1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
17.09.2018 N 4067/Б/99-99-13-02-03-14/ІПК
Державна фіскальна служба Україна, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо оподаткування доходу у вигляді вартості успадкованого майна і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.
Статтею 1216 Цивільного кодексу України (даті - ПКУ) передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦКУ).
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦКУ).
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, платниками податку на доходи фізичних осіб є фізичні особи - резиденти (нерезиденти), які отримують доходи з джерела їх походження в Україні.
Відповідно до п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування платника податку є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу (пп. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено ст. 174 Кодексу.
Пунктом 174.1 ст. 174 Кодексу визначено, що об'єкти спадщини платника податку з метою оподаткування поділяються, зокрема, на об'єкт нерухомості, готівка або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах.
При цьому, за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об'єкти спадщини, що успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (пп. "а" пп. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Зокрема, членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Водночас, за ставкою 18 відс., визначеною у п. 167.1 ст. 167 Кодексу оподатковуються будь-які об'єкти спадщини, що успадковуються спадкоємцем від спадкодавця - нерезидента, та будь-які об'єкти спадщини, що успадковуються спадкоємцем - нерезидентом від спадкодавця - резидента (пп. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Згідно з пп. 174.3 ст. 174 Кодексу дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що підлягає оподаткуванню зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців - нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини та спадкоємців які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

................
Перейти до повного тексту