- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ГУ ДФС у Рівненській області
Лист
від 16.12.2016 № 3165/10/17-00-13-01-04 |
Головне управління Державної фіскальної служби у Рівненській області, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянуло звернення щодо нарахування доходів, податку на доходи фізичних осіб померлим особам та відображення вказаних сум в податковому розрахунку 1-ДФ і в межах компетенції повідомляє.
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом ІV Кодексу згідно з п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст.
164 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід від надання майна, зокрема, в оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ст.
170 Кодексу.
Підпунктом 170.1.1 п. 170.1 ст.
170 Кодексу передбачено, що податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар.
Доходи, від надання в оренду (суборенду) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати)за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст.
167 Кодексу (п.п. 170.1.4 п. 170.1 ст.
170 Кодексу).
Крім того, згідно з п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX
Кодексу доходи, визначені ст.
163 Кодексу є об’єктом оподаткування військовим збором.
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX
Кодексу).
Водночас слід зауважити, що відповідно до п. 162.3 ст.
162 Кодексу у разі смерті платника податку – орендодавця (за відсутності податкових зобов'язань як нерезидента згідно з
Кодексом) податок за останній податковий період справляється з нарахованих на його користь доходів. Відповідно до цього останнім податковим періодом вважається період, який закінчується днем, на який відповідно припадає смерть такого платника податку. У разі відсутності нарахованих доходів податок сплаті не підлягає.
Отже, якщо податковий агент здійснює нарахування доходів у вигляді орендної плати фізичній особі – орендодавцю, то податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з нарахованих, до дати смерті, доходів утримується та перераховується до бюджету за рахунок такої особи – орендодавця на загальних підставах.
Разом з цим, якщо податковий агент здійснює нарахування доходів у вигляді орендної плати після смерті фізичної особи – орендодавця, то податок на доходи фізичних осіб та військовий збір до моменту звернення спадкоємців з даних доходів не утримується.
Таким чином, у разі нарахування доходів до дати смерті фізичної особи - орендодавця податковий агент в податковому розрахунку за формою№ 1ДФ під ознакою доходу "106" відображає нарахований дохід та утриманий (перерахований) податок (збір) із зазначенням в графі 2 реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичної особи, яка має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта) такого померлого орендодавця.
При цьому, податковий розрахунок форми № 1ДФ подається податковим агентом за податковий періодом (календарний квартал) на який відповідно припадає смерть такого платника податку.
У разі продовження нарахування доходів у вигляді орендної плати на користь померлої фізичної особи – орендодавця, то податковий агент в податковому розрахунку за формою № 1ДФ дані суми до моменту звернення спадкоємців не відображає, оскільки відсутній суб’єкт, на користь якого проводиться таке нарахування.
................Перейти до повного тексту