1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ГУ ДФС у м. Києві
Лист
08.12.2016 № 25895/10/26-15-13-02-16
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1 розділу XIV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ). Згідно зі статтею 291 ПКУ спрощена система оподаткування, обліку та звітності - це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів.
Відповідно до п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ до третьої групи платників єдиного податку відносяться, зокрема, фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.
Законодавством не встановлено обмежень щодо форм цивільно-правових договорів і категорій суб’єктів господарювання, у яких фізичні особи – підприємці платники єдиного податку, які обрали третю групу, можуть здійснювати придбання товарів (робіт, послуг).
Комерційне посередництво (агентські відносини) у сфері господарювання регулює глава 31 Господарського кодексу України (далі - ГКУ). Відповідно до частини першої ст. 295 ГКУ комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє. За агентським договором одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надати послуги другій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його рахунок (частина перша ст. 297 ГКУ). Агентська винагорода виплачується комерційному агенту після оплати третьою особою за угодою, укладеною з його посередництвом, якщо інше не передбачено договором сторін.
Пунктом 292.4 статті 292 ПКУ визначено, що у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Враховуючи викладене, доходом фізичної особи - підприємця платника єдиного податку, який надає послуги за агентським договором, є розмір отриманої винагороди.
Разом з цим, будь-яких податкових зобов’язань у кінцевих користувачів, які придбали програмну продукцію у розробника програмного забезпечення через фізичну особу – підприємця за агентським договором, чинним податковим законодавством не передбачено.
Щодо оподаткування ПДВ суми утриманої підприємцем (платник єдиного податку зі ставкою 5%) агентської винагороди, повідомляємо наступне.
Як зазначено в листі від 08.11.2016 №176 (вх. від 11.11.2016 №45899) ТОВ НВО "Поверхность МД" (код ЄДРПОУ 36469408) є платником податків на загальних підставах, платником ПДВ та є розробником програмного забезпечення і планує укласти агентський договiр з ФОП, платником єдиного податку 3 групи зі ставкою 5%. Свою винагороду ФОП буде отримувати шляхом утримання коштів із платежів вiд кінцевих користувачів, а кошти за мiнусом агентської винагороди будутъ перераховуватись на розрахунковий рахунок юридичної особи.
Відповідно до пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
Постачанням товарів також вважаються, зокрема, передача товарів згідно з договором, за яким сплачується комісія (винагорода) за продаж чи купівлю.

................
Перейти до повного тексту