- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ГУ ДФС у Житомирській області
Витяг з листа
22.12.2016 № 1189/6/06-30-12-03-20 |
Стосовно поворотної фінансовоїи допомоги
Витяг
Головне управління ДФС у Житомирській області, розглянувши лист "... " та, керуючись статтею
52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі –
ПКУ), у межах своєї компетенції повідомляє.
Поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування відсотків або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення (пп. 14.1.257 п. 14.1 ст.
14 ПКУ).
Для платників податку на прибуток відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст.
134 ПКУ об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу Ш "Податок на прибуток підприємств"
ПКУ.
Розділом III "Податок на прибуток підприємств"
ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці за операціями з отримання (повернення) поворотної фінансової допомоги. У разі, якщо повернення поворотної фінансової допомоги платником не здійснюється і така кредиторська заборгованість списується, то формування різниці, що зменшує фінансовий результат такого платника, нормами Кодексу також не передбачено. Отже, такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату.
Враховуючи викладене, формування витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування за звітний податковий період здійснюється виходячи з національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності за умови їх документального підтвердження.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV
ПКУ, відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст.
162 якого платниками податку є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 п. 163.1 ст.
163 ПКУ).
Перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено підпунктами 164.2.1 - 164.2.19 п. 164.2 ст.
164 ПКУ. Крім того, до цього переліку відповідно до пп. 164.2.20 п. 164.2 ст.
164 ПКУ включаються інші доходи, крім зазначених у статті
165 ПКУ.
Згідно з п.п. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку.
Правовою основою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики. Відносини за договором позики регулюються ст.ст.
1046 -
1053 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями (далі –
ЦКУ).
Відповідно до ст.
1046 ЦКУ за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Згідно зі ст.
1049 ЦКУ позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
При цьому в законодавстві визначаються поняття як "строк дії договору", так і "строк (термін) виконання зобов’язання" (ст.
530,
631 ЦКУ).
Так, відповідно до ст.
530 ЦКУ, якщо у зобов’язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Разом з цим, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов’язки відповідно до договору (ст.
631 ЦКУ).
................Перейти до повного тексту