1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
01.02.2018 N 393/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Про податок на додану вартість
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо причин виникнення показника "Override", який міститься у витязі з системи електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ), та можливості виправлення помилок, які могли спричинити виникнення такого показника, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, у податковій декларації (спеціальній з позначкою 0121) за жовтень 2015 року платником податку, який застосовував спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 ПКУ (чинної у зазначений період), було відображено податкові зобов'язання з ПДВ у зв'язку із ліквідацією основних засобів (знищення комбайну внаслідок пожежі). У листопаді 2015 року платником було подано уточнюючий розрахунок на зменшення таких податкових зобов'язань у зв'язку з класифікацією такого знищення основних засобів як форс-мажорних обставин. У такому уточнюючому розрахунку було допущено помилку (не заповнено рядок 9.1 "з рядка 9 - сума по операціях, дата виникнення податкових зобов'язань по яких припадає на період після 01 лютого 2015 року"); яка, на думку платника, стала причиною виникнення показника "Override" В СЕА ПДВ у листопаді 2017 року.
При цьому звернення не містить інформації про те, чи було за такими операціями складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) відповідні податкову накладну та розрахунок коригування до неї.
Згідно з базами даних ДФС у таблиці 1 додатку 1 "Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість" (ДС1) до уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ, поданого у листопаді 2015 року до податкової декларації з ПДВ за жовтень 2015 року, наведено інформацію про податкову накладну та розрахунок коригування до неї.
Згідно з пунктом 189.9 статті 189 ПКУ у разі якщо основні виробничі або невиробничі засоби (далі - ОЗ) ліквідуються за самостійним рішенням платника ПДВ, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких ОЗ за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.
Норма цього пункту не поширюється на випадки, коли ОЗ ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення ОЗ, що підтверджується відповідно до законодавства.
Отже, у разі ліквідації ОЗ у зв'язку зі знищенням їх внаслідок пожежі (за умови документального підтвердження такого знищення відповідно до законодавства) така ліквідація з метою оподаткування ПДВ не є операцією з постачання ОЗ, відповідно податкові зобов'язання за такою операцією у податковій звітності з ПДВ не визначаються.
Правові основи функціонування СЕА ПДВ регулюються статтею - 200-1ПКУ, та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року N 569 (далі - Постанова N 569).
Відповідно до пункту 200-1.3 статті - 200-1ПКУ показник СуммПеревищ(показник "Override" у витязі з СЕА ПДВ) є складовою формули, за якою обраховується сума податку (далі - реєстраційна сума), на яку платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних (СуммНакл).
Показник СуммПеревищвідображає загальну суму перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником ПДВ у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою ПДВ, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до них, зареєстрованих в ЄРПН.
Даний показник визначається як різниця між сумами податкових зобов'язань за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, та їх подальшого коригування згідно зі статтею 192 ПКУ, задекларованими платником у податкових деклараціях з ПДВ з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, та сумами податку, зазначеними платником податку в податкових накладних, що складені за такими операціями (в тому числі податкових накладних, які не видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України), та розрахунках коригування до них, зареєстрованих у ЄРПН.

................
Перейти до повного тексту