1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
19.04.2019 N 1703/6/99-99-15-03-03-15/ІПК
Державна фіскальна служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексуУкраїни (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства і надає індивідуальну податкову консультацію щодо застосування норм діючого законодавства з питань оподаткування реорганізації товариства шляхом виділення майна, прав та обов'язків до нової юридичної особи.
У зверненні ТОВ просить надати роз'яснення, щодо питань:
Чи вважається виділена частина майна - продажем (реалізацією) товарів в тлумаченні ст. 14.1.202 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) при реорганізації підприємства, шляхом виділення частини майна (за розподільчим балансом)?
Чи підпадає передача газу вуглеводного скрапленого (Код УКТ ЗЕД 2711139700) за розподільчим балансом під тлумачення реалізації підакцизних товарів (ст. 14.1.212 Кодексу)?
Згідно з пунктом 1 статті 56 Господарського кодексуУкраїни суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.
Порядок реєстрації створення юридичної особи шляхом виділу регулюється статтею 109 Цивільного Кодексу України, статтями 15, 17 Закону України від 15.05.2003 р. N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Так, виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб. Після прийняття рішення про виділ учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про виділ, складають та затверджують розподільчий баланс.
Отже, унаслідок процедури виділення - створюється нова юридична особа при одночасному функціонуванні юридичної особи із якого відбувся виділ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - Кодекс) (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Пунктом 44.1 статті 44 Кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Згідно із пп. 14.1.141 п. 14.1 ст. 14 Кодексу до пального відносяться - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.
Відповідно до положень Кодексу суб'єкт господарської діяльності, який здійснюватиме будь-які операції, визначені абзацом другим підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу є платником акцизного податку.
Реалізацією пального для цілей розділу VI Кодексу є будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника (абзац другий підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Отже, передача (відпуск, відвантаження) палива, згідно з розподільчим балансом для суб'єкта господарювання буде продажом, а для виділеного суб'єкта господарювання отримання таких активів - вкладом засновників і відповідно, придбанням (отриманням) цих активів.
Враховуючи зазначене, господарська операція з передачі частини активів у вигляді палива на користь нової юридичної особи підпадає під визначення реалізації пального, згідно з підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.
Статтею 231 Кодексу встановлено порядок складання акцизних накладних при реалізації пального та їх реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН).
Відповідно до підпункту 231.1.1 пункту 231.1 статті 231 Кодексу платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорїї згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в ЄРАН з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Оскільки операція з передачі частини активів у вигляді палива на користь нової юридичної особи підпадає під визначення реалізації пального, то підприємство, яке складає розподільний баланс зобов'язане скласти та зареєструвати відповідну акцизну накладну в ЄРАН на передачу палива на підставі розподільчого балансу.
При цьому, залишки пального у суб'єкта господарювання платника акцизного податку будуть зменшені на обсяг реалізованого пального за виданими платником акцизними накладними, зареєстрованими в ЄРАН згідно з формулою обліку обсягів реалізованого пального (підпункт 232.3 статті 232 Кодексу).

................
Перейти до повного тексту