1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 03.05.2017 р. N 10961/7/99-99-13-02-01-17
Про право на добровільну сплату ЄСВ голів ФГ
Державна фіскальна служба України для однозначного тлумачення та застосування норм Закону України від 8 липня 2010 року N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон N 2464) надає роз'яснення з питання права на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) голів фермерських господарств.
У частині другій статті 2 Закону N 2464 зазначено, що виключно Законом N 2464 визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.
Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених Законом N 2464, або в частині, що не суперечить Закону N 2464 (пункт 1 статті 2 Закону N 2464).
У преамбулі до Закону України від 19 червня 2003 року N 973 "Про фермерське господарство" (далі - Закон N 973) зазначено, що законом, який визначає правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України, є Закон N 973.
Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець (частина четверта статті 1 Закону N 973).
Порядок утворення, діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців регламентується, зокрема, Господарським та Цивільним кодексами України.
Отже, фермерське господарство - це юридична особа або фізична особа - підприємець зі статусом сімейного фермерського господарства.
Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, так і без статусу юридичної особи, має статус сімейного фермерського господарства, за умови, що в його підприємницькій діяльності використовується праця членів такого господарства, якими є виключно члени однієї сім'ї або члени сім'ї фізичної особи - підприємця відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України (частина п'ята статті 1 Закону N 973).
Згідно з абзацом третім частини п'ятої статті 1 Закону N 973 головою сімейного фермерського господарства може бути лише член відповідної сім'ї - це є умовою створення такого господарства.
Головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа (частина перша статті 4 Закону N 973).
Частиною першою статті 10 Закону N 2464 визначено коло платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 10 Закону N 2464 з 01.01.2016 р. платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є, зокрема, члени фермерського господарства.
Зазначені особи мають право на добровільну сплату єдиного внеску за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (одночасно на пенсійне, на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності).
Вичерпний перелік членів фермерського господарства визначено частиною третьою статті 3 Закону N 973, відповідно до якого до членів сім'ї та родичів голови фермерського господарства належать дружина (чоловік), батьки, діти, баба, дід, прабаба, прадід, внуки, правнуки, мачуха, вітчим, падчерка, пасинок, рідні та двоюрідні брати та сестри, дядько, тітка, племінники як голови фермерського господарства, так і його дружини (її чоловіка), а також особи, які перебувають у родинних стосунках першого ступеня споріднення з усіма зазначеними вище членами сім'ї та родичами (батьки такої особи та батьки чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти).

................
Перейти до повного тексту