1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
23.12.2016 N 27796/6/99-99-15-03-02-15
Про розгляд запиту
Державна фіскальна служба України розглянула запит платника податку щодо порядку надання благодійної допомоги та оподаткування ПДВ операцій платника податку з постачання такої допомоги та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), у межах своїх повноважень повідомляє.
Правові основи благодійної діяльності в Україні визначено у Законі України від 05 липня 2012 року N 5073-VI "Про благодійну діяльність та благодійні організації" (далі - Закон N 5073).
Згідно з підпунктом 2 пункту 1 статті 1 Закону N 5073 благодійна діяльність - це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом N 5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Підпунктами 1, 2 пункту 2 статті 3 Закону N 5073 передбачено, що сферами благодійної діяльності є освіта та охорона здоров'я.
Відповідно до пункту 1 статті 4 Закону N 5073 суб'єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які утворені та діють відповідно до Закону 5073, а також інші благодійники та бенефіціари.
Поняття бенефіціара, благодійної організації та благодійника визначено у підпунктах 1, 3 і 5 пункту 1 статі 1 Закону N 5073. Так, під поняттям:
бенефіціар розуміється набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених Законом N 5073.
благодійна організація розуміється юридична особа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених Законом N 5073, як основну мету її діяльності;
благодійник розуміється дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Водночас підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 ПКУ визначено, що звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.

................
Перейти до повного тексту