступників. Якщо до складу журі входить Президент ФВАУ або голова колегії суддів, вони можуть виконувати обов’язки голови.
Головою журі також можуть призначатися судді вищих категорій (міжнародної та національної).
3. Якщо в один день спортсмени одного потоку змагаються на двох помостах, то для кожної групи (А і Б) призначається окреме журі.
4. Члени журі розташовуються недалеко від змагального помосту з моменту представлення спортсменів до закінчення процедури нагородження. За столом журі сидять тільки його члени.
5. Для якісної роботи членів журі їм надаються картки оцінки роботи суддів (кожному члену), лист призначення суддів на вагову категорію, таблиця рекордів у ваговій категорії, блок суддівської апаратури, пристрій для виклику суддів до столу журі, мікрофон та два прапорці (білий і червоний).
6. Члени журі виконують такі обов’язки:
1) контроль за виконанням правил змагань та оцінювання роботи суддівської бригади;
2) прийняття рішень щодо виправлення суддівських помилок або рішень у разі зіпсування устаткування;
3) члени журі оцінюють кожну спробу підйому штанги спортсменом.
7. Журі приймає рішення одноголосно і має право:
1) проводити короткочасну заміну суддів на помості;
2) протягом змагань та після чергового попередження замінювати будь-якого суддю, якщо його рішення виявиться некомпетентним. У цьому разі суддя має право пояснити своє рішення;
3) анулювати спробу спортсмена та надати йому додаткову, якщо була допущена помилка в навантажуванні штанги або вага змінилася під час підйому, зруйнувався поміст або у разі помилкового оголошення секретаря змагань;
4) анулювати рішення суддівської трійки, якщо всі члени журі одноголосно прийняли рішення про зарахування (або не зарахування) спроби учасника змагань;
5) члени журі не мають права впливати або нав’язувати своє рішення іншим членам журі;
6) тимчасово зупинити змагання, якщо вийшло з ладу устаткування, електромережа або глядачі своєю поведінкою заважають проведенню змагань;
7) скоротити або подовжити перерву між змагальними вправами після консультації з ГСК. Відповідне оголошення всім зацікавленим сторонам повідомляється завчасно.
8. Під час церемонії нагородження члени журі повинні залишатися на своєму місці.
9. Після закінчення процедури нагородження у ваговій категорії голова журі підписує протокол змагань та проставляє оцінки суддям у листі призначення (на підставі аналізу оцінних карток для суддів, які ведуть члени журі).
10. Після закінчення ривка голова журі дає дозвіл на перерву (зазвичай 10 хв) для підготовки спортсменів до поштовху.
5. Технічний контролер
1. Технічний контролер призначається для суддівства у кожну суддівську бригаду та має виконувати такі обов’язки:
1) перевіряти та контролювати стан обладнання та інвентарю на місці змагань (ваг, помосту, штанг, суддівської апаратури);
2) контролювати своєчасне прибуття суддів на місце змагань;
3) перевіряти костюми та екіпіровку спортсменів перед процедурою представлення та виходом їх на поміст. Якщо є змащені ділянки тіла, усунути цей недолік;
4) шикувати та виводити спортсменів (у порядку жеребкування) та суддів на процедуру представлення;
5) контролювати очищення грифу штанги та змагального помосту (дезінфекція грифа штанги проводиться асистентами на помості);
6) контролювати наявність магнезії та каніфолі біля змагального помосту та у залі розминки;
7) під час змагань контролювати присутність у залі розминки та в зоні виходу спортсменів до змагального помосту офіційних представників та тренерів команд, які мають на це право;
8) видаляти з місць роботи суддів та залу розминки осіб, які не мають права там знаходитись;
9) у разі потреби допомагати спортсменам правильно закріпити номери жеребкування на місці розминки;
10) у разі потреби допомагати персоналу антидопінгового контролю.
2. Якщо журі викликало до себе суддівську трійку для обговорення оцінки щодо піднятої атлетом ваги, технічний контролер підходить до столу журі, отримує від голови журі остаточне рішення і повідомляє його спікеру змагань.
6. Судді на помості
1. На всіх змаганнях призначається три судді на помості для кожної групи (вагової категорії) спортсменів, один центральний суддя та два бокових. Судді мають рівні права щодо оцінки виконання вправи спортсменами.
2. Судді, які призначені в одну групу (бригаду), міняються місцями під час суддівства на помості у кожній наступній ваговій категорії. Кожна група (бригада) суддів має у складі спортивних суддів жінок.
3. Спортивні судді на помості мають виконувати такі обов’язки:
1) зважувати спортсменів вагової категорії (потоку), в якому вони здійснюють суддівство;
2) оцінювати правильність виконання змагальних вправ на помості;
3) підписувати протоколи змагань після закінчення змагань у ваговій категорії;
4) перед змаганнями відповідної вагової категорії здавати свої посвідчення спортивного судді до журі.
4. Додатковим обов’язком центрального судді є проведення інструктажу суддів-асистентів щодо їх обов’язків перед початком змагань спортсменів у ваговій категорії.
5. Під час змагання суддям на помості заборонено впливати на рішення одного із суддів.
6. Для забезпечення якісної роботи суддів на змаганнях у кожній ваговій категорії може призначатися резервний суддя, кваліфікація якого б давала можливість йому виконувати різні функції, включно суддівство на помості.
Резервний суддя прибуває на місце змагань за 15 хв до зважування спортсменів вагової категорії, доповідає про це технічному контролеру (старшому судді) і знаходиться на місці проведення змагань (у полі зору журі) до їх закінчення.
7. Секретар змагань
1. Секретар змагань має виконувати такі обов’язки:
1) одержати в секретаріаті перед початком змагань у ваговій категорії суддівську документацію: списки спортсменів вагової категорії, протоколи зважування та бланки протоколу змагань;
2) брати участь у процедурі зважування спортсменів та підготовці робочих протоколів змагань;
3) здійснювати суддівство під час змагань у ваговій категорії відповідно до вимог цих Правил;
4) опрацювати протокол змагань та подати його на підпис головному секретарю;
5) розмістити протоколи змагань (основний та дубль-протокол) для ознайомлення за 30 хв до початку змагань спортсменів даної вагової категорії.
2. Під час суддівства змагань певної вагової категорії секретар змагань має виконувати такі обов’язки:
1) давати вказівки асистентам щодо встановлення ваги штанги;
2) викликати спортсменів до помосту;
3) опрацьовувати протоколи змагань;
4) оголошувати інформацію про результати змагань.
3. Секретар заповнює протокол змагань за такими правилами:
1) замовлена спортсменами вага штанги записується олівцем у клітинку "Ривок" чи "Поштовх", а після спроби спортсмена - чорнилом, якщо спроба невдала, вага перекреслюється (/);
2) у разі відмови спортсмена від спроби до початку контрольного часу у клітинці "Ривок" чи "Поштовх" проставляється горизонтальна риска, після початку другої частини контрольного часу - риска "невдала спроба";
3) після виконання залікових спроб до протоколу вписується у клітинку "Результат (кг), місце" найбільша вага, яку підняв спортсмен. Найкращі результати у ривку і поштовху становлять суму двоєборства;
4) якщо спортсмен під час виконання вправи отримує нульову оцінку, то у клітинках протоколу "Результат", "Сума двоєборства (кг), розряд" проставляється 0, а у клітинках "Загальна кількість очок", "Місце" - горизонтальна риска.
4. Секретар оголошує таку інформацію:
1) дає вказівки суддям-асистентам "Встановити (вагу штанги)__ кг", а після встановлення - "Вага встановлена";
2) викликає спортсмена до помосту: "Номер три! Іваненко Сергій, "Динамо", Львівська область, друга спроба; Коваленку - приготуватися!";
3) згідно з рішенням суддів на помості оголошує після кожної спроби "Вага піднята (зарахована)" або "Вага не піднята (не зарахована)!";
4) якщо після виклику до помосту залишилося 30 с, секретар оголошує: "Пройшло 30 с". Після закінчення контрольного часу (1 хв) у разі невиконання спортсменом вправи секретар оголошує: "Час закінчився, спроба використана!".
5. Після виклику спортсмена на поміст суддя-хронометрист вмикає секундомір та вимикає його в момент початку піднімання штанги.
8. Суддя-інформатор
1. Суддя-інформатор змагань має виконувати такі обов’язки:
1) до початку змагань ознайомитися з Регламентом змагань, складом спортсменів вагової категорії та суддівською бригадою;
2) інформувати глядачів, тренерів та суддів щодо програми, ходу змагань, рекордів, проміжних та кінцевих результатів спортсменів;
3) представляти призерів змагань під час процедури нагородження, а також осіб, які її проводять.
2. Оголошення судді-інформатора не повинні заважати роботі секретаря змагань або спортсменам.
3. Суддя-інформатор не має права викликати спортсменів на поміст, а також давати вказівки суддям-асистентам щодо зміни ваги штанги.
9. Суддя-хронометрист
1. На посаду судді-хронометриста призначаються судді національної та першої категорій.
2. Суддя-хронометрист має виконувати такі обов’язки:
1) контролювати час для виконання спроби за допомогою електронного або ручного таймера (секундоміра);
2) вмикати та вимикати секундомір та своєчасно за 3-4 с попереджати секретаря про початок та закінчення другої половини контрольного часу;
3) у разі відсутності електронного секундоміра суддя-хронометрист використовує спрощений сигнальний пристрій, який вмикається в потрібні проміжки часу.
10. Суддя на карточках "маршал"
1. Суддя на карточках "маршал" вносить або відхиляє будь-які зміни у заявках, що пропонують записати тренери чи представники команд у карточки спортсменів.
2. Суддя на карточках "маршал" повідомляє секретаря змагань про внесені зміни у заявках спортсменів.
11. Секретар на дубль-протоколі
1. Секретар на дубль-протоколі призначається на змаганнях V-VI рангів.
2. Секретар на дубль-протоколі має виконувати такі обов’язки:
1) після зважування отримати в секретаріаті лист дублюючого протоколу;
2) за годину до початку змагань перенести відомості щодо спортсменів з основного протоколу до дублюючого, а також розмістити його в залі розминки не пізніше ніж за 30 хв до початку змагань;
3) вносити до протоколу результати кожного спортсмена після отримання рішення суддів на дану спробу, а також під час замовлень або перезамовлень ваги штанги;
4) передавати секретарю змагань інформацію телефоном або через суддю при учасниках щодо замовлень або перезамовлень ваги штанги. Контролювати кількість перезамовлень ваги штанги у кожного спортсмена не більше ніж три перезамовлення в одній спробі;
5) завершити оформлення дубль-протоколу після закінчення змагань у ваговій категорії (потоці), підписати та передати його до секретаріату.
12. Судді-асистенти
Судді-асистенти на помості мають виконувати такі обов’язки:
прибути на місце змагань за 20 хв до їх початку;
підготувати спортивний інвентар до змагань та здійснювати контроль за його використанням;
знаходитися під час змагань біля змагального помосту в однакових спортивних костюмах та страхувати спортсменів від можливого падіння у разі втрати свідомості або травми;
встановлювати вагу штанги згідно з оголошенням секретаря та контролювати її точність;
контролювати розміщення штанги на помості та переміщувати її на прохання спортсменів;
контролювати чистоту грифу штанги після кожної спроби, щоб він не мав плям крові та інших речовин;
мати в наявності дезінфекційні матеріали для очищення та дезінфекції грифів;
виступати в якості бар’єра (вставати у шеренгу перед помостом), якщо спортсмен впав, чи отримав травму, чи втратив свідомість, а також допомагати черговому лікарю за потреби;
очищати гриф штанги або змагальний поміст під час перерви за потреби та (або) відповідно до вказівок технічного контролера під час змагань та після їх закінчення;
готувати подіум для проведення церемонії нагородження після закінчення змагань у ваговій категорії;
повертати диски штанги після завершення змагань до місця зберігання;
забезпечувати видалення крові та інших забруднень з платформи, грифу штанги за потреби;
................Перейти до повного тексту