- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
21.08.2018 N 3610/Я/99-99-15-01-14/ІПК |
Пунктом 1 статті
42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. N 436-ІV (далі -
ГКУ) підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ст.
43 ГКУ, підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. При цьому особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами.
Відносини, які виникають між фізичною особою - підприємцем і повіреною особою регулюються нормами
Цивільного кодексу України (далі -
ЦКУ), пунктом 1 ст. 1000 якого визначено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії.
Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV
ПКУ.
Відповідно до п. 292.1 ст.
292 ПКУ, доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті.
Згідно з п. 292.4 ст.
292 ПКУ, у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Згідно з пунктом 11 розділу II
Положення, готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки у повній сумі. Оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів, книзі обліку розрахункових операцій (пп. 18 п. 3 р. І
Положення).
До фізичних осіб - підприємців
Положенням не встановлюються вимоги відносно оформлення касових операцій прибутковими і видатковими касовими ордерами. Також підприємці не ведуть і Касову книгу (абз. 4 п. 39 Положення).
Відповідно до пункту 2.14
Положення книга обліку доходів - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки. Форма відповідної книги обліку доходів затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, відповідно до вимог
ПКУ.
Так як відповідно до п. 39 розділу IV
Положення, фізичні особи - підприємці касової книги не ведуть, облік готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень здійснюється у книзі обліку доходів.
Згідно з пп. 296.1.1 п. 296.1 ст.
296 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.
Відповідно до вимог
Порядку N 579 фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої - третьої груп відображають фактично отриману суму доходу (вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, за договорами доручення) від провадження діяльності.
Записи в книгах обліку доходів виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема, про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою.
................Перейти до повного тексту