1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ГУ ДФС у м. Києві
Лист
03.02.2017 № 844/С/26-15-13-02-15
Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві розглянуло звернення щодо сплати в 2017 році податків, зборів та інших платежів до бюджету учасником бойових дій – АТО, який є самозайнятою особою – адвокатом та який стане пенсіонером за віком, та в межах компетенції повідомляє наступне.
Правовий статус учасників АТО визначений Законом України від 22.10.1993 №3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі по тексту – Закон №3551).
Відповідно до п.18 ст.12 Закону №3551 надання пільг учасникам АТО зі сплати податків, зборів та інших платежів до бюджету здійснюється за нормами Податкового кодексу України.
Згідно з пп. 14.1.226 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність регулюється статтею 178 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 178.2 ст. 178 Податкового кодексу України доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Згідно з п.167.1 ст.167 ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат (п.178.3 ст. 178 Податкового кодексу України).
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб
Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації (п. 178.7 ст. 178 Податкового кодексу України). Податковим кодексом України не передбачено надання пільг щодо оподаткування доходів, отриманих протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності.
Таким чином, доходи самозайнятої особи – адвоката, який є учасником бойових дій та пенсіонером за віком, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків.
Крім цього, відповідно до пп. 1.1, пп.1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 розд. ІV Податкового кодексу України, зокрема фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування. Надання пільги зі сплати військового збору для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність Податковим кодексом України не встановлено. Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі – Закон № 1774) внесено низку змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464), які набувають чинності з 01 січня 2017 року, зокрема щодо нарахування та сплати єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

................
Перейти до повного тексту