- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
19.06.2017 N 724/П/99-99-13-02-03-14/ІПК |
Державна фіскальна служба України, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі -
ПКУ), розглянула звернення щодо оподаткування доходу, отриманого фізичною особою при анулюванні кредитного договору і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається згідно з нормами
ПКУ, які діяли у 2016 році та з урахуванням фактичних обставин викладених у листі.
Відповідно до пп. 14.1.54 п. 14.1 ст.
14 ПКУ дохід з джерелом його походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV
ПКУ, згідно з п. 162.1 ст.
162 якого платниками податку, зокрема, є фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст.
163 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з пп. 165.1.29 п. 165.1 ст.
165 ПКУ не включається, зокрема, основна сума кредиту, що отримується платником податку (протягом строку дії договору), у тому числі фінансового кредиту, забезпеченого заставою, на визначений строк та під проценти.
Водночас до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст.
165 ПКУ), у вигляді основної суми кредиту платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відс. однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 01 січня звітного податкового року (у 2016 році - 689 гривень). Кредитор зобов’язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації (пп. "д" пп. 164.2.17 п. 164.2 ст.
164 ПКУ).
................Перейти до повного тексту