- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
20.06.2019 N 2813/6/99-99-15-01-01-15/ІПК |
Державна фіскальна служба України розглянула звернення підприємства щодо надання індивідуальної податкової консультації з питання оподаткування випуску, розміщення облігацій та виплати відсотків інвесторам по облігаціям та керуючись статтею
52 Податкового кодексуУкраїни (далі - Кодекс) повідомляє.
Відповідно до пункту 52.1 статті
52 Кодексу за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до статті
7 Закону N 3480 облігація - цінний папір, що посвідчує внесення його першим власником коштів, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов'язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений проспектом або рішенням про емісію цінних паперів (для державних облігацій України - умовами їх розміщення) строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено проспектом або рішенням про емісію цінних паперів (для державних облігацій України - умовами їх розміщення).
Згідно з підпунктом 2 пункту 5 статті
3 Закону N 3480 до боргових цінних паперів відносяться, зокрема, облігації підприємств.
Відповідно до пункту 8 статті
17 Закону N 3480 правочини щодо цінних паперів повинні вчинятися за участі або посередництвом торгівця цінними паперами, крім випадків, зокрема, розміщення емітентом власних цінних паперів, викупу та продажу емітентом власних цінних паперів.
Щодо оподаткування податком на прибуток підприємств
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті
134 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Різниці щодо операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів встановлено пунктом 141.2 статті
141 Кодексу.
Згідно з підпунктом 1) підпункту 141.2.6 пункту 141.2 статті
141 Кодексу положення пункту 141.2 статті
141 Кодексу не поширюються зокрема, на операції платників податку з розміщення, погашення, викупу та наступного продажу, конвертації цінних паперів власного випуску, а також векселедавців, заставодавців та інших осіб, що видали неемісійний цінний папір, під час видачі та погашення таких цінних паперів.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з випуску, розміщення облігацій власного випуску та виплати відсотків інвесторам за такими облігаціями.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Слід зазначити, що такі операції не підлягають відображенню у Додатку ЦП Декларації.
Водночас зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (пункт 2 статті
6 Закону України від 16 липня 1999 року N 996-ХIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні").
Таким чином, з питання відображення в бухгалтерському обліку операцій з випуску, розміщення облігацій власного випуску та виплати відсотків інвесторам за такими облігаціями доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Разом з тим відповідно до підпункту 141.4.1 пункту 141.4 статті
141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами є, зокрема проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом.
................Перейти до повного тексту