- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
26.04.2019 N 1892/6/99-99-14-05-01-15/ІПК |
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо надання податкової консультації та в порядку статті
52 Податкового кодексуУкраїни (далі - Кодекс) повідомляє.
1. Чи має право підприємство, структурні (відокремлені) підрозділи якого здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та касової книги не ведуть, із 15.02.2019 року на таких структурних (відокремлених) підрозділах не використовувати книги обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) та відповідно скасувати реєстрацію наявних КОРО? Не використовувати КОРО до її скасування? Чи достатньо, у такому випадку, для підтвердження належного оприбуткування готівки в касах структурних (відокремлених) підрозділів підприємства лише зберігати щоденні фіскальні звітні чеки (щоденні Z-звіти) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті
44 Податкового кодексу України (далі - Кодекс)?
Відповідно до пункту 9 статті
3 Закону N 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.
Відповідно до
Закону N 265, наказом Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року N 547затверджено "Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій" (далі - Наказ N 547).
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу II Наказу N 547 скасування реєстрації КОРО на РРО здійснюється одночасно із скасуванням реєстрації РРО або за заявою суб'єкта господарювання, зокрема у разі прийняття розпорядчого документа про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, непридатності для використання тощо).
З дня опублікування (15.02.2019 р.) набрала чинності постанова Національного банку України від 12 лютого 2019 року N 37, якою внесені зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року N 148 (далі - Положення N 148).
Відповідно до пункту 11 Положення N 148, оприбуткуванням готівка в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті
44 Кодексу і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО - у разі її використання).
Таким чином, у разі прийняття суб'єктом господарювання розпорядчого документа про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється, суб'єкт господарювання вправі скасувати реєстрацію КОРО до такого РРО, та не вести її з дати скасування (до дати скасування ведення КОРО у разі проведення розрахункових операцій є обов'язковим).
При цьому, оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги та без використання КОРО, починаючи з 15.02.2019 р. є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті
44 Кодексу.
2. Чи має право підприємство, яке здійснює реалізацію товарів із застосуванням РРО через декілька структурних (відокремлених) підрозділів, із 15.02.2019 року на окремих таких підрозділах не використовувати КОРО й одночасно на окремих інших підрозділах використовувати КОРО?
Крім того, чи має право підприємство, що використовує декілька РРО в одному структурному (відокремленому) підрозділі, із 15.02.2019 року для окремих РРО такого підрозділу не використовувати КОРО й одночасно для інших РРО такого підрозділу використовувати КОРО?
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу II Наказу N 547 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім суб'єктів господарювання, які відповідно до рішень, затверджених власними розпорядчими документами, про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, зобов'язані зареєструвати книги обліку розрахункових операцій (далі - КОРО).
Суб'єкти господарювання, які відповідно до рішень, затверджених власними розпорядчими документами, про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, у разі необхідності та за власним бажанням можуть:
зареєструвати КОРО у порядку та строки, визначені пунктами 7, 8 цієї глави;
скасувати реєстрацію КОРО та припинити її застосування.
Таким чином, суб'єкт господарювання, у разі необхідності та за власним бажанням відповідно до рішень, затверджених власними розпорядчими документами, про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється, має право скасувати реєстрацію КОРО та припинити її застосування, як на РРО в окремому (окремих) структурних (відокремлених) підрозділах, так і через окремі РРО в одному структурному (відокремленому) підрозділі. При цьому КОРО, реєстрацію яких не скасовано, ведеться відповідно до вимог, встановлених Наказом N 547.
................Перейти до повного тексту