1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
14.09.2018 N 4032/6/99-99-15-03-03-15/ІПК
Державна фіскальна служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства, надіслане листом Міністерства фінансів України про надання індивідуальної податкової консультації з питань сплати акцизного податку при здійсненні операцій з реалізації пального за допомогою бланків-дозволів та в межах компетенції повідомляє.
У зверненні Товариство зазначає, що зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального, здійснює операції з придбання палива, передачі такого палива на зберігання АЗС постачальника та реалізацію палива за допомогою бланків-дозволів на пальне, за якими пальне отримується в пунктах реалізації, що належать іншим суб'єктам господарювання. У зверненні Товариство зазначає, що як суб'єкт господарювання не здійснюватиме операції з фізичного отримання, відпуску та транспортування пального.
Відповідно до наданих копій первинних документів встановлено, що Товариство сплачує та отримує від постачальника у власність нафтопродукти, які використовуються ним виключно у власній господарській діяльності, і передає на зберігання постачальнику пальне у відповідному асортименті та кількості (далі - Товар), а постачальник повертає Товариству (уповноваженому представнику Товариства) зі зберігання Товар на підставі та в обмін на відповідні бланки-дозволи та щомісячно складає та надає зведену видаткову накладну та/або зведений акт приймання-передачі такого Товару (договір купівлі-продажу товарів з використанням паливних талонів, накладна на відпуск товарів, акт прийому-передачі нафтопродуктів на зберігання).
Пунктом 44.1 статті 44 Кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Підставою для відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Однією з вимог до оформлення первинних документів є достовірне відображення змісту та обсягу господарської операції, а також одиниць її виміру. Тобто, якщо предметом договору є пальне, а в накладній зазначено найменування товару, який придбавається з одиницею виміру в літрах, оприбуткування здійснюється саме пального.
Крім того, відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. N 281/171/578/155, талон - це спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.
З огляду на те, що талони на пальне підтверджують право їх власника на отримання на АЗС нафтопродукту, операції з передачі/реалізації талону є за своєю суттю продажем пального.
Реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (підпункт 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Суб'єкт господарської діяльності, який здійснює будь-які операції, визначені абзацом другим підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно є платником акцизного податку.
До питання 1, 2
У ситуації коли Товариство, як посередник, здійснюватиме реалізацію/передачу бланків-дозволів отриманих від Постачальника пального іншим суб'єктам господарювання, то Товариство здійснюватиме реалізацію пального у розумінні абзацу підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.
До питання 3
Об'єкт оподаткування акцизним податком виникатиме, зокрема, у разі, якщо обсяги реалізованого пального перевищують обсяги отриманого пального від інших платників акцизного податку (постачальників), що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних (підпункт 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 Кодексу).

................
Перейти до повного тексту