1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 07.07.2017 р. N 1053/6/99-99-12-03-03-15/ІПК
Державна фіскальна служба України розглянула лист про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм Податкового кодексу України (далі - Кодекс), що стосуються необхідності суб'єкту господарювання реєструватись платником акцизного податку при здійсненні операцій з реалізації пального з використанням скретч-карт, бланків-дозволів, складати та реєструвати акцизні накладні.
Відповідно до ситуації, описаній в листі, суб'єкт господарювання здійснює операції з отримання та реалізації палива з використанням скретч-карт, бланків-дозволів, що передбачають отримання від постачальника та надання покупцям видаткових накладних на пальне, реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних із зазначенням номеклатури товару (бензин, дизельне паливо), отримання (виписку) рахунків -фактури на пальне, отримання від постачальника та надання покупцям скретч-карток на придбану (реалізовану) кількість пального.
Пунктом 44.1 ст. 44 Кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Частиною 1 ст. 9 Закону України від 16 липня 1999 року N 996-ХIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"(далі - Закон N 996) підставою відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Однією з вимог до оформлення первинного документа є достовірне відображення змісту та обсягу господарської операції, а також одиниць її виміру.
Абзацом 11 ст.1 Закону N 996 визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію.
Аналогічне визначення первинного документу надано в абзаці першому п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. N 88 (далі - наказ N 88), це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів (абзац другий п. 2.1 наказу N 88).
Первинні документи є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій (п. 2.2 наказу N 88).
Відповідно до абзацу 2 пп. 14.1.212. п. 14.1 ст. 14 Кодексу, реалізація пального - це будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.
Отже, отримання суб'єктом господарювання від Постачальника видаткових накладних на пальне, та в подальшому надання видаткових накладних на пальне покупцям є підставою для бухгалтерського обліку господарський операцій, які змінюють активи суб'єкта господарювання шляхом оприбуткування (списання) на/з рахунках (ів) бухгалтерського обліку пального, що передбачає передачу права власності на пальне та підпадає під визначення терміну "реалізація пального" у абзаці 2 пп. 14.1.212. п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

................
Перейти до повного тексту