1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
06.07.2018 N 2997/6/99-99-15-03-03-15/ІПК
Державна фіскальна служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства стосовно необхідності реєстрації Товариства платником акцизного податку при здійсненні операції з реалізації пального з використанням талонів та/або смарт-карток (паливних карток, бланків-дозволів) та повідомляє.
У зверненні Товариство зазначає, що здійснює реалізацію талонів, карток та бланків на отримання нафтопродуктів в пунктах реалізації пального. При цьому Товариство зазначає, що як суб'єкт господарювання не здійснює операції з фізичного відпуску (відвантаження) пального.
Згідно наданих копій договорів поставки укладених між Товариством та покупцями, Товариство зобов'язується передати покупцю картки (талони, бланки дозволи) на пальне у відповідному асортименті та кількості для кінцевого їх використання у мережах роздрібних операторів АЗС. З метою належного виконання своїх зобов'язань Товариство залучає третіх осіб - які мають відповідні права на експлуатацію АЗС, забезпечують фізичний відпуск нафтопродуктів покупцям. Зберігання та фізичний відпуск нафтопродуктів відбувається у оператора відповідної мережі АЗС через паливо-роздавальні колонки та підтверджується чеком касового апарату. Оператор АЗС здійснює відповідну ідентифікацію картки на пальне та кінцевий фізичний відпуск нафтопродуктів взамін картки на пальне.
Відповідно до наданих актів приймання-передачі Товариство здійснює операції з передачі покупцю пального у відповідному асортименті та кількості за допомогою картки на пальне та бланків дозволів.
Пунктом 44.1 статті 44 Кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Підставою для відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Однією з вимог до оформлення первинних документів є достовірне відображення змісту та обсягу господарської операції, а також одиниць її виміру. Тобто, якщо предметом договору є пальне, а в накладній зазначено найменування товару, який придбавається з одиницею виміру в літрах, оприбуткування здійснюється саме пального.
Відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. N 281/171/578/155, талон - це спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.
З огляду на те, що талони на пальне підтверджують право їх власника на отримання на АЗС нафтопродукту, операції з передачі/реалізації талону є за своєю суттю продажем пального.
Платником акцизного податку є особа яка реалізує пальне (підпункт 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу).
Суб'єкт господарської діяльності, який здійснює будь-які операції, визначені абзацом другим підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно є платником акцизного податку.
Реалізацією пального для цілей розділу VI Кодексу є будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (абзац другий підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

................
Перейти до повного тексту