1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
26.06.2018 № 292
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 липня 2018 р.
за № 840/32292
Про затвердження Інструкції з заміщення на конкурсній основі вакантних наукових посад у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та наукових установах, які належать до сфери управління Міністерства оборони України
( Заголовок в редакції Наказу Міністерства оборони № 390 від 21.11.2022 )
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони № 605 від 29.11.2018 № 310 від 11.06.2019 № 594 від 20.11.2019 № 243 від 13.08.2021 № 390 від 21.11.2022 )
Відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", Методичних рекомендацій щодо особливостей обрання керівника державної наукової установи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 998, та Примірного положення про порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних наукових посад державної наукової установи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2018 року № 404, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з заміщення на конкурсній основі вакантних наукових посад у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та наукових установах, які належать до сфери управління Міністерства оборони України, що додається.
( Пункт 1 в редакції Наказу Міністерства оборони № 390 від 21.11.2022 )
2. Першому заступнику Міністра оборони України, заступникам Міністра оборони України (згідно з розподілом повноважень), заступнику начальника Генерального штабу Збройних Сил України (згідно з розподілом повноважень), командувачам видів Збройних Сил України, керівникам структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України в двомісячний строк забезпечити приведення статутів (положень) підпорядкованих вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та наукових установ Збройних Сил України у відповідність з вимогами цієї Інструкції.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр оборони України
генерал армії України


С.Т. Полторак
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
26.06.2018 № 292
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 липня 2018 р.
за № 840/32292
ІНСТРУКЦІЯ
з заміщення на конкурсній основі вакантних наукових посад у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та наукових установах, які належать до сфери управління Міністерства оборони України
( Заголовок в редакції Наказу Міністерства оборони № 390 від 21.11.2022 )
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає порядок заміщення на конкурсній основі особами офіцерського складу та працівниками вакантних наукових посад у вищих військових навчальних закладах (далі - ВВНЗ), військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти (далі - ВНП ЗВО), організаціях, у складі яких є науковий підрозділ (далі - ОНП) та наукових установах (далі - НУ), які належать до сфери управління Міністерства оборони України.
( Абзац перший пункту 1 розділу I в редакції Наказу Міністерства оборони № 390 від 21.11.2022 )
Посади військовослужбовців у ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ, військова служба яких не пов’язана з науковою і науково-технічною діяльністю, заміщуються військовослужбовцями відповідно до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153 (із змінами) (далі - Положення).
Регулювання трудових відносин працівників, які заміщують військові посади та діяльність яких не пов’язана з науковою і науково-технічною діяльністю, здійснюється відповідно до законодавства України.
2. У мирний час окремі військові посади у ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ можуть заміщуватися цивільними особами відповідно до Порядку заміщення в мирний час окремих військових посад у Збройних Силах України цивільними особами (на умовах строкового трудового договору), затвердженого наказом Міністерства оборони України від 29 травня 2017 року № 292, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 червня 2017 року за № 747/30615.
3. Основні посади, що належать до посад наукових працівників у ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ, визначено статтею 31 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (далі - Закон).
4. Брати участь у конкурсі на посади наукових працівників ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ має право особа, яка відповідає кваліфікаційним вимогам до кандидатів на ці посади.
5. Не допускається невмотивована відмова від розгляду документів особи на участь у конкурсі на заміщення вакантної наукової посади.
6. У разі переходу ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ на штат воєнного часу працівники, які заміщали військові посади наукових працівників, звільняються у встановленому порядку. Зазначені посади комплектуються особами офіцерського складу, резервістами або іншими військовозобов’язаними відповідно до вимог законодавства України. Конкурс на заміщення таких посад не проводиться.
7. У разі функціонування ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ в умовах особливого періоду за клопотанням керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ уповноважена посадова особа приймає рішення щодо призначення на вакантну наукову посаду без проведення конкурсу особи офіцерського складу з числа командирів (начальників), які мають відповідну освіту, досвід безпосереднього керівництва веденням (забезпечення ведення) бойових дій та статус учасника бойових дій.
Клопотання керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ подається у разі позитивного висновку вченої (наукової, науково-технічної) ради (далі - рада) ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ щодо призначення на вакантну посаду особи офіцерського складу.
8. В окремих випадках у разі неможливості забезпечення наукової діяльності у ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ наявними штатними працівниками вакантні посади наукових працівників можуть тимчасово заміщуватися науковими працівниками за строковим трудовим договором до проведення конкурс-ного заміщення цих посад у поточному навчальному році або календарному році відповідно.
9. Конкурс проводиться у разі:
звільнення наукового працівника на підставах, передбачених законодавством;
уведення нової наукової посади до штату (штатного розпису) у ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ в установленому порядку;
припинення трудового договору (контракту);
закінчення строку перебування військовослужбовця Збройних Сил України на посаді наукового працівника.
10. Конкурс на посади наукових працівників, визначені частиною першою статті 31 Закону, проводиться з урахуванням:
частини тринадцятої статті 7 Закону щодо обрання керівників структурних підрозділів у НУ;
частини другої статті 9 Закону щодо обрання керівника НУ;
статуту (положення), інших установчих документів НУ, наукових підрозділів у складі ВВНЗ, ВНП ЗВО та ОНП.
Конкурс на заміщення вакантних наукових посад на умовах сумісництва проводиться з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 03 квітня 1993 року № 245 "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій", від 04 березня 2015 року № 81 "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції" та інших нормативно-правових актів.
Особливості порядку проведення конкурсу на умовах сумісництва встановлюють ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ.
Особливості проведення конкурсу на заміщення вакантних наукових посад НУ розвідувального органу Міністерства оборони України встановлює керівник розвідувального органу з урахуванням специфіки діяльності НУ.
11. Конкурс не проводиться у разі заміщення вакантних наукових посад:
за переведенням наукового працівника на рівнозначну або нижчу (за його згодою) наукову посаду з іншої НУ, інших наукових підрозділів у складі ВВНЗ, ВНП ЗВО та ОНП;
у разі призначення наукового працівника на рівнозначну або нижчу (за його згодою) наукову посаду до НУ, наукових підрозділів у складі ВВНЗ, ВНП ЗВО та ОНП;
у разі переведення особи, звільненої від виконання обов’язків на керівній науковій посаді, на наукову посаду у тій самій НУ, тому самому науковому підрозділі у складі ВВНЗ, ВНП ЗВО та ОНП;
випускниками:
докторантури у разі повернення на наукові посади, які вони обіймали до вступу до докторантури;
ад’юнктури (інтернатури), які призначаються згідно з вимогами чинного законодавства;
ВВНЗ та ВНП ЗВО згідно з Положенням.
12. Конкурс не проводиться у разі заміщення вакантних наукових посад на умовах трудового договору, укладеного відповідно до пунктів 2, 3 частини першої статті 23 Кодексу законів про працю України, або контракту:
керівниками та авторами проекту переможця відповідного конкурсу на виконання фундаментальних досліджень, прикладних досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок (далі - дослідження і розробки) за рахунок коштів державного бюджету на період виконання досліджень і розробок, передбачених проектом, в установленому порядку;
тимчасово відсутніх наукових працівників, які підвищують кваліфікацію або проходять стажування з відривом від виробництва; перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного або шестирічного віку відповідно до частини шостої статті 179 Кодексу законів про працю України; у науковому відрядженні, у тому числі пов’язаному з довготривалою науковою експедицією; у довгостроковому науковому стажуванні, у тому числі закордонному; виконують державні або громадські обов’язки тощо;
у новоутворених (реорганізованих) наукових підрозділах ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ до початку діяльності ради;
на період проведення конкурсу та затвердження його результатів;
на строк менш як один рік.
У разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації наукових підрозділів у ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ або за результатами атестації наукового працівника на відповідність займаній посаді переведення наукового працівника на рівнозначну або нижчу (за його згодою) наукову посаду, крім посади керівників новоутворених наукових підрозділів, здійснюється без проведення конкурсу.
13. У новоутворених (реорганізованих) НУ за поданням посадової особи, у підпорядкуванні якої знаходиться НУ, встановленим порядком призначається тимчасово виконуючий обов’язки начальника НУ на строк до проведення конкурсу, але не більше ніж на шість місяців.
У новоутворених (реорганізованих) НУ керівником органу військового управління, у підпорядкуванні якого перебуває відповідна НУ, не пізніше чим у місячний строк з дня утворення ради оголошується конкурс на заміщення посади начальника (керівника) НУ.
14. Конкурс на наукові посади оголошується в такі строки:
не пізніше ніж за три місяці до закінчення граничного строку перебування на цій посаді військовослужбовця;
не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку контракту (строку дії трудового договору) працівника, який займає цю посаду;
на вакантну посаду - не пізніше одного місяця з дня утворення вакансії.
15. Забороняється призначення осіб офіцерського складу та цивільних осіб на посади наукових працівників ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ наказами відповідних командирів (начальників) без оголошення та проведення конкурсу за винятком випадків, визначених пунктами 6, 7, 11, 12 цього розділу.
II. Кваліфікаційні вимоги до наукових посад ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ
1. Кандидат на посаду начальника (керівника) НУ повинен бути громадянином України та вільно володіти державною мовою.
Начальника (керівника) НУ обирають на зборах колективу наукових працівників цієї установи на строк до п’яти років у межах строку, визначеного статутом (положенням) НУ, з правом бути переобраним.
Одна і та сама особа не може бути начальником (керівником) відповідної НУ установи більш як два строки.
2. Не може бути обрана, призначена на посаду начальника (керівника) (у тому числі виконувачем обов’язків начальника (керівника)) особа, яка:
1) за рішенням суду визнана недієздатною або дієздатність якої обмежено;
2) має судимість за вчинення злочину, якщо таку судимість не погашено або не знято в установленому законом порядку;
3) згідно з вироком суду позбавлена права обіймати відповідні посади;
4) за рішенням суду визнана винною у вчиненні корупційного правопорушення,- протягом року з дня набрання відповідним рішенням суду законної сили;
5) піддавалася адміністративному стягненню за корупційне правопорушення,- протягом року з дня набрання відповідним рішенням суду законної сили.
3. Посади начальників (керівників) науково-дослідних інститутів Збройних Сил України можуть займати особи, які мають науковий ступінь, вчене звання, стаж військової служби (роботи) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників не менше десяти років та досвід керівництва науковими підрозділами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ не менше п’яти років.
4. Посади начальників (керівників) НУ, для яких науково-технічна діяльність є основною, можуть займати особи, які мають науковий ступінь, вчене звання, стаж військової служби (роботи) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників не менше десяти років та досвід керівництва науково-дослідними (науково-випробувальними) підрозділами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ не менше п’яти років.
5. Посади начальників (керівників) інших НУ можуть займати особи, які мають науковий ступінь (вчене звання), стаж військової служби (роботи) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників не менше п’яти років та досвід керівництва науковими підрозділами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ не менше трьох років.
6. Посаду начальника (керівника) Центру воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України імені Івана Черняховського може займати особа, яка має науковий ступінь, вчене звання, стаж військової служби (роботи) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників не менше десяти років та досвід керівництва науковими підрозділами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ не менше п’яти років.
7. Посади заступників начальників науково-дослідних інститутів, Центру воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України імені Івана Черняховського з наукової роботи можуть займати особи, які мають науковий ступінь, вчене звання та стаж військової служби (роботи) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників не менше семи років та досвід керівництва науковими підрозділами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ не менше п’яти років.
8. Посади заступників начальників НУ з наукової роботи, для яких науково-технічна діяльність є основною, можуть займати особи, які мають науковий ступінь, вчене звання, стаж військової служби (роботи) на посадах наукових працівників не менше семи років та досвід керівництва науково-дослідними (науково-випробувальними) підрозділами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ не менше п’яти років.
9. Посади заступників начальників інших НУ з наукової роботи можуть займати особи, які мають науковий ступінь, вчене звання, стаж військової служби (роботи) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників не менше п’яти років та досвід керівництва науковими підрозділами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ не менше трьох років.
10. Посади начальників (заступників з наукової роботи) наукових центрів у складі ВВНЗ, ВНП ЗВО можуть займати особи, які мають науковий ступінь, вчене звання, стаж військової служби (роботи) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників не менше п’яти років та досвід керівництва науковими підрозділами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ не менше трьох років.
11. Посади начальників наукових центрів (управлінь) у складі НУ можуть займати особи, які мають науковий ступінь (вчене звання), стаж військової служби (роботи) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників не менше п’яти років та досвід керівництва науковими підрозділами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ не менше трьох років або досвід проходження військової служби в органах військового управління, наукової (науково-організаційної, випробувальної діяльності тощо) за напрямом діяльності установи не менше десяти (дванадцяти) років та відповідний рівень освіти.
12. Посади начальників (заступників) наукових відділів у складі ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ можуть займати особи, які мають науковий ступінь (вчене звання), стаж військової служби (роботи) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників не менше п’яти (трьох) років та досвід керівництва науковими підрозділами ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ не менше трьох років, за останні п’ять років не менше 10 публікацій (патентів) або досвід проходження військової служби в органах військового управління, наукової (науково-організаційної, випробувальної діяльності тощо) за напрямом діяльності установи не менше десяти (семи) років та відповідний рівень освіти.
13. Посади головних наукових співробітників ВВНЗ, ВНП ЗВО, ОНП та НУ можуть займати особи, які мають науковий ступінь доктора наук, вчене звання, стаж військової служби (роботи) за фахом не менше десяти років, у тому числі досвід наукової роботи не менше семи років, за останні десять років не менше 10 публікацій (патентів).

................
Перейти до повного тексту