1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.09.2018 № 4086
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 вересня 2018 р.
за № 1099/32551
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства молоді та спорту № 446 від 03.02.2022 )
Про затвердження Правил спортивних змагань зі стрільби кульової
Відповідно до частини другої статті 40 Закону України "Про фізичну культуру і спорт", абзацу п’ятого підпункту 17 пункту 4 та пункту 8 Положення про Міністерство молоді та спорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 220 (зі змінами), з метою забезпечення належної організації та проведення в Україні всеукраїнських змагань зі стрільби кульової НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила спортивних змагань зі стрільби кульової, що додаються.
2. Департаменту олімпійського спорту забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Відділу взаємодії з громадськістю та засобами масової інформації забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному веб-сайті Міністерства молоді та спорту України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра молоді та спорту України відповідно до розподілу функціональних обов’язків.

Міністр молоді
та спорту України


І. Жданов

ПОГОДЖЕНО:

Президент федерації стрільби України



О.І. Волков
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
молоді та спорту України
04 вересня 2018 року № 4086
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 вересня 2018 р.
за № 1099/32551
ПРАВИЛА
спортивних змагань зі стрільби кульової
I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають основні засади організації та проведення спортивних змагань зі стрільби кульової, що проводяться на території України.
2. Ці Правила розроблено з урахуванням Правил зі стрільби кульової, підготовлених Федерацією стрільби України (далі - ФСУ) відповідно до Правил Міжнародної федерації стрілецького спорту (далі - МФСС).
3. Дія цих Правил поширюється на всі змагання зі стрільби кульової, що проводяться на території України (крім міжнародних змагань, що проводяться за правилами МФСС).
4. Правила зі стрільби кульової можуть змінюватись, доповнюватись і уточнюватись Федерацією стрільби України.
5. Вимоги цих Правил не може бути скасовано або змінено організацією, що складає Положення (Регламент) змагання (далі - Регламент), або суддівською колегією, яка проводить змагання.
6. Питання, не передбачені цими Правилами, вирішує головна суддівська колегія змагань або журі.
7. У цих Правилах скорочення вживаються у таких значеннях:
ФСУ - Федерація стрільби України;
ЕМУ - електронна мішенна установка;
СРВ - суддя рубежу вогню;
ССРВ - старший суддя рубежу вогню;
КВР - комісія визначення результатів.
II. Загальні правила
1. Види змагань
1. Змагання можуть бути:
особистими (в індивідуальній першості);
командними (в командній першості);
особисто-командними.
2. Допускається проведення класифікаційних та заочних змагань.
3. У програму змагань можуть включатися вправи, передбачені діючою всеукраїнською спортивною класифікацією та перелічені в цих Правилах.
4. Програма, місце, терміни та порядок проведення змагань визначаються Регламентом, який складається організацією, що їх проводить.
2. Підготовка та забезпечення змагань
Організація, яка проводить змагання, зобов’язана:
розробити Регламент, календар змагання і завчасно довести їх до відома колективів-учасників;
призначити свого представника, відповідального за проведення цього змагання;
своєчасно вирішити питання, пов’язані з матеріально-технічним і медичним забезпеченням змагань та їх фінансуванням;
призначити головного суддю, головного секретаря і спільно з ними сформувати суддівську колегію;
забезпечити суддівську колегію за її заявкою мішенями, бланками технічної та звітної документації, бланками дипломів і грамот, медалями та призами, канцелярським приладдям і технічними засобами, необхідними для роботи суддівської колегії, тощо;
забезпечити виготовлення демонстраційних таблиць і оформлення результатів змагань, тиражування протоколів результатів та іншої документації, забезпечити канцелярським приладдям;
виготовити та розповсюдити афішу змагань і організувати висвітлення змагань у засобах масової інформації;
забезпечити на змаганнях присутність перекладачів у разі проведення відкритих змагань, якщо в них беруть участь іноземні спортсмени.
3. Учасники змагань
1. До змагань допускаються спортсмени, які відповідають вимогам Регламенту, пройшли комісію з допуску та інструктаж з дотримання правил безпеки згідно з цими Правилами.
2. Спортсмени молодших вікових груп мають право виступати в старших вікових групах, але на одних і тих самих змаганнях спортсмену заборонено виступати в різних вікових групах.
3. Жінки, юніорки і дівчата не мають права брати участь у змаганнях чоловіків, юніорів та юнаків.
4. Усі учасники змагань - керівники, спортсмени, тренери, інші офіційні особи команд і судді зобов’язані знати ці Правила, Регламент і неухильно дотримуватися їх.
5. Обов’язки учасників:
виконувати вказівки суддів і дотримуватися норм спортивної етики;
не допускати дій, що можуть перешкодити іншим спортсменам під час виконання ними вправи;
дотримуватись виконання декларації стрільця ФСУ;
після закінчення стрільби розрядити зброю, встановити прапорець безпеки, залишити зброю на вогневій позиції і після команди "Стоп!" пред’явити зброю судді для огляду;
після закінчення стрільби прибрати гільзи і привести в порядок своє стрілецьке місце;
чистити зброю в спеціально відведеному для цього місці;
на вимогу суддів пройти до місця перевірки зброї та амуніції після закінчення стрільби;
у разі отримання повістки на проходження антидопінгового контролю пройти в зазначене місце відразу після закінчення стрільби.
6. Спортсмен має право:
до початку виконання вправи пред’явити суддівській бригаді контролю свою зброю, одяг і спорядження;
тренуватися згідно з графіком, складеним суддівською колегією;
звертатися до суддів з питаннями, що стосуються виконуваної вправи;
під час виконання вправи залишати рубіж вогню з дозволу судді після встановлення прапорця безпеки в зброю;
відмовитися від пострілу у разі створення йому перешкоди (наприклад, штовхнули, почали опускати щит з мішенню, подали неправильну команду тощо). Заяву про відмову спортсмен може зробити тільки до того, як йому став відомий результат пострілу.
7. Спортсмену заборонено:
упродовж змагань виступати більше ніж в одному колективі, а в кожній окремій вправі - більше ніж в одній команді;
створювати додатковий захист від вітру і сонця та встановлювати будь-які споруди, що перешкоджають суддям спостерігати за його діями під час виконання вправи;
користуватися власними підстилками та покажчиками напрямку і сили вітру;
виконувати обов’язки судді на тих змаганнях, де він бере участь (крім обов’язків покажчика чи заклеювача пробоїн).
4. Правила безпеки
1. Загальні правила безпеки:
1) ці Правила встановлюють особливі вимоги щодо заходів забезпечення безпеки, які повинні виконуватися на всіх змаганнях. Усі судді і офіційні особи змагань відповідальні за дотримання правил безпеки;
2) головна суддівська колегія змагань може розробити додаткові правила безпеки, оскільки необхідні специфічні норми безпеки можуть бути різними в різних тирах і стрільбищах. Журі, суддів, офіційних осіб команд і спортсменів слід сповіщати про будь-які особливості правил безпеки в змагальній програмі;
3) безпека спортсменів, суддів та глядачів вимагає постійного і уважного контролю за дотриманням правил безпеки при поводженні зі зброєю. В обов’язки суддів у тирах входить суворий контроль за дотриманням правил безпеки. До обов’язків спортсменів і офіційних осіб команд входить виконання всіх правил безпеки щодо поводження зі зброєю та її перенесення;
4) спортсмену може бути відмовлено в реєстрації на змаганні в разі наявності перевіреної інформації з компетентних джерел, що цей спортсмен представляє серйозну загрозу безпеці людей, які перебувають на стрільбищі;
5) для забезпечення безпеки член журі або суддя в тирі може негайно дати команду припинити стрільбу. Спортсмени та представники команд зобов’язані негайно повідомити суддям в тирі або членам журі про будь-яку ситуацію, що може становити небезпеку;
6) суддя з перевірки зброї та спорядження, суддя в тирі або член журі можуть взяти для перевірки спорядження спортсмена (у тому числі зброю) без його дозволу, але в його присутності та проінформувавши його про це. Однак, у разі виникнення загрози безпеці мають бути вжиті негайні заходи (припинення виконання пострілу, спрямування зброї у безпечний напрям тощо).
2. Правила поводження зі зброєю:
1) забезпечення безпеки.
При поводженні зі зброєю необхідно бути максимально обережним. Під час тренування чи змагання не можна забирати зброю з рубежу вогню без дозволу судді;
2) прапорці безпеки.
Такі прапорці виготовляються з флуоресцентного оранжевого або схожого яскравого матеріалу. Вони мають бути постійно встановлені в усі гвинтівки і пістолети, за винятком, коли відсутність прапорця безпеки дозволена цими Правилами. Для демонстрації того, що пневматична зброя розряджена, прапорці безпеки мають бути досить довгими, просунутими по всій довжині ствола. Прапорці безпеки для всієї іншої зброї повинні мати елемент, який вставляється в патронник так, щоб показати, що патронник порожній. Затвори мають бути відкритими для підтвердження того, що зброя розряджена. Прапорці безпеки мають бути встановлені в зброю, вийняту з футлярів або коробок для зброї, до того, як спортсмени будуть викликані на вогневий рубіж, залишать вогневу позицію, після завершення стрільби і коли персоналу необхідно пройти вперед від вогневого рубежу. Під час фіналів прапорці безпеки не можуть бути витягнуті до подання команди "Час на підготовку і пробні постріли… Старт!". Якщо прапорець безпеки не був застосований відповідно до зазначених вище вимог, суддя повинен зробити попередження із вказівкою щодо встановлення прапорця безпеки в зброю. Якщо журі підтверджує, що спортсмен, маючи попередження, все одно відмовляється використовувати прапорець безпеки відповідно до цих Правил, спортсмен повинен бути дискваліфікований;
3) на рубежі вогню.
Під час перебування спортсменів на рубежі вогню їх зброя має бути завжди направлена в безпечному напрямку. Затвор або патронник не мають закриватися до того часу, поки зброя не буде направлена в безпечному напрямку, у бік мішеней (кулеуловлювача).
Коли спортсмен кладе зброю для того, щоб залишити рубіж вогню, або після закінчення стрільби, зброя має бути розряджена, затвори чи відповідні механізми зброї мають бути відкриті, а також мають бути встановлені прапорці безпеки. Перед тим, як залишити вогневий рубіж, спортсмен зобов’язаний упевнитися, а суддя зобов’язаний перевірити, що в патроннику, стволі або магазині немає патрона чи кульки і що було встановлено прапорець безпеки.
Якщо спортсмен кладе свою зброю в кейс чи чохол або забирає її з рубежу вогню без перевірки суддею, він може бути дискваліфікований, якщо журі визначить, що мало місце грубе порушення правил безпеки.
Під час стрільби зброя може бути покладена (чи не знаходитись в руках) лише після того, як патрон(и) і/або магазин витягнуті та затвор відкритий. Пневматична зброя має бути приведена в безпечний стан за допомогою відкриття затвору або патронника.
Коли хто-небудь перебуває перед рубежем вогню, забороняється брати в руки зброю, також мають бути встановлені прапорці безпеки. Якщо виникла необхідність члену журі, судді або технічному персоналу пройти вперед за рубіж вогню під час тренування, змагання або фіналу, це слід робити тільки з дозволу і під контролем старшого судді рубежу вогню. Будь-яке пересування вперед за рубіж вогню може бути дозволено тільки після того, як прапорці безпеки встановлені в усю зброю, яка є на рубежі вогню;
4) на стрільбищі.
Коли зброя не на вогневому рубежі, вона завжди має бути в чохлі (футлярі, кейсі) до команди судді на її виймання.
3. Команди, що подаються на рубежі вогню:
1) старші судді рубежу вогню або інші судді рубежу вогню відповідальні за подання команд "Заряджай!", "Старт!", "Стоп!", "Розряджай!" та інших необхідних команд. Судді зобов’язані переконатися, що команди виконані та правила безпеки дотримані;
2) зброя і магазини можуть бути заряджені тільки на рубежі вогню і тільки після команди "Заряджай!" або "Старт!". Весь інший час зброя і магазини мають бути розряджені;
3) тільки один патрон може бути заряджений у вправах стрільби з гвинтівки чи пістолета на 50 м, навіть якщо є магазин. Якщо у вправі з пневматичного пістолета на 10 м використовується п’ятизарядний пістолет, заряджати можна тільки одну кульку;
4) зброя вважається зарядженою, якщо патрон, кулька або магазин з патронами торкаються зброї. Не дозволяється вставляти патрон, кульку або магазин з патронами в зброю (її елементи) до команди "Заряджай!";
5) якщо спортсмен зробив постріл до команди "Заряджай!" чи "Старт!" або після команди "Стоп!" чи "Розряджай!", він може бути дискваліфікований у разі виникнення загрози безпеці;
6) після команди чи сигналу "Стоп!" стрільба має бути негайно припинена. Після команди "Розряджай!" всі спортсмени зобов’язані розрядити свою зброю і магазини та привести їх у безпечний стан (щоб розрядити пневматичну зброю, необхідно отримати дозвіл у судді). Стрільба може бути продовжена лише після команди "Старт!".
4. Додаткові вимоги безпеки:
1) стрільба "вхолосту" означає спускання зведеного ударно-спускового механізму незарядженої вогнепальної зброї або спускання механізму пневматичної зброї, обладнаної пристроєм, що забезпечує роботу без розряду компресійної камери (випорскування повітря або газу). Стрільба "вхолосту" і вправи з прицілюванням дозволені тільки на рубежі вогню або у визначеному для цього місці відповідно до цих Правил;
2) в обов’язок спортсмена входить стежити за терміном придатності будь-яких балонів для повітря або газу СО2. Це може бути перевірено суддями з перевірки зброї та спорядження.
5. Для захисту слуху всім спортсменам, суддям та іншим особам, які перебувають у безпосередній близькості від вогневих рубежів 25 м, 50 м і 300 м, рекомендується носити беруші, навушники або схожий засіб для захисту слуху. Оголошення про це слід розміщувати на видних місцях. Не дозволяється спортсменам і тренерам, які перебувають у стрілецькій зоні, використовувати пристрої для захисту слуху, що містять будь-які звукоприймальні або звукопідсилювальні пристрої (активні навушники). Офіційні особи змагань можуть використовувати звукопідсилювальні пристрої захисту слуху чи інші пристрої зв’язку в стрілецькій зоні. Спортсмени з вадами слуху можуть використовувати звукопідсилювальні пристрої з дозволу журі змагань.
6. Для захисту очей усім спортсменам рекомендується під час стрільби носити стрілецькі окуляри, що не б’ються, або схожий засіб для захисту очей.
5. Мішені та стандарти мішеней
1. Загальні вимоги до мішеней (додаток 1):
1) мішені, що використовуються на змаганнях для стрільби з гвинтівки і пістолета, можуть бути електронними (електронна мішенна установка) або паперовими;
2) усі мішені на змаганнях мають відповідати кількості габаритів, розміру мішеней та іншим характеристикам, зазначеним у цих Правилах.
2. Вимоги до електронних мішеней:
1) можуть використовуватися тільки ЕМУ, перевірені та схвалені МФСС;
2) вимоги щодо точності ЕМУ полягають у визначенні пробоїни з точністю мінімум у половину однієї десятої габарита. Похибка, допустима для розмірів габаритів паперових мішеней, не може бути застосована до ЕМУ;
3) на усіх мішенях для ЕМУ мають бути чорні кола такого розміру, що відповідає чорним колам змагальної мішені. Коло не має бути блискучим;
4) результати, показані ЕМУ, мають визначатися відповідно до розмірів габаритів змагальних мішеней;
5) кожне влучення в ЕМУ має відображатися на моніторі, розташованому на рубежі вогню, із зазначенням результату, місця влучення і результативності пробоїни;
6) ЕМУ на дистанції 10 м має бути обладнана паперовою стрічкою або стрічкою з іншого матеріалу, що показує, чи потрапила куля в мішень після пострілу;
7) роздруківка результатів кожного спортсмена має бути доступна негайно під час і після змагання безпосередньо з пам’яті ЕМУ (за винятком головного комп’ютера ЕМУ);
8) у разі використання ЕМУ перед кожним змаганням вони мають бути перевірені контрольним відстрілом у присутності технічного делегата на предмет коректності роботи за нормальних умов використання.
3. Вимоги до мішеней:
1) мішені мають відповідати розмірам габаритів, допускам і специфікаціям, викладеним у цих Правилах;
2) результативність пробоїн може визначатися в мішенях для гвинтівки і пістолета в цілих значеннях, у разі застосування ЕМУ чи електронних машин для визначення результативності пробоїн на паперових мішенях - з десятими частками. Визначення результативності пробоїни з десятими частками проводиться шляхом ділення одного габарита на десять однакових кіл, позначених десятковими дробами, що починаються з нуля (10,0; 9,0 і т. д.) та закінчуються 0,9 (10,9; 9,9 і т. д.);
3) у вправах з гвинтівки і пістолета під час змагань відбору та кваліфікації підрахунок очок ведеться без десятих часток, виняток становлять змагання відбору та кваліфікації у вправах ГП-6 і МГ-9 різних категорій учасників, підрахунок очок в яких має вестися з десятими частками очка;
4) очки у фіналах у вправах з гвинтівки та пістолета підраховуються з десятими частками очка, за винятком фіналів у вправах зі стрільби з пістолета на 25 м, де використовується підрахунок очок за системою влучення-промах, із зонами влучень, розміри яких визначаються з десятими частками очка, відповідно до цих Правил.
4. Для проведення змагань використовуються офіційні мішені МФСС. Зображення мішеней, розміри їх елементів та вимоги до них наведені в цих Правилах.
5. Для вправ з пістолета та гвинтівки під час змагань має використовуватись система контролю влучень у мішень:
1) система контролю мішені ЕМУ. Для ЕМУ як контрольну систему використовують екрани (на відстані 1 м), екрани на мішені та контрольні листи;
2) екрани для ЕМУ на 50 м і 300 м. Для визначення пострілу в чужу мішень (якщо це можливо) потрібно розміщувати екрани на відстані 0,5-1,0 м позаду мішеней. Точна відстань між мішенню і екраном має бути виміряна і записана, а також за можливості ця відстань має бути однаковою для всіх мішеней;
3) екрани для ЕМУ на 25 м:
екрани мають бути встановлені на всіх пістолетних вправах на 25 м для того, щоб з їх допомогою можна було визначити постріли, які не потрапили в мішень;
за висотою та шириною екрани мають (як мінімум) повністю закривати розміри рамки мішеней на 25 м (5 мішеней). Вони мають розміщуватись на однаковій відстані, бути безперервними або на прилеглих один до одного рамках, без зазорів між собою для того, щоб зареєструвати будь-який постріл між заліковими мішенями;
екрани мають бути не з блискучого паперу, нейтрального кольору, схожого з кольором мішеней. У вправах на 25 м кожен спортсмен на кожну частину вправи має забезпечуватися новими екранами;
4) контрольні листи для ЕМУ на 25 м. Позаду ЕМУ мають кріпитися контрольні листи. Кожен спортсмен на кожну частину вправи має забезпечуватися новими контрольними листами.
Якщо пробоїна знаходиться за межами контрольного листа, до того, як буде знято контрольний лист, потрібно зробити геометричну прив’язку пробоїн на контрольному листі та задньому екрані;
5) задні екрани і контрольні листи для ЕМУ на 50 м і 300 м. Задній екран на 50 м і 300 м має бути прикріплений позаду ЕМУ. Менший за розміром змінний контрольний лист має кріпитися до заднього екрана. Контрольні листи або задні екрани мають замінюватись і зберігатись після кожної зміни. Якщо пробоїна знаходиться за межами контрольного листа, до того, як буде знято контрольний лист, потрібно зробити геометричну прив’язку пробоїн на контрольному листі та задньому екрані.
6. Устаткування стрілецьких тирів (стрільбищ)
1. Загальні вимоги:
1) бажано мати окремий фінальний тир для проведення фіналів у вправах зі стрільби з гвинтівки та пістолета;
2) місця в тирах для вправ у стрільбі з гвинтівки і пістолета, які використовуються спортсменами, офіційними особами та глядачами, мають бути закриті дахом для захисту від сонця, вітру і дощу. Цей захист не має надавати значної переваги для жодного стрілецького місця або будь-якої частини тиру;
3) рекомендується всі нові стрільбища робити доступними для людей з обмеженими можливостями. Бажано вже існуючі стрільбища та тири адаптувати для людей з обмеженими можливостями;
4) тільки дозволені МФСС типи і моделі електронних мішеней можуть використовуватися у вправах для гвинтівки і пістолета на стадіях відбору, кваліфікації та фіналу на змаганнях. Електронні мішенні системи мають включати в себе монітори або інформаційні табло, на яких глядачі можуть бачити поодинокі постріли і загальний результат, а також дисплей, який показує місця і результати в процесі змагань;
5) технічний делегат відповідає за перевірку тиру та іншої інфраструктури на відповідність правилам та їх готовність до проведення змагань;
6) технічний делегат може дозволити невеликі відхилення від технічних умов цих Правил, які не суперечать принципам цих Правил, однак відхилення в дистанціях стрільби або в технічних умовах мішеней не допускаються.
2. У тирах або поруч з ними мають бути доступні такі об’єкти інфраструктури:
зони відпочинку для спортсменів;
роздягальні для спортсменів;
кімната секретаріату;
місця для холостої стрільби і розминки спортсменів;
всі тири для стрільби на 10 м повинні мати джерела стисненого повітря, доступні для спортсменів і тренерів. Балони зі стисненим повітрям повинні бути прикріплені до стіни або до іншої конструкції, щоб уникнути їх падіння;
один головний стенд для результатів, для показу офіційних результатів і оголошень, а в кожному тирі стенд результатів поменше для показу розкладу змагань і попередніх результатів;
кімната зберігання зброї;
місце для перевірки зброї та екіпірування з роздягальнями;
безкоштовні місця для виробників зброї та обладнання, де вони могли б обслуговувати свою продукцію;
місця для комерційної реклами (ці місця можуть бути платними);
ресторан або об’єкти харчування і продажу прохолодних напоїв та закусок;
достатня кількість туалетів;
бездротовий Інтернет і можливість користуватися електронною поштою. Окремі інтернет-сервіси можуть бути надані для операторів (обслуговування результатів, адміністрації) та для публіки;
місце для нагородження або переносний п’єдестал і банер, що можуть бути встановлені в фінальному тирі;
місця для представників преси, радіо і телебачення;
кімнати для антидопінгового контролю з туалетами;
лікарські кабінети;
місце для паркування.
3. Загальні вимоги до тирів для стрільби на 300 м, на 50 м, на 25 м і на 10 м:
1) нові відкриті тири мають бути побудовані так, щоб сонце залишалося якомога довше за спиною спортсмена під час змагань. Під час проектування тиру потрібно враховувати, що на мішені не мають падати тіні;
2) у тирах мають бути лінія мішеней і рубіж вогню. Лінія вогневого рубежу має бути паралельна лінії мішеней;
3) під час проектування та будівництва тиру необхідно дотримуватись таких вимог:
для забезпечення безпеки (у разі необхідності) тир може бути обнесений стіною;
для запобігання вильоту кулі в результаті випадкового пострілу за межі тиру можлива установка системи перехоплень між рубежем вогню і лінією мішеней;
тири для проведення змагань у стрільбі з пневматичної зброї на дистанції 10 м мають бути закритого типу;
тири для проведення змагань у стрільбі на 25 м і на 50 м мають бути (за можливості) відкритими. У виняткових випадках, пов’язаних з особливостями місця розташування або особливостями клімату, змагання можуть проводитися в закритих тирах;
як мінімум 285 м тиру для стрільби на 300 м мають бути відкритими;
як мінімум 35 м тиру для стрільби на 50 м мають бути відкритими;
як мінімум 12,5 м тиру для стрільби на 25 м мають бути відкритими;
фінальні тири для стрільби на 25 м і 50 м можуть бути як відкритими, так і закритими;
4) для нормальної роботи суддів і журі має бути передбачено достатньо простору за вогневим рубежем. Також має бути передбачено простір для глядачів, який слід відгородити від зони для спортсменів і офіційних осіб відповідним бар’єром;
5) у кожному тирі в обох кінцях мають висіти на видному місці великі годинники (рекомендуються годинники із зворотним відліком часу). Місце для збирання і підготовки фіналістів у фінальному тирі також має бути обладнано годинниками. Годинники в тирах мають бути синхронізовані з комп’ютерами (для обробки результатів) так, щоб всі годинникові пристрої показували однаковий час. Фінальні тири мають бути обладнані годинниками із зворотним відліком часу і показувати час, що залишився на кожен постріл;
6) мішенні рамки або мішенні установки мають бути пронумеровані (зліва направо) і відповідати стрілецьким місцям. Номери мають бути досить великими, щоб їх можна було легко бачити в нормальних умовах людям з нормальним зором. Номери мають бути пофарбовані в контрастні кольори, ці кольори слід чергувати. У тирі для стрільби на 25 м кожна група з п’яти мішеней повинна бути позначена латинською літерою, починаючи з літери "A" з лівої установки. Кожна мішень також має бути пронумерована, номери з 1 до 10 - для мішеней на установках "A" і "B" та номери з 11 до 20 - для установок "C" і "D" і т. д.
4. Вітрові прапорці в тирах для стрільби на 50 м і на 300 м:
1) прямокутні прапорці, що показують напрямок вітру в тирі, мають бути виготовлені з бавовни або поліестеру. Щільність тканини має бути приблизно 150 г/м-2, висота прапорця - якомога ближче до зони польоту кулі, але вона не має заважати польоту кулі та прицілюванню спортсмена в мішень. Колір прапорців має відрізнятися від кольору заднього фону. Рекомендуються двоколірні або смугасті прапорці;
2) розміри та розташування вітрових прапорців:
для дистанції стрільби 50 м - прапорці розміром 50 мм х 400 мм розташовуються на дистанціях 10 м і 30 м від рубежу вогню;
для дистанції стрільби 300 м - прапорці розміром 50 мм х 400 мм розташовуються на дистанції 50 м від рубежу вогню, прапорці розміром 200 мм х 750 мм розташовуються на дистанціях 100 м та 200 м від рубежу вогню;
3) у тирах для стрільби на 50 м вітрові прапорці мають розташовуватися на фіксованих відстанях від рубежу вогню і перебувати на уявних лініях, що відокремлюють одне стрілецьке місце і відповідну мішень від сусідніх. Якщо в тирі є стовпи, що підтримують перехоплення для куль, прапорці слід розташовувати на боці спортсмена;
4) якщо тир для стрільби на 50 м також використовується як 10-метровий критий, вітрові прапорці слід розташовувати на відстані більше ніж 10 м, щоб давати точну інформацію про напрямок вітру;
5) у тирах для стрільби на 300 м прапорці встановлюються на зазначених вище (підпункт 2 цього пункту) відстанях від рубежу вогню по уявних лініях, що відокремлюють кожне четверте стрілецьке місце і відповідну мішень від наступного стрілецького місця і мішені. Якщо в тирі є стовпи, що підтримують перехоплення для куль, прапорці слід розташовувати на боці спортсмена;
6) спортсмени повинні перевірити прапорці до початку часу на підготовку і пробні постріли та переконатися в тому, що вони не закривають їх мішені. Прапорці можуть переставляти тільки судді або члени журі;
7) встановлювати індивідуальні індикатори вітру і самостійно переставляти прапорці спортсменам заборонено.
5. Дистанції стрільби:
1) дистанції стрільби слід вимірювати від рубежу вогню до поверхні мішені;
2) дистанції стрільби мають бути якомога точнішими, при цьому допустимі такі відхилення:
для тиру для стрільби на 10 м, у тому числі для рухомої мішені,- ±0,05 м;
для тиру для стрільби на 25 м - ±0,10 м;
для тиру для стрільби на 50 м, у тому числі для рухомої мішені,- ±0,20 м;
для тиру для стрільби на 300 м - ±1,00 м;
3) у тирі для стрільби на 50 м, в якому проводяться стрільби з гвинтівки, пістолета і по рухомій мішені, допустиме відхилення для рухомої мішені може бути збільшено до +2,50 м. Розміри "вікна" (підпункт 1 пункту 16 цієї глави) мають бути відповідно відкорегованими;
4) рубіж вогню слід чітко позначати. Дистанція стрільби повинна бути виміряна від лінії мішеней до межі рубежу вогню, розташованого ближче до спортсмена. Нога або лікоть спортсмена, коли він стріляє з положення лежачи, не можуть бути на/або попереду рубежу вогню.
6. Розташування центру мішені:
1) розташування центру мішені має вимірюватися до центру "десятки";
2) висота центрів мішеней, вимірювана від підлоги вогневого рубежу, має бути в таких межах:
для тиру для стрільби на 10 м, у тому числі для рухомої мішені,- 1,40 м ± 0,05 м;
для тиру для стрільби на 25 м - 1,40 м + 0,10 м / - 0,20 м;
для тиру для стрільби на 50 м - 0,75 м ± 0,50 м;
для тиру для стрільби на 50 м для рухомої мішені - 1,40 м ± 0,20 м;
для тиру для стрільби на 300 м - 3,00 м ± 4,00 м.
Центри всіх мішеней на установці або в тирі мають бути на однаковій висоті (±0,01 м);
3) допустимі відхилення центрів мішеней на 300 м, на 50 м і на 10 м для гвинтівочних і пістолетних тирів. Центри мішеней на 300 м, на 50 м і на 10 м мають бути орієнтовані на центр відповідного стрілецького місця. Максимальні відхилення від центру перпендикулярної рубежу вогню лінії, проведеної від центру стрілецького місця, не мають перевищувати в обидва боки такі величини:
для тиру для стрільби на 10 м - 0,25 м;
для тиру для стрільби на 50 м - 0,75 м;
для тиру для стрільби на 300 м - 6,00 м;
4) горизонтальне відхилення стрілецьких місць для тирів для стрільби по рухомій мішені на 50 м і 10 м, пістолетних тирів для стрільби на 25 м.
Центр стрілецького місця має розміщуватися так:
у тирах для швидкострільного пістолета горизонтальне відхилення має відповідати центру установки з п’яти мішеней;
у тирах для рухомої мішені горизонтальне відхилення має відповідати центру "вікна";
центр стрілецького місця має бути орієнтований на центр відповідної мішені або "вікна". Максимальні відхилення від центру перпендикулярної рубежу вогню лінії, проведеної від центру стрілецького місця або "вікна", не мають перевищувати в обидва боки:
для тиру для стрільби на 10 м рухома мішень - 0,40 м;
для тиру для стрільби на 25 м - 0,75 м;
для тиру для стрільби на 50 м рухома мішень - 2,00 м.
7. Загальні стандарти стрілецького місця для пістолетних і гвинтівочних тирів:
1) стрілецькі місця мають бути стійкими, твердими і спорудженими так, щоб виключити вібрацію або їх рух. Приблизно на 1,20 м назад від рубежу вогню стрілецьке місце повинно бути рівним у всіх напрямках. Інша частина стрілецького місця має бути рівною або може бути нахилена вниз на кілька сантиметрів;
2) якщо стрільба виконується зі столів, столи мають бути приблизно 2,20 м завдовжки і від 0,8 м до 1,00 м завширшки, стійкими і нерухомими. Стрілецькі столи можуть бути нахилені назад максимум на 10 см;
3) кожне стрілецьке місце повинно мати таке обладнання:
бар’єр, столик або тумбочку заввишки 70-100 см; стрільцям з гвинтівки забороняється підкладати на столи будь-які елементи чи матеріали, що збільшують його висоту;
стрілецька підстилка для стрільби з гвинтівки лежачи і з коліна. Спортсмени не мають права змінювати висоту підстилки, що була надана організаторами. Передня частина підстилки має бути виготовлена з матеріалу, який легко стискається, завтовшки не більше 50 мм, завширшки близько 80 см, завдовжки близько 50 см. У разі стиснення вимірювальним пристроєм для вимірювання товщини одягу для стрільби з гвинтівки її товщина має бути не менше 10 мм. Інша частина стрілецької підстилки може мати максимальну товщину 50 мм, мінімальну - 2 мм. Мінімальний загальний розмір повинен бути 80 х 200 см. Допускається використання підстилки, що складається з двох роздільних частин,- товстої і тонкої, але ці частини, складені разом, мають відповідати зазначеним вище розмірам. Спортсменам використовувати власні підстилки заборонено;
у відбіркових і кваліфікаційних циклах спортсменам дозволяється в тирах користуватися стільцями або табуретками; у фіналі спортсменам забороняється користуватися стільцями або табуретками на вогневому рубежі та біля нього;
у разі будівництва нових стрільбищ не рекомендується спорудження захисту від вітру попереду рубежу вогню, але у разі необхідності забезпечення рівних умов щодо сили вітру по всьому тиру захист від вітру використовувати дозволяється;
у разі необхідності встановлення роздільних екранів на 300-метровому рубежі вогню вони мають бути виготовлені з прозорого матеріалу на легкому каркасі. Екрани мають виступати не більше ніж на 50 см за лінію вогневого рубежу і бути приблизно 2 м заввишки.
8. Розмір стрілецького місця в тирі для стрільби на 300 м має бути завширшки не менше 1,60 м, завдовжки - не менше 2,50 м. Ширина стрілецького місця може бути зменшена тільки в тому разі, якщо на ньому є який-небудь роздільний екран. Під час стрільби лежачи спортсмен може покласти свою ліву ногу на сусіднє стрілецьке місце, не заважаючи спортсмену, який там знаходиться.
9. Розмір стрілецького місця в тирі для стрільби на 50 м має бути не менше 1,25 м завширшки і не менше 2,50 м завдовжки.
Якщо стрілецьке місце використовується також і для стрільби на 300 м, воно має бути не менше 1,60 м завширшки.
10. Вимоги до тиру і стрілецького місця для тирів для стрільби на 10 м:
1) ширина стрілецького місця має бути не менше 1 м;
2) найближчий край столу або бар’єра має бути розташований на 10 см попереду рубежу вогню;
3) якщо стрілецьке місце використовується також і для стрільби на 50 м, його ширина має бути не менше 1,25 м.
11. Вимоги до тиру і стрілецького місця для пістолетних тирів для стрільби на 25 м:
1) дахи і захисні екрани мають забезпечувати достатній захист від вітру, дощу, сонця і гільз;
2) дах або навіс має бути на висоті не менше 2,20 м над рівнем стрілецького місця;
3) тири для стрільби на 25 м мають бути поділені на секції, які складаються з двох установок по п’ять мішеней та утворюють один сектор;
4) у вправах на 25 м спортсмени повинні бути розподілені по одному на п’ять мішеней для виконання вправи зі швидкострільного пістолета по чотири (задіяні мішені 1-2-4-5), по три (задіяні мішені 1-3-5) або у виняткових випадках по п’ять (задіяні всі мішені) спортсменів у вправах МП-5, МП-10 і РП-5;
5) тири для стрільби на 25 м можуть бути відкритими або розділеними захисними проходами до мішеней. У відкритих тирах судді проходять до мішеней з рубежу вогню. Якщо використовуються захисні проходи, слід забезпечити безпечне пересування суддів на лінію мішеней і від неї. Якщо використовуються захисні проходи, вони мають бути обладнані системами контролю безпеки;
6) сектори в тирах повинні мати можливість працювати централізовано або незалежно один від одного;
7) розміри стрілецького місця мають бути:
для вправи МП-8 - ширина і глибина 1,5 м;
для вправ МП-5, МП-10 та РП-5 - ширина 1,0 м і глибина 1,5 м;
8) стрілецькі місця мають бути розділені невеликими прозорими екранами. Екрани слід розташовувати або підвішувати поруч із пістолетом, вони мають бути досить великими, щоб запобігти потраплянню гільз, що викидаються, в інших спортсменів. Екрани не мають заважати спостерігати за спортсменами офіційним особам і глядачам;
9) на стінах тиру або перегородках між секторами, ліворуч чи праворуч від стрілецьких місць мають бути розміщені контрольні лінії під кутом 45°;
10) на кожному стрілецькому місці має бути таке обладнання:
пересувний чи регульований бар’єр або тумбочка розміром приблизно 0,50 м х 0,60 м і заввишки від 0,70 м до 1 м;
у відборі чи кваліфікації спортсмени можуть класти на стіл речі або підставки для збільшення висоти столу максимум до 1 м;
у фіналі стрільцям з пістолета дозволяється використовувати регульовані підставки (пункт 3 глави 3 розділу IV цих Правил), але загальна висота столу і підставки не має перевищувати 1 м;
у відборі та кваліфікації спортсмени можуть користуватися стільцями або табуретками; в фінальних тирах заборонено використання спортсменами стільців чи табуреток на стрілецьких місцях та біля них;
11) час для виконання пістолетних вправ на 25 м:
вправа МП-8 (швидкострільний пістолет) - 8 с, 6 с, 4 с;
вправа МП-10 (стандартний пістолет) - 150 с, 20 с, 10 с;
вправа МП-5 (спортивний пістолет) і РП-5 (пістолет центрального бою) швидкісна половина - з’являється на 3 с для кожного пострілу, забирається на 7 с (±0,1 с).
12. У разі використання ЕМУ, що встановлюються на 25 м, до часу на стрільбу має додаватися 0,3 с до кожного встановленого часу. Це включає в себе допуск часу на стрільбу +0,1 с плюс час на розворот мішені +0,2 с. Доданий час на розворот мішені забезпечує ті самі умови для визначення пробоїни, що й косі пробоїни під час стрільби по паперових мішенях, які повертаються.
13. Вимоги до освітлення закритих тирів:
1) рекомендований мінімум загального освітлення - 500 лк;
2) мінімум освітлення мішеней - 1500 лк (1000 лк для рухомої мішені на 10 м);
3) рекомендована освітленість мішеней - більше 1800 лк на 10 м (більше 1000 лк для рухомої мішені), більше 2500 лк на 25 м і більше 3000 лк на 50 м;
4) фінальні тири повинні мати загальну освітленість не менше 500 лк та мінімум 1000 лк на вогневому рубежі. Для нових тирів рекомендується освітлення на вогневому рубежі близько 1500 лк;
5) усі закриті тири повинні мати у своєму розпорядженні штучне освітлення, що забезпечує необхідну кількість світла, але не сліпить і не кидає тінь на мішені або вогневий рубіж. Фон за мішенями має бути не блискучим, легкого нейтрального кольору;
6) якщо мішень освітлюється зовнішнім джерелом світла, вимірювання має здійснюватись вимірювальним пристроєм, що утримується на рівні мішені та направлений у бік стрілецького місця. Вимірювання освітленості мішені з внутрішнім освітленням має проводитися шляхом вимірювання потоку світла, відбитого від поверхні мішені (додаток 2);
7) вимірювання загального освітлення тиру слід здійснювати вимірювальним пристроєм, що утримується на стрілецькому місці та посередині між стрілецьким місцем і лінією мішені. Пристрій має бути спрямований на світильники на стелю.
14. Устаткування тирів для стрільби по рухомих мішенях:
1) тир для стрільби по рухомих мішенях має бути облаштований так, щоб мішені могли рухатися горизонтально в обидва боки через відкритий простір - "вікно" з постійною швидкістю по всій довжині "вікна". Переміщення мішені у "вікні" називається "пробіг";
2) захисні стіни по краях "вікна" мають бути такої висоти, щоб жодна частина мішені не була видима до того моменту, поки вона не досягне "вікна". Краї слід позначати кольором, що відрізняється від кольору мішені;
3) мішені для стрільби на 50 м розміщуються на візку або на пристрої для пересування мішені, що сконструйований так, щоб дві мішені (одна рухається наліво, інша - направо) могли бути видимими по черзі. Візок може переміщатись по рейках за допомогою тросу або іншої схожої системи та має приводитися в рух механізмом з точним регулюванням швидкості. Мішені для стрільби на 10 м не змінюються для пробігу наліво і направо;
4) місце для стрільби має бути облаштовано так, щоб спортсмена було видно глядачам. Місце для стрільби слід захищати від дощу. Спортсмена також слід захистити від сонця і вітру, якщо тільки це не заважає глядачам спостерігати за ним;
5) стрілецьке місце має бути мінімум 1 м завширшки, вирівняно по центральній лінії, перпендикулярній мішені. Місце для холостої стрільби слід розташовувати зліва від стрілецького місця. Стрілецьке місце має бути з обох боків відгороджено перегородками так, щоб спортсмену не заважало тренування "вхолосту" та інші сторонні фактори. Перегородка між стрілецьким місцем і місцем для холостого тренування має бути такої довжини, щоб спортсмен, який тренується "вхолосту", міг бачити положення "Готовий" (підпункт 1 пункту 1 глави 4 розділу V цих Правил) спортсмена, який виконує залікову стрільбу, спостерігаючи за рухом ствола його гвинтівки;
6) перед спортсменом слід розміщувати бар’єр або стіл заввишки 0,70-1 м;
7) позаду спортсмена має бути місце для судді рубежу вогню. Секторний суддя повинен перебувати позаду або поруч зі стрілецьким місцем;
8) час пробігів:
повільний біг: 5,0 с (+0,2 с / -0,0 с);
швидкий біг: 2,5 с (+0,1 с / -0,0 с).
Бажано, щоб хронометраж проводився з використанням електронного таймера, який має починати і закінчувати роботу від вимикачів, встановлених на рейках. Якщо це неможливо, хронометраж може бути проведений трьома різними особами за допомогою трьох секундомірів. За їх показами обчислюється середній час. Якщо час пробігу виявляється меншим чи більшим передбаченого, технічний персонал або члени журі повинні виставити час, що відповідає вимогам часу пробігу. Якщо таймер вбудований в контролер запуску, журі має провести хронометраж і після цього його опечатати;
9) час пробігу має відображатись на дисплеї для того, щоб судді та спортсмен могли його бачити постійно. Будь-яке його відхилення слід негайно скоригувати.
15. Тири для стрільби по рухомій мішені.
1) "вікно" пробігу мішені для стрільби по рухомій мішені визначається за формулою
B = A х (D - C) / D, де
A - видима ділянка пробігу мішені;
B - "вікно" між видимими кутами стіни;
C - дистанція від мішені до видимого кута стіни;
D - дистанція стрільби;
2) спеціальні вимоги до тирів для стрільби по рухомих мішенях на 50 м:
має бути вертикальна стіна по обидва боки "вікна" для захисту обслуговуючого персоналу і суддів КВР;
за "вікном" має бути насип, перед "вікном" - низька захисна стіна, що закриває деталі механізму мішені;
видима ділянка пробігу мішені має бути 10 м (+0,05 м / -0,00 м), якщо дивитися зі стрілецького місця. Під час виміру "вікна" необхідно враховувати, що відстань між видимим кутом стіни і мішенню дещо збільшує відстань, на якій можна бачити ціль;
не дозволяється використання вітрових прапорців;
3) спеціальні вимоги до тирів для стрільби по рухомих мішенях на 10 м:
якщо заміна мішені та визначення результативності пробоїни проводяться за мішенною установкою, має бути достатній захист для суддів КВР і обслуговуючого персоналу. Заміну мішені та визначення результативності пробоїни слід проводити під наглядом члена журі;
за "вікном" має бути кулеуловлювач, в який потрапляють кульки і який виключає можливість рикошету. Попереду мішенної установки слід закріпити щит для захисту деталей її механізму від пошкоджень;
видима ділянка пробігу мішені має бути 2 м (+0,01 м / -0,00 м), якщо дивитися зі стрілецького місця. Під час виміру "вікна" необхідно враховувати, що відстань між видимим кутом стіни і мішенню дещо збільшує відстань, на якій можна бачити ціль;
для економії часу можуть бути встановлені два стрілецьких місця, що використовуються по черзі. У цьому разі обидва стрілецьких місця мають відповідати всім вимогам;
у разі використання ЕМУ обладнання для вимірювання часу має бути встановлено з допуском плюс 0,1 с. Це дозволяє враховувати більш ранню появу точки прицілювання на мішені ЕМУ.
16. Вимірювальні пристрої та інструменти:
1) організаційний комітет має надати повний комплект вимірювальних пристроїв та інструментів для перевірки зброї чи екіпірування під час змагань;
2) технічний делегат або старший суддя з контролю зброї та екіпірування зобов’язаний перевірити і затвердити всі інструменти та пристрої до початку змагань;
3) пристрої для вимірювання товщини, жорсткості та гнучкості одягу спортсменів мають бути виготовлені відповідно до цього пункту і бути затверджені ФСУ:
пристрій для вимірювання товщини (додаток 3):
пристрій для вимірювання товщини одягу і взуття повинен мати поділку в одну десяту міліметра (0,1 мм);
пристрій повинен мати два круглих плоских диска з поверхнею, зверненою одна до одної, кожен діаметром 30 мм;
вимірювання мають проводитися з використанням ваг в 5 кг;
пристрій для вимірювання жорсткості. Пристрій, що використовується для вимірювання жорсткості одягу, повинен мати поділку в одну десяту міліметра (0,1 мм) і такі параметри:
діаметр циліндра - 60 мм;
вага тягара - 1000 г (у тому числі рукоятка і вимірювальна пластина);
діаметр вимірювальної пластини - 20 мм;
цифровий дисплей з точністю 0,1 мм;
закруглення країв вимірювальної пластини і вимірювального циліндра має бути радіусом не більше ніж 0,5 мм.
Вимірювання жорсткості слід проводити так, щоб виріб/матеріал був у плоскому положенні без розтягування на вимірювальному циліндрі, а вимірювальний тягар впливав на вимірювальну пластину, яка тисне на виріб/матеріал, що перебуває на вимірювальному циліндрі;
пристрій для вимірювання гнучкості підошви черевиків має забезпечувати точне вимірювання вигину підошви в градусах під дією точно заданого моменту сили (Нм).
7. Проведення змагань
1. Проведення змагань має здійснюватися відповідно до цих Правил:
1) попередній календар змагання організація, що проводить змагання, публікує за 30 днів до початку змагань;
2) календар змагання публікується після закінчення роботи мандатної комісії. Календар має містити дату і час початку вправ, кількість і час початку змін, час фіналів, інформацію про нагородження;
3) організаційний комітет має право обмежити кількість, вік і склад учасників, зазначивши обмеження в Регламенті;
4) організаційний комітет і технічний делегат можуть встановити максимальну кількість учасників (відповідно до пропускної спроможності тирів) для кожної дисципліни в програмі змагання. Останні заявки, в яких кількість спортсменів, зазначена в них, перевищує максимальну кількість учасників в дисципліні, повинні бути поставлені на лист очікування. Вони можуть бути допущені тільки у разі появи вільних місць після закінчення часу подання заявок.
2. Технічна нарада з представниками проводиться головним суддею, головним секретарем змагань та технічними делегатами і має відбуватися після закінчення роботи мандатної комісії для інформування керівників команд про деталі змагань, зміни в розкладі.
3. Тренування:
1) офіційне тренування. На змаганнях має бути запланований цілий день для офіційних тренувань. Цей день включається в розклад після офіційного дня приїзду;
2) передстартове тренування. Передстартове тренування має бути організоване для кожної вправи програми за день до відбору або кваліфікації в цих дисциплінах. Якщо змагання в дисципліні змішаних команд заплановане після відповідних індивідуальних змагань, передстартове тренування з доступними мішенями може проводитися у разі наявності вільного часу в розкладі програми змагань. У дисциплінах стрільби з гвинтівки, пістолета і по рухомій мішені кожному спортсмену за день до змагань у цій дисципліні має бути надана можливість потренуватися на своєму стрілецькому місці мінімум 40 хв на зміну (6 серій на зміну у дисципліні "Швидкострільний пістолет", 15 хв для стрільця у дисципліні "Рухома мішень"). У виняткових випадках за рішенням головної суддівської колегії та за погодженням з технічним делегатом передстартове тренування може бути скасоване;
3) неофіційне тренування. Крім офіційних та передстартових тренувань, спортсменам можуть додатково надаватися неофіційні тренування, якщо дозволяють умови стрільбища.
4. Заявки та підтвердження заявки:
1) попередні заявки надсилаються в організацію, що проводить змагання, за 30 і більше днів до дня початку змагань;
2) остаточні заявки подаються в мандатну комісію в дні її роботи.
5. Список змін:
1) у дисциплінах зі стрільби з гвинтівки та пістолета список змін (із зазначенням щитів за змінами) має бути опублікований і поширений до передстартового тренування;
2) спортсмен, який бере участь в командній дисципліні, може бути замінений на вже заявленого спортсмена не пізніше ніж за день до старту дисципліни. Ця вимога також поширюється на змагання, що складаються з декількох частин або проводяться протягом декількох днів.
6. Принципи розподілу стрілецьких місць:
1) спортсмени розподіляються за стрілецькими місцями і змінами у випадковому порядку, розподіл має відбуватися під наглядом технічного делегата за спеціальною комп’ютерною програмою або шляхом жеребкування;
2) під час розподілу стрілецьких місць технічний делегат повинен брати до уваги особливості тиру;
3) всі спортсмени і команди повинні стріляти в однакових умовах;
4) спортсменів однієї команди не слід розташовувати на сусідніх стрілецьких місцях;
5) спортсменів однієї команди не слід рівномірно розподіляти за змінами;
6) якщо у вправах зі стрільби з гвинтівки або пістолета в тирі не вистачає щитів, щити шляхом жеребкування слід розподілити на дві або більше змін;
7) якщо командні змагання проводяться більше ніж в одну зміну, члени команди повинні бути рівномірно розподілені за змінами;
8) якщо змагання з гвинтівки тривають більше одного дня, спортсмени повинні стріляти однакову кількість пострілів з одного положення або різних положень кожен день;
9) якщо дисципліна зі стрільби з пістолета розподіляється на дві половини або на два дні, всі спортсмени повинні закінчити першу половину до початку другої половини або дня. Всі спортсмени повинні зробити однакову кількість серій у кожен з днів, якщо вправа триває два дні;
10) вправи відбору у відкритих тирах 50 м і 300 м:
якщо кількість спортсменів перевищує місткість тиру, може бути проведена стадія відбору:
на стадії відбору вся вправа виконується повністю;
розклад змін відбору має бути опубліковано за день до того, як буде опубліковано розклад кваліфікаційного етапу;
спортсменів відбирають за таким принципом: кількість спортсменів, які посіли кращі місця в кожній зміні, пропорційно кількості спортсменів, які стартували в кожній зміні. Кількість відібраних спортсменів має бути оголошено якомога швидше;
кількість придатних стрілецьких місць ділиться на загальну кількість спортсменів в стартовому протоколі, множиться на кількість спортсменів в стартовому протоколі в кожній зміні, щоб отримати кількість спортсменів, відібраних в кваліфікаційний раунд. Наприклад, є 60 стрілецьких місць і 101 спортсмен:
1 зміна: 54 спортсмени - 60: 101 х 54 = 32,08, проходять 32 спортсмени;
2 зміна: 47 спортсменів - 60: 101 х 47 = 27,92, проходять 28 спортсменів;
коли під час стадії відбору проходять командні змагання, члени команди повинні бути рівномірно розподілені за відбірковими змінами. Командні результати беруться з цих змін;
у разі нестачі щитів для розподілу двох членів з кожної команди в першу зміну і члена з кожної команди, який залишився, у другу зміну, необхідно організувати три зміни (по одному спортсмену з кожної команди в зміні);
спортсмен, не відібраний в кваліфікаційний раунд, не може в подальшому брати участь у цій вправі;
якщо у відборі є однакові результати (у разі визначення останнього місця для відбору), такі місця розподіляються згідно з процедурою для розподілу місць з однаковим результатом;
якщо відбір не внесений до розкладу змагання, а заплановано кілька змін, секретаріат за можливості має розподілити спортсменів однієї команди в різні зміни;
11) складання розкладу та розподіл стрілецьких місць у вправі МП-8:
друга половина вправи, що складається з 30 пострілів, починається лише тоді, коли всі спортсмени завершать першу половину з 30 пострілів. Якщо кількість спортсменів недостатня для заповнення всіх змін, розподіл стрілецьких місць відбувається так, щоб незайняті установки виявилися в останніх змінах першої та другої половин;
для другої половини порядок розподілу стрілецьких місць має бути проведений згідно з результатами і місцями, які спортсмени посіли в першій половині з 30 пострілів. У першій зміні мають стріляти спортсмени, що показали найнижчий результат. Стрілецькі місця в кожній зміні розподіляються шляхом жеребкування;
12) складання розкладу та розподіл стрілецьких місць у вправі МП-5:
ця вправа може проводитися в один або два дні. За можливості краще вправу проводити в два дні, при цьому швидкісна половина і фінал проводяться в другий день. Якщо вправа проводиться в два дні, за день до виконання вправи можна провести передстартове тренування для повільної половини. Після виконання повільної половини вправи в той самий день може бути проведене друге передстартове тренування для швидкісної половини вправи;
13) розподіл стрілецьких місць в правилах жеребкування для стрільби по рухомій мішені. Якщо вправа проводиться протягом одного дня, порядок стрільби для другої половини має залишитись таким самим, як і порядок стрільби в першій половині, але якщо вправа стріляється в два дні, спортсмен, який посів останнє місце в перший день, у другий день стріляє першим.
8. Одяг та екіпірування для змагань
1. МФСС встановлює спеціальні вимоги до одягу, зброї та екіпірування, що використовуються на чемпіонатах і офіційних змаганнях МФСС. Спеціальні стандарти встановлені до процедур перевірки зброї та екіпірування для перевірки дотримання принципів чесного змагання, де жоден спортсмен не повинен мати несправедливої переваги перед іншими спортсменами.
2. Спортсмени несуть відповідальність за те, що всі елементи зброї, екіпірування та одягу, які вони використовують на змаганнях, відповідають цим Правилам.
3. Вся зброя та спорядження спортсмена - це предмети для перевірки суддями з перевірки зброї та екіпірування, які призначаються організаційним комітетом, а також відповідним журі змагань.
4. Вимоги до одягу та екіпірування:
1) використання будь-яких спеціальних пристроїв, засобів або одягу, у тому числі кінезіотейпінга, медичного тейпінга (обмотування), які паралізують чи надмірно знижують рух ніг, тіла або рук спортсмена, заборонено стрільцям з гвинтівки, пістолета і стрільцям по рухомій мішені для того, щоб рівень виступу спортсменів не був поліпшений штучно;
2) під час змагань і будь-яких тренувань заборонено користуватись радіоприймачами або будь-якими схожими засобами, що видають звук, а також телекомунікаційними пристроями в змагальній зоні, за винятком випадків користування ними офіційними особами змагань;
3) спортсмени не можуть користуватися на рубежі вогню мобільними телефонами та іншими ручними комунікаційними пристроями (наприклад, планшетами тощо), електронними пристроями та пристроями, які надягають на руку (наприклад, смартгодинник).
5. Спортсмени, тренери та офіційні особи відповідальні за появу в тирі в одязі, що відповідає суспільним спортивним заходам. Одяг на спортсменах і офіційних особах має відповідати вимогам дрес-коду. Вимоги до дрес-коду викладені в главі 22 цього розділу.
6. Перевірка зброї та екіпірування:
1) організаційний комітет зобов’язаний виділити місце для перевірки зброї та екіпірування. Перевірка зброї та екіпірування має бути доступна для всіх спортсменів до змагань. Для гарантування відповідності правилам бригада суддів з перевірки зброї та спорядження повинна проводити вибіркові перевірки після змагань (пункт 9 цієї глави);
2) порядок проведення перевірки зброї та екіпірування:
організаційний комітет зобов’язаний довести до відома представників команд і спортсменів, де та коли вони можуть перевірити свою зброю й екіпірування до або під час змагань;
перевірка зброї та екіпірування має бути доступна для добровільного перевіряння спортсменами, починаючи з першого і до останнього дня змагань зі стрільби з пістолета, гвинтівки та по рухомій мішені;
перевірочне каліброване обладнання має використовуватися для тестування вимірювальних пристроїв (пункт 16 глави 6 цього розділу) кожен день перед перевіркою зброї та екіпірування спортсменів, а також після прийняття рішення про дискваліфікацію, під час післязмагальної перевірки;
спортсменам рекомендується приносити для перевірки будь-яку частину екіпірування і зброю суддям з перевірки зброї та екіпірування, якщо вони не впевнені, що пройдуть післязмагальну перевірку;
судді з перевірки зброї та екіпірування зобов’язані вести реєстрацію зброї, стрілецьких курток і штанів, які вони перевіряють, із зазначенням імені спортсмена, моделі (виробника), серійного номера і калібру усієї перевіреної зброї на картці контролю спорядження;
судді з перевірки зброї та екіпірування перевіряють балон з повітрям або CO2, на придатність до використання (термін придатності - максимум 10 років), після чого спортсмен може отримати допуск на їх використання.
7. Стартові номери і речі, якими користуються спортсмени за рішенням головної суддівської колегії:
1) всі спортсмени можуть бути забезпечені стартовими номерами, що носять на спині поверх одягу вище талії під час тренувань та змагань. Стартові номери мають відображати присвоєні на цих змаганнях номер спортсмена, прізвище, ініціали та регіон (прийнята його скорочена назва). Розмір літер в іменах має бути максимально великим, літери або цифри не можуть бути менше ніж 20 мм;
2) стартові номери повинні носити всі спортсмени під час передстартового тренування і змагань. Якщо стартовий номер є, але на одязі не присутній, спортсмен не може брати участі в змаганні;
3) усі спортсмени зобов’язані дотримуватись Правил МФСС щодо емблем, спонсорства, реклами і рекламного маркування на одязі.
8. Затемнення. Для всіх спортсменів дозволений тільки один затемнювач, що закриває поле зору відповідного ока (незадіяного в прицілюванні), завширшки не більше ніж 30 мм.
9. Післязмагальна перевірка:
1) така перевірка має проводитися після змагань на відбір і кваліфікацію та під час збирання спортсменів перед фіналом. Судді з перевірки зброї та екіпірування відповідають за проведення всіх післязмагальних перевірок. Перевірку одягу і тейпінгу (обмотування та пластирів) повинні проводити судді тієї самої статі, що і спортсмен. Якщо спортсмен не пройшов післязмагальну перевірку у перерахованих нижче випадках, він повинен бути дискваліфікований в таких видах стрільби:
з гвинтівки - вимоги до стрілецького одягу, нижнього одягу, тейпінгу і вимоги до гвинтівки (вимір натягу спуску, якщо передбачено цими Правилами);
з пістолета - взуття, тейпінг, вимір натягу спуску, розміри пістолета і рукоятки, перевірка швидкості патронів і зважування куль, де цього вимагають ці Правила (глава 1 розділу IV цих Правил);
по рухомій мішені - вага гвинтівки, кратність прицілу (на 10 м), вимір натягу спуску (на 50 м) згідно з главою 1 розділу V цих Правил і маркувальні стрічки;
всі види стрільби - неприбуття на післязмагальну перевірку після отримання запрошення;
2) якщо спортсмен не пройшов післязмагальну перевірку, старший суддя з перевірки зброї та екіпірування або один з членів журі змагань зобов’язані підтвердити, що перевірка була проведена правильно і що спортсмен дискваліфікований;
3) апеляція на дискваліфікацію в результаті післязмагальної перевірки може бути подана в апеляційне журі. Апеляційне журі має прийняти рішення щодо правильності проведення перевірки, але журі має право не повторювати перевірку. Апеляційне журі може скасувати дискваліфікацію лише у разі виявлення факту неправильного проведення перевірки;
4) адресна перевірка (вибір спортсменів за невипадковим принципом) може бути проведена, коли у журі є надійні докази того, що спортсмен вніс зміни або намагався внести зміни в свою зброю, одяг чи спорядження.
9. Функціональні обов’язки журі змагань
1. Журі, призначене організаційним комітетом, відповідальне за консультування, допомогу та нагляд за проведенням змагань.
Журі наглядає за проведенням вправ у кожній дисципліні (гвинтівка, пістолет, рухома мішень).
Класифікаційне журі наглядає за визначенням результатів.
Журі з контролю спорядження наглядає за перевіркою зброї та спорядження стрільців.
Судді рубежу вогню повинні співпрацювати з журі щодо їхнього консультування та нагляду. Під час співпраці суддів та журі має бути досягнуто проведення тренувань та змагань відповідно до цих Правил, впевненість у тому, що ці Правила в період змагань застосовувалися чесно.
2. Усі представники журі під час виконання своїх обов’язків повинні бути одягнені у спеціальну уніформу (наприклад, жилети червоного кольору для суддів міжнародної категорії; жилети синього кольору для суддів національної категорії). Рекомендується, щоб усі судді рубежу вогню під час виконання своїх обов’язків були одягнені в уніформу (переважно зеленого кольору). Рекомендується, щоб усі судді лінії мішеней або інший персонал, який для виконання своїх обов’язків пересувається по рубежу вогню, були одягнені в уніформу флуоресцентного кольору або носили добре помітні стрічки на рукавах.
3. Перед початком змагань журі має перевірити тири, обладнання на відповідність цим Правилам та персонал на предмет знання цих Правил.
4. Представники журі мають постійно спостерігати за вогневими позиціями та спорядженням стрільців.
5. Представники журі мають право перевіряти зброю, спорядження стрільців, вогневі позиції та інше у будь-який час протягом тренувань чи змагання.
6. Під час змагань представники журі не повинні підходити до спортсмена під час виконання ним пострілу (серії пострілів у швидкострільному пістолеті), за винятком ситуації, коли є загроза безпеці (в цьому разі мають бути вжиті термінові заходи - припинення виконання пострілу, спрямування зброї у безпечний напрям тощо).
7. Більшість журі має постійно перебувати на рубежі вогню для того, щоб у разі необхідності можна було негайно зібратися та прийняти рішення.
8. Представники журі мають право особисто приймати рішення під час змагань, але повинні радитись з іншими представниками журі та суддями, коли виникають сумніви. Якщо представник команди або спортсмен не згоден з індивідуальним рішенням представника журі, він має право подати письмовий протест з проханням прийняти рішення більшістю журі.
9. Представники журі повинні бути обережні у прийнятті рішень, що стосуються національної, расової, релігійної, етнічної або культурної належності спортсменів.
10. Журі повинно розглядати будь-які протести, що надходять відповідно до цих Правил. Після консультацій з суддями журі повинно прийняти рішення з кожного протесту.
11. Журі повинно вирішувати усі питання, що виникають під час змагань (незалежно від того, чи зазначені вони у цих Правилах). Такі рішення мають відповідати цим Правилам. Кожне таке рішення має бути включено у звіт після закінчення змагань.
12. Спортсмени та представники команд не можуть входити до складу журі. Члени журі протягом змагань не можуть надавати спортсменам будь-яку допомогу (консультаційну, тренувати під час змагань тощо), що не передбачена цими Правилами.
13. У вправах на 25 м, де використовуються паперові мішені, представник класифікаційного журі або журі по пістолету повинен бути присутнім у кожному секторі та супроводжувати суддів лінії мішеней.
Представник журі повинен контролювати правильність визначення результатів, кількість пострілів, близькість пробоїни до габаритних кіл тощо. Спірні ситуації слід вирішувати перед оголошенням результатів.
Рішення зі спірних ситуацій має бути прийняте одночасно двома представниками журі та суддею лінії мішеней. Один представник журі повинен діяти як керівник та застосувати калібр за необхідності.
Представник журі повинен впевнитись, що всі результати записані правильно, а також рішення, які прийняті журі, занесені до карток.
Представник журі повинен гарантувати, що мішені не заклеєні, а пробоїни не відзначені кольоровими фішками до вирішення спірної ситуації та визначення результативності пробоїни.
10. Суддівська колегія
1. Суддівську колегію затверджує Федерація стрільби України або організація, яка проводить змагання.
2. Склад суддівської колегії змагань всеукраїнського, обласного, відомчого масштабу і прирівняних до них:
головний суддя;
перший заступник головного судді;
головний секретар (заступник головного судді);
заступник головного секретаря;
старший секретар з протоколів результатів;
секретар з нагородження;
секретарі;
оператори комп’ютерного забезпечення (якщо змагання проводяться з використанням засобів обчислювальної техніки);
заступники головного судді з видів зброї;
старші судді рубежу вогню;
секторні судді рубежу вогню і контролери;
старші судді лінії мішеней;
секторні судді лінії мішеней і покажчики;
старші судді та судді КВР стрільби;
заступник головного судді з кадрів;
старший суддя та суддя при учасниках;
старший суддя та судді зі зброї;
старший суддя та судді-інформатори;
заступник головного судді з медицини;
комендант.
На змаганнях з невеликою кількістю учасників і малою кількістю вправ, що виконуються, обов’язки заступника головного судді з видів стрільби можуть виконувати старші судді рубежу вогню. У складі суддівської колегії може бути тільки старший суддя при учасниках (без судді при учасниках).
Змагання колективів фізичної культури може проводити суддівська колегія, до складу якої входять:
головний суддя, що виконує обов’язки судді рубежу вогню і судді зі зброї;
суддя лінії мішеней, що виконує обов’язки судді КВР;
секретар, що виконує обов’язки судді-інформатора.
3. Керівництво змаганнями здійснює головна суддівська колегія, до складу якої входять:
представник організації, що проводить змагання;
головний суддя та його заступники;
головний секретар, його заступник і старші судді.
Для остаточного вирішення спірних питань на змаганнях призначається апеляційне журі в складі представника організації, що проводить змагання, головного судді (або його першого заступника) і головного секретаря.
4. Суддівська колегія проводить змагання, керуючись цими Правилами та Регламентом, визначає технічні результати стрільби, розподіл місць між учасниками і командами, організовує нагородження переможців та призерів, випускає протоколи результатів, оформлює звіт про проведення змагань та іншу звітну документацію.
5. Рішення суддівської колегії та апеляційного журі є остаточними, вони можуть бути переглянуті організацією, що призначає суддівську колегію, або вищою спортивною організацією тільки у разі порушення суддівською колегією цих Правил або Регламенту.
6. Робота членів суддівської колегії має відповідати таким принципам:
створення спортсменам умов відповідно до цих Правил для досягнення ними високих спортивних результатів;
неупереджене та справедливе вирішення спірних питань;
добросовісне виконання своїх обов’язків.
7. Спортсменам, керівникам команд і тренерам заборонено втручатися в дії суддів або сперечатися з ними.
8. Судді зобов’язані попереджувати всі випадки порушення правил змагань, а особливо правил безпеки.
9. Судді не мають права допомагати спортсмену або давати поради під час виконання вправи.
10. Судді під час виконання своїх обов’язків повинні носити відповідний одяг, нарукавну пов’язку або знак, що вказує на їх суддівство, а також значок суддівської категорії.
11. Керівники команд, тренери та спортсмени не можуть виконувати обов’язки суддів на тих змаганнях, в яких беруть участь (їм може бути доручено тільки обов’язки покажчиків).
12. Права та обов’язки членів суддівської колегії:
1) головний суддя є керівником змагань і забезпечує їх проведення відповідно до цих Правил і Регламенту. Він зобов’язаний:
до початку змагань спільно з комендантом та представником організації, що проводить змагання, перевірити стан і обладнання стрільбища (тирів) та його відповідність вимогам цих Правил, місця розміщення учасників та суддів, місця зберігання зброї та боєприпасів;
призначити мандатну комісію у складі двох - трьох суддів, секретаря та лікаря для приймання іменних заявок на участь, рапортів про проведення інструктажу з дотримання правил безпеки та анкет стрільців і тренерів, а також для перевірки відповідності документів учасників вимогам Регламенту і видачі їм стартових номерів;
провести семінар для суддів до початку змагань, ознайомити суддів з Регламентом;
провести організаційну нараду головної суддівської колегії та керівників команд;
встановити порядок урочистого відкриття, закриття змагань, нагородження переможців та призерів;
під час змагань забезпечити загальне керівництво роботою суддівської колегії;
винести на розгляд суддівської колегії та журі подані протести;
на підсумковій нараді суддівської колегії оголосити суддям оцінки їх роботи;
у триденний термін після закінчення змагань подати звіт в організацію, що проводила змагання;
Головний суддя має право:
відмінити або перенести змагання по узгодженню з організацією, що їх проводить (якщо з якихось причин їх неможливо провести згідно з цими Правилами, Регламентом або у раніше встановлені терміни);
за необхідності провести перестановки у календарі змагання;
усунути від роботи суддів, які не справляються зі своїми обов’язками;
відмінити рішення судді, що суперечить вимогам цих Правил і Регламенту.
За відсутності головного судді його обов’язки виконує і його правами користується перший заступник головного судді;
2) головний секретар, заступник головного секретаря, старший суддя з протоколів результатів, секретар з нагородження, секретарі, оператори.
Головний секретар відповідає за організацію роботи секретаріату і зв’язок секретаріату з бригадами суддів, які працюють на доручених їм дільницях. Він зобов’язаний:
розподілити роботу серед членів секретаріату і провести відповідний інструктаж;
забезпечити отримання секретаріатом від організації, що проводить змагання, мішеней, бланків документації, стартових номерів, медалей, жетонів, призів, засобів друку, канцелярського та іншого приладдя, необхідного для проведення змагання;
призначити свого представника в мандатну комісію;
спільно із заступником головного секретаря прийняти від мандатної комісії і керівників команд загальні та іменні заявки і технічні заявки на окремі види вправ, а також інші документи мандатної комісії (анкети, рапорти про проведення інструктажу з дотримання правил безпеки тощо);
виходячи із загального календаря змагання і поданих заявок скласти робочий календар із зазначенням початку тренувальних і залікових стрільб, початку фінальних змагань, часу відкриття і закриття змагань, часу нагородження, нарад та інших заходів;
забезпечити проведення жеребкування з кожної вправи, складання списків змін та доведення їх до відома учасників;
передати старшим суддям КВР мішені і спільно з ними перевірити прилади для визначення результативності пробоїн, склавши акти про їх відповідність вимогам;
керувати особисто або через свого заступника роботою старшого судді-інформатора;
щодня особисто підбивати підсумки командної боротьби і під час змагань забезпечувати необхідною інформацією представників преси, радіо та телебачення;
забезпечити оформлення протоколів результатів стрільби, засідання суддівської колегії, матеріалів з протестів, актів встановлення рекордів та інших документів і подати їх на затвердження головній суддівській колегії;
забезпечити підготовку дипломів, грамот, медалей, жетонів і призів для нагородження;
оголосити підсумки спортивної боротьби і технічні результати переможців та призерів в особистій та командній першостях під час церемонії нагородження і закриття змагань;
надати заступнику головного судді з кадрів довідку з оцінкою роботи членів секретаріату;
підготувати звіт суддівської колегії за підсумками змагань;
надати в триденний термін після закінчення змагань організації, що їх проводила, документи, затверджені суддівською колегією, а також технічну документацію та отримане майно.
За відсутності головного секретаря його обов’язки виконує заступник головного секретаря;
3) заступник головного секретаря підпорядковується головному секретарю і є його помічником в організації поточної роботи секретаріату. Він зобов’язаний:
брати участь у прийманні загальних заявок і технічних заявок на вправи, анкет учасників і рапортів з проведення інструктажу та дотримання правил безпеки;
спільно з головним секретарем або за його дорученням провести жеребкування з кожної вправи, скласти списки змін і довести їх до відома учасників, старшого судді зі зброї, старшого судді-інформатора, старшого судді рубежу вогню і представників преси, радіо та телебачення;
негайно довести зміни у разі перезаявок в списках змін до учасників та суддів;
підготувати і оформити необхідні матеріали до звіту суддівської колегії за дорученням головного секретаря;
забезпечити керування роботою безпосередньо підлеглих йому секретарів;
за відсутності головного секретаря виконати його обов’язки;
4) старший секретар з протоколів результатів підпорядковується головному секретарю або його заступнику і відповідає за випуск протоколів результатів змагань, керуючи роботою підлеглих йому секретарів та операторів. Він зобов’язаний:
розподілити роботу серед своїх співробітників;
забезпечити підготовку особистих карток стрільців (і введення відповідних даних у пам’ять комп’ютера), керуючись анкетами учасників, матеріалами мандатної комісії, загальними і технічними заявками;
підготувати картки результатів стрільби для передання комісії з визначення результатів стрільби напередодні виконання кожної вправи;
прийняти від старшого судді зі зброї екземпляри списків змін із зазначенням систем та заводських номерів зброї, а також марок і номерів партій патронів (кульок, що використовуються стрільцями);
приймати від старших суддів КВР заповнені картки результатів стрільби, а після їх обробки і розшифрування провести звірку правильності визначення технічних результатів, особистих та командних місць і нарахування балів з даними демонстраційних таблиць;
забезпечити випуск (роздрукування) екземплярів протоколів результатів стрільби (або протоколів, складених з допомогою комп’ютера), під час підготовки яких використовуються відпрацьовані картки КВР, нормативні документи та інші матеріали;
провести перевірку віддрукованих протоколів і підписати їх у відповідних суддів;
керувати тиражуванням протоколів результатів та інших документів;
подати головному секретарю довідку з оцінкою роботи секретарів своєї групи;
передати головному секретарю або його заступнику всі екземпляри протоколів результатів (у тому числі машинописні оригінали), відпрацьовані особисті картки стрільців, картки результатів стрільб та іншу документацію;
5) секретар з нагородження відповідає за підготовку нагородження учасників змагань, підпорядковується головному секретарю або його заступнику. Він зобов’язаний:
отримати у головного секретаря бланки дипломів та грамот, медалі, жетони, вимпели, призи тощо;
скласти та узгодити з головним секретарем тексти дипломів та грамот;
підготувати до церемонії нагородження дипломи та грамоти для переможців змагань в особистій, командній та загальнокомандній першостях, а також підготувати для вручення медалі, жетони, призи, вимпели;
підготувати дипломи та медалі для нагородження тренерів;
підготувати грамоти для нагородження суддів за затвердженим головним суддею списком, а також грамоти для нагородження колективів-організацій, які сприяли успішному проведенню змагань;
скласти та передати головному секретарю змагань список переможців і призерів (з технічними результатами та іншими даними), необхідний йому під час церемонії нагородження;
взяти безпосередню участь у підготовці та проведенні нагородження;
6) секретарі та оператори працюють під керівництвом тих осіб, яким вони безпосередньо підпорядковані (заступника головного секретаря або старшого секретаря з протоколів результатів), та відповідають за роботу на доручених їм дільницях;
7) заступники головного судді з видів зброї очолюють бригади суддів, які проводять змагання зі стрільби з певного виду зброї або на певну дистанцію, і підпорядковуються головному судді та його першому заступнику. Вони зобов’язані:
організувати спільно зі старшими суддями рубежу вогню та лінії мішеней шифрування мішеней і подальшу перевірку шифрування з суддями КВР;
перевірити готовність тиру до виконання майбутньої вправи спільно з комендантом та старшими суддями рубежу вогню та лінії мішеней;
своєчасно проінструктувати бригади суддів, які проводять цей вид стрільби;
призначити чергових суддів для проведення пристрілочних (тренувальних) стрільб;
контролювати роботу суддів на дільницях під час виконання вправи;
прийняти рішення у разі виникнення спірних питань або передати їх на розгляд головній суддівській колегії або журі;
підбити після закінчення вправи підсумок роботи бригад суддів;
передати старшому судді з кадрів довідки з оцінкою роботи суддів з цього виду стрільби;
8) старший суддя рубежу вогню підпорядковується заступнику головного судді з виду зброї.
Старший суддя організовує роботу секторних суддів, контролерів та персоналу тиру, координує роботу суддів рубежу вогню та лінії мішеней, відповідає за виконання учасниками правил змагань та правил безпеки на рубежу вогню. Він зобов’язаний:
організувати та провести шифрування мішеней для майбутніх вправ спільно зі старшим суддею лінії мішеней і під керівництвом заступника головного судді з виду зброї;
перевірити готовність тиру до виконання вправи та за необхідності подати комендантові заявку на дообладнання тиру спільно із заступником головного судді з виду стрільби, старшим суддею лінії мішеней та комендантом;
перед початком виконання вправи отримати в секретаріаті списки змін, картки КВР, бланки довідок з рубежу вогню, довідки оцінки роботи суддів, демонстраційних карток, карток контролерів і передати зазначену документацію відповідним суддям;
провести інструктаж секторних суддів і контролерів, а перед початком виконання вправи - звірку годинників суддів рубежу вогню;
викликати учасників на рубіж вогню;
подавати встановлені команди;
оголосити умови виконання вправи перед її початком;
оголосити стрільцям про залишок часу у разі стрільби по нерухомих мішенях за 5 хв та 10 хв до закінчення вправи;
в тих вправах, де час визначається за секундами, періодично перевіряти точність роботи мішенних установок;
уточнювати кількість і результативність пострілів помилково проведених стрільцями по чужих мішенях спільно з секторним суддею рубежу вогню та старшим суддею лінії мішеней;
надавати стрільцям додатковий час та додаткові пробні постріли у випадках, передбачених цими Правилами;
приймати рішення про накладення покарань або передавати ці питання через заступника головного судді на розгляд головної суддівської колегії чи журі;
передавати старшому судді КВР інформацію про покарання (штрафи);
негайно розглядати подані протести і приймати щодо них рішення або передавати через заступника головного судді в головну суддівську колегію чи журі;
вносити в довідку з рубежу вогню час початку та закінчення вправ (положень), випадки неявки та запізнень учасників, випадки порушень цих Правил та правил безпеки, покарання (штрафів), випадки поганої роботи обладнання тощо;
після закінчення вправи подавати головному секретарю довідку з рубежу вогню та демонстраційні картки, заступнику головного судді з кадрів - довідку з оцінкою роботи секторних суддів рубежу вогню та старшого судді лінії мішеней;
9) секторний суддя рубежу вогню (один на дванадцять, п’ятнадцять вогневих позицій у разі стрільби по нерухомих мішенях, один на дві установки у разі стрільби по мішенях, що з’являються, і один на одну установку у разі стрільби по рухомих мішенях) підпорядковується старшому судді рубежу вогню та виконує його вказівки. Він зобов’язаний:
взяти участь у шифруванні мішеней під керівництвом старших суддів рубежу вогню та лінії мішеней;
організувати роботу контролерів, забезпечивши їх бланками документації та канцелярським приладдям, у разі стрільби по нерухомих мішенях - підзорними трубами, якщо стрільба ведеться без покажчиків;
перевіряти за списками зміни прізвищ та стартових номерів учасників;
перевірити готовність свого сектора до виконання вправи та доповісти про це старшому судді рубежу вогню;
подавати встановлені команди;
контролювати виконання стрільцями цих Правил та правил безпеки;
самостійно приймати рішення у разі виникнення затримок під час стрільби і у разі порушення цих Правил та повідомляти про це старшого суддю рубежу вогню;
записувати в демонстраційну картку всі зауваження та рішення про порушення цих Правил, правил безпеки та накладання штрафів;
слідкувати за тим, щоб контролери правильно заповнювали демонстраційні картки;
перевірити зброю стрільця, що закінчив виконання вправи, та переконатись у тому, що вона розряджена;
здавати старшому судді рубежу вогню демонстраційні картки свого сектора після закінчення зміни;
10) контролер відповідає за точний облік зроблених стрільцем пострілів та правильне занесення їх результативності в демонстраційну картку. Він зобов’язаний:
перебувати поблизу спортсмена, але не заважати йому, спостерігати за його стрільбою під час виконання вправи;
реєструвати кожен постріл, виконаний спортсменом, записувати результативність пробоїни в демонстраційну картку;
запрошувати негайно секторного суддю рубежу вогню у разі порушення стрільцем цих Правил (або на прохання стрільця);
після закінчення стрільби підписати демонстраційну (або контрольну) картку, дати проставити підпис в ній стрільцю та здати її секторному судді рубежу вогню;
11) старший суддя лінії мішеней підпорядковується старшому судді рубежу вогню і відповідає за організацію роботи секторних суддів лінії мішеней та покажчиків, збереження отриманих ним в секретаріаті пробних та залікових мішеней. Він зобов’язаний:
до початку змагань перевірити стан бліндажа, мішенних установок, екранів, засобів зв’язку, наявність фішок, указок і за необхідності подати коменданту заявку на дообладнання;
отримати в секретаріаті необхідне для роботи канцелярське приладдя;
перевірити шифрування мішеней разом зі старшим суддею рубежу вогню за участю секторних суддів лінії мішеней;
провести інструктаж секторних суддів і покажчиків;
перевірити особисто, що люди та тварини відсутні в районі лінії мішеней, та дати сигнал про готовність лінії мішеней (піднявши червоний прапорець, якщо цього вимагає обладнання тиру);
видати секторним суддям мішені (окремо на кожне положення, якщо конструкція мішенних установок не дозволяє зарядити їх мішенями відразу на всю вправу) та прийняти від них відстріляні мішені;
не допускати в бліндаж сторонніх осіб під час виконання вправи;
організувати своєчасні заміну, заклеювання і переклеювання мішеней та екранів відповідно до вимог цих Правил;
під час стрільби у разі виникнення несправностей мішенного обладнання або у разі виявлення порушень цих Правил вжити необхідних заходів для усунення цих несправностей чи порушень та доповісти про це старшому судді рубежу вогню;
під час стрільби фіксувати промахи, здвоєні пробоїни, а також пробоїни, що належать стрільцям, які стріляли не по своїх мішенях, фіксувати пробоїни, що підлягають анулюванню та робити про це відповідні записи на мішенях;
у разі вирішення спірного питання про кількість пострілів у мішені зробити на ній відповідний запис, затвердивши його (до зняття мішені зі щита) своїм підписом та підписом секторного судді;
регулярно за серіями здавати до КВР відстріляні мішені, довідки про кількість зданих мішеней та зауваження тощо;
після закінчення вправи передати старшому судді рубежу вогню (для представлення заступнику головного судді з кадрів) довідку з оцінкою роботи секторних суддів лінії мішеней;
12) секторний суддя лінії мішеней (один на дванадцять, п’ятнадцять щитів у разі стрільби по нерухомих мішенях, один на дві установки у разі стрільби по мішенях, що з’являються, та по два судді на одну установку у разі стрільби по рухомих мішенях) підпорядковується старшому судді лінії мішеней і відповідає за роботу покажчиків (заклеювачів) і за збереження отриманих ним мішеней. Він зобов’язаний:
брати участь у підготовці та шифруванні мішеней;
до початку вправи дати розпорядження і провести інструктаж покажчиків (заклеювачів) та забезпечити їх усім необхідним для чіткої та швидкої роботи;
отримати мішені та перевірити наявність і правильність шифрування;
розкласти своєчасно комплекти мішеней на столиках свого сектора у разі стрільби з пневматичної зброї по нерухомих мішенях (якщо транспортування мішеней на лінію мішеней і назад на рубіж вогню виконує сам спортсмен);
підготувати свій сектор до підйому мішеней і доповісти про готовність старшому судді лінії мішеней;
передати покажчикам вказівки суддів рубежу вогню;
у разі наявності в мішені здвоєної пробоїни, неповної кількості пробоїн або зайвих пробоїн запросити старшого суддю лінії мішеней та (не знімаючи мішень зі щита) вирішити спірні питання, після чого зробити на мішені відповідний запис, завірений підписом;
контролювати наявність пробоїни у правій мішені після її пробігу справа наліво у разі стрільби на 10 м по рухомих мішенях;
після відстрілу кожної серії зібрати залікові мішені та, перевіривши наявність пробоїн у кожній з них, здати їх старшому судді лінії мішеней;
здати старшому судді лінії мішеней всі пробні мішені кожного стрільця;
за необхідності організувати переклеювання мішеней або їх частин (у разі стрільби по рухомих мішенях або по мішенях, що з’являються), контролювати заклеювання пробоїн;
13) покажчик працює під керівництвом секторного судді лінії мішеней і відповідає за збереження отриманих від нього мішеней, а також правильний показ результативності та місця розташування пробоїни. Він зобов’язаний:
отримати мішені, заклейки та указку, перевірити правильність шифрування мішеней та підготувати їх для заміни та підняття в певній черговості;
піднімати та опускати щити з мішенями за вказівкою секторного судді лінії мішеней;
під час стрільби через 3-4 с після появи кожної пробоїни в мішені показати її результативність та місце розташування, потім (у разі стрільби на 300 м) опустити мішень, записати результативність показаної пробоїни, заклеїти пробоїну та підняти мішень, а після того, як в мішень зроблено відповідну кількість пострілів, провести її заміну (у разі стрільби на 50 м дозволяється показувати тільки результативність пробоїн або не показувати її взагалі, якщо стрільці та контролери користуються оптичними приладами);
повторити показ пробоїни за вказівкою з рубежу вогню;
викликати негайно секторного суддю лінії мішеней у разі відсутності пробоїни після пострілу, наявності зайвої або здвоєної пробоїни.
Показ результативності та місця розташування пробоїни у разі стрільби по нерухомих мішенях (в основному на 300 м) відбувається так:
"10" - подвійним круговим рухом указки, повернутої білою стороною диску до рубежу вогню, навколо чорного кола мішені;
"9" - подвійним переміщенням указки, повернутої білою стороною диску до рубежу вогню, у вертикальному напрямку через центр мішені;
"8", "7", "6", "5", "4", "3", "2", "1" - як передбачено пунктами 3, 4 глави 6 розділу V цих Правил;
"промах" (невлучення у мішень) - потрійним переміщенням указки, повернутої чорною стороною диску до рубежу вогню, через центр мішені в горизонтальному напрямку;
"0" (влучення у мішень, але поза зоною габаритних кругів) - як промах (з показом місця розташування пробоїни).
Для показу місця розташування пробоїни диск указки повертають "на ребро" і підводять до того місця краю щита, де проходить радіус, на якому знаходиться пробоїна. Після цього диск указки повертають чорною стороною до стрільця і переміщають по цьому радіусу від краю мішені у напрямку до пробоїни і через неї до центру мішені. У разі суміщення центру диска з "десяткою" рух указки зупиняється, а потім диск переміщується у зворотному напрямку через пробоїну до краю щита, де указка розвертається "на ребро" і ховається у бліндаж. Під час руху указки по чорному колу мішені диск перевертають до стрільця білою стороною і навпаки.
Кожну пробоїну показують тільки один раз. У разі помилки показ відміняють дворазовим перехрещенням мішені по діагоналях, потім ховають указку в бліндаж та через 1-2 с повторюють правильний показ пробоїни.
У разі потреби опустити щит з мішенню до пострілу необхідно "перехрестити" мішень по діагоналях, потім покласти диск указки на центр мішені (білою стороною до стрільця) та, тримаючи указку в цьому положенні, опустити щит разом з нею.
Під час стрільби на 50 м дозволяється показувати тільки результативність пробоїн. Для пробоїн від "8" до "1" диск указки, повернутий чорною стороною до стрільця, вивішують на встановлених місцях щита. Для показу пробоїн "10" та "9" диск вивішують чорною стороною до стрільця в місці, передбаченому відповідно для "4" та "5";
14) старший суддя КВР підпорядковується заступнику головного судді з виду стрільби (а у разі його відсутності - головному судді змагань або його першому заступнику) і відповідає за правильність визначення технічних результатів стрільби та місць, які посіли учасники в особистій та командній першостях. Він зобов’язаний:
перевірити мішені та прилади для визначення результативності пробоїн і скласти акт про їх придатність спільно з головним секретарем;
перевірити шифрування мішеней спільно з суддями КВР;
отримати через старшого суддю рубежу вогню комплекти карток результатів, підготовлені секретаріатом перед початком виконання вправи;
провести інструктаж суддів КВР щодо правил і способів визначення результативності пробоїн, правил запису на мішенях та в картках результатів, забезпечити суддів КВР необхідними вимірювальними пристроями і канцелярським приладдям;
не допускати під час роботи КВР присутності осіб, що не входять до її складу, за винятком головного судді, його першого заступника, головного секретаря (або його заступника), заступника головного судді з відповідного виду зброї, суддів-інформаторів та голови організації, що проводить змагання;
спільно з двома суддями КВР визначити результативність спірних пробоїн і зробити на мішенях відповідні записи;
перевірити результати підрахунку очок на мішенях та в картках (з врахуванням накладених штрафів);
оперативно надати судді-інформатору (оператору комп’ютерного забезпечення) поточні результати стрільби;
визначити особисті місця та перевірити мішені стрільців, що посіли перші десять місць в особистій першості та перші три місця у командній першості, а також рекордні мішені;
засвідчити своїм підписом оформлені картки результатів стрільби;
звірити результати стрільби з інформацією, результати перевірки засвідчити підписом та зазначити час перевірки (якщо вправи виконуються більше одного дня, така перевірка має проводитися кожен день);
після визначення особистих та командних місць у вправах та перевірки інформації передати старшому секретарю з протоколів картки КВР (зберігши мішені), здати отримані прилади для визначення результативності пробоїн, а також передати заступнику головного судді з видів стрільби довідку з оцінкою роботи суддів КВР.
Судді КВР підпорядковуються старшому судді КВР і працюють на доручених їм ділянках. На змаганнях Всеукраїнського масштабу (і до них прирівняних) під час стрільби з гвинтівок та пістолетів по нерухомих мішенях бригада суддів КВР складається із старшого судді, суддів, що визначають результативність пробоїн і суми очок у серіях (із розрахунку два судді на кожні 12-15 щитів), та двох суддів, що виконують приймання відстріляних мішеней, запис результатів у картки КВР, передання поточних даних судді-інформатору (оператору комп’ютерного забезпечення).
Під час стрільби із пістолетів по мішенях, що з’являються, на кожні дві установки призначаються два судді КВР (у виняткових випадках обов’язки одного із суддів КВР може виконувати суддя лінії мішеней).
Якщо під час виконання вправ із стрільбою по рухомих мішенях використовують мішені, що знімаються, рекомендується організувати загальну бригаду КВР для декількох установок. Під час стрільби по одній установці бригада з одного старшого судді та двох суддів КВР може перебувати безпосередньо на правому боці установки;
15) заступник головного судді з кадрів підпорядковується головному судді змагань та вирішує організаційні питання, пов’язані з роботою суддів. Він зобов’язаний:
проводити приймання та розміщення суддів;
проводити під керівництвом головного судді та головного секретаря розстановку суддів за дільницями роботи і оголошувати розстановку на нараді;
на кожен день змагань вивішувати на дошці оголошень список суддів із записом дільниць роботи та посад, а також суддівських категорій та міст, з яких вони прибули;
доводити до відома суддів всі розпорядження та вести табель роботи суддів;
брати участь у вирішенні питань, пов’язаних з оплатою суддів та організацією їх від’їзду із змагань;
проставити в суддівських квитках оцінки роботи суддів згідно з довідками старших суддів та вказівками заступника головного судді з видів стрільби та головного судді змагань;
16) старший суддя при учасниках та суддя при учасниках підпорядковуються головному судді, його першому заступнику та головному секретарю і є посередником між суддівською колегією та учасниками змагань. Старший суддя зобов’язаний:
скласти та довести до відома учасників розпорядок дня, розклад пристрілювання (тренування), графіки руху транспорту між місцями проживання учасників та стрільбищем, а також розпорядок роботи місць громадського харчування;
спільно з комендантом перед кожними тренувальними та заліковими стрільбами перевірити підготовку тирів, а також місць для проведення урочистих заходів (відкриття та закриття змагань, церемоній нагородження тощо) та засідання головної суддівської колегії;
керувати розташуванням учасників на урочистому відкритті, нагородженнях та закритті змагань;
підготувати та забезпечити вихід на нагородження переможців і призерів (та інших учасників, що нагороджуються);
забезпечити явку призначених стрільців на антидопінговий контроль;
доводити до відома учасників, керівників команд та тренерів розпорядження та вказівки головної суддівської колегії;
брати участь в організації від’їзду учасників змагань.
На великих змаганнях з великою кількістю учасників призначається суддя при учасниках, який підпорядковується старшому судді при учасниках і працює на дорученій дільниці;
17) старший суддя зі зброї підпорядковується головному судді змагань і його першому заступнику та керує роботою суддів зі зброї. Старший суддя зі зброї зобов’язаний:
до початку виконання вправи перевірити відповідність зброї, одягу та іншого спорядження учасників, що підлягає контролю, вимогам цих Правил і зробити про це записи в екземплярах списків змін, отриманих від секретаріату. В цих записах зазначаються марка та заводський номер зброї (за необхідності тип патронів (кульок), якими виконується стрільба, та номери їх партії);
провести маркування зброї та одягу;
перед початком виконання вправи повідомити старшого суддю рубежу вогню про стрільців, у яких одяг та спорядження (у тому числі і зброя) не проходили контроль або не відповідають вимогам цих Правил;
за необхідності перевіряти зброю та одяг стрільців безпосередньо на рубежі вогню в процесі виконання вправи;
під час стрільби по мішенях, що з’являються, або по рухомих мішенях призначити на вогневий рубіж суддю зі зброї, який за вказівкою секторного або старшого судді рубежу вогню допомагає визначати причини затримок;
до закінчення виконання вправи повернути в секретаріат екземпляр списків змін з відповідними записами.
Судді зі зброї підпорядковуються старшому судді зі зброї і працюють на доручених їм дільницях;
18) старший суддя-інформатор підпорядковується головному секретарю (а під час проведення фіналів працює під керівництвом заступника головного судді з виду зброї або старшого судді рубежу вогню) та забезпечує учасників, глядачів, представників преси, радіо і телебачення інформацією про умови, перебіг та результати змагань. Він зобов’язаний:
знати Регламент, розрядні норми Єдиної спортивної класифікації та рекорди у всіх вправах (особисті та командні) за віковими групами;
під час виконання вправи організувати оперативний показ поточних результатів на демонстраційних таблицях;
підбити підсумки після виконання кожної вправи в особистій та командній першостях і звірити інформацію з даними КВР, а результат звірки, проведеної спільно із старшим суддею КВР, засвідчити підписом, зазначивши час закінчення звірки;
негайно після звірки результатів з КВР передати головному секретарю відомості про призерів змагань в індивідуальній та командній першостях, а також про рекордні результати;
виготовити наспинні таблички з прізвищами фіналістів і новими стартовими номерами перед проведенням фіналів;
оформити тексти оголошень головної суддівської колегії за розпорядженням головного секретаря, його заступника, головного судді та його першого заступника;
організувати наочний показ спортивних результатів переможців змагань.
Судді-інформатори підпорядковуються старшому судді-інформатору та працюють на доручених їм ділянках;
19) заступник головного судді з медицини зобов’язаний:
під час проведення мандатної комісії перевіряти в іменних заявках та класифікаційних книжках наявність лікарської візи про допуск стрільців до змагань;
надавати медичну допомогу учасникам та суддям у разі захворювань або травм і давати заключення про неможливість подальшої участі стрільця у змаганнях у разі його захворювання;
забезпечувати медичне чергування у тирах під час проведення тренувальної та залікової стрільб;
слідкувати за дотриманням санітарно-гігієнічних та медичних вимог під час проведення змагань;
надавати головному судді звіт про медико-санітарне забезпечення змагань з відміткою випадків захворювань та травм після закінчення змагань;
20) комендант змагань підпорядковується головному судді, його заступнику та головному секретарю і відповідає за своєчасну підготовку стрільбища (тиру) до тренувальної та залікової стрільб, стан і обладнання підсобних приміщень та роботу технічного і обслуговуючого персоналу. Він зобов’язаний:
організувати зберігання, видачу та приймання інвентарю, необхідного для проведення змагання;
організувати охорону боксів для зброї, боєприпасів та спорядження і охорону службових приміщень;
своєчасно зі старшим суддею при учасниках підготувати стрільбище до наступних вправ, забезпечити проведення урочистих заходів (відкриття та закриття змагань, церемоній нагородження тощо) і засідань суддівських колегій.
11. Використання ЕМУ на змаганнях
1. Судді-оператори ЕМУ відповідальні за управління та обслуговування обладнання ЕМУ та надають консультативну допомогу суддям і членам журі. Суддями ЕМУ призначаються судді-інформатори, спеціально навчені роботі з ЕМУ і роботі з електронними системами управління змаганнями (комп’ютерними програмами).
2. Судді лінії мішеней призначаються головною суддівською колегією для допомоги в роботі і обслуговуванні ЕМУ:
перед кожною зміною кожної вправи судді лінії мішеней повинні упевнитися, що на білій поверхні мішені немає пробоїн і всі сліди від пострілів на захисній рамці установки відзначені;
під час змагань судді лінії мішеней заклеюють екрани за мішенями і екрани на самій мішені та змінюють контрольні листи;
не можна заклеювати або міняти екрани за мішенями, екрани на самій мішені та контрольні листи, доки не закінчиться остаточний підрахунок очок.
3. Обов’язки членів журі під час використання ЕМУ:
1) член(и) журі результатів повинен(ні) бути присутніми на стрільбищах для нагляду за процедурами підрахунку очок і визначення результатів та сприяти у вирішенні будь-яких питань або протестів, що стосуються підрахунку очок. Члени журі змагань зобов’язані допомогти у випадках, коли слід вжити заходів або прийняти рішення (якщо присутні лише двоє або менше членів журі результатів);
2) перед кожною зміною вправи член журі зобов’язаний перевірити ЕМУ та підтвердити, що:
на білій поверхні мішені немає пробоїн;
сліди від пострілів на захисній рамці установки чітко відзначені;
контрольні листи замінені;
на екранах за мішенями і на екранах на самій мішені немає незаклеєних поза межами центральної частини пробоїн, що закриваються контрольним листом.
4. Стрільба по ЕМУ:
1) спортсмени під час тренування повинні самостійно ознайомитися з кнопками управління, що змінюють вигляд мішені на екрані монітора (ZOOM) і змінюють пробну мішень (SIGHTING) на залікову (MATCH);
2) у вправах з одного положення на 10 м, на 25 м і на 50 м заміна мішеней з пробної на залікову проводиться суддею-оператором ЕМУ. Якщо у спортсмена виникли сумніви, він повинен звернутися за допомогою до судді рубежу вогню;
3) під час виконання вправ з трьох положень після того, як спортсмен закінчить стрільбу з коліна або лежачи, він сам повинен переключити мішень із залікової (MATCH) на пробну (SIGHTING) і знову на залікову. Спортсмени можуть робити необмежену кількість пробних пострілів перед заліковими (MATCH) пострілами з положення лежачи і стоячи. Додатковий час на ці пробні постріли не надається. Якщо спортсмен з необережності не перемкнув мішень із залікової (MATCH) на пробну (SIGHTING) після зміни положення, всі постріли, записані як зайві в попередньому положенні, мають бути анульовані, а мішень має бути переключена на пробну;
4) заборонено загороджувати екрани моніторів спортсменів або будь-які частини екранів. Екрани мають бути видно суддям повністю;
5) не дозволяється спортсменам і тренерам торкатися до панелей управління принтера та/або паперових стрічок принтера до закінчення зміни або вправи, за винятком випадків, коли це дозволено суддею;
6) перед тим, як залишити тир, спортсмени повинні проставити підпис на стрічці принтера (під загальним результатом) для ідентифікації свого результату;
7) якщо спортсмен не проставив підпис на стрічці принтера, суддя повинен написати на ній прізвище спортсмена, щоб відправити її в секретаріат.
5. Претензії щодо визначення пробоїн під час пробних пострілів. Якщо спортсмен подає скаргу на правильність запису або результативність пробоїни(їн) під час пробних пострілів, заступник головного судді може запропонувати йому перейти на інше стрілецьке місце. У такому разі:
1) спортсмену буде надано відповідно додатковий час;
2) судді повинні якомога швидше перевірити пробний(і) постріл(и) на мішені, де спочатку перебував спортсмен, застосувавши процедуру перевірки ЕМУ;
3) якщо цей огляд підтвердить, що мішень показувала правильні результати, спортсмен штрафується відніманням двох очок з пострілу нижчої результативності з його першої залікової серії.
6. Неможливість нормального просування паперової або гумової стрічки.
Якщо суддя підтверджує, що проблема, яка викликала скаргу спортсмена, спричинена неможливістю нормального просування паперової або гумової стрічки:
1) спортсмен повинен бути переведений на резервний щит;
2) йому буде дозволено зробити необмежену кількість пробних пострілів у межах часу, що залишився до кінця виконання вправи, також йому додатково має надаватись необхідний час;
3) він повинен повторити кількість залікових пострілів, зазначених журі, а також кількість пострілів, необхідних для завершення вправи;
4) після закінчення зміни журі змагань вирішує, які постріли йдуть в залік з кожної мішені;
5) спортсмену будуть зараховані всі пробоїни, які були чітко відображені на моніторі першої мішені (стрілецьке місце згідно жеребкування) та всі залікові постріли, зроблені по мішені другого стрілецького місця, відповідно до правил виконування вправи.
7. Якщо постріл записується і відображається на дисплеї, але спортсмен не згоден з результативністю пробоїни, він має право подати протест (пункт 5 глави 17 розділу II цих Правил):
1) після закінчення зміни суддею-оператором ЕМУ і суддями рубежу вогню мають бути зроблені докладні роздруківки результатів (LOG-Print) для всіх стрілецьких місць, за якими були подані скарги або протести, а також і тих, що розташовуються безпосередньо поруч біля цих щитів, до того, як буде проведено перезавантаження системи мішеней для наступної зміни;
2) після закінчення зміни виконується процедура перевірки ЕМУ;
3) значення будь-якого невизначеного або неправильно визначеного ЕМУ пострілу має бути визначено журі змагань;
4) якщо журі змагань визначає, що опротестований постріл був визначений правильно, спортсмен штрафується двома очками.
8. Процедура перевірки ЕМУ після протесту або скарги на ухвалу результативності пострілу:
1) у разі наявності протесту або скарги щодо визначення результату, відсутності індикації пострілу тощо член журі зобов’язаний зібрати інформацію та матеріали з проставленим часом їх вилучення - номер щита і положення контрольного листа, екран або мішень, номер зміни та серії, зокрема:
контрольний лист (25 м / 50 м). Якщо пробоїна розташована поза межами контрольного листа, до його зняття необхідно провести геометричну прив’язку між пробоїнами на контрольному листі та задньою стінкою ЕМУ;
задня стінка (25 м / 50 м / 300 м);
екран (25 м);
чорна паперова стрічка (10 м);
чорна гумова стрічка (50 м);
довідка з рубежу вогню;
роздруківка принтера ЕМУ;
записи даних з комп’ютера ЕМУ (за потреби);
2) член журі зобов’язаний оглянути лицьовий бік ЕМУ, захисну рамку і записати розташування всіх пострілів за межами чорної ділянки мішені;
3) не дозволяється робити жодних очищень пам’яті ЕМУ (CLEARLOG) без дозволу журі;
4) має бути підраховано кількість пробоїн і зафіксовано їхнє розташування;
5) члени журі повинні вивчити всі надані матеріали, провести незалежні оцінки, після чого прийняти офіційне рішення;
6) журі зобов’язане стежити за будь-яким ручним втручанням в управління результатами в комп’ютері (наприклад, запис штрафів, коригування результатів після затримок тощо).
9. Процедури, що застосовуються у разі поломки ЕМУ під час стрільби на 10 м, на 50 м і на 300 м:
1) у разі поломки всіх мішеней у тирі:
час поломки і час стрільби, що минув, мають бути зареєстровані старшим суддею рубежу вогню;
усі зроблені залікові постріли кожного спортсмена мають бути пораховані та записані. У разі відключення електроенергії в тирі потрібно дочекатись відновлення подачі електроенергії, щоб можна було встановити кількість пострілів, зареєстрованих мішенню (не обов’язково на моніторі);
після усунення поломки надаються додаткові 5 хв до часу, що залишився на виконання вправи. Час відновлення стрільби має бути оголошений за системою гучного зв’язку як мінімум за 5 хв до початку. Спортсменам потрібно зайняти свої позиції за 5 хв до повторного початку змагань. Можна зробити необмежену кількість пробних пострілів з лімітом часу 5 хв у вправах зі стрільби з одного положення. У вправах зі стрільби з трьох положень необмежена кількість пробних пострілів виконується в час, що залишився на виконання вправи, але тільки перед відновленням залікових пострілів;
2) у разі поломки однієї мішені ЕМУ, якщо вона не може бути відремонтована впродовж п’яти хвилин, спортсмен повинен бути переведений на резервний щит;
після готовності спортсмена стріляти до часу, що залишився, йому додаються додаткові 5 хв;
спортсмену дозволяється зробити необмежену кількість пробних пострілів до початку стрільби залікових пострілів, що залишилися;
3) якщо постріл не реєструється або не відображається на моніторі, спортсмен про це зобов’язаний негайно повідомити найближчому судді рубежу вогню. Суддя рубежу вогню зобов’язаний письмово зафіксувати час скарги. Один або більше членів журі зобов’язані підійти на стрілецьке місце. Спортсмен повинен отримати вказівку судді (члена журі) провести ще один заліковий постріл по своїй мішені.
Якщо результативність пробоїни та її положення зареєстровано і відображено на моніторі:
спортсмен повинен отримати вказівку продовжити змагання;
слід зареєструвати результативність пробоїни, її розташування і час, коли був зроблений цей додатковий постріл. Його порядковий номер (з урахуванням незареєстрованого пострілу), результативність, положення, номер щита мають бути занесені в стрічку принтера і в довідку з рубежу вогню;
після закінчення цієї зміни слід провести перевірку ЕМУ. Використовуючи відповідну інформацію, час додаткового пострілу і його положення, журі визначає, чи всі постріли, у тому числі додатковий постріл, записані в пам’ять комп’ютера;
якщо всі постріли записані правильно, сумнівний постріл (постріл, який не був зареєстрований або відображений) буде врахований у результаті спортсмена так само як і постріл, зроблений відразу після нього (як додатковий постріл), але останній зроблений постріл (понад залікових) буде анульований;
якщо сумнівний постріл не був знайдений після процедури перевірки ЕМУ або був визнаний пострілом, який не потрапив у мішень (сумнівний постріл на 10 м не був знайдений на контрольній стрічці або лицьовій поверхні мішені); якщо сумнівний постріл на 25 м не був знайдений на задній стінці мішені, на контрольному листі чи на екрані або є впевненість, що сумнівний постріл на 50 м або на 300 м був промахом, сумнівний постріл має бути зарахований як промах і останній постріл (понад залікових) має бути анульований;
якщо сумнівний постріл був знайдений або був знайдений в пам’яті комп’ютера, журі має затвердити і зарахувати його;
якщо сумнівний постріл на 50 м або на 300 м не знайдений, журі має вирішити, чи зарахувати пропущений постріл як промах і анулювати останній постріл. Якщо немає точних доказів, що сумнівний постріл був промахом, журі може зробити висновок, що стався аномальний збій мішенної системи і зарахувати додатковий постріл замість пропущеного;
4) якщо додатковий постріл, зроблений за вказівкою судді (члена журі), не реєструється або не відображається на моніторі, а ЕМУ не може бути відремонтована впродовж п’яти хвилин:
спортсмен повинен бути переведений на резервний щит;
після того, як він приготувався до стрільби, до часу, що залишився на вправу, додаються додаткові 5 хв і йому дозволяється зробити необмежену кількість пробних пострілів;
у вправах стрільби з гвинтівки і пістолета на 10 м та на 50 м спортсмен повинен повторити два залікові постріли, які не були зареєстровані або не були відображені на моніторі в попередній мішені;
5) у вправах зі стрільби по рухомій мішені на 10 м спортсмену дається 2 хв для того, щоб знову зайняти своє місце, після чого надаються два додаткових пробних постріли. Потім спортсмен повинен повторити два залікових постріли, які не були зареєстровані або відображені на моніторі в попередній мішені, та достріляти серію. Спортсмену зараховується результат всіх пострілів, відображених на моніторі в першій мішені, та очки всіх виконаних належним чином залікових пострілів, відображених на другій мішені. Якщо два додаткових постріли пізніше будуть знайдені в пам’яті комп’ютера в попередній мішені, вони будуть анульовані.
10. Процедури у разі поломки ЕМУ на 25 м викладені у главі 7 розділу IV цих Правил. Процедури у разі поломки ЕМУ рухомої мішені викладені у главі 8 розділу V цих Правил.
12. Проведення змагань
1. Правила вправ зі стрільби з гвинтівки і пістолета на 10 м і на 50 м:
1) час на підготовку і пробні постріли:
до початку залікової стрільби спортсменам для остаточної підготовки надається 15 хв на підготовку і пробні постріли. Кількість пробних пострілів не обмежена:
час на підготовку і пробні постріли має бути завершено приблизно за 30 с до офіційного часу початку залікових пострілів;
пробні мішені мають бути встановлені мінімум за 15 хв до початку часу на підготовку і пробні постріли;
спортсмени не можуть розміщувати свою зброю і спорядження на своїх стрілецьких місцях до того часу, доки старший суддя не запросить спортсменів на рубіж вогню;
старший суддя рубежу вогню повинен запросити спортсменів на рубіж вогню мінімум за 15 хв до початку часу на підготовку і пробні постріли;
якщо змін більше ніж одна, кожній зміні має бути надано однаковий час для розміщення свого спорядження на рубежі вогню;
після того, як старший суддя рубежу вогню запросив спортсменів на рубіж вогню, їм дозволяється брати зброю, виконувати холосту стрільбу (прапорці безпеки можуть бути вилучені для холостої стрільби) або виконувати вправи на утримання і прицілювання на рубежі вогню до початку часу на підготовку і пробні постріли; у фіналах спортсмени не можуть виймати прапорці безпеки чи виконувати холосту стрільбу до початку часу на підготовку і пробні постріли;
передзмагальні перевірки членами журі та суддями мають бути завершені протягом 15 хв до початку часу на підготовку і пробні постріли;
час на підготовку і пробні постріли починається з команди "Час на підготовку і пробні постріли!... Старт!". Стріляти до команди "Старт!" заборонено;
спортсмен, який зробив постріл або постріли до команди "Старт!" для часу на підготовку і пробні постріли з порушенням правил безпеки, може бути дискваліфікований. Якщо правила безпеки не порушувались, перший заліковий постріл має бути зарахований як промах ("0");
після того, як пройшло 14 хв і 30 с часу на підготовку і пробні постріли, суддя повинен оголосити "30 секунд!";
після закінчення часу на підготовку і пробні постріли старший суддя рубежу вогню повинен дати команду "Час на підготовку і пробні постріли закінчився... Стоп!". Після цього витримується коротка пауза (приблизно в 30 с) для того, щоб суддя лінії мішеней або суддя ЕМУ міг перевстановити мішені на "Залік";
якщо спортсмен робить постріл після команди "Час на підготовку і пробні постріли закінчився... Стоп!" до команди "Залікова стрільба... Старт!", постріл не має зараховуватися як заліковий. З першого залікового пострілу слід відняти два очки штрафу;
2) початок залікової стрільби:
коли всі мішені перевстановлені для залікової стрільби, старший суддя рубежу вогню подає команду "Залікова стрільба... Старт!". Залікова стрільба вважається розпочатою після команди старшого судді рубежу вогню "Старт!";
кожен зроблений постріл після початку залікової стрільби зараховується як заліковий постріл, однак холоста стрільба дозволена;
після початку залікової стрільби пробні постріли заборонені, за винятком гвинтівочних вправ стрільби з трьох положень (після зміни положень) або з дозволу журі відповідно до цих Правил;
будь-який(і) подальший(і) пробний(і) постріл(и), виконаний(і) всупереч правилу початку залікової стрільби, має(ють) бути зарахований(і) як промах(и) в заліковій стрільбі;
старший суддя рубежу вогню зобов’язаний повідомити спортсменам за допомогою гучного зв’язку про час, що залишився, за 10 хв і за 5 хв до кінця часу на вправу;
постріл або постріли, не виконаний(і) під час залікової стрільби, має(ють) бути зарахований(і) як промах(и) в останній(х) заліковій(их) мішені(ях), якщо тільки старший суддя рубежу вогню або член журі не дав додатковий час;
якщо під час залікової стрільби по ЕМУ на 10 м журі пропонує спортсмену пересунутися убік на 30 см або більше (в межах своєї стрілецької позиції), спортсмену слід надати додаткові пробні постріли і 2 хв додаткового часу перед тим, як він відновить залікову стрільбу;
3) змагання має зупинитися по команді "Стоп!":
якщо постріл(и) проведений(і) після команди "Стоп!", цей(і) постріл(и) має(ть) вважатися промахом(ами);
якщо не можна визначити постріл(и), необхідно знімати найкращу(і) пробоїну(и) з цієї мішені і зараховувати як промах(и).
2. Спеціальні правила виконання вправ з пневматичної зброї на 10 м:
1) якщо спортсмен розрядив повітря або газ з компресійної камери пневматичної зброї без кульки до початку часу на підготовку і пробні постріли, за перше порушення йому слід оголосити попередження (жовта картка), за друге і подальші порушення - вирахування (зелена картка) двох очок з пробоїни нижчої результативності в першій заліковій серії;
2) будь-який розряд компресійної камери після початку залікової стрільби без влучення в мішень зараховується як промах. Холоста стрільба без розряду повітря або газу дозволена в усіх випадках, за винятком фіналів;
3) якщо спортсмен бажає поміняти або зарядити газовий чи повітряний балон, для цього він, отримавши дозвіл судді, повинен залишити своє стрілецьке місце. Під час змагання додатковий час на заміну або зарядку газового чи повітряного балону не надається;
4) зброя може бути заряджена тільки однією кулькою. Якщо зброя випадково заряджена більше ніж однією кулькою:
якщо спортсмен знає про це, він зобов’язаний підняти вільну руку, щоб показати судді, що у нього є проблема. Після цього суддя повинен простежити за розрядкою зброї, штраф та додатковий час за це не надається;
якщо спортсмен не знає про це і стріляє одночасно двома кульками, він зобов’язаний повідомити про це судді. Якщо в мішені є дві пробоїни, зараховується пробоїна найвищої результативності, другий постріл буде анульований. Якщо в мішені тільки одна пробоїна, зараховується лише вона.
3. Перерви у вправах на 10 м, у вправі з гвинтівки і пістолета на 50 м та у вправах з гвинтівки на 300 м:
1) якщо спортсмен змушений припинити стрільбу більше ніж на 3 хв не зі своєї вини (а ця перерва не була спричинена несправністю його зброї чи набоїв), він може вимагати додатковий час, рівний втраченому, або часу, що залишається на момент початку перерви, і додатково одну хвилину, якщо це сталося в останні п’ять хвилин змагань;
2) якщо спортсмен змушений припинити стрільбу більше ніж на 5 хв не зі своєї вини (а ця перерва не була спричинена несправністю його зброї чи набоїв) або якщо спортсмен був переведений на інший щит, він може після початку стрільби за час, що залишився, зробити додатково необмежену кількість пробних пострілів (йому надається додатковий вимушено втрачений час плюс додаткові 5 хв):
судді рубежу вогню або члени журі повинні занести до довідки з рубежу вогню повне пояснення того, що сталося;
будь-яке продовження часу, дозволене журі, має бути задокументовано із зазначенням причини в довідці з рубежу вогню.
4. Якщо спортсмен запізнився на змагання, він допускається до виконання вправи, але додаткового часу йому не надається. Якщо спортсмен з’явився після закінчення часу на підготовку і пробні постріли, йому не надається додатковий час на пробні постріли. Якщо є докази, що запізнення спортсмена спричинено обставинами непереборної сили, журі зобов’язане виділити додатковий час, у тому числі на підготовку і пробні постріли, якщо це не затримує час початку фіналу або не порушує загальну програму змагань. У цьому разі журі має визначити, коли і на якому щиті може почати стріляти спортсмен, який спізнився.
5. Помилки під час стрільби - занадто багато пострілів у вправі або положенні.
Якщо спортсмен у вправах зі стрільби на 10 м, на 50 м або на 300 м виконав більше пострілів у вправі або положенні, ніж передбачено програмою, зайвий(і) постріл(и) має(ють) бути анульований(і) в останній(іх) заліковій(их) мішені(ях). Якщо результативність пострілу(ів) не можна визначити, анулюється(ються) постріл(и) найвищої результативності в останній залікової мішені. Спортсмен також штрафується відніманням двох очок за кожен виконаний зайвий постріл з пострілу(ів) нижчої результативності в першій серії.
6. Постріли в чужу мішень:
1) залікові постріли в чужу мішень слід зараховувати як промахи;
2) якщо спортсмен зробив пробний постріл в пробну мішень іншого спортсмена, він не штрафується;
3) якщо спортсмен зробив пробний постріл в залікову мішень іншого спортсмена, він повинен бути оштрафований двома очками, які відраховуються із його першої серії;
4) якщо доведено, що в мішень спортсмена був зроблений постріл з іншого щита, та немає можливості встановити результативність цього пострілу, йому слід зарахувати постріл з вищим результатом;
5) в разі наявності в заліковій мішені спортсмена більшої кількості влучень, ніж передбачено програмою (якщо неможливо підтвердити, що інший(і) спортсмен(и) зробив(ли) постріл(и) в його мішень), має(ють) бути анульована(і) пробоїна(и) з вищим результатом;
6) якщо спортсмен хоче відмовитися від пробоїни в своїй мішені, він повинен негайно повідомити про це суддю рубежу вогню;
7) якщо суддя рубежу вогню переконався, що спортсмен не робив сумнівний(ні) постріл(и), він зобов’язаний внести відповідний запис до довідки з рубежу вогню і в картку результатів, а постріл(и) має(ють) бути анульований(ні);
8) якщо суддя не може знайти доказів того, що сумнівний(ні) постріл(и) спортсмен не виконував, цей(і) постріл(и) має(ють) бути зарахований(і) спортсмену (із записом в його результат);
9) причини, які є підставами для анулювання пострілу:
якщо суддя рубежу вогню після огляду спортсмена і його мішені переконався, що спортсмен не виконував постріл;
якщо про постріл повз мішені повідомив інший спортсмен або суддя рубежу вогню приблизно в той самий час з сусідніх двох або трьох щитів;
у разі використання ЕМУ з сенсорами на постріл на 300 м, якщо постріл в чужу мішень не був зареєстрований в мішені стрільця, але був зареєстрований в контрольному центрі. Стрільцю, в мішень якого не був зареєстрований очікуваний постріл, буде зарахований промах ("нуль") із занесенням запису про те, що він зробив постріл у чужу мішень.
7. Якщо спортсмен вважає, що йому завадили під час виконання пострілу, він, утримуючи свою зброю і направивши її вниз, повинен негайно заявити про це судді рубежу вогню або члену журі. Він не повинен заважати іншим спортсменам. Якщо скарга визнана обґрунтованою, постріл(и) має(ють) бути анульований(і) і спортсмен може повторити постріл(и) або серію. Якщо скарга визнана необґрунтованою, постріл(и) має(ють) бути зарахований(і) спортсмену і він може продовжити стрільбу (спортсмен не штрафується).
8. Спеціальні приписи для проведення змагань:
1) під час підготовки і пробних пострілів на всіх змаганнях для глядачів слід робити оголошення і/або, використовуючи дисплеї, інформувати їх про порядок виконання вправи. Під час підготовки і пробних пострілів, залікових пострілів на етапах відбору і кваліфікації може грати музика. Під час фіналів музика має бути єдиною постановкою, що відображає спортсменів та їх виступи на змаганні в максимально привабливій і захопливій манері для глядачів та телевізійної аудиторії;
2) заборонено наносити будь-які субстанції на поверхню стрілецького місця для того, щоб отримати несправедливу перевагу, або витирати стрілецьке місце без дозволу;
3) заборонено розташовувати постійну стрічку, малювати маркером лінії на підлозі стрілецького місця;
4) заборонено змінювати чи модифікувати структуру або обладнання тиру;
5) заборонено куріння у всіх зонах, що використовуються спортсменами та офіційними особами, а також в місцях для глядачів в тирах;
6) заборонено використання мобільних телефонів, переносних радіостанцій або схожих переговорних чи електронних пристроїв спортсменами, тренерами та представниками команд, що знаходяться в зоні змагання. Всі мобільні телефони та схожі пристрої мають бути відключені або переведені в беззвучний режим;
7) заборонено до закінчення змагань використання спалаху під час фотографування;
8) слід розмістити оголошення про те, що мобільні телефони мають бути переведені в беззвучний режим, а також про те, що куріння і фотозйомка зі спалахом заборонені до завершення змагань.
13. Правила поведінки спортсменів і офіційних осіб
1. На чемпіонатах та всеукраїнських змаганнях заборонені будь-які демонстрації або будь-яка політична, релігійна чи расова пропаганда.
2. У кожної команди має бути свій керівник, відповідальний за дотримання дисципліни в команді. Керівником команди може бути призначений спортсмен. Керівник команди зобов’язаний постійно співпрацювати з офіційними особами змагання в інтересах безпеки, результативного проведення змагання і хороших взаємин між спортсменами.
3. Обов’язки керівника команди:
заповнювати необхідні заявки з точною інформацією та вчасно надавати їх відповідним офіційним особам;
знати програму;
забезпечити явку спортсменів, готових до стрільби, на свої щити (вчасно і з перевіреною зброєю та екіпіруванням);
стежити за правильністю визначення результату, а за необхідності писати протести;
переглядати попередні та офіційні бюлетені, протоколи результатів і оголошення;
отримувати офіційну інформацію і доводити її до відома членів команди;
представляти команду на всіх офіційних заходах (нарадах, засіданнях тощо).
4. Обов’язки спортсмена:
прибути на своє стрілецьке місце вчасно, готовим до стрільби, зі спорядженням відповідно до цих Правил;
приготуватися до стрільби на своєму щиті так, щоб не заважати сусіднім спортсменам;
поводитися так, щоб не заважати, або несприятливо впливати на виступ інших спортсменів. Спортсмен, чия поведінка або дії на думку журі заважають іншим спортсменам, може отримати попередження, штраф або дискваліфікацію залежно від обставин.
5. Дії тренера під час виконання будь-якої вправи:
1) у всіх вправах дозволена допомога тренера знаками. Підказки голосом дозволені в фіналі стрільби з трьох положень (тільки під час зміни положень). Коли спортсмен перебуває на рубежі вогню, він може говорити тільки з членами журі та офіційними особами в тирі. Допомога тренера на тренуванні дозволена, але вона не має заважати іншим спортсменам;
2) якщо спортсмен хоче поговорити з тренером чи з представником команди під час відбіркового раунду або кваліфікації, спортсмен повинен розрядити свою зброю і залишити її в безпечному стані на рубежі вогню з відкритим затвором і встановленим прапорцем безпеки. Спортсмен може залишити рубіж вогню тільки після повідомлення судді, не заважаючи іншим спортсменам;
3) якщо тренер або представник команди хоче поговорити з членом команди, який знаходиться на рубежі вогню, представник команди не може вступати в контакт зі спортсменом безпосередньо або говорити з ним, коли він знаходиться на рубежі вогню. Представник команди повинен отримати дозвіл судді або члена журі, який відкличе спортсмена з рубежу вогню;
4) якщо представник команди або спортсмен порушує правила, що стосуються тренерської діяльності, на перший раз виноситься попередження. У повторних випадках з результату спортсмена віднімаються два очки, а представник команди повинен залишити зону поблизу рубежу вогню.
6. Покарання за порушення цих Правил:
1) журі має кваліфікувати ненавмисні, умисні, приховані порушення за такими критеріями:
у разі ненавмисного порушення цих Правил спортсмену оголошується попередження (жовта картка) для того, щоб він мав можливість виправити порушення. За можливості попередження має виноситися під час тренування або впродовж часу на підготовку і пробні постріли. Якщо спортсмен не усунув зазначене журі порушення, з його результату віднімаються два очки штрафу (зелена картка). Якщо спортсмен і після цього не усунув порушення, він повинен бути дискваліфікований (червона картка);
у разі умисного порушення цих Правил (коли порушення умисно приховується) спортсмен повинен бути дискваліфікований (червона картка);
якщо після пропозиції пояснити подію спортсмен свідомо і умисно дає недостовірну інформацію, з його результату віднімаються два очки штрафу, а в разі серйозного порушення він може бути дискваліфікований;
2) у разі порушення цих Правил чи вказівок суддів можуть бути накладені такі покарання:
попередження (жовта картка). Попередження має бути оголошено так, щоб не залишалося жодних сумнівів, що це попередження (з обов’язковим показом жовтої картки). Попередження не обов’язково має передувати іншим покаранням. Попередження може бути оголошено одним членом журі або заступником головного судді. Воно повинно бути відображено в довідці з рубежу вогню;
штраф (зелена картка). Штраф, накладений на результат спортсмена, призначається мінімум двома членами журі (з показом зеленої картки зі словом "Штраф"). Це слід зафіксувати в довідці з рубежу вогню, на стрічці принтера і в картці результатів. Штраф за порушення на рубежі вогню може бути накладено окремим членом журі;
дискваліфікація (червона картка). Спортсмена слід дискваліфікувати, якщо він не пройшов післязмагальну перевірку. Дискваліфікація з інших причин може застосовуватися тільки за рішенням більшості журі. Дискваліфікація оголошується спортсмену журі шляхом показу червоної картки (зі словом "Дискваліфікація"). Якщо спортсмен дискваліфікується в будь-якому циклі вправи (відбір, кваліфікація або фінал), результат цього спортсмена на всіх стадіях цієї вправи має бути вилучений, а спортсмен повинен бути зазначений в кінці списку результатів;
неспортивна поведінка. Якщо спортсмен дискваліфікований за порушення антидопінгових правил, за серйозне порушення правил безпеки або за фізичну образу офіційної особи змагань чи іншого спортсмена рішенням більшості журі, результати цього спортсмена у всіх вправах змагання мають бути видалені;
покарання має оголошуватися як усно, так і показом жовтої, зеленої та червоної карток. Розмір карток має бути приблизно 70 мм х 100 мм;
команда, член якої був дискваліфікований, не отримує жодного місця і має бути відображена в протоколі результатів з позначкою DSQ;
3) якщо журі або судді встановили факт того, що спортсмен грубо порушує правила безпеки або тримає зброю в небезпечному напрямку, спортсмен повинен бути дискваліфікований;
4) спортсмен або представник команди, який здійснює фізичний контакт з членом журі, суддею, іншою офіційною особою змагань або іншим спортсменом шляхом захоплення, штовхання, удару чи схожої дії, може бути знятий з подальшої участі в змаганні. Про кожний такий випадок має повідомлятися суддям. Один або більше свідків повинні підтвердити незаконні, образливі дії чи сліди фізичного впливу. Потім журі зобов’язане прийняти рішення про те, чи може спортсмен або представник команди бути знятий зі змагань. Рішення про зняття може бути оскаржене в апеляційному журі (глава 17 цього розділу).
14. Затримки
1. Затримка відбувається, коли при натиснутому спусковому гачку куля не залишає канал ствола.
2. Затримки можуть бути допустимі або недопустимі:
1) допустимі затримки:
патрон не вистрілив;
куля або кулька застрягла в каналі ствола;
зброя не стріляє або працює неправильно, коли натиснуто спусковий гачок;
2) недопустимі затримки:
спортсмен відкрив затвор своєї зброї;
були порушені правила безпеки;
спортсмен неправильно зарядив свою зброю;
спортсмен не натиснув на спусковий гачок;
затримка сталася через причину, попередити виникнення якої міг сам спортсмен.
3. Якщо у спортсмена сталася затримка через несправність зброї або патрона, він може її виправити і продовжити стрільбу. Якщо затримка була допустима, він може продовжити стрільбу з іншої зброї того самого типу і калібру, що відповідає цим Правилам. У разі заміни гвинтівки її слід обов’язково перевірити після завершення виконання вправи.
4. У відбірковому циклі, кваліфікації вправ стрільби з гвинтівки і пістолета на 10 м, на 50 м і на 300 м додатковий час на заміну і ремонт зброї після будь-якої поломки не надається. Якщо затримка була допустима, журі може після ремонту або заміни зброї надати додаткові пробні постріли.
5. Особливі правила, що стосуються затримок у вправі стрільби з пістолета на 25 м (глава 6 розділу IV цих Правил).
6. Особливі правила, що стосуються затримок у фіналі, описані для кожної вправи у главі 18 цього розділу.
7. Судді рубежу вогню чи члени журі повинні переконатися, що затримка відображена в довідці про подію в тирі або в формі для підрахунку результату після затримки і в картці результатів.
15. Визначення результативності пробоїн і порядок визначення результатів
1. Секретаріат після кожної зміни і після закінчення кожної вправи має якнайшвидше показати попередні результати на табло (стенд).
2. Остаточні результати мають бути показані на головному табло (стенді) після закінчення часу на протести.
3. Організатори повинні забезпечити попередніми та офіційними протоколами всіх офіційних осіб змагань, команди-учасниці та засоби масової інформації. Протоколи можна роздрукувати або поширити в електронному вигляді.
4. Після кожних змагань організатори публікують електронні (онлайн) результати. Публікація також має містити список суддів змагань, календар змагання, список нових рекордів і повторення рекордів, всі остаточні протоколи вправ. Протоколи вправ розташовуються в стандартному порядку: вправи стрільби з гвинтівки серед чоловіків на 10 м, на 50 м і на 300 м; вправи з пістолета серед чоловіків на 10 м, на 25 м і на 50 м; вправи "Рухома мішень" серед чоловіків на 10 м і на 50 м; вправи з гвинтівки серед жінок на 10 м, на 50 м і на 300 м; вправи з пістолета серед жінок на 10 м і на 25 м; вправи "Рухома мішень" серед жінок на 10 м. У цих публікаціях:
1) у списках мають бути проставлені прізвища (прописними літерами), повні імена (тільки перша літера прописна), стартові номери (за наявності) кожного спортсмена та регіони, які він представляє (офіційне скорочення);
2) у протоколах слід використовувати такі скорочення, прийняті в МФСС:
DNF - не закінчив вправу;
DNS - не стріляв вправу;
DSQ - дискваліфікований;
DQB - дискваліфікований за неспортивну поведінку;
WR - новий світовий рекорд;
QWR - новий кваліфікаційний світовий рекорд;
EWR - повторення світового рекорду;
EQWR - повторення кваліфікаційного світового рекорду;
WRJ - новий світовий рекорд серед юніорів;
QWRJ - новий кваліфікаційний світовий рекорд серед юніорів;
EWRJ - повторення світового рекорду серед юніорів;
EQWRJ - повторення кваліфікаційного світового рекорду серед юніорів;
OR - новий олімпійський рекорд;
EOR - повторення олімпійського рекорду;
OQR - новий кваліфікаційний олімпійський рекорд;
EOQR - повторення кваліфікаційного олімпійського рекорду.
5. Остаточні офіційні протоколи мають бути перевірені та підписані головним секретарем і головним суддею змагань, щоб підтвердити їх достовірність.
6. Усі порушення, штрафи, промахи, затримки, додавання часу, повторні постріли/серії або анулювання пострілів тощо мають бути чітко відзначені та записані в довідку з рубежу вогню і картку результатів, в стрічку принтера суддею і/або членом журі. Заповнені довідки з рубежу вогню слід передати до секретаріату одночасно з електронними результатами і стрічками принтерів. Після завершення кожної вправи секретаріат зобов’язаний вивчити результати, щоб підтвердити, що всі підрахунки результатів після затримок і всі штрафи занесені до протоколів правильно.
7. Віднімання штрафних очок у вправах з гвинтівки і пістолета завжди має проводитися з серії, в якій відбулося порушення. Якщо штраф оголошений за порушення загального характеру, віднімання очок проводиться із залікового(их) пострілу(ів) в першій серії відповідного циклу вправи.
8. До затвердження остаточних протоколів секретаріат зобов’язаний перевірити десять кращих результатів в особистому заліку і три кращі результати в командному заліку. У разі використання ЕМУ перевірка проводиться за допомогою порівняння результатів, записаних в головному комп’ютері, з результатами на стрічці принтера або з незалежного джерела пам’яті (глава 11 цього розділу). Додатково перевіряють всі фізичні втручання у визначення результату згідно з довідками з рубежу вогню чи бланками щодо затримок.
9. Рекордом є найвище спортивне досягнення у вправах, перелік яких затверджено ФСУ або її структурним підрозділом (за наявності), встановлене спортсменом індивідуально чи командою на офіційних змаганнях за суворого дотримання цих Правил.
Рекорди реєструються у чотирьох групах: чоловічі, жіночі, юніорські (окремо для юніорів і юніорок), кадетські.
Рекорди України реєструються, якщо вони встановлені на календарних національних змаганнях, які проводяться Мінмолодьспортом або ФСУ і на міжнародних змаганнях (в Україні та за кордоном, в яких бере участь команда або окремі спортсмени, які офіційно представляють національну збірну команду України).
У разі проведення змагань з фіналами рекорд реєструється тільки за результатом фіналу. В кваліфікаційних змаганнях - як найкращий результат кваліфікації. Продовження фіналу в рекордний результат не входить.
Існуючий рекорд вважається побитим, якщо результат в основній (кваліфікаційній) вправі перевищує попередній не менше ніж на 0,1 очка.
Індивідуальні (особисті) рекорди реєструються лише в тому разі, якщо в змаганнях у відповідній вправі взяло участь не менше 10 спортсменів, а командні - якщо в змаганнях у відповідній вправі взяло участь не менше 3 команд різних спортивних організацій (країн).
Якщо на змаганнях в одній і тій самій вправі показано два і більше результатів, що перевищують існуючий рекорд, новий рекорд зараховується тому спортсмену, чий результат вищий.
Якщо один і той самий результат, що перевищує попередній рекорд, показаний декількома стрільцями (командами), які виступили протягом однієї доби на змаганнях, що проводились в різних місцях, новий рекорд зараховується всім учасникам (командам), що показали рекордний результат.
Підставою для реєстрації рекорду є офіційний протокол змагань.
Рекорди реєструються за наявності такого складу суддів, котрі мають суддівські категорії не нижче зазначених:
всеукраїнський рекорд - три судді національної категорії та два судді першої категорії;
рекорд ЦР ФСТ, відомства - 1 суддя національної категорії та 2 судді першої категорії.
Зазначені вимоги стосуються суддів, які виконують обов’язки головного судді, головного секретаря, старших суддів рубежу вогню, лінії мішеней і КВР.
Організація, яка проводить змагання, не пізніше ніж через три дні після їх закінчення має направити матеріали про встановлення рекорду у вищу спортивну організацію.
16. Рівність результатів
1. Розподіл місць у разі рівності результатів у вправах на 10 м, 25 м, 50 м на 300 м проводиться за такими правилами:
1) за найбільшою кількістю внутрішніх "десяток";
2) за кращим результатом серії з останніх десяти пострілів. У разі рівного розподілу цих серій - за попередньою серією (і так до кінця за серіями з десяти пострілів). Пробоїни враховуються без десятих часток (без врахування внутрішніх десяток і десятих часток), доки не визначиться найкраще місце;
3) якщо і після цього не визначився кращий спортсмен, результати порівнюються постріл за пострілом, керуючись внутрішніми десятками, починаючи з останнього пострілу до першого;
4) якщо і після цього не визначився кращий спортсмен, у разі використання ЕМУ результати порівнюються після кожного пострілу (з результатами з десятими частками, починаючи з останнього пострілу до першого);
5) якщо і після цього не визначився кращий спортсмен, їм присуджується однакове місце, вони вносяться в протокол за початковими літерами їхніх прізвищ за алфавітом;
6) якщо у вправах відбору або кваліфікації з пневматичної гвинтівки на 10 м і стрільбі лежачи на 50 м результат визначається з десятими частками, то за рівності результатів місця розподіляються по кращій останній серії з десяти пострілів (з десятими частками). Якщо найкраще місце не визначене, то результати порівнюються постріл за пострілом, за результатами з десятими частками, починаючи з останнього пострілу до першого.
2. Рівність результатів у стрільбі по рухомій мішені визначається згідно з главою 9 розділу V цих Правил.
3. Рівність результатів в олімпійських вправах з фіналом.
Якщо є рівність результатів в кваліфікації, під час відбору в фінал у вправах стрільби з гвинтівки і пістолета, місця розподіляються згідно з цією главою.
4. У разі рівного розподілу результатів в командному заліку, в тому числі у вправах змішаних команд, результати всіх членів команди сумуються, після чого застосовується така сама процедура, як і в індивідуальному заліку.
17. Протести та апеляції
1. Усі протести та апеляції розглядаються відповідно до цих Правил.
2. Усні протести:
1) будь-який спортсмен, представник команди має право заявити протест на умови проведення змагань, рішення або дії офіційної особи змагань негайно в усній формі рефері, судді або члену журі в таких випадках:
спортсмен або представник команди вважає, що під час проведення змагань не дотримувались вимоги цих Правил або програма проведення змагань;
спортсмен або представник команди не згоден з рішенням чи дією офіційного представника змагань, судді або члена журі;
спортсмену завадив(ли) або потурбував(ли) його інший(і) спортсмен(и), офіційний(і) представник(и) змагань, глядач(і), представник(и) засобів масової інформації та/чи інша(і) особа(и) або обставина(и);
у спортсмена була тривала перерва в стрільбі, спричинена руйнуванням обладнання тиру, з’ясуванням будь-якого непорозуміння або іншого(их) випадку(ів);
у спортсмена було непорозуміння щодо часу на стрільбу, у тому числі занадто короткий час на стрільбу;
2) судді та члени журі зобов’язані розглядати усні протести негайно. Вони можуть вжити негайних заходів для виправлення ситуації або передати протест в журі для прийняття рішення. У таких випадках суддя або член журі можуть за необхідності тимчасово призупинити стрільбу.
3. Будь-який спортсмен або представник команди, який не згоден з дією або прийнятим рішенням за усним протестом, може подати письмовий протест журі. Будь-який спортсмен або представник команди також має право заявити письмовий протест без усного протесту. Всі письмові протести мають бути передані члену відповідного журі не пізніше ніж через 20 хв після події. Письмові протести і апеляції слід подавати відповідно до бланка-форми для протестів МФСС.
4. Плата за протест не стягується.
5. Протести щодо результатів (рішення журі щодо результативності пробоїни і кількості пострілів у мішені остаточні та на них не може бути подана апеляція):
1) всі протести щодо результатів мають бути подані впродовж 10 хв після того, як попередні результати розміщені на інформаційному табло (стенді). Час закінчення тривалості протесту щодо результатів має бути відображений під час розміщення попередніх результатів. Місця, куди мають подаватися будь-які протести щодо результатів, слід опублікувати в офіційній програмі;
2) якщо спортсмен опротестовує результативність пострілу, виконаного по ЕМУ, протест приймається, тільки якщо він поданий до здійснення наступного пострілу, або до початку наступної серії (вправи на 25 м), або протягом трьох хвилин після останнього пострілу, однак ця вимога не застосовується у разі неможливості просування паперової чи гумової стрічки або інших поломок мішені:
якщо протест поданий щодо результативності пробоїни, спортсмену наприкінці вправи пропонується провести додатковий постріл, щоб він був зарахований в разі, якщо протест буде прийнятий, а дійсну результативність опротестованої пробоїни неможливо визначити;
якщо журі визначить, що результат опротестованого пострілу знаходиться в межах двох десятих від значення певного пострілу, протест не приймається;
коли протест поданий на результативність пробоїни, відмінну від нуля ("0"), або на те, що пробоїна не позначилася на моніторі, та якщо протест відхилений, спортсмен карається двома очками штрафу, які відраховуються із значення сумнівного пострілу;
представник команди або спортсмен має право знати рішення щодо сумнівного пострілу;
під час стрільби по ЕМУ на 50 м (у відбірковому циклі та кваліфікації) не приймаються протести на пробоїни результативністю 9,5 і вище;
у фіналі не приймаються протести щодо результативності пробоїн і кількості пострілів (глава 18 цього розділу).
6. Якщо є розбіжності з рішенням журі, питання може бути подане на розгляд в апеляційне журі, за винятком випадків, коли рішення приймало апеляційне журі фіналів (глава 18 цього розділу) і журі результативності пробоїн або кількості пострілів (пункт 5 цієї глави). Їх рішення є остаточними і не підлягають апеляції. Апеляції слід подавати в письмовій формі. Їх подає представник команди або інший представник не пізніше ніж через 30 хв після оголошення рішення журі. Рішення апеляційного журі є остаточним.
7. Копії всіх рішень за письмовими протестами і апеляціями слід передавати технічним(и) делегатом(ами) організаторам разом з остаточним звітом.
18. Фінали в олімпійських вправах стрільби з гвинтівки і пістолета
1. Загальні правила проведення фіналів:
1) усі спортсмени, заявлені на вправу, для відбору в фінал мають брати участь у кваліфікаційних змаганнях. Вісім спортсменів з найкращим результатом в кваліфікації проходять у фінали, за винятком вправи стрільби з швидкострільного пістолета на 25 м, де у фінал проходять шість спортсменів з найкращим результатом;
2) стартові позиції. Стартові позиції в фіналі розподіляються випадково шляхом жеребкування, яке автоматично проводить комп’ютер під час складання стартового протоколу фіналів. Стрілецькі місця на 10 м і 50 м позначаються латинськими літерами R1-A-B-C-D-E-F-G-H-R2. Мішені для фіналів у жіночому пістолеті на 25 м мають бути позначені латинськими літерами A-B-R1-D-E/ F-G-R2-I-J. Резервні мішені позначають літерами R1 і R2;
3) фінал починається, коли старший суддя ССРВ подає команду для першого(ї) залікового(ї) пострілу/серії. Спортсмени повинні прибути в фінальний тир на місце збирання як мінімум за 30 хв до початку фіналу. За запізнення спортсмен штрафується двома очками/влученнями з результату першого(ї) залікового(ї) пострілу/серії. Спортсмени повинні прибути зі своїм спорядженням, у тому числі з достатньою кількістю патронів для того, щоб закінчити фінал, одягом, в якому вони змагатимуться, і формою команди, яку вони повинні одягнути на церемонію нагородження. Журі зобов’язане переконатися, що всі фіналісти присутні, а також що їх імена та країни правильно внесені в систему визначення результатів, і правильно зазначити на інформаційному табло. Після прибуття спортсменів (під час реєстрації) журі якомога швидше має завершити всі перевірки зброї та екіпірування спортсменів;
4) запізнення. Будь-який фіналіст, який не з’явився на місце підготовки впродовж 10 хв після початку часу прибуття спортсменів на фінал, до участі в фіналі не допускається і фіксується як спортсмен, який першим вибув у фіналі, та відзначається як DNS. Якщо фіналіст не з’явився, першим вибуває спортсмен, який посів сьоме місце (п’яте місце у фіналі вправи "Швидкострільний пістолет на 25 м, чоловіки");
5) визначення результату. Кваліфікаційний результат дозволяє спортсменові взяти участь у фіналі, але в подальшому не враховується. Підрахунок результатів у фіналі починається з нуля ("0") відповідно до цих Правил. Віднімання або штрафи застосовуються для залікових пострілів/серій там, де відбулося порушення. Не можна записувати результати нижче нуля ("0") (тобто 3-1 очко штрафу = 2; 0-1 очко штрафу = 0);
6) затримки в фіналі на 10 м і 50 м. Якщо у фіналіста сталася допустима затримка (пункт 2 глави 15 цього розділу) під час проведення одиночного пострілу, йому дається максимум 1 хв, щоб усунути несправність або замінити зброю, після цього спортсмен може повторити постріл. Якщо у фіналіста сталася допустима затримка в серії з п’яти пострілів і несправність може бути виправлена або є можливість замінити зброю упродовж однієї хвилини, всі постріли, зроблені в цій серії, зараховуються, спортсмену дозволяється завершити серію за час, що залишився з моменту оголошення затримки часу, плюс додатковий час, рівний часу на усунення несправності, але цей час має перевищувати одну хвилину. У фіналі допускається тільки одна допустима затримка;
7) протести щодо результатів визначення результативності пробоїни або кількості пострілів у фіналі не приймаються;
8) якщо фіналіст поскаржився на те, що його ЕМУ не реєструє постріл під час пробних пострілів, йому пропонується зробити в цю мішень ще один постріл. Якщо цей постріл реєструється, фінал триває. Якщо постріл не реєструється або скарга пов’язана з труднощами просування паперової/гумової стрічки, ССРВ повинен дати команду для всіх фіналістів "Стоп!.. Розряджай!" (спортсмен має бути переведений зі зламаного щита на резервний). Після того, як спортсмен займе своє місце на запасному щиті, ССРВ має дати всім фіналістам 2 хв на підготовку, після цього знову запустити час на підготовку і пробні постріли фіналу;
якщо скарга стосується "нуля" (промаху), що несподівано з’явився під час залікових(ої) пострілів/серії, журі (член журі, відповідальний за проведення фіналу, другий член змагального журі та один член журі результатів) повинні визначити, чи дійсно був промах ("0") або сталася поломка мішені (журі має дати вказівку ССРВ припинити стрільбу для того, щоб обстежити мішень). Якщо журі не знайде переконливих доказів того, що постріл не влучив у мішень, воно повинно дати вказівку спортсмену зробити ще один заліковий постріл (10/50 м), в жіночому пістолеті на 25 м зробити дострілювання серії (один постріл), в швидкострільному пістолеті на 25 м повторити серію. Якщо додатковий заліковий постріл був зареєстрований, результат цього пострілу повинен бути зарахований замість несподіваного "нуля" (промаху), після чого фінал має бути продовжений. У вправі "Швидкострільний пістолет на 25 м" зараховується результат серії перестрілювання замість всіх влучень в опротестованій серії;
якщо постріл був зроблений в мішень, яка показала несподіваний "нуль", постріл не реєструється, спортсмен повинен бути переміщений на резервний щит (у вправі "Швидкострільний пістолет на 25 м" на іншу установку). У фіналі на 10 м і 50 м спортсмену, переміщеному на резервний щит, надається 2 хв на підготовку і пробні постріли. Переміщений спортсмен повинен за командою зробити пропущений заліковий постріл, достріляти серію або перестріляти серію (швидкострільний пістолет на 25 м) до початку залікової стрільби для всіх спортсменів;
під час затримки змагань іншим фіналістам дозволяються прицілювання і холості постріли. Якщо загальний час затримки зі з’ясування причин показу несподіваного промаху перевищить 5 хв (у фіналі стрільби на 10 м і 50 м), всім спортсменам до початку продовження стрільби надається 2 хв на пробні постріли;
9) устаткування фінального тиру. Фінальні тири мають бути обладнані системами з дисплеями для показу результатів, годинниками зі зворотним відліком часу, які мають бути у полі зору всіх фіналістів, і системою гучного зв’язку. Якщо годинник із зворотним відліком часу не можуть бачити всі фіналісти, контрольний час має бути показано на моніторах (розбірливо всім фіналістам). Для членів журі, які проводять фінал, суддів, тренерів і спортсменів, які вибувають, мають бути надані стільці;
10) офіційні особи фіналів. Проведення фіналів та керівництво ними забезпечує такий персонал:
фінал має проводити досвідчений ССРВ;
журі змагань керує проведенням фіналів. Голова журі має призначити себе або кого-небудь з членів журі відповідальним за проведення фіналу;
журі з протестів у фіналі. Один член апеляційного журі, член журі, відповідальний за проведення фіналу, ще один член журі змагань, призначений технічним делегатом, та голова журі повинні входити до складу журі за протестами в фіналі. Вони приймають рішення за протестами в фіналі, якщо такі будуть; апеляції на рішення журі за протестами в фіналі не приймаються;
СРВ. Один або два досвідчених СРВ повинні допомагати ССРВ. Вони стежать за дотриманням правил безпеки, супроводжують фіналістів та їх тренерів під час входу та виходу зі стрілецької зони, перевіряють всі затримки, заявлені в фіналі;
суддя ЕМУ повинен підготувати і керувати ЕМУ та графічними дисплеями для показу результатів, консультувати журі з усіх технічних проблем;
диктор. Офіційно призначається організаційним комітетом, повинен працювати в контакті з ССРВ. Відповідає за представлення фіналістів, оголошення результатів та інформацію для глядачів;
11) презентація фіналу. Під час проведення фіналів слід використовувати світло, музику, оголошення, коментарі, сценічні дійства команди ССВР в єдиній постановці, що відображає спортсменів та їх виступи в максимально привабливій і захопливій манері для глядачів, телевізійної аудиторії;
12) представлення фіналістів. Після закінчення пробних пострілів або пробної серії фіналісти у вправах стрільби з гвинтівки можуть не сходити з місця. Вони повинні відкласти приклад від плеча, опустити його і повернутися обличчям до глядачів і телекамер. Фіналісти в пістолетних вправах повинні покласти пістолети і повернутися обличчям до аудиторії. Диктор повинен відрекомендувати фіналістів, назвавши їх імена, регіони, та повідомити стислу інформацію про кожного фіналіста. Диктор також повинен відрекомендувати відповідального члена журі та ССРВ;
13) у випадках, не передбачених цією главою, для кожної вправи слід застосовувати загальні технічні правила або технічні правила з виду;
після прибуття на місце збирання фіналістам потрібно дозволити розкласти свої зброю і спорядження на свої стрілецькі місця не менше ніж за 18 хв до початку фіналів (за 15 хв для фіналів у пістолетних вправах на 25 м). Чохли для зброї та контейнери для спорядження не мають залишатися в стрілецькій зоні. Після цього спортсмени повинні повернутися на місце збирання, щоб звідти їх викликали на рубіж вогню для підготовки та представлення;
після того, як фіналісти викликані на рубіж вогню, вони можуть взяти свою зброю, прийняти стрілецьке приготування, виконувати вправи на утримання або прицілювання, але вони не можуть виймати прапорці безпеки чи виконувати холосту стрільбу до команди "Час підготовки та пробні постріли!.. Старт!" або команди "Приготуватись!" (для стрільби з пістолета на 25 м);
у фіналі холоста стрільба дозволена тільки під час підготовки та пробних пострілів або під час зміни положення і пробних пострілів у період підготовки. Виняток становить стрільба з швидкострільного пістолета на 25 м, де холоста стрільба в фіналі дозволена відповідно до пункту 4 глави 18 цього розділу. Будь-який інший час холоста стрільба карається вирахуванням одного очка у фіналі на 10 м і 50 м та відніманням одного влучення в фіналі пістолетних вправ на 25 м;
спортсмену у фіналі заборонено заряджати гвинтівку або пістолет до команди ССРВ "Заряджай!" або "Старт!". Це означає, що для часу на підготовку і пробні постріли заряджання зброї дозволено після команди "Старт!", оскільки відсутня команда "Заряджай!". Зброя вважається зарядженою, якщо патрон, пневматична кулька або споряджений магазин торкнувся(лася) зброї;
спортсменам у фіналі дозволено виконувати вправи на утримання і прицілювання з моменту виклику фіналістів на рубіж вогню (команда "Спортсмени запрошуються на рубіж вогню!") до команди в кінці фіналів "Стоп!.. Розряджай!", вправи на утримання і прицілювання не можна виконувати тільки під час представлення;
якщо спортсмен у фіналі стрільби на 10 м або 50 м заряджає і стріляє до команди "Час на підготовку і пробні постріли!.. Старт!" або до команди "Пробна серія!.. Заряджай!", він повинен бути дискваліфікований;
якщо спортсмен у фіналі робить постріл після команди "Час на підготовку і пробні постріли!.. Стоп!" або "Час на зміну положення і пробні постріли!.. Стоп!" і до команди "Старт!" для наступної залікової серії, постріл не зараховується як заліковий, а з результату першого залікового пострілу віднімаються два очки;
якщо спортсмен у фіналі чоловічого швидкострільного пістолета на 25 м зробив постріл до того, як засвітився зелений ліхтар, вся серія зараховується як нуль ("0") влучень. Якщо спортсменка в фіналі жіночого пістолета на 25 м виконала постріл до того, як засвітився зелений ліхтар, цей постріл має бути зарахований як промах, а з результату цієї серії віднімається одне влучення;
якщо спортсмен у фіналі робить зайвий постріл в серії або під час одиночних пострілів, зайвий постріл анулюється. Спортсмен штрафується на два очка/влучення з результату останнього правильного пострілу;
якщо спортсмен у фіналі, який не бере участі в перестрілюванні або дострілюванні/перестрілюванні після затримки, заряджає зброю і робить постріл, цей постріл має бути анульований. Спортсмен не штрафується за цю мимовільну помилку;
прапорці безпеки мають залишатися встановленими в зброю фіналістів до початку часу на підготовку і пробні постріли. Прапорці безпеки мають бути встановлені під час представлення, коли спортсмен вибуває з фіналу, або ж фінал завершився. Спортсмени, які вибули з фіналу, зобов’язані покласти свою зброю на вогневому рубежі, на лавку чи контейнер зі спорядженням (у стрільбі з трьох положень). Зброя має бути з відкритим затвором і стволом, спрямованим вниз, зі встановленим прапорцем безпеки. Суддя зобов’язаний перевірити всю зброю, щоб переконатися, що встановлені всі прапорці безпеки. Призери можуть позувати разом зі своєю зброєю відразу ж після фіналів, однак зброя не може виноситися з вогневого рубежу доти, доки прапорці безпеки не будуть встановлені та зброя не буде перевірена суддею. Якщо спортсмен ненавмисно не встановив прапорець безпеки, суддя уповноважений виправити це і встановити прапорець безпеки;
підказки тренера жестами допускаються у всіх фіналах. Підказки голосом допускаються в фіналі зі стрільби з гвинтівки з трьох положень під час зміни положень;
14) подання призерів. Після оголошення ССРВ "Результати остаточні" журі має зібрати всіх трьох призерів у стрілецькій зоні, а диктор повинен відрекомендувати їх, зробивши оголошення:
"Бронзовим призером став представник (регіон, ім’я)";
"Срібним призером став представник (регіон, ім’я)";
"Переможцем став представник (регіон, ім’я)".
2. Фінали зі стрільби на дистанції 10 м у вправах ГП-6 і ПП-3:
1) формат фіналу. Фінали складаються з двох серій по п’ять залікових пострілів, на кожну серію дається 250 с. Після цього виконується чотирнадцять одиночних залікових пострілів, кожен з яких виконується за командою за 50 с. Вибування фіналістів із нижчим результатом починається після дванадцятого пострілу і триває через кожні два постріли доти, доки не визначаться переможець та срібний призер. Всього в фіналі передбачено 24 постріли;
2) визначення результату. В фіналі визначення результативності пробоїн проводиться з десятими частками очка. Розподіл місць спортсменів у фіналі проводиться за загальною кількістю очок, у разі однакових результатів проводяться перестрілювання. Віднімання очок за порушення, що сталися перед першим заліковим пострілом, проводиться з результату першого залікового пострілу. Вирахування за інші порушення здійснюються з пострілів, де відбулося порушення;
3) час на встановлення спорядження. Фіналістам та їх тренерам має бути дозволено не пізніше ніж за 18 хв до часу старту фіналу розкласти зброю та інвентар на вогневому рубежі;
4) час на приготування. За 13 хв до старту ССРВ викликає фіналістів на рубіж вогню командою "Спортсмени викликаються на рубіж вогню!".
Через 2 хв ССРВ запускає об’єднаний час на підготовку і пробні постріли командою "П’ять хвилин на підготовку і пробні постріли!.. Старт!". За цей час фіналісти можуть зробити необмежену кількість пробних пострілів. За 30 с до закінчення часу на підготовку і пробні постріли ССРВ оголошує "30 секунд!".
Через 5 хв ССРВ подає команду "Стоп!.. Розряджай!".
Ніяких коментарів з результатами під час пробних пострілів не надається;
5) представлення фіналістів. Після команди "Стоп!.. Розряджай!" фіналісти в стрільбі з гвинтівки повинні розрядити свої гвинтівки і встановити прапорці безпеки. Фіналісти в стрільбі з гвинтівки під час представлення можуть не змінювати приготування, але вони повинні відкласти приклад від плеча і опустити його, бути готовим повернути голову в бік глядачів і телекамер, які зазвичай присутні. Всі гвинтівки фіналістів, невставлені в плече, слід залишати внизу до закінчення представлення всіх фіналістів.
Після команди "Стоп!.. Розряджай!" фіналісти в стрільбі з пістолета повинні розрядити свої пістолети, встановити прапорці безпеки, покласти їх на столики і повернутися обличчям до глядачів для представлення.
Суддя повинен переконатися, що затвори зброї відкриті та що встановлені прапорці безпеки. Після перевірки зброї диктор відрекомендовує учасників фіналу, ССРВ і відповідального представника журі згідно з підпунктом 12 пункту 1 глави 18 цього розділу;
6) завершення часу на підготовку. Відразу після представлення ССРВ дає команду "Зайняти свої місця!". Мішені та інформаційне табло мають бути очищені для залікових пострілів.
Через 60 с ССРВ починає давати команди для першої залікової серії;
7) перша частина змагань. ССРВ дає команду "Перша залікова серія!.. Заряджай!". Через 5 с ССРВ дає команду "Старт!".
У фіналістів є 250 с на п’ять пострілів. Після 250 с або після того, як всі фіналісти зробили по п’ять пострілів, ССРВ дає команду "Стоп!".
Відразу після команди "Стоп!" диктор протягом 15-20 с розповідає про місця спортсменів і помітні результати. Про індивідуальні результати спортсменів диктор не розповідає.
Відразу після закінчення коментарів ССРВ дає команду "Наступна залікова серія, заряджай!". Через 5 с ССРВ дає команду "Старт!".
Після 250 с або після того, як всі фіналісти зробили по п’ять пострілів, ССРВ дає команду "Стоп!".
Диктор знову розповідає про результати спортсменів і пояснює, що зараз починаються одиночні постріли і що після кожного другого пострілу спортсмен з гіршим результатом вибуває зі змагань;
8) друга частина змагань. Одиночні постріли.
Відразу після того, як закінчить говорити диктор, ССРВ дає команду "Наступний заліковий постріл!.. Заряджай!". Через 5 с ССРВ дає команду "Старт!".
Фіналістам надається по 50 с на кожен постріл. Після 50 с ССРВ дає команду "Стоп!", диктор розповідає про фіналістів та їх результати.
Відразу ж після того, як закінчить говорити диктор, ССРВ дає команду "Наступний заліковий постріл!.. Заряджай!". Через 5 с ССРВ дає команду "Старт!".
Такий порядок стрільби триває доти, доки не будуть зроблені всі 24 постріли (дві серії по 5 пострілів і 14 одиночних пострілів). Після двадцять четвертого пострілу ССРВ дає команду "Стоп!.. Розряджай!". Суддя рубежу вогню повинен перевірити, що затвори у зброї відкриті, прапорці безпеки встановлені.
Після того, як всі фіналісти відстріляють 12 пострілів, спортсмен з гіршим результатом вибуває (посідає 8 місце). Після кожної наступної серії вибуває один спортсмен:
після 14 пострілів - спортсмен з гіршим результатом посідає 7 місце;
після 16 пострілів - спортсмен з гіршим результатом посідає 6 місце;
після 18 пострілів - спортсмен з гіршим результатом посідає 5 місце;
після 20 пострілів - спортсмен з гіршим результатом посідає 4 місце;
після 22 пострілів - спортсмен з гіршим результатом посідає 3 місце (визначився бронзовий призер);
після 24 пострілів - спортсмен з кращим результатом посідає 1 місце (визначилися срібний призер і переможець);
9) однаковий результат. Якщо у спортсменів з найменшим результатом однаковий результат, для визначення того, хто вибуває, проводиться(яться) додатковий(і) одиночний(і) постріл(и) доти, доки не визначиться, хто вибуває.
Для перестрілювання ССРВ відразу називає прізвища спортсменів, у яких однаковий результат, і дає їм команду провести додатковий(і) постріл(и) за звичайною процедурою стрільби. До закінчення перестрілювання диктор не дає ніяких коментарів;
10) завершення фіналу. Після того, як два фіналісти, які залишилися, відстріляють двадцять четверті постріли (та якщо немає перестрілювань та протестів), ССРВ подає команду "Стоп!.. Розряджай!" і оголошує "Результати остаточні!".
Журі має зібрати всіх трьох призерів у стрілецькій зоні і диктор негайно оголошує переможця - срібного та бронзового призерів відповідно до підпункту 14 пункту 1 глави 18 цього розділу.
3. Фінал зі стрільби на дистанції 50 м у вправі МГ-6:
1) формат фіналу. Фінал складається з 15 залікових пострілів з кожного з положень - з коліна, лежачи і стоячи, які стріляються в зазначеній послідовності. Фінал починається з трьох серій по 5 пострілів з коліна, на кожну серію з п’яти пострілів надається 200 с.
Через 7 хв часу на зміну положення і пробні постріли фіналісти стріляють три серії по 5 пострілів лежачи, на кожну серію з п’яти пострілів надається 150 с.
Через 9 хв часу на зміну положення і пробні постріли фіналісти стріляють дві серії по 5 пострілів стоячи, на кожну серію з п’яти пострілів надається 250 с. Після десяти (дві серії по 5) пострілів стоячи два спортсмени з гіршими результатами вибувають зі змагання. Після цього виконуються п’ять одиночних пострілів стоячи, кожен з яких виконується за 50 с. Вибування фіналістів з нижчим результатом відбувається після кожного пострілу і триває доти, доки не залишиться два спортсмени, серед яких після останнього пострілу визначиться переможець.
Усього в фіналі передбачено 45 пострілів;
2) визначення результату. В фіналі визначення результативності пробоїн проводиться з десятими частками очка. Розподіл місць спортсменів у фіналі проводиться за загальною кількістю очок, у разі однакових результатів проводяться перестрілювання;
Очки за порушення, що відбулися перед першим заліковим пострілом, віднімаються з результату першого залікового пострілу. Вирахування за інші порушення проводиться з пострілів, де відбулося порушення;
3) час на встановлення спорядження. Фіналістам та їх тренерам має бути дозволено не пізніше ніж за 18 хв до часу початку фіналу розкласти на вогневому рубежі зброю та інвентар. Все необхідне для зміни положення обладнання та аксесуари мають за 20 хв перебувати в окремому контейнері, який під час фіналу може знаходитися на стрілецькому місці спортсмена;
4) час на приготування - стрільба з коліна. За 30 хв до старту ССРВ запускає фіналістів на рубіж вогню командою "Спортсмени викликаються на рубіж вогню!". Після виклику на рубіж вогню фіналісти можуть взяти в руки гвинтівки, прийняти положення для стрільби з коліна і виконувати вправи на утримання і прицілювання, але їм забороняється виймати прапорці безпеки і тренуватися "вхолосту";
5) час на підготовку і пробні постріли. Через 2 хв ССРВ починає об’єднаний час на підготовку і пробні постріли командою "П’ять хвилин на підготовку і пробні постріли!.. Старт!". Після цієї команди фіналісти можуть вийняти прапорці безпеки, тренуватися "вхолосту" і зробити необмежену кількість пробних пострілів. За 30 с до закінчення часу на підготовку і пробні постріли ССРВ оголошує "30 секунд!".
Через 5 хв ССРВ подає команду "Стоп!.. Розряджай!".
Ніяких коментарів з результатами під час пробних пострілів не надається. Після команди "Стоп!.. Розряджай!" фіналісти повинні розрядити свої гвинтівки і встановити прапорці безпеки для представлення фіналістів диктором. Суддя рубежу вогню повинен переконатися, що затвори гвинтівок відкриті і що прапорці безпеки встановлені. Спортсмени під час представлення на фіналі стрільби з трьох положень можуть залишатися в положенні для стрільби, але вони повинні відкласти приклад від плеча, опустити гвинтівки і повернутися обличчям до глядачів і телекамер, які зазвичай показують подію;
6) представлення фіналістів. За 5 хв 30 с після перевірки гвинтівок фіналістів диктор відрекомендовує учасників фіналу, ССРВ і відповідального представника журі (згідно з підпунктом 12 пункту 1 глави 18 цього розділу). Усі гвинтівки фіналістів слід залишати внизу, не прикладеними до плеча до закінчення представлення всіх фіналістів;
7) залікова стрільба з коліна. Відразу після представлення ССРВ подає команду "Зайняти свої місця!". Через 60 с ССРВ подає команду "Перша залікова серія!.. Заряджай!". Через 5 с ССРВ подає команду "Старт!".
У фіналістів є 200 с на кожну серію з п’яти залікових пострілів з коліна. Через 200 с або після того, як всі фіналісти зроблять по п’ять пострілів, ССРВ подає команду "Стоп!".
Відразу після команди "Стоп!" диктор протягом 15-20 с розповідає про місця спортсменів і помітні результати. Індивідуальні результати не оголошуються.
Відразу після закінчення коментарів ССРВ дає команду "Наступна залікова серія!.. Заряджай!", через 5 с ССРВ подає команду "Старт!".
Через 200 с або після того, як всі фіналісти зроблять по п’ять пострілів, ССРВ подає команду "Стоп!".
Відразу після команди "Стоп!" диктор упродовж 15-20 с дає додаткову інформацію про місця спортсменів.
Відразу після закінчення коментарів ССРВ подає команду "Наступна залікова серія!.. Заряджай", через 5 с ССРВ подає команду "Старт!".
Через 200 с або після того, як всі фіналісти зроблять по п’ять пострілів, ССРВ подає команду "Стоп!.. Розряджай!". Суддя рубежу вогню повинен переконатися, що затвори гвинтівок відкриті та прапорці безпеки встановлені;
8) час на зміну положення і пробні постріли. Відразу після команди "Стоп!.. Розряджай!" ССРВ запускає об’єднаний час на зміну положення і пробні постріли, давши команду "Сім хвилин на зміну положення і пробні постріли!.. Старт!". Після цієї команди фіналісти можуть взяти гвинтівки в руки, щоб приготувати їх до стрільби лежачи, прийняти положення для стрільби лежачи, вийняти прапорці безпеки, тренуватися "вхолосту" і зробити необмежену кількість пробних пострілів.
Упродовж семи хвилин після початку часу на зміну положення диктор розповідає про місця і результати фіналістів після стрільби з коліна.
За 30 с до закінчення часу на зміну положення і пробні постріли ССРВ оголошує "30 секунд!".
Через 7 хв ССРВ подає команду "Стоп!". Після цього має бути пауза 30 с для того, щоб технічний суддя міг підготувати мішені для залікових пострілів;
9) залікова стрільба лежачи. Через 30 с ССРВ подає команду "Наступна залікова серія!.. Заряджай!", через 5 с ССРВ подає команду "Старт!".
У фіналістів є по 150 с на кожну серію лежачи з п’яти залікових пострілів.
Цей порядок команд і порядок оголошень диктором зберігається до закінчення трьох серій з п’яти пострілів лежачи.
Після закінчення третьої серії ССРВ подає команду "Стоп!.. Розряджай!"
Суддя рубежу вогню повинен перевірити, що затвори у гвинтівок відкриті та встановлені прапорці безпеки;
10) час на зміну положення і пробні постріли. Відразу після команди "Стоп!.. Розряджай!" ССРВ запускає об’єднаний час на зміну положення і пробні постріли, давши команду "Дев’ять хвилин на зміну положення і пробні постріли!.. Старт!".
Після цієї команди фіналісти можуть взяти гвинтівки в руки, щоб приготувати їх до стрільби стоячи, прийняти положення для стрільби стоячи, вийняти прапорці безпеки, тренуватися "вхолосту" і зробити необмежену кількість пробних пострілів.
Упродовж дев’яти хвилин після початку часу на зміну положення диктор розповідає про місця і результати фіналістів після стрільби з коліна і лежачи.
За 30 с до закінчення часу на зміну положення і пробні постріли ССРВ оголошує "30 секунд!".
Через 9 хв ССРВ подає команду "Стоп!". Після цього має бути пауза 30 с для того, щоб технічний суддя міг підготувати мішені для залікових пострілів;
11) залікова стрільба з положення стоячи. Через 30 с ССРВ подає команду "Наступна залікова серія!.. Заряджай!", через 5 с ССРВ подає команду "Старт!".
У фіналістів є 250 с на кожну серію стоячи з п’яти залікових пострілів.
Цей порядок команд і порядок оголошень диктором зберігаються до закінчення двох серій з п’яти пострілів стоячи.
Після того, як ССРВ подасть команду "Стоп!" після другої серії, змагання залишають фіналісти, які посіли восьме і сьоме місця.
Диктор називає спортсменів, які залишають змагання, і розповідає про результати інших спортсменів.
Одиночні постріли по 50 с на кожен. Відразу після закінчення коментарів диктора ССРВ подає команду "Наступний заліковий постріл!.. Заряджай!", через 5 с ССРВ подає команду "Старт!".
У фіналістів є 50 с на кожен одиночний постріл. Інформація щодо часу, який залишається, має бути доступна всім спортсменам.
Після 50 с або якщо всі фіналісти зробили по одному пострілу, ССРВ подає команду "Стоп!". Диктор розповідає про те, хто вибув, і про результати інших спортсменів.
ССРВ і диктор зберігають цей порядок команд і порядок оголошень до останнього пострілу, який визначить переможця і срібного призера.
Два спортсмени, які посіли після другої серії стоячи (всього за результатами 40 пострілів) восьме і сьоме місця, вибувають зі змагань. Після кожного з п’яти одиночних пострілів додатково вибуває один спортсмен з гіршим результатом:
після 41 пострілу - спортсмен з гіршим результатом посідає 6 місце;
після 42 пострілів - спортсмен з гіршим результатом посідає 5 місце;
після 43 пострілів - спортсмен з гіршим результатом посідає 4 місце;
після 44 пострілів - спортсмен з гіршим результатом посідає 3 місце (визначається бронзовий призер);
після 45 пострілів - спортсмен з кращим результатом посідає перше місце (визначаються переможець і срібний призер);
12) однаковий результат. Якщо у спортсменів з найменшим результатом однаковий результат, для визначення того фіналіста, який вибуває, проводиться(яться) додатковий(і) одиночний(і) постріл(и) доти, доки не визначиться, хто вибуває.
Для перестрілювання ССРВ відразу називає прізвища спортсменів, у яких однаковий результат, і їх стрілецькі місця та дає їм команду провести додатковий постріл за звичайною процедурою стрільби. До закінчення перестрілювання диктор не дає ніяких коментарів. Якщо однаковий результат у спортсменів, які посіли сьоме і восьме місця, більш високе місце посідає спортсмен, у якого більш високий результат в останній серії з п’яти пострілів, у разі рівності цих результатів порівнюються попередні серії у зворотному порядку;
13) завершення фіналу. Після того, як два фіналісти, які залишилися, зроблять останній постріл (якщо немає перестрілювань чи протестів), ССРВ подає команду "Стоп!.. Розряджай!" і оголошує "Результати остаточні!".
Журі має зібрати всіх трьох призерів у стрілецькій зоні, після чого диктор негайно оголошує переможця, срібного та бронзового призерів відповідно до підпункту 14 пункту 1 цієї глави;
14) зміна положень. До команди ССРВ "Старт!" для часу на зміну положення і пробні постріли спортсмени не можуть починати підготовку до наступного положення. За перше порушення спортсмен отримує попередження, за друге порушення - штрафується двома очками, які вираховуються із результату першого пострілу у наступній серії;
15) робота тренера. Тренери можуть допомогти фіналістам до фіналу принести необхідні речі на рубіж вогню, а після фіналу їх прибрати. Тренери не можуть допомагати спортсменам під час зміни положень. Дозволена допомога спортсменам жестами; підказки голосом дозволені тільки під час зміни положень після того, як спортсмен відійде до тренера (тренер підходити до спортсмена не може).
4. Фінал зі стрільби на дистанції 25 м у вправі МП-8:
1) формат фіналу. Фінал вправи МП-8 складається з восьми чотирьохсекундних серій по 5 пострілів. Результат визначається кількістю влучень. Фіналісти з найменшою кількістю влучень вибувають. Вибування починається після четвертої серії і триває до восьмої серії, в якій визначаються переможець і срібний призер;
2) мішені для фіналу. Використовуються три установки по п’ять електронних мішеней на кожній. На кожній установці стають по 2 фіналісти. Для кожної установки має бути підготовлено стрілецьке місце розміром 1,50 м х 1,50 м. Фіналісти повинні зайняти свої місця зліва і справа від стрілецького місця так, щоб хоча б одна нога торкалась ліній, які обмежують стрілецьке місце зліва і справа, згідно з підпунктом 7 пункту 11 глави 6 цього розділу;
3) визначення результату. Результат у фіналі визначається по влученням і промахам; кожне влучення зараховується як одне очко; кожен промах зараховується як нуль очок. Зона влучення відповідає зоні "9,7" на мішені для швидкісної стрільби з пістолета.
Сукупний загальний результат (загальна кількість влучень) визначає місце у фіналі, розподіл місць у разі рівності очок проводиться згідно з результатами перестрілок;
4) час на встановлення спорядження. Спортсмени повинні прибути зі своїм інвентарем і стрілецьким одягом за 30 хв до початку фіналу. Після цього журі якнайшвидше повинно закінчити перевірку зброї та інвентарю. Спортсменам або їх тренерам має бути дозволено не менше ніж за 15 хв до початку фіналу розкласти свої речі на своєму стрілецькому місці, включаючи достатню для завершення фіналу кількість патронів. Спортсменам дозволяється взяти з собою запасний пістолет, який за необхідності можна використовувати замість непрацюючого пістолета (в нього має бути встановлений прапорець безпеки);

................
Перейти до повного тексту