1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
12.01.2018 N 126/З/99-99-13-01-03-14/ІПК
Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо визначення статусу та обов’язків податкового агента (зокрема в частині нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору) при виплаті Вами (фізичною особою, яка не перебуває на обліку як самозайнята особа) іншій фізичній особі коштів за виконану роботу на підставі укладеного трудового договору (контракту), сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема податку на доходи фізичних осіб та військового збору, регулюються Кодексом.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб визначено ст. 168 Кодексу, якою, зокрема врегульовано оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) фізичній особі податковим агентом та/або особою, яка не є податковим агентом.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу.
Підпунктом 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV Кодексу.
Разом з тим, особою, яка не є податковим агентом, згідно з пп. 168.2.2 п. 168.2 ст. 168 Кодексу вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку у контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність.
При цьому, платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексу).
Облік платників податків визначено гл. 6 Кодексу, абз. 2 п. 63.5 ст. 63 якої встановлено, що фізичні особи - підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Кодексом.

................
Перейти до повного тексту