- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
14.05.2019 N 2160/6/99-99-15-02-02-15/ІПК |
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо оподаткування податком на прибуток, податком на доходи нерезидента та податком на додану вартість операцій за Договором про розподіл ризиків з іноземним банком та, керуючись ст.
52 Податкового кодексуУкраїни (далі - Кодекс), повідомляє таке.
Щодо оподаткування податком на прибуток
Відповідно до пп. 16 п. 3 розділу І Положення про організацію системи управління ризиками в банках України та банківських групах, затвердженого
постановою Правління Національного банку України від 11.06.2018 р. N 64, кредитний ризик - імовірність виникнення збитків або додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів унаслідок невиконання боржником/контрагентом узятих на себе зобов'язань відповідно до умов договору.
Так, відповідно до ст.
560 Цивільного кодексу України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку.
Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Згідно з ст.
563 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов'язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії.
Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.
134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень
Кодексу.
Положеннями
Кодексу не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суми, сплачені банком за гарантійними зобов'язаннями, та повернення йому стягненої з боржника суми.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування.
Водночас слід зауважити, що відповідно до пп. 139.3.5 п. 139.3 ст.
139 Кодексу коригування фінансового результату до оподаткування у зв'язку із створенням та використанням банками та небанківськими фінансовими установами резервів (забезпечень), у тому числі за наданими зобов'язаннями з кредитування гарантіями, поручительствами, акредитивами, акцептами, авалями, крім резервів, зазначених у попередніх підпунктах цього пункту, здійснюється у порядку, встановленому п. 139.1 ст.
139 Кодексу.
Щодо оподаткування доходів нерезидента у вигляді комісії за договором про розподіл ризиків
Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст.
141 Кодексу.
Перелік таких доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, визначено пп. 141.4.1 п. 141.4 ст.
141 Кодексу.
Згідно з пп. 141.4.2 п. 141.4 ст.
141 Кодексу резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 п. 141.4 ст.
141 Кодексу, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у пп. 141.4.3 - 141.4.6 та п. 14.4.11 п. 141.4 ст.
141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються, зокрема, брокерська, комісійна або агентська винагорода, отримана від резидентів або постійних представництв інших нерезидентів стосовно брокерських, комісійних або агентських послуг, наданих нерезидентом або його постійним представництвом на території України на користь резидентів (пп. "з" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст.
141 Кодексу).
Отже, доходи нерезидента у вигляді брокерської, комісійної або агентської винагороди, у тому числі винагороди за договором консигнації, отриманої від резидента за виконані брокерські, комісійні, агентські або консигнаційні послуги на користь такого резидента, підлягають оподаткуванню відповідно до вимог пп. 141.4.1 п. 141.4 ст.
141 Кодексу, якщо інше не встановлено правилами міжнародного договору.
Отже, якщо винагорода, що сплачується обслуговуючим банком - резидентом на користь банка-учасника - нерезидента за виконання зобов'язання перед обслуговуючим банком є комісійною винагородою, то такі доходи нерезидента підлягають оподаткуванню відповідно до вимог пп. 141.4.1 п. 141.4 ст.
141 Кодексу, якщо інше не встановлено правилами міжнародного договору.
Щодо оподаткування податком на додану вартість
................Перейти до повного тексту