- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДФС у Полтавській області
Лист
28.12.2016 № 593/9/16-31-15-03-23 |
Головне управління ДФС у Полтавській області розглянувши Ваш лист та керуючись ст.
52 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, зі змінами та доповненнями, (дали -
ПКУ) надає податкову консультацію в межах своєї компетенції.
1. Чи відносяться до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п.133.4 ст.
133 Податкового Кодексу і не є платниками податку на прибуток, професійно-технічні навчальні заклади?
Відповідно до пп. 133.4.1 п. 133.4 ст.
133 ПКУ неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункт;
- установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2 п. 133.4 ст.
133 ПКУ).
До неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема,можуть бути віднесені бюджетні установи(пп. 133.4.6 п. 133.4 ст.
133 Кодексу).
Відповідно до п. 12 ст. 2 БКУ під бюджетними установами розуміють органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Отже, професійно-технічні заклади, що відповідають вимогам бюджетної установи відповідно БКУ є неприбутковими.
2. Чи необхідно професійно-технічним навчальним закладам приводити у відповідність до вимог Порядку №440 установчі документи, а саме вносити зміни до Статуту?
Бюджетні установи здійснюють свою діяльність на основі кошторису - основного планового фінансового документа, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
Отримані в установленому порядку бюджетними установами кошти як плата за надання послуг, виконання робіт, гранти, дарунки та благодійні внески, а також кошти від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності (власні надходження бюджетних установ) належать до доходів бюджету і використовуються бюджетними установами на цілі, визначені ст.
13 БКУ.
Таким чином, враховуючи положення
БКУ, бюджетні установи взагалі не наділені правом розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої установи, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб, а їх доходи (прибутки) є доходами бюджету.
Відповідно до ст.
141 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV (далі -
ГКУ) державні установи для здійснення господарської діяльності наділяються майном держави. Поряд з цим, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також державні та комунальні підприємства, установи, організації, що повністю або частково фінансуються з бюджету, не можуть бути засновниками (засновником) та/або членами благодійної організації (частина третя ст.
131 ГКУ). При цьому, враховуючи положення
БКУ, всі активи бюджетної установи у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення зараховуються до доходу бюджету.
................Перейти до повного тексту